RTS: O.A.C - World Begins
abi 24 yıldır yaşıyorum, eleştiriden içerleyip dil desteğini kaldıranı ilk defa görüyorum bu dünyada öyle garip huylu insanlar var ki, belki de tr dil desteği oldugu için daha çok kazanacaktı günde 18 saat oyun geliştiriyorum diyen bir insanın akıldan ve mantıktan uzak olması son derece garip değil mi
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şahsen Türkiye'deki İngilizce ve Yunanca bilenlerinin sayısınız az olduğunu düşünüyorum. Geliştiricimiz sayesinde küresel iletişime katılanlarla aslından klasik metinleri okuyacakların sayısının artacağına eminim. Sadece bu yüzden çıkar çıkmaz oyunu alacağım. Tabi önce çıkması gerekiyor.
[+] 2 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Trip atan game developer :) Her oyunuyla ilgili böyle muhabbet döndüğünde trip atacaksa hiç oyun yapmasın
Ara
İşin bu raddeye geleceğini bilsem oyunun konusunu hiç açmazdım.
Ara
(15-09-2022, 06:02)Cote : Değerli yorumunuz ve haklı uyarınız için teşekkürler. Durum olarak yapılan işten çok, bunun bir oyun olduğunun dahi unutulup, konuların bambaşka yerlere çekileceğini en baştan tahmin etmiştim. Biz maalesef böyleyiz. Şaşırtmadı. Evet, oyun henüz pre-alfa sürümünde, önünde ise çok uzun yıllar var. Fakat yukarıda ki zihniyet sebebiyle açıkçası oyunu Türkiye'de satmamayı dahi düşündüm. Geçen yıl steam ile bu konuyla ilgili bir görüşme sağladık. Bana satış rakamlarında ve pazarlamada neden kayıp yaşamayı bile bile tercih etmek istediğimi sordular. Haliyle anlam veremediler. Bizi anlamamaları normal çünkü dünyada eşimiz benzerimiz yok :) 

Açıkçası satışlar umurumda değil, bir kararla bunu yapabilirim. Sadece kaliteli bir kitle için isteyenlere free key dağıtırım ve olur biter. Gerisi gerçekten önemsiz. 

Şunu okuduktan sonra nasıl hala olumlu düşünebiliyorsunuz ki? Ayrıca oyunu Steam'e şikayet et butonundan şikayet ettim. NFT kullanımından sizde şikayet edebilirsiniz.
[+] 1 üye Marchisio nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kimse kimsenin oyununu desteklemek zorunda değil. Hele hele sadece 2-3 eleştiri aldıktan sonra "biz böyleyiz işte :))" gibi söylemlerele Türkleri gömüp "Türk Strateji Oyunu" adı altında oyununu pazarlamaya çalışan arkadaşlara kimsenin destek borcu olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca bu forumda biraz zaman geçiren herkes fark etmiştir herhalde. "Destek vermiyorlar, eleştiriyorlar" diye trip atılacak olsa bu forumda yapılan etkinlikler, haberler, çevirilerin hiçbiri yapılamazdı.
[+] 7 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk Türkiyeli Strateji oyunumuz hayırlı olsun
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 2 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-09-2022, 12:09)Takeda Akane : Anladığım istersek oyunda yüzde yüz herkesi Türk yapabileceğiz ve diğer ırkları genocide yapabileceğiz bence gerginliğe gerek yok. Bütün taraflar sakın olmalı.

Evet yapabileceğiz, bunu dilerseniz sınır politikalarını güçlendip sınır dışı etme kararı olarak, dilerseniz asimilasyon politikası olarak, dilerseniz de (gerekli ideoloji seçimi ve yükseltmelerle) genocide ile gerçekleştire bilirsiniz.

(15-09-2022, 13:34)baywatch06 : enteresan bi oyuna benziyor hocam başarılar diliyorum oyunu tamamlamanızda

oyunu nasıl oynayabilirim hocam acaba ?

Desteğiniz ve yorumunuz için teşekkür ediyorum, aslında oyunun çıkış tarihi bir çok kez ertlendi. Sebebi hergün çalışıyor olmam yeni şeyler eklemek istemem. "Eğer ben bu oyunu satın alsaydım oyuncu olarak ne beklerdim?" sorusunun cevabını her sorduğumda oyun daha da detay ister hale geliyor. Bu nedenle hep erteledim. Şuan için deadline olarak ön-alfa sürümü 3 ay sonrasını belirledim.

(15-09-2022, 13:58)Jokzilla : Elbette bizler de Türk olmayabiliriz. Genlerimiz birçok değişime uğradı ve dünyadaki hiçbir millet saf olarak kalmadı. Bunun tartışmasını yapmıyorum. Ancak görselde yer alan veriler bana çok mantıklı gelmedi. Bunu mantıklı bir zemine oturtmak da zor olacaktır. Tarihsel bir gerçekliğe de dayanmayacaktır. Yapımcının etnik köken verilerine dair açıklamaları da yetersiz. Akademik bilgiye dayandırılan bir oyunda, oranların bu şekilde olması bana akademik anlamda objektiflikten uzak göründü. Haritayı siyasi sınırlara göre oluşturduğunuza göre (yani gerçeklere) oranlar da biraz daha gerçekçi olsa iyi olabilir. Öte yandan yapımcının oyunu tamamen gerçeklere dayandırmak gibi bir çabasının olmadığını da unutmamak gerekir.

Özür dilemeyi ve teşekkür etmeyi yeni öğrendiğimiz şu yıllarda, bir insanı takdir etmek veya yapacağı bir işte onu motive etmek, destek olmak bizim için o kadar zor ki. Çünkü anne babasından bunu görmeyen insanlardan oluşuyoruz. Ama bunu değiştirebilirsiniz. Bu konuda farkındalık kazanabilirsiniz. Anlamsız gerginlikleriniz var. Ortadoğu'ya en çok yaklaştığımız konulardan bir tanesi de gerginliğimiz. Bari bu konuda bir şeyler yapmaya çalışsak olmuyor mu ? Yapımcı da dünyanın neresinde oyun geliştiriyor olursa olsun, insanlara oyun hakkındaki fikirlerini sorduğunda birtakım olumsuz tepkiler alabileceğini bilmeli ve küsmemeli :)

Ben oyunu istek listeme ekliyorum. Emekleriniz için de kendi adıma şimdiden teşekkür ederim. Umarım belirttiğiniz gibi istek ve önerilerimizi dinlemeye devam edersiniz.

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.

Eğitimli ve iyi yetişmiş kaliteli insanlar gördükçe mutlu oluyorum. Gördüğüm kadarıyla eğitimli ve kaliteli insanlar forumda fazlaca var ve direkt olarak kendilerini belli ediyorlar.

Örneğin sizin uslubunuzla "oyunu hiç beğenmedim" diyen birine sadece teşekkür eder ve sebeplerini öğrenmeye çalışırdım. Sonuçta "insanlık" vasıfları önemlidir ve iletişim kurabilme becerisi bizleri hayvanlardan ayırır. Söylediğiniz gibi aile, yetiştirilme tarzı ve en başta da eğitim çok önemli bir etken.

Merak etmeyin, hayatta hiçbir başarısı olmayan eğitimsiz birkaç toxic yüzünden, kaliteli insanları göz ardı etmeyecek ve yanıtsız bırakmayacağım.

(15-09-2022, 14:22)Takeda Akane : Önemli olan yapıcı eleştirici yapmak kimseyi kırmadan. Biz adama tepkimizi böyle gösterirsek yalnızca öfkemizle kendimizi yıpratır

Çok teşekkür ediyorum.

Aslında yapıcı bir eleştiri beklentim de hiç olmadı. Sadece benim için üslup çok önemli. Şahıs gelip bana "kaldır şunu, kimden akıl alıyorsun" derse, bunun yanıtı da aynı minvalde olur. Uslup dışında eleştiri de yapıcılık kesinlikle aramıyorum. Bunun dışında hiçbir problem yok.

(15-09-2022, 14:39)Marchisio :
(15-09-2022, 06:02)Cote : Değerli yorumunuz ve haklı uyarınız için teşekkürler. Durum olarak yapılan işten çok, bunun bir oyun olduğunun dahi unutulup, konuların bambaşka yerlere çekileceğini en baştan tahmin etmiştim. Biz maalesef böyleyiz. Şaşırtmadı. Evet, oyun henüz pre-alfa sürümünde, önünde ise çok uzun yıllar var. Fakat yukarıda ki zihniyet sebebiyle açıkçası oyunu Türkiye'de satmamayı dahi düşündüm. Geçen yıl steam ile bu konuyla ilgili bir görüşme sağladık. Bana satış rakamlarında ve pazarlamada neden kayıp yaşamayı bile bile tercih etmek istediğimi sordular. Haliyle anlam veremediler. Bizi anlamamaları normal çünkü dünyada eşimiz benzerimiz yok :) 

Açıkçası satışlar umurumda değil, bir kararla bunu yapabilirim. Sadece kaliteli bir kitle için isteyenlere free key dağıtırım ve olur biter. Gerisi gerçekten önemsiz. 

Şunu diyen birine yapıcı davranacak bir şey göremiyorum.

Marchisio, Kusura bakmayın fakat oyunun vergisini ben veriyorum siz değil. 2 yıldır da ürünü ben yaratıyorum siz değil. Yani istersem oyunu sadece Kamboçya'ya satarım ve bu sizi zerre kadar ilgilendirmez.

Konuyu kişiselleştirip trip atıyor, bu da yetmiyormuş gibi her postunuz da "bakın bakın böyle yazmış gördünüz mü" gibi çocukça bir tavrın içindesiniz. Bu duygusallıktan kurtulmanızı tavsiye ederim.

30 ile yapım şirketini, hatta yapımcıyı komple satın aldığını zannetme düşüncesi de bize özgü. Alınmak, alınmamak sizin kararınızdır ve saygı duyarım. 

Söylediğim gibi oyunu istediğim ülkeye satma/satmama hakkına sahibim ve bu yalnızca beni ilgilendirir, sizi değil.

Siz de buna saygı duyarsınız.

(16-09-2022, 00:27)Marchisio : Şunu okuduktan sonra nasıl hala olumlu düşünebiliyorsunuz ki?  Ayrıca oyunu Steam'e şikayet et butonundan şikayet ettim. NFT kullanımından sizde şikayet edebilirsiniz.

Hayatta ki bu büyük başarınız için sizi tebrik ediyor ve Steam'in sizi dikkate alıp bu büyük başarınızla hayat boyu övünmenizi diliyorum. 

Bu takdir edilesi, harika bir yetenek. Teşekkürler :)

Not: Sizi üzecek ve tek başarınızı baltalayacak fakat, oyunda NFT yer almıyor.

(15-09-2022, 14:47)yafeshan : Millet iyice uçmuş, ictikleri her neyse ucunu kacirmis. Elindeki kisitli imkanlarda bu kapsamda oyun yapmaya calisan adamla yapilan meseleye bakip üzülüyorum.

Bu caliskan arkadas halen buralardaysa yayinci/yaririmci bulma konusuna onem vermesini rica edecektim. Bu arayisini da nadide(!) ulkemizle sınırlı tutmasin. Bu tip kendine ozgu ve umut vadeden yapimlara destek veren Hooded Horse gibi yayinci firmalar bulunuyor.

Bununla birlikte nacizane bir uyarida bulunmak istiyorum. Oyunun steam sayfasinda token kazanmaktan nft bulmaktan bahsediyor. Nft isini oyun dunyasina sokma cabalari ve bazi buyuk yapımcıların bile bu gibi şeyleri oyunlarina koyacaklari duyurusu son aylarda oyuncu kitlesi tarafindan buyuk cogunlukla tepki görmüştür.

Değerli yorumunuz ve eleştiriniz için çok teşekkür ediyorum. Söylediğiniz gibi bu şuan benim için bir çıkış oyunu olacak ve bir çok yazılımcı arkadaşım neden bu denli tabiri caizse "hardcore" bir işle çıkış yaptığımı sordular. Daha basit bir oyunla çıkış yapmak finansal olarak mantıklı olabilirdi. Yine de geçen 2 yıl için hiçbir pişmanlığım yok çünkü projeye güveniyorum. Yatırımcı konusunda verdiğiniz değerli tavsiyeleri dikkate alacağım. Tekrar teşekkür ederim sağolun.

NFT konusunda ise uyarınız için ayrıca teşekkür ederim. Açıklık getirmem gerekirse, oac içerisindeki NFT'ler ve tokenler dışarıdan hiçbir blockchaine bağlı olmayan (tamamen oyun içi kapalı devre) işleyen bir sistem ve oyunda gerçek para döngüsü hiçbir aşamada yer almıyor. Yani oyunda kazanılan bir para birimi olarak düşünebiliriz ve yine oyun içinde kalıyor, bunlarla bazı geliştirmeler upgrade edilebiliyor. Pay to win gibi bir etkisi ise hiç yok. Oyuncular token alıp satamıyor. NFT olarak adlandırdığım öğe ise yine oyunun içerisinde ki bir mekaniğin işlemesine yarayan öğeler. Bunlarda gerçek para ile alınıp satılamıyor ve dışarıya bağlı değil. Oyun içerisinde bu değerli öğeleri Trader mesleğinde ki oyuncular, trade edebiliyor ve karşılığında yine oyun parası (token) alıyor. 

Oyun Valve onayından geçti fakat yine de elbette bu bir problem yaratacak ise bu mekaniği kaldırabilirim.

Yorum ve uyarılarınız için tekrar tekrar teşekkür ederim.

(15-09-2022, 17:03)korkusalan : @Cote canım kardeşim benim tamam haklısın ama örneğin CIA'in sitesinde Türkiye'deki vatandaşların %75'inin(2022'de) Türk olduğundan bahsediliyor... Ayrıca seninde dediğin gibi "azınlıklar" kültürlerini uzun süre koruyamaz... Bölgedeki en kalabalık nüfusun Türk, Rum ve Arap kültürlerine ait olduğunu da hesaba katarsak bu durumda Türklerin en azından %50'nin üzerinde olması gerekmez mi?

Haklısınız gerekir, değerler üzerinde detaylı bir düzenleme tekrardan yapacağım.

(15-09-2022, 17:50)Legnica : Türk etnisitesi yüzde 15 yazması mesele değil ki, varsayımlara dayanarak gerekçe yatmaya çalışması komik, bu tarz oyunların başlangıcı tarihsel olmak zorundadır eğer geçmiş bir tarihten yada yakın bir tarihten bahsediyorsa, tabi oyun start verdikten sonra Kürdistan orduları dünyayı da işgal edebilir

Eğer problem bu ise SS'de start butonuna basılmış. Bilginize.

(15-09-2022, 21:04)Takeda Akane : Cote galiba forumu bıraktı.

Hayır sadece çok az vaktim oluyor bu sebeple mesajlarınıza geri dönüşüm biraz geç olursa lütfen beni maruz görün.

(15-09-2022, 21:49)baywatch06 : tr dil desteği olsa daha iyi olurdu hocam

Türkçe dil desteği aslında var, fakat 2,5 aydır yeni bir mekanik üzerinde çalışıyordum, eğer bu mekanik yetişmezse Türkçe dil desteği kısmen hazırdı. Fakat mekaniği yetiştirdim ve şimdi de Türkçe dil desteğinin eksikleri oldu. Bu nedenle Türkçe dil desteğinin gelmesi pre-alfa yayınından sonra biraz zaman alacak. Bununla ilgili bir post da mağaza sayfasında paylaşmıştım.

(15-09-2022, 21:55)SiyahAtlıHarzem : Victoria 3'e karşı büyük bir dezavantaj oldu bu !

:D

(15-09-2022, 23:21)Legnica : abi 24 yıldır yaşıyorum, eleştiriden içerleyip dil desteğini kaldıranı ilk defa görüyorum bu dünyada öyle garip huylu insanlar var ki, belki de tr dil desteği oldugu için daha çok kazanacaktı günde 18 saat oyun geliştiriyorum diyen bir insanın akıldan ve mantıktan uzak olması son derece garip değil mi

Yorumunuz için teşekkürler. Yukarıda ki alıntı da sebebini yazdım ve mağaza sayfasında da bununla ilgili bir post yer alıyor. Türkçe dil dosyam yetişmeyecek. Ayrıca Brezilya portekizcesi için de sağolsun bir ekip bana destek oluyor. Ve mağazadan incelerseniz, brezilya portekizcesi de ekli değil. Yetişir diye düşünüyordum ama yetişmeyecek.

(16-09-2022, 00:05)Onur34 : Şahsen Türkiye'deki İngilizce ve Yunanca bilenlerinin sayısınız az olduğunu düşünüyorum. Geliştiricimiz sayesinde küresel iletişime katılanlarla aslından klasik metinleri okuyacakların sayısının artacağına eminim. Sadece bu yüzden çıkar çıkmaz oyunu alacağım. Tabi önce çıkması gerekiyor.

Değerli yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Umarım beklentilerinizi karşılayacak kalitede bir iş çıkar bunun için çalışıyorum.

(16-09-2022, 00:07)Noir : Trip atan game developer :) Her oyunuyla ilgili böyle muhabbet döndüğünde trip atacaksa hiç oyun yapmasın

Merhaba, sanırım postları tam olarak okumadınız? Oyunumla ilgili bir muhabbet dönmedi, bana soru soruldu ben de bildiklerimi ve araştırmalarımı düzgünce ilettim. Sonrasında ise hayatta hiçbir başarısı olmayan birkaç toxic tarafından vatan haini ilan edildim. Olay sadece bundan ibaret. Bunun dışında kaliteli insanların her sorusunu da yanıtladım, yanıtlamaya da devam edeceğim. 

(16-09-2022, 00:51)Aytaç : Kimse kimsenin oyununu desteklemek zorunda değil. Hele hele sadece 2-3 eleştiri aldıktan sonra "biz böyleyiz işte :))" gibi söylemlerele Türkleri gömüp "Türk Strateji Oyunu" adı altında oyununu pazarlamaya çalışan arkadaşlara kimsenin destek borcu olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca bu forumda biraz zaman geçiren herkes fark etmiştir herhalde. "Destek vermiyorlar, eleştiriyorlar" diye trip atılacak olsa bu forumda yapılan etkinlikler, haberler, çevirilerin hiçbiri yapılamazdı.

"Oyunumu desteklemek zorundasınız" gibi bir cümle hiç kullanmadım, bu sizin hayal dünyanızda yer alan bir cümle.

2-3 eleştiri aldıktan sonra söylemiş olsaydım, "1 yıl önce steamle bu konuyu görüştüm" demezdim. "Türkleri gömüp" demişsiniz. Kendinizi o kategoride görüyorsanız bilemem. Fakat yukarıda görüldüğü üzere bunu üzerine alınmayan "kaliteli kitle" gayet normal ve üzerine alınmamış. Hep söylediğim gibi eğitim çok önemli bir etken. Kendinizi ne tarafta konumlandırdığınız, sizin probleminiz. 

Şimdi de "Türk Strateji Oyunu adı altında pazarlıyorsun" demişsiniz. Evet ben Türk'üm ve bu bir Türk strateji oyunu. Rahatsız olmayın, ayrıca nasıl pazarlayacağım sadece benim problemim.

"Destek vermiyorlar, eleştiriyorlar" gibi bir cümle de hiç kullanmadım, bu da sizin hayal dünyanızda yer alan bir cümle.

Son olarak; mesajlarınıza geç dönüş yaparsam beni maruz görün. Gerçekten hiç vaktim olmuyor ama mutlaka gecikmeli de olsa dönüş yapacağım. Herkese iyi forumlar.
[+] 2 üye Cote nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eger oyununuzda bilindik NFT gercek anlamiyla bulunmuyorsa, kendi oluşturduğunuz mekanigin token adını degistirmeniz yarariniza olacaktır. Bu token mekaniginin oyun ici kapali sistemde blockchain teknolojisi ile olusturuyor olmak negatif bir sey degil. Blockchainin yatirim aracindan cok daha genis bir sey oldugu, yazilim dunyasi icin yeni kapılar actigi yaygin bilinen seyler degil. Ama gorunur olan etiketin(NFT) bagaji varsa dikkat etmek gerek.

İyi çalışmalar
[+] 2 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Anlamadığın, anlamak istemediğin ya da anlamamazlıktan geldiğin çok fazla konu var.

İlk olarak kimse sana vatan haini demedi sana söylenen yorumları çarpıtıp böyle bir cevap vermen gerçekten komik olmuş. Umarım sadece anlamamazlıktan gelmişsindir eğer gerçekten bu cümlelerden bunu çıkardıysan senin adına çok üzüldüm.

İkinci olarak herkesin ne kadar kötü davranıp yapıcı eleştiri yapmadığını ima eden bir yazı yazmışsın. Sana ilk sayfada yazılan mesajların büyük bir kısmı saygı çerçevesi altında neye dayanarak bu tabloyu yaptığını sormaktı sadece. İstediğin cevabı alamayınca herkes bana kötü davranıyor, eğitim ve ahlak bilgisi şart tarzı cevaplar yazarak aslında senin nasıl bir çocukluk geçirdiğini ve hayatının bu noktasında nasıl bir insan olduğunu göstermiş oldun. sana yazılan hiçbir eleştiriye düzgün cevap vermeyip eleştiri yapan herkesi aşağılar şekilde konuştuktan sonra düzgün cevaplar beklemen bu yazdıklarımı kanıtlar nitelikte. 

Üçüncü olarak mantıklı bir argüman sunamayıp ülkenin büyük kısmını sadece "tahminlerine" dayandırarak türk yerine arap ve kürt saydığında insanların tepki göstermesinden doğal hiçbir şey yoktur. Benim merak ettiğim belçika ve isviçrede de sadece almanlar ve fransızlar mı var acaba %100 türk geninin %10 bile olmadığını düşünmen daha da komik çünkü dünya üzerinde %100 türk geni taşıyan bir insan olduğunu bile sanmıyorum. Bu diğer milletler için de geçerli. Etnik argümanın baştan sona sadece senin hayal gücünün bir ürünü gibi duruyor(Bu arada eğer varsa halen kullandığın o engin akademik makalelerini bekliyorum çünkü bana yazdığın ilk cevapta akademik bilgi birikiminden oluşan değerler olduğunu söylemiştin). 

Dördüncü olarak hakaret edenlerin olması tüm forumu sana hakaret etmiş saymaz, dramatik bir şekilde forumdan ayrılıyorum yazıp daha fazla drama yapmanı kabul edilebilir kılan bir olay değil bu. Bir oyun yaptın diye muhattabının tüm forum olucak kadar büyüdüğünü düşünmen ya da senin forumdan ayrıldığını görünce çok büyük bir değer kaybetmişiz gibi davranacağını düşünmen çok komik geliyor.  

Ve son olarak eğer etnik tablonu bir şeye dayandırmaya çalışmak yerine oyunun sadece siyasi sınırlarının günümüzle aynı olduğunu ama diğer şeyleri kendi fantezine göre şekillendirdiğini söylesen şu olayların hiçbiri olmayacaktı.

Hepsini okumadığını varsayarak buraya tekrar belirteyim kullandığın "yıllara yayılan araştırma süreci ve gerek sosyolojik gerek ise akademik bilgi birikimi" 'ni halen bekliyorum. Bilimle çözemeyeceğin bir problem yoktur sonuçta bizi de aydınlatırsan biz de gerçeği öğrenebiliriz haksız mıyım?
t8nubAh.gif
[+] 1 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Korkusalan'ında dediği nüfus konusunda düzenlemeler yapacak olmana sevindim. Oyunla ilgili gelişmeleri buradan takip edeceğim. Foruma dönüp açıklamalar yaptığına göre artık gerginliğin devam etmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Eleştiri elbet olacak çünkü bir insan ilgi duyguğu birşeyin daha iyi olması için onu eleştirecek ama kimseyi kırmadan.

(16-09-2022, 11:59)Val Thorne : Anlamadığın, anlamak istemediğin ya da anlamamazlıktan geldiğin çok fazla konu var.

İlk olarak kimse sana vatan haini demedi sana söylenen yorumları çarpıtıp böyle bir cevap vermen gerçekten komik olmuş. Umarım sadece anlamamazlıktan gelmişsindir eğer gerçekten bu cümlelerden bunu çıkardıysan senin adına çok üzüldüm.

İkinci olarak herkesin ne kadar kötü davranıp yapıcı eleştiri yapmadığını ima eden bir yazı yazmışsın. Sana ilk sayfada yazılan mesajların büyük bir kısmı saygı çerçevesi altında neye dayanarak bu tabloyu yaptığını sormaktı sadece. İstediğin cevabı alamayınca herkes bana kötü davranıyor, eğitim ve ahlak bilgisi şart tarzı cevaplar yazarak aslında senin nasıl bir çocukluk geçirdiğini ve hayatının bu noktasında nasıl bir insan olduğunu göstermiş oldun. sana yazılan hiçbir eleştiriye düzgün cevap vermeyip eleştiri yapan herkesi aşağılar şekilde konuştuktan sonra düzgün cevaplar beklemen bu yazdıklarımı kanıtlar nitelikte. 

Üçüncü olarak mantıklı bir argüman sunamayıp ülkenin büyük kısmını sadece "tahminlerine" dayandırarak türk yerine arap ve kürt saydığında insanların tepki göstermesinden doğal hiçbir şey yoktur. Benim merak ettiğim belçika ve isviçrede de sadece almanlar ve fransızlar mı var acaba %100 türk geninin %10 bile olmadığını düşünmen daha da komik çünkü dünya üzerinde %100 türk geni taşıyan bir insan olduğunu bile sanmıyorum. Bu diğer milletler için de geçerli. Etnik argümanın baştan sona sadece senin hayal gücünün bir ürünü gibi duruyor(Bu arada eğer varsa halen kullandığın o engin akademik makalelerini bekliyorum çünkü bana yazdığın ilk cevapta akademik bilgi birikiminden oluşan değerler olduğunu söylemiştin). 

Dördüncü olarak hakaret edenlerin olması tüm forumu sana hakaret etmiş saymaz, dramatik bir şekilde forumdan ayrılıyorum yazıp daha fazla drama yapmanı kabul edilebilir kılan bir olay değil bu. Bir oyun yaptın diye muhattabının tüm forum olucak kadar büyüdüğünü düşünmen ya da senin forumdan ayrıldığını görünce çok büyük bir değer kaybetmişiz gibi davranacağını düşünmen çok komik geliyor.  

Ve son olarak eğer etnik tablonu bir şeye dayandırmaya çalışmak yerine oyunun sadece siyasi sınırlarının günümüzle aynı olduğunu ama diğer şeyleri kendi fantezine göre şekillendirdiğini söylesen şu olayların hiçbiri olmayacaktı.

Hepsini okumadığını varsayarak buraya tekrar belirteyim kullandığın "yıllara yayılan araştırma süreci ve gerek sosyolojik gerek ise akademik bilgi birikimi" 'ni halen bekliyorum. Bilimle çözemeyeceğin bir problem yoktur sonuçta bizi de aydınlatırsan biz de gerçeği öğrenebiliriz haksız mıyım?

Val Thorne dostum Cote düzenleme yapacağını söylemiş bence bekleyelim.

korkusalan : :@Cote canım kardeşim benim tamam haklısın ama örneğin CIA'in sitesinde Türkiye'deki vatandaşların %75'inin(2022'de) Türk olduğundan bahsediliyor... Ayrıca seninde dediğin gibi "azınlıklar" kültürlerini uzun süre koruyamaz... Bölgedeki en kalabalık nüfusun Türk, Rum ve Arap kültürlerine ait olduğunu da hesaba katarsak bu durumda Türklerin en azından %50'nin üzerinde olması gerekmez mi?

Haklısınız gerekir, değerler üzerinde detaylı bir düzenleme tekrardan yapacağım.
Ara
(16-09-2022, 12:00)Takeda Akane : Val Thorne dostum Cote düzenleme yapacağını söylemiş bence bekleyelim.

Benim sorduğum soru düzenleme yapılıp yapılmayacağı değil ki "yıllara yayılan araştırma süreci ve gerek sosyolojik gerek ise akademik bilgi birikimi" burda bahsettiği şeyler ne ben onları öğrenmek istiyorum sadece. Belki ben yanlış biliyorumdur öğreneyim ki oyunun kendisini daha hevesle beklemeye başlayayım. Laf yetiştirmek yerine yapacağı tek şey kullandığı kaynaklardan bazılarını göstermek.
t8nubAh.gif
Ara
Val Thorne'n dediği bu şeyde yanlış bir şey yok Cote.
Ara
(16-09-2022, 07:27)Cote : Türkçe dil desteği aslında var, fakat 2,5 aydır yeni bir mekanik üzerinde çalışıyordum, eğer bu mekanik yetişmezse Türkçe dil desteği kısmen hazırdı. Fakat mekaniği yetiştirdim ve şimdi de Türkçe dil desteğinin eksikleri oldu. Bu nedenle Türkçe dil desteğinin gelmesi pre-alfa yayınından sonra biraz zaman alacak. Bununla ilgili bir post da mağaza sayfasında paylaşmıştım.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Marchisio, Kusura bakmayın fakat oyunun vergisini ben veriyorum siz değil. 2 yıldır da ürünü ben yaratıyorum siz değil. Yani istersem oyunu sadece Kamboçya'ya satarım ve bu sizi zerre kadar ilgilendirmez.
Konuyu kişiselleştirip trip atıyor, bu da yetmiyormuş gibi her postunuz da "bakın bakın böyle yazmış gördünüz mü" gibi çocukça bir tavrın içindesiniz. Bu duygusallıktan kurtulmanızı tavsiye ederim.
30₺ ile yapım şirketini, hatta yapımcıyı komple satın aldığını zannetme düşüncesi de bize özgü. Alınmak, alınmamak sizin kararınızdır ve saygı duyarım.
Söylediğim gibi oyunu istediğim ülkeye satma/satmama hakkına sahibim ve bu yalnızca beni ilgilendirir, sizi değil.
Siz de buna saygı duyarsınız.

Komik sadece bunu diyeceğim, istediği cevapları alamayınca küsüp giden ve kimse kendisine hakaret etmemesine, sadece soru sormasına rağmen kendisine kötü davranıldığını ima eden, hatta Türkiye'ye bu sebepten satışa kapatacağını söyleyip nefret söylemi yayan biri... Bunları yaptıktan sonra birde oturup insanların eğitim seviyelerinden, kendine yaklaşımından bahsetmesi daha komik oluyor. Arkadaş burada yediği eleştirilerden sonra küsüp forumdan ayrıldığını belirtip oyunundan Türkçe dil desteğini kaldırdı, insanların kafa yapısından bahsedip Türkiye'de satışa sunmayacağından bahsetti, şimdi gelmiş burada böyle cevap veriyor. Aynen kardeşim 30TL ile seni satın aldığımı düşünüyorum ve çocukça bir tavır içerisindeyim. Bu kafa ile devam et sen umarım GLOBAL'de çakılırsın.
Ara
(16-09-2022, 07:27)Cote : "Oyunumu desteklemek zorundasınız" gibi bir cümle hiç kullanmadım, bu sizin hayal dünyanızda yer alan bir cümle.

2-3 eleştiri aldıktan sonra söylemiş olsaydım, "1 yıl önce steamle bu konuyu görüştüm" demezdim. "Türkleri gömüp" demişsiniz. Kendinizi o kategoride görüyorsanız bilemem. Fakat yukarıda görüldüğü üzere bunu üzerine alınmayan "kaliteli kitle" gayet normal ve üzerine alınmamış. Hep söylediğim gibi eğitim çok önemli bir etken. Kendinizi ne tarafta konumlandırdığınız, sizin probleminiz. 

Şimdi de "Türk Strateji Oyunu adı altında pazarlıyorsun" demişsiniz. Evet ben Türk'üm ve bu bir Türk strateji oyunu. Rahatsız olmayın, ayrıca nasıl pazarlayacağım sadece benim problemim.

"Destek vermiyorlar, eleştiriyorlar" gibi bir cümle de hiç kullanmadım, bu da sizin hayal dünyanızda yer alan bir cümle.

Ben de senin böyle bir cümle kurduğuna dair bir cümle hiç kullanmadım. Benim oyunla hiç bir derdim de yok ama öylesine konuya girdiğimde tavrını görünce dayanamayıp bir şeyler söylemek istedim. Türk strateji oyunu diye pazarlamasını yapıyorsan buradaki Türk oyuncu kitlesine nasıl laf çakarım, nasıl dalga geçerim diye uğraşmak yerine söylediklerini dikkate almayı deneyebilirsin. Şurada konuya eleştirel yorum yapan 3-5 kişiyle bile kendi içinde sorun yaşayıp ilginç tavırlara girmişsin. Hayal dünyanda kurguladığın "kalitesiz kitle" ile olan savaşında sana başarılar diliyorum.
[+] 3 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geliştiricinin mesajlarını okurken ben utandım. Hem başlığa Türk strateji oyunu yazmak hem de böyle mesajlar atıp yerden yere vurmak, Türkçe dil desteğini silmek ve Yunanca eklemek, oyunda gerçeği yansıtmayan etnik kimlik oranları göstermek, Türkiye'de satmayacağım demek... Hayretler içerisindeyim...
[+] 5 üye Gok Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-09-2022, 17:04)Gok Khan : Geliştiricinin mesajlarını okurken ben utandım. Hem başlığa Türk strateji oyunu yazmak hem de böyle mesajlar atıp yerden yere vurmak, Türkçe dil desteğini silmek ve Yunanca eklemek, oyunda gerçeği yansıtmayan etnik kimlik oranları göstermek, Türkiye'de satmayacağım demek... Hayretler içerisindeyim...
Oyunun steam sayfasına dikkatlice bakarsan seninde anlayacağın gibi "Türkçe Dil Desteğini" "silmedi" sadece bazı mekaniklerin Türkçeleştirilmesi yetişmeyeceği için geçici olarak kaldırdı
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yunancalaştırmak yetişmiş ama
[+] 3 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-09-2022, 18:58)korkusalan :
(16-09-2022, 17:04)Gok Khan : Geliştiricinin mesajlarını okurken ben utandım. Hem başlığa Türk strateji oyunu yazmak hem de böyle mesajlar atıp yerden yere vurmak, Türkçe dil desteğini silmek ve Yunanca eklemek, oyunda gerçeği yansıtmayan etnik kimlik oranları göstermek, Türkiye'de satmayacağım demek... Hayretler içerisindeyim...
Oyunun steam sayfasına dikkatlice bakarsan seninde anlayacağın gibi "Türkçe Dil Desteğini" "silmedi" sadece bazı mekaniklerin Türkçeleştirilmesi yetişmeyeceği için geçici olarak kaldırdı

Tam forumda küsüp gittikten sonra Türkçe'yi oyunundan silmesi tesadüf yani :)
[+] 3 üye Marchisio nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-09-2022, 19:25)Marchisio :
(16-09-2022, 18:58)korkusalan :

Tam forumda küsüp gittikten sonra Türkçe'yi oyunundan silmesi tesadüf yani :)
Tesadüf demedim @Marchisio ... Bu hayatta olasılıklar vardır... Tesadüfler değil... Ve Olasılık Bilimi derki bir şeyin olma olasılığı 0'dan büyükse o şeyin gerçekleşmesi ancak zaman meselesidir...

Başka bir değişle Türkçe'nin desteklenen diller listesinden çıktığını o olaydan sonra görmen sadece bir olasılık ve gerçekleşmiş bir olasılık... Ayrıca Türkçe'yi oyunundan silmedi... Oyunu hâlâ Türkçe dil desteğine(Tdd'ne) sahip ancak yeni eklenen mekanikler nedeniyle Tdd %100 olmadığı için bu desteği steamda göstermemeyi seçti.

Kendisininde dediği gibi oyunun Tdd'i oyun çıktıktan kısa bir süre sonra %100 olacaktır ve bu durumda Tdd yeniden Steam'da görünür olacaktır... Ayrıca şunu unutma;
Bir şeyin Steam'da görünmemesi ve oyunda olmaması arasında Günümüz İnsanı ile Neandertaller arasındaki kadar hatta belki daha fazla fark vardır...

(16-09-2022, 19:06)Legnica : Yunancalaştırmak yetişmiş ama
Yunanca çeviren bir ekibi olamaz mı? Böyle yıkıcı şekilde eleştireceğinize bir el atsanız Tdd rahat rahat çıkışa yetişir...
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 21 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.