Satranç Turnuvası: Şubat 2017
Çok agresif bir tutum ilk başta uyarı
Ara
(15-02-2017, 21:03)Doraemon : Maçlarını sürekli aksatan oyuncular "karalisteye" alınmalı mıdır ?

Alınmalıdır.

@berkaycev bana tel.no sunu yollamış ama benim böyle alışkanlıklarım yok. Tel.no sunu birine verebilirim. Verdiğim kişi arayabilir. Gelelim maç yapalım. Bu durumda ne olacak ?
Ara
Xepluper yok beyler
Ara
Saat belirleyin, şu gün şu saatte buluşalım diye o saatte ikinizde online olun buluşun.
(15-02-2017, 21:11)Kaiser-i Rum :
(15-02-2017, 21:03)Doraemon : Maçlarını sürekli aksatan oyuncular "karalisteye" alınmalı mıdır ?

Alınmalıdır.

@berkaycev bana tel.no sunu yollamış ama benim böyle alışkanlıklarım yok. Tel.no sunu birine verebilirim. Verdiğim kişi arayabilir. Gelelim maç yapalım. Bu durumda ne olacak ?

Telefon kullanmıyormusun? Neyse, dediğim şekilde gün içinde saat belirleyip oynayın.

@Doraemon

Karaliste uygulaması eğer oyuncu bunu sürekli yapıyorsa uygulanırsa iyi olur.
Ara
Oyunlarin hepsi sureli (10+0) olmali bence, boylece daha heyecanli olur.
Ara
@PiriReis

Zamanla sistem oturacaktır Piricim, Mart turnuvasında sorunları aşmış oluruz. 10+0 ideal gibi gözüküyor, herkes kabul ederse kural olarak eklenebilir.
Ara
Süre belirlemek için önce şuna karar verilmeli satranç turnuvasındaki amaç hızı ölçmek midir yoksa taktik mi eğer hız derseniz 10+0 ideal ama ağız tadı ile taktiklerin strratejlerin savaştığı bir turnuva istiyorsanız 10+5 en iyisi
Ara
@HulkSpider03

Oynayalımda ben kaybetmiştim, nasıl tur atladım ?

Edit: Cahilliğim burada kalabilir, silmiyorum.
[+] 1 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Xepluper

İsviçre sistemi ile oynadığımız için elenme yok. Bende ilk tur yenilmiştim :P
Ara
kardeşim bak çözüm üretmek için değil protesto için konuşuyorsun girelim, yapalım ben girdim sen çıktın şu maçı atalım sende kurtul bende kurtulim

@Probang adanalı mısın

beyler ben turnuvadan çekiliyorum size mutluluklar
Ara
Son 7 dakika
Ara
Oynanmayan 4 maç var. Süreyi son bir kez 24 saatliğine uzatmayı düşünüyorum, sizlere de uyarsa tabii.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Bu turnuvada sorunlar yaşadık. Bunların üstesinden gelmeye çalışacağız. Sizlerinde bu konudaki görüşleri önemli.  Benim aklımda bazı fikirler var:
  • İlk olarak maçlar yapıl(a)mıyor. Bunun birkaç nedeni var. Bazı katılımcılar rakiplerine ulaşamıyor. Bu konu hakkında bazı fikirlerim var. Örneğin ikinci turda üyelerden "Steam hesaplarını" paylaşmalarını isteyebiliriz. Böylece katılımcıların rakiplerine ulaşabileceği alternatif kanallar olur.
  • Bazen katılımcılar rakiplerine ulaşsa da bir türlü oyunun oynanacağı vakit üzerinde bir mutabakata varamıyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz, bilemiyorum. Sizden fikirlerinizi bekliyoruz. 
  • Onun dışında bir oyun süresi belirlenmesi talep edilmiş. Katılımcılar istiyorsa bunun uygulanmasında ben bir sorun göremiyorum. 
  • "Karaliste"yi ilerideki turnuvalarda uygulamaya başlayabiliriz... Maçlarını sebep belirtmeyerek aksatanları, turnuvadan sebep göstermeden ayrılanları bu listeye alabiliriz. Az da olsa caydırıcı etkisi olacaktır.
  • Ayrıca -bir şekilde- katılımcı sayısının azaltılması da uygun olabilir. Çünkü şu an 2. turun 3. ve son gününde 4 maç oynanmamış. 
  • Tüm turların önceden çekilmesi fikri ortaya atılmış ama sistemdeki "Oyuncular her turda eşit puanlı veya en yakın puanlı rakiplerle eşlendirilir." kuralına aykırılık yaşanacaktır. Bazı adaletsizlikler ve dengesizlikler yaşanabilir. Onun dışında şu anki sistemi terk edip daha uygun bir sisteme de geçebiliriz.
Şu an benim aklıma gelen bazı fikirler bunlar. Dediğim gibi siz katılımcılarda fikirleri önemli. Katılımcılardan şu an şikayetçi oldukları şeyleri, eklemesini istediğiniz kuralları ve turnuvayı iyileştirmek için yapabileceğimiz şeyleri bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Sizden gelen fikirleri değerlendireceğiz.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
24 saat uzatılabilir ama son 24 saat olmalı.
  • Steam hesaplarının paylaşımı güzel bir çözüm, herkesin Steam hesapları ilk iletiye eklenmeli.
  • Bu sorunun çözümünü bulmak zor iş.
  • Oyun süresi kuralı konulmadığı sürece oyuncular da kendi aralarında halledebilirler, bence böyle kalmalı.
  • Karaliste Satranç Turnuvası için gereksiz.
  • Katılımcı azaltılması mantıklı bir çözüm değil.
  • Senin dediğin doğru, turların önceden çekilmesi de bir çözüm değil.
İlk iletiye Steam hesapları eklenirse bu tür muhabbetler büyük oranda çözülebilir.
G0kMNN.png
Ara
Bu turnuvaya katılanlar sorumluluklari kabul eder oyle katilir diye dusunmustum yanilmism 3 günleri var ve bu uzun bi zaman zaten arkadaslarimizda katildiktan sonra ne yapmalari gerektigini dusunmuslerdir bunlari yapmiyorlarsa bence sonuclarina katlanmalari gerek benim fikrum  maclarini oynmayan taraf icin o mac berabere sayilsin mesela a kisi ile b kisisi mac yapamadi ikiside acikti birbirlerini bulmaiyorlar( önemsemiyorlar da diyebilirim  yapicaklari tek sey lichess tan link atmak ) bu arkadaslara 1/2 puan 1/2 puan verilebilir aslinda1/4 ya da 0 da verilebilir  bence 24 saat bekletmekten daha iyidir sizin eklemek istediginiz var mi ya da fikrim kotu ise belittebilirsjniz
Ara
Burada sorun farklı.

Üyeler forumu takip etmiyor veya edemiyor, o sebeple forumda katıldıkları bir etkinliğin gidişatından, karşılaşma yapacakları kişiden de haberdar olmuyor. Zannediyorum burada kimse etkinliğe zorla katılmadı, bir iş yapılıyorsa bunun takibini yapmak gerekliliklerini yerine getirmek gerekir. Bu her şeyden önce sadece foruma ve topluluğa yönelik değil, etkinliğin diğer katılımcılarına karşı bir saygı meselesidir.

Turnuva katılımcısı KelRahip'in foruma girdiği son tarih 4 Şubat, 13 gün önce. EralpU en son 4 gün önce girmiş. Şimdi bana kimse "işim vardı 15 gündür foruma giremedim" demesin, girip rakibini görüp 10 dakikalık satranç maçı yapacaksın ve eğer bunu yapamayacak durumdaysan niye girdin etkinliğe değil mi?

Steam hesaplarının eklenmesi çözüm vs de değil. Çünkü bu işin olması gerektiği hali bu değil. Buradaki sorun etkinlikteki bazı üyelerin aslen foruma aktif katılım gösteren üyeler olmamaları, aktif katılım gösteren üyelerin de bir kısmının etkinliği takip etmemeleri. Etkinlik Steam'de yapılmıyor. Etkinlik katılımcılarını kovalamak, bulduğumuz yerde hatırlatmalar yapmak bizim görevimiz değil. Katılımcının takip etmesi gerekir.

Karaliste uygulamasından ziyade bundan sonraki karşılaşmalarda üyelerin belli istatistiki şartları yerine getirmesi istenebilir. Karşılaşmasını yapmayan kişilere baktığınızda hiçbirinin ileti sayısının 100'ü geçmediğini görüyorsunuz.
Bence sadece aktiflerle maç yapalım. Turnuva değil lig olsun. 4 kişi olsa yine daha çok maç yapılmış olur. Forum etkinliği diye girdik forum hariç her yerden iletişim kurmaya çalışıyoruz. Nasıl iş anlamadım. hadi eyw.
Ara
Xepluper ,ekle beni kardeş.
Ara
3. Tur karşılaşmaları birazdan belirlenecek.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
maçlar nolucak hocam
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.