Simülasyon: RimWorld
Köpekler için kimble tavsiye ederim.
Ara
Çürümeyle ilgili olabilir ama buzluktaki şeylerin çürüyeceğini sanmıyorum. Çürük çarık demeden buzluğa koyduysan ayrı mesele. Çürük şeyleri hayvanlar da yemiyor. Köpekler et sebze pişmiş çiğ her şeyi ama her şeyi yiyorlar. O yüzden ben çok kısıtlamıyorum. Ne bulurlarsa yesinler. Lavislerime dokunmadıkları sürece sorun yok.
Sic Parvis Magna
Ara
Benim köpekler survival meal yiyor. Tabi belli bir noktadan sonra.
Ara
Ben mutfak ve dolaba sokmuyorum hayvanları, müsait bir yere kimble hay falan koyuyorum. Oradan yedikçe bizimkiler yenilerini yapıyorlar. Evcil hayvanlarda taşıma yoksa zaten büyük ihtimal ya satıyorum ya kesiyorum. Hauling çok işe yarıyor ama.
Ara
@elefsar Mutfağa özellikle sokuyorum ben. Zira tarladaki hasadı onlar taşıyorlar. Ancak mutfakta mealleri farklı alanlara koyuyorum. Oraya sokmuyorum sadece. Tüm mutfağı tek alan yapmıyorum. Kibble'ın hay kullanarak yapılabilmesi çok efektif. Ama bence harcadığın işgücüne değmiyor. Mısırın varsa mısır yiyebilirler gayet.

@BigUnicorn Çoğu hayvanın midesi yemekler için fazla küçük. Yemeğin çoğu boşa gidiyor. Ama fil, thrumbo gibi hayvanları simple meal ile beslemek normal besinlerden daha efektif. Tabi dışardaki beleş otları da yiyebilirler pek tabi.
Sic Parvis Magna
Ara
Thrumbo dediğin asırlık hayvansa daha hiç eğitemedim onu.

Tavuk, 1-2 horoz, Seyahat için yük hayvanı, Saldırma yeteneği olan hayvan, bunlar üzerinden genelde. Nadiren de olsa buffalo çiftliği yapıyorum.

Gaza geldim rimworld oynamaya gidiyorum.
Ara
unknown.png

Hayvanlar ölü insan cesetlerini yiyebiliyormuş. Az önce gözlerimin önünde resimde gördüğünüz cesedin kafasını bir fare kemirdi. Fare nasıl -25 derece soğukta dışarıda geziyor bir fikrim yok, aç herhalde.

Bu arada enerji üretimi ve can paketi üretimi konusunda yardıma ihtiyacım var. Teknoloji konusunda çook yavaş ilerlediğimden dolayı silah üretimini anca şimdi açtım, enerji üretimini yükseltmek için biokimya teknolojisini de araştırıp enerji üretimimi arttıracağım. Ancak sorun şu ki aynı zamanda takımı sağlıklı tutmak için ot üretemiyorum, üretemediğimden de sağlık paketi araştırmam gerekiyor ama onu da araştırmam çok uzun sürecek.

Thubos boynuzu gibi değerli kaynaklara sahibim, ancak ticaret yapamıyorum. Yerleşimlere gittiğimde ilişkim yetmediğinden ticaret yapamadığım söyleniyor, bu da kafamdaki sorulardan ve sorunlarımdan bir tanesi.
Space-Background.gif
Ara
@Yasin Ahmet geotermal araştırırsan -ki o da uzun sürecektir- daha fazla enerjiye sahip olabilirsin. Daha sonra kapalı ortamda bitki yetiştirmeye başlayabilirsin. Hem de geotermalin ısısından çok güzel yararlanabilirsin.
Ara
Merhabalar, patates ekip hasat edebiliyorum lakin dondurucuda beklettiğim için adamlarım yerken çiğ olarak yiyorlar ve - penalty alıyorlar. Odun temelli yemek ısıtıcı yaptım ama hiçbiri ısıtmıyor. İçinde odun da var yani fueli de dolu. Bunun nedeni nedir
Ara
1. Teknoloji araştırma sırası nasıl olmalı?
2. Fırını ve kasap tezgâhını buzluğa mı yapmak lazım yoksa ayrı bir odaya mı?
3. Gördüğüm kadarıyla bazıları kasap tezgâhını mutfağa yapıyor ama kirliliğe sebep olduğu için ayrı yere yapmak daha iyi olmaz mı?
IbnE9P2.gif
Ara
(25-05-2021, 09:46)HulkSpider03 : Merhabalar, patates ekip hasat edebiliyorum lakin dondurucuda beklettiğim için adamlarım yerken çiğ olarak yiyorlar ve - penalty alıyorlar. Odun  temelli yemek ısıtıcı yaptım ama hiçbiri ısıtmıyor. İçinde odun da var yani fueli de dolu. Bunun nedeni nedir

Fırını kendileri kullanmazlar. Yemek yaptırman lazım. Fırına tıkladığında Bill yazan yerden bir seviyede yemek seçmen gerekli. Eğer elinde pişmiş yemek varsa gidip çiğ ürün yemezler. Bu yüzden ben "Do until you have x" yapıyorum. X de sayı oluyor, onu da kolonist sayısına göre ayarlıyorum.

[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-05-2021, 09:53)Attila the Hun : 1. Teknoloji araştırma sırası nasıl olmalı?
3. Gördüğüm kadarıyla bazıları kasap tezgâhını mutfağa yapıyor ama kirliliğe sebep olduğu için ayrı yere yapmak daha iyi olmaz mı?

1. Teknoloji açıkçası oynayış tarzına ve oyun zorluğuna göre değişiyor. Kolayda oynuyorsan silahları çok zorlamana gerek yok misal. Soğuk bir yerdeysen geotermal bence zaruri iken, çok rüzgarlı bir bölgede wind turbune, nehir varsa watermill kullanabilirsin. Birbirinin muadili olan araştırmalara da gerek yok. Long bow açmışsan compound bow açmana gerek yok misal, aynı şekilde yakın silahlarında veya enerji generatorlarda da geçerli. Genel olarak kronolojik ilerlemeni tavsiye ederim. Taş işleme yokken gidip otomasyon araştırmak yanlış olur. 
  2. Buzluğa yapmamalısın. Özellikle kasap tezgahı hastalık saçabiliyor tüm ürünlerin heba olabilir. Hem de buzdolabı verimliliği düşer. Hemen yanına bir oda yaparsan işine yarar diye düşünüyorum. Yukarıda attığım fotolarda mutfağı görüyorsun, hemen sağındaki kapı da buzdolabına çıkıyor.
  3. Ben genelde muftağa yapanlardanım. Henüz çok bir sıkıntısını görmedim ama hastalık vs yayma ihtimali olduğu için tavsiye etmiyorlar. Bir ihtimal buzdolabının hemen dışında açık alana da yapılabilir. Veya mutfağı küçültüp paralel olarak yine buzdolabının yanında olacak şekilde ikinci bir oda da yapabilirsin. Ama zor şartlar altında yaşıyorsan bunlar bi tık lüks kaçar, dışarı yapar, üstüne çatı atar geçersin yani .d
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-05-2021, 09:46)HulkSpider03 : Merhabalar, patates ekip hasat edebiliyorum lakin dondurucuda beklettiğim için adamlarım yerken çiğ olarak yiyorlar ve - penalty alıyorlar. Odun  temelli yemek ısıtıcı yaptım ama hiçbiri ısıtmıyor. İçinde odun da var yani fueli de dolu. Bunun nedeni nedir

Elektrikli/odunlu ocak veya kamp ateşinde yemek yapma işi ayarlamalısın. Sürekli 10 tane olacak şekilde ayarlarsan sürekli hazırda yemeğin olur. Ayrıca altta assign kısmından yemek çeşidini kısıtlayarak çiğ şeyleri yemesini yasaklayabilirsin.

(25-05-2021, 09:53)Attila the Hun : 1. Teknoloji araştırma sırası nasıl olmalı?

Mobilya -> Elektrik -> Klima -> Kıyafet -> Silah gerisi fantezi

Kasap tezgahında sadece ceset doğrayacaksan buzluğa yapabilirsin. Ceset doğramak çok az iş istediğinden yavaş da olsa farketmiyor ancak dolaba olan git gel çok vakit harcayabiliyor. Ancak kibble gibi uzun süren şeylerde dolabın soğukluğundan gelen eksiyi daha çok hissedersin.

Yani evet kirliliğe sebep oluyor ama taşıma avantajı için ben hep içeriye koyuyorum. Buzlukta kessinler yav nolcak o kadar kirlilikten. Sterile tile döşe.

@Yasin Ahmet
Çoğu hayvan ekstrem soğuklara kolayca dayanıyor ve ceset yiyebiliyor. Köpekleri bu yolla besleyebilirsin.

Enerji için watermill ya da geotermal gerekiyor. Oyun başı direkt rushlanmasını öneririm. Sağlık paketinde enfeksiyon vs tarzı ağır şeyler hariç sadece otla tedavi etmek yetiyor. Otu da kendin yetiştirebilirsin. Hep aynı adama tedavi yaptırırsan hızlıca skill kasıp daha iyi tedavi edecektir. Yaralı düşmanları da tedavi et ki skill kasabilesin. Düşmüş hayvanları da tedavi ettirebilirsin otun bolsa. Diğer endüstriyel sağlık paketlerini satın alman yeterli olur.

İlk başlarda sadece sana gelen tüccarlarla alışveriş yapıp sonraları dışarıya satmaya başla derim. Kumaş çoğu tüccara satılıyor. Odun veya odundan heykeller de iyi para getirebilir. Bunların fazlasını hediye ederek diğer klanlarla ally olmaya çalış.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Peki fırını kötü sıcaklık cezasına rağmen buzluğa yapmaya değiyor mu?
IbnE9P2.gif
Ara
Siz hayvan da mı besliyorsunuz :open: ?
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
Fırını buzluğa yapmıyorum. Doğrama masasını sadece.
Sic Parvis Magna
Ara
(25-05-2021, 14:50)unonimus : Siz hayvan da mı besliyorsunuz :open: ?

Hayvan kendini besliyor daha çok. Otlanıyor kıyıda köşede.
Ara
Duman makinesinden dolayı oyun alanında ot kalmayınca ölen 100 kadar ördeğim aklıma geldi.
Ara
Yan mapa yollasaydın ya?
Sic Parvis Magna
Ara
Exploit değil mi o?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.