Sohbet: Oyun Sohbetleri #15: 2023 Yılında Oyunlar
st-oyun-transparan.png

Oyun Sohbetleri #15: 2023 Yılında Oyunlar

Strategyturk Oyun Kulübü tarafından düzenlenen Oyun Sohbetlerinin on beşincisine hoş geldiniz.
On beşinci sayımızda 2023'te çıkan oyunlardan, bunların içinden en sevdiğiniz & sevmediklerinizden ve önümüzdeki yıl çıkacak oyunlardan konuşacağız.
Bir sonraki oyun sohbet sayısında konuşulmasını istediğiniz konuyu Oyun Sohbetleri Konu Dizisinde belirtebilirsiniz.

oyun-ayrac.png

Geçen yıl açtığımız konunun 2023 için olanına hoş geldiniz. 2023 yılının oyunlar açısından nasıl geçtiği hakkında düşüncelerinizi bu konuda paylaşabilirsiniz.

Sohbet Başlıkları
2023'te çıkmış oyunlardan favorileriniz hangileri?
Strateji oyunları özelinde sizce 2023 nasıl bir yıldı?
Bu yıl çıkan oyunlardan beklentinizin altında kalanlar oldu mu?
Önümüzdeki yıl çıkması planlanan oyunlardan hangilerini en çok bekliyorsunuz?

oyun-ayrac.png

tTRiYax.png
Ara
Bu sene hem strateji açısından hem de genel oyunlar açısından oldukça kötü bir yıldı. Tek bahsetmeye değer oyun sanırım Baldur's Gate var.
Onun dışında Starfield fiyaskosu bayağı bir hayal kırıklığı oldu. Aklımda bu yıl için hiç bir oyun yok diyebilirim. Diablo 4 ikinci sezonuyla güzel hale geldi ama öyle aman yarabbi çok efsanevi bir oyun diyemeceğim.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
  • Bu yıl favorilerim Jagged Alliance 3(link), Aliens Dark Descent(link), Atomic Heart(link) ve Baldur's Gate 3(link) oldu.
  • Strateji oyunları açısından bence fena değildi.
    Aklıma gelenlerden sayıyorum; Age of Wonders 4(link), Great War Western Front(link), Company of Heroes 3(link), TW Pharaoh(link), Stronghold DE(link), Galactic Civilizations IV(link) gibi oyunlar çıktı.
  • Bu sene çıkan oyunlardan bariz Starfield(link) bende de hayal kırıklığı yarattı.
  • Önümüzdeki yıl için de en çok Helldivers 2'yi(link) merak ediyorum.
Ara
Tabii ki yılın en iyi çıkış yapan oyunu Baldur's Gate 3. Tebrik ve takdir etmek gerekir. Yılın oyununda rakip olacağı iddia edilen Starfield ise komediden başka bir şey değil. Oyunun kötülüğünden bahsettikçe babasının oğlu olsa bu kadar savunmayacak fanları ile muhatap olmak oyundan daha feciydi. Bethesda oyunu böyle olurmuşmuş. Alın size Bethesda oyunu, tepe tepe kullanın. 

Aslında Aralık 2022'de çıktı ama ben 2023'te oynama fırsatı bulduğum için Dwarf Fortress benim favorilerimdendi diyebilirim. Müthiş oyun. Oynamayı öğrensek daha da iyi olacak ama amatör nidaları ile cücelere eziyet ediyoruz resmen. Ne yapalım, bizim de olayımız bu. 

Pharaoh TW rezaletinden ayrıca bahsetmek gerekli. Bu yıl içinde güzel indiriminden mütevellit TW Troy'u ful paket çekip bi güzel oynamıştım. Pharaoh'u görünce şok oldum. Aynısının tıpkısı çünkü. Tamam savaş alanında bariz geliştirmeler falan var, ama yeterli mi? Yani SAGA seviyesinde bir oyunu ana oyun gibi fiyatlandırıp tanıtıldı, ama kıyas olması için söylüyorum Fall of the Samurai bile Shogun 2 Total War'dan daha farklı bir oyun. CA'dan key alıp oyun çıkmadan oynayıp tam puan veren türlü yayıncı ve youtuberlara buradan selamlarımı iletiyorum, yalakalık da bi yere kadar.

Yani bunlar (Pharaoh, Starfield) seviyesinde fecaat olmasalar da, çıkışları itibari ile beklenen randımanın alınamadığı, -en azından benim gördüğüm kadarıyla- tahmin edilen patlamayı yapamayan bi dolu oyun var. Forspoken, KSP 2, Wo: Fallen Dynasty, Star Wars Jedi: Survivor, Ghostware, Remnant 2, Blasphemous 2, Cities Skylines 2, AC Mirage. Fark edildiği üzere çoğu başarısız olan devam oyunları.

Bir de bunlar yanında çok popüler olsa da saman alevi gibi yanıp sönen oyunlar var. Bunlar büyük hype ile çıkmış, yayıncılar tarafından da bolca oynanmış ama bir çoğu bir ay bile geçmeden ortadan kaybolmuş oyunlar. Payday 3, Hogwarts Legacy, Atlas Fallen. 

Son olarak kepaze olan oyunlardan örnekler verelim. Days Gone dolandırıcılığın önde gideni, LotR Gollum ise direkt komediydi. 

2023 oyun dünyası için bizim adımıza bahsi geçmesi gereken esas konu ise oyun fiyatlarındaki devasa artışlar ve Steam'in Dolar kuruna geçmesiydi. Yeni çıkan oyunlarda çok bi değişim olmasa da, indie ve eski oyunlarda devasa artışlar meydana geldi. Steam'in ardından EA Play de geçiş yaptı. Son kale olarak Epic Games hem ana oyun fiyatı olarak düşük ücretler talep ediyor hem de güzel kampanyaları ile cezbedici bir pozisyon ortaya koyuyor. Ücretsiz vermeye devam ettiği oyunlar da cabası. Buradan teşekkürlerimizi iletmiş olalım.
[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@elefsar sana bir soru. Tabiki başka birisi de cevap verebilir. Tw pharaoh gerçekten kötü mü yoksa sadece troy'a fazla benzediği için mi eleştiriler var videolarda o kadar da kötü değil gibi gözüktü bana ama oynamadığım için birşey diyemem. İçerik yetersizliği, performans sorunları vb başka sorunları da var mı?
Ara
(27-12-2023, 11:01)birisi43 : @elefsar sana bir soru. Tabiki başka birisi de cevap verebilir. Tw pharaoh gerçekten kötü mü yoksa sadece troy'a fazla benzediği için mi eleştiriler var videolarda o kadar da kötü değil gibi gözüktü bana ama oynamadığım için birşey diyemem. İçerik yetersizliği, performans sorunları vb başka sorunları da var mı?

Oyunun en büyük negatif yönü bir yenilik barındırmaması. Troy'daki kaynakları bile değiştirmemişler. Şimdi Troy SAGA oyunu olarak çıktı, bolca eleştiri de aldı, ki diğer SAGA oyunları da pek çok Total War fanı tarafından pek beğenilmez, buna rağmen aynı oyunu böyle sunmaları insanları sinirlendirdi. Öbür tarafta Medieval 3 bekleniyor, Empire 2 bekleniyor. Çok ciddi bir talep var, sen bunları görmezden gelip, bir çok insanın ilgi duymadığı bir tarih aralığında yine pek tutulmayan bir bölgesel bir coğrafyada geçen oyun çıkarıyorsun. İnsanlar bir yerde bölgesel oyunlardan da bıktı. Shogun 2 elbette başarılı bir oyun ama, tarihi konseptte Three Kingdoms, Troy, Thrones of Britannia ve nihayetinde Pharaoh tamamen bölgesel oyunlar. İnsanlar Avrupa görmek istiyor, kabileleri değil krallıkları savaştırmak istiyor. Alternatif tarih yazmak istiyor. 

Pharaoh'a dönersek, grafik olarak gayet iyi, oynayışta da sıkıntı yok, ama konsept zaten Troy ile eleştirilmişti. Troy'u şu an 400 kişi oynamıyor, Steam incelemeleri %70. İlk başta baktılar tutmadı, fantastik severleri (Warhammer fanları) buraya çekelim diye oyuna fantastik öğeler eklediler yine olmadı. Şimdi bu başarısız girişimin üzerine çok bi şey koymadan oyunu $60'dan çıkartırsan tabii ki eleştiri alırsın. 

Mekanik olarak Rome 2'de gelen eyalet sistemi eleştiriliyor, nüfus sistemi eleştiriliyor, generalsiz ordu, amiralsiz donanma sistemi eleştiriliyor. Troy'da kullanılan kaynak yönetimi ve ticaret sistemi eleştiriliyor. Yukarıda yazdığım gibi dar bir coğrafyaya indirgenmiş oyun eleştiriliyor. Three Kingdoms'ta belli bir ivme kazanan diplomasi mekaniklerinin gelişmesi yerine geriye gitmesi eleştiriliyor. Belki $10, belki $15 karşılığında Troy DLC'si olarak veya standalone oyun olarak çıkması gerekirken $60'a çıkması en büyük eleştiri kaynağı. Dönem itibari ile bir önceki oyunla aynısı seçilmesi eleştiriliyor. Ve hani savaş tarihi olarak ön plana çıkan bir dönem bile değil, efsanevi birimler yok, büyük komutanlar yok, ama oyunun adı Total War. Birim çeşitliliği olarak oyunların gittikçe geri gitmesi eleştiriliyor (Shogun 2'de daha fazla çeşit var). 

Yani dolandırıcılıktan başka bi şey değil.
[+] 4 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Company of Heroes 3 benim için son yılların en büyük hayal kırıklıklarından biri oldu. Çıkışı çok kötüydü, aradan neredeyse 1 yıl geçti ve birçok yama aldı ama hala toparlanmış sayılmaz.

Age of Wonders 4 ve Shadow Gambit: The Cursed Crew bu yılki gözde oyunlarımdan. Gerçi AoW4'ü almış olmama rağmen daha oynamamış olmam biraz tuhaf oldu. Shadow Gambit'i ise alır alırmaz oynarım diye düşünüyorum.

Önümüzdeki yıl için beklediğim birkaç oyun var ama en çok Broken Arrow, Hyper Light Breaker ve R-Type Tactics I • II Cosmos'u bekliyorum diyebilirim.
tTRiYax.png
Ara
Önerdiğiniz büyük strateji oyunu nedir?
humanitas una debet esse; aliter evanescet.
Ara
Bu yıl bayağı bir oyun çıktı fakat bu yıl çıkıp da oynadığım oyun sayısında bayağı azlık olduğunu fark ettim, yıllar geçtikçe yeni çıkan oyunlardan ziyade zaten halihazırda bildiğim, zevk aldığım oyunları oynamaya daha da meyilli hâle geliyorum. Bu yıl çıkıp oynadığım oyunlar oynama süreme göre sıralarsam muhtemelen Diablo IV, Baldur's Gate III, Honkai: Star Rail ve HoloCure olarak gidiyor. Belki unuttuğum vardır ama toplamda sayı olarak iki elin parmağını geçmeyeceğinden eminim. Bunların dışında çıkan ama daha oynamadığım oyunlar da var, bunların başında Alan Wake 2 ve Resident Evil 4 Remake geliyor. Onları da önümüzdeki yıllarda deneyimlerim diye düşünüyorum. Saydığım şeylerin yanı sıra bu yıl çıkmasa da bu yıl oynadığım ve en çok eğlendiğim oyunların başında ise NieR:Automata geliyor. Şimdi ise özetleyecek şekilde hepsinden bahsetmek istiyorum.

Bu yıl çıkan ve oynadığım oyunlar arasında en çok zaman geçirdiğim tartışmasız bir şekilde Diablo IV. Şahsen oyunun betasını deneyimledikten sonra ne kadar beğensem de o zamanki ₺1199 etiketine değmeyeceğini düşünüyordum, oyunun çıkışına iki ya da üç hafta kalmışken çıktığım bir haftalık alışverişte elime aldığım fişte yazan ₺800 civarındaki miktarı görünce yüzümde oluşan ufak burukluk ile ₺1199 aslında o kadar da çok para değilmiş deyip oyunu ön-sipariş ile almıştım. Oyunu hem sezon öncesi döneminde hem de şu ana kadarki iki sezonunda içeriğin %90'ına ulaşacak kadar oynadım fakat ikinci sezon için çıkan son birkaç güncellemeyi deneyimlemedim, onları da zaman bulursam sezon bitişinden önce yapmayı düşünüyorum. Bu yılki favori oyunum kesinlikle tartışmasız bir şekilde Diablo IV.

İkinci sırada ise pek çok kişinin gönüllerinde taht kuran benim de oynarken çok zevk aldığım Baldur's Gate III var. Forumun Discord sunucusunda dile getirdiğim bazı eleştirilerden ötürü oyuna toz kondurtmayan bazı kişiler tarafından Baldur's Gate hater ilan edilsem de oyundan genel anlamda oldukça zevk aldığımı ve objektif yaklaşırsam bu yıl çıkan muhtemelen en iyi oyun olduğunu söyleyebilirim fakat günün sonunda iş zevkler ve tercihlere kaldığında benim için Diablo IV daha iyi bir oyundu. Daha kaliteli olduğu için değil, zevklerime daha çok hitap ettiği için. Burada Baldur's Gate III övmek için kelimeler dizmeme gerek yok, benim yerime pek çok kişi bunu paragraflarca yaptı benim de üzerine katabileceğim pek bir şey yok. Oyun iyi fakat iddia edildiği gibi insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyunu değil, şahsen yapımcıların önceki oyunu olan Divinity: Original Sin II daha çok hoşuma giden bir oyundu.

Honkai: Star Rail ve HoloCure tamamen ücretsiz oyunlar. Biri muhtemelen adını duyduğunuz Genshin Impact'in yapımcısı Hoyoverse tarafından geliştirilen bir başka gacha oyunu, diğeri ise Vampire Survivors benzeri küçük bir indie oyun. Honkai: Star Rail, şahsen pek beklenti ile girmediğim ama beni müzikleri ve karakterleri ile çeken bir oyun olmayı başardı fakat genel oyun ve güncelleme yapısından ötürü 42 günde bir gelen hikaye görevlerine çok uzun süre dayanamadığımdan çıkışından beri oynadığım oyunu birkaç ay önce bıraktım, birkaç gün önce ise arada bir girerim diye PS5'e yükledim. Oyun gerçekten muazzam müziklere ve kaliteli yazılmış karakterlere sahip fakat oyunun genel yapısı bu değerleri baltaladığından kesinlikle herkese hitap edecek bir içeriğe sahip değil. HoloCure ise Eylül ayının başlarında zaman öldürmek için oynadığım tatlı bir oyundu, tekrar oynar mıyım bilmiyorum ama oynadığım süreçte oldukça eğlendim.

Son olarak ise bu yıl çıkmamasına rağmen bu yıl oynadığım oyun olarak NieR:Automata'dan bahsetmek istiyorum. Oyunu tamamen bitirmedim fakat oynarken aşırı eğlendim. Hikaye kısmı aşırı güçlü değildi zira pek çok elementi barındırmaya çalışıp çorba etmiş ve genel sunumu da aşırı örtük olduğundan yarısından fazlası kafanızın üstünden uçup gidebilecek bir yapıda. Oynanış olarak ise bunun aksine çok eğlenceli ve aksiyon dolu bir oyun. Müzikleri ise tam bir başyapıt. Oyunda bazı bölgelerde sadece müzikleri için sağa sola koşturduğum bile oluyordu, gerçekten harika bir deneyim sunuyor. Kesinlikle oynanmasını önerdiğim oyunların başında geliyor.

Strateji oyunları açısından değerlendirmem gerekirse doğrudan bu sene çıkan hiçbir strateji oyununu oynamamış olabilirim. Oynadığım bazı oyunlara eklentiler gelse de çoğunu ya deneyimlemedim ya da deneyimlediklerimi beğenmedim. Bunların başında ise Crusader Kings III ve Europa Universalis IV geliyor. Seneye de çok farklı bir tablo olacağını düşünmüyorum. Gözler artık bir Europa Universalis V, Civilization VII, XCOM 3 ya da yeni bir Command & Conquer arıyor.
WhaW8Am.gif
Ara
(29-12-2023, 15:51)PCOyun : HHonkai: Star Rail, şahsen pek beklenti ile girmediğim ama beni müzikleri ve karakterleri ile çeken bir oyun olmayı başardı fakat genel oyun ve güncelleme yapısından ötürü 42 günde bir gelen hikaye görevlerine çok uzun süre dayanamadığımdan çıkışından beri oynadığım oyunu birkaç ay önce bıraktım, birkaç gün önce ise arada bir girerim diye PS5'e yükledim. Oyun gerçekten muazzam müziklere ve kaliteli yazılmış karakterlere sahip fakat oyunun genel yapısı bu değerleri baltaladığından kesinlikle herkese hitap edecek bir içeriğe sahip değil.

Jarilo-VI/Belobog arcı evrenin kurgusundan son boss savaşına kadar, her ne kadar aradan f2p gacha elementlerini çıkarınca aslında kısa olsa da f2p bir gacha oyunu için çok üst düzey bir iş. Oyuna başlarken asla benim diyen JRPGlerle yarışacak bir iş beklemiyordum. Devam eden senaryosunda o seviyelere tekrar ulaşacağına hiç ihtimal vermiyorum. Bana kalırsa ordan sonrası, "galaktik Çinliler" arcı dahil, tamamen karakter eklemek için uydurulan altı dolu olmayan ufak hikayeler.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.