Sohbet: Vic3 - Genel Sohbet: Parlamento
(28-10-2022, 00:23)cemal : Bende de 1875te çökmeler başladı önce 4-5x hızdayken savaş diplo-playı başlayınca 2 defa çöktü hızı 3 yaptım devam ettim. Sene 1879 Bürokraside kağıt kullanımını arttırıp 1k puan kasmak için tıkladım hesapladı arttırdı sonrasında oyun yine çöktü. 1900leri hiç düşünemiyorum şu an.

oyun çökmesi dediğiniz olay direk oyundan atması mı? benimde her oyunumda belli bir müddet sonra oyundan hata kodsuz çat diye masa üstüne atıyor oyun  :triumph: sizde de öyle mi ?
Ara
(28-10-2022, 12:59)MahirPAsa :
(28-10-2022, 00:23)cemal : Bende de 1875te çökmeler başladı önce 4-5x hızdayken savaş diplo-playı başlayınca 2 defa çöktü hızı 3 yaptım devam ettim. Sene 1879 Bürokraside kağıt kullanımını arttırıp 1k puan kasmak için tıkladım hesapladı arttırdı sonrasında oyun yine çöktü. 1900leri hiç düşünemiyorum şu an.

oyun çökmesi dediğiniz olay direk oyundan atması mı? benimde her oyunumda belli bir müddet sonra oyundan hata kodsuz çat diye masa üstüne atıyor oyun  :triumph: sizde de öyle mi ?

Evet oyun kapanıyor
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Ekran görüntülerinden gördüğüm kadarıyla denizleri Türkçe'ye çevirmemişler sanırım.
Ara
Pis işlere bulaşmış adamları emekliye ayırınca kahırlanıp ölüyorlar.
Ara
1880lerde Diplo-play sırasında çöküyordu
1890ların sonlarına doğru bürokraside kağıt kullanımını arttırdım puanıda arttı derken oyun çöktü
Yine 1890larda bir autosavem corrupt oldu her girdiğimde çöküyordu
1900lerin başındayım bu seferde haritada Avusturya-macaristan/Almanya arasında geçen siper savaşına yaklaştırdım laglanmaya başladı kaçtım sonra ama lag geçmeyip yine çöktü
Bu sefer ticaret sekmesine bastımda çöktü

1880lerden ötesini niye göstermiyor developerler diye bir şüphe oluşmuştu takip edenler arasında demek ki bundanmış neyse

Bir sürü şey aşırı dengesiz yapay zeka ne yaptığından tam emin değil askeriye desen yarım. Bir sürü de oyun çökerten bug var. Eğer benim gibi victoria serisini seven daha önce de factorio tarzı oyunlara bağımlı olan biri değilseniz bu oyunu kimseye çıkışta almasını önermezdim. Ama tl'nin değer kaybı sonrasına fiyat artışı sıkıntısı olabilir ileride... Kadere bak

boşuna PARAdox dememişler.
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1936'dan önce çöktüğünü sadece 1 kere gördüm, 1936 sonrasındaki çökmeler de çok umurumda değil.
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
Oyunun Steam yorumları şu an karışık olarak görünüyor. Haksızlık yapıldığını düşünüyorum.
[+] 1 üye Jokzilla nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(29-10-2022, 04:40)Jokzilla : Oyunun Steam yorumları şu an karışık olarak görünüyor. Haksızlık yapıldığını düşünüyorum.
Aynen katılıyorum. Eksiliyenlerin çoğuda savaş sisteminden eksilemiş. Adamlar en başta söylediler ne bekliyordunuz yani?
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Adamlar başta söylediler diye millet beğenmek zorunda değil.
Ara
Beğenmek zorunda değil kimse tabii ki ama oyunun duyuruldugu günden bu yana en büyük tartışma Victoria 2 kadar detaylı bir ekonomi motoru ortaya çıkarabilecekler miydi. Savaş dahil bütün mekanikler, buglar kısa -orta vadede çözülebiilecek problemler ama ekonomi mekaniği bozuk, basit olsaydı oyun bir daha toparlanamayacakti. O yüzden ben gördüğüm şeyden memnunum ancak en az bi 3 - 6 ayı var oyunun keyifle oynanacak düzeye gelmesinin. Şu da bir gerçek ki, başka bir firma olsa bu oyunu erken erişim diye çıkartırlardı haklı olarak.
[+] 2 üye GespensterPanzer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunun çökmesinin ana nedeni ram kullanımı. Bende 9gb kullanılabilecek ram var ve zorlayınca hepsini kullanıyor. 8 gb 200mb ile 9 gb arası değişiyor kullanım. Şu an 1910 senesine kadar geldim oyun çökmesin diye market kısmına ve bina inşaasına basmadan önce oyunu durduruyorum. Yoksa ram kullanımı 9gb'a uçuyor ve çökme ihtimali oluyor. Dikkatli oynarsam oyunun sonunu görebileceğim gibi gözüküyor.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Savaş sistemini begenmedim. Beğenmeyeceğim!. Steam yorumlarının "Karışık" gorunmesini sonuna kadar da hakediyor PARAdox.
Ara
(29-10-2022, 13:44)cemal : Oyunun çökmesinin ana nedeni ram kullanımı. Bende 9gb kullanılabilecek ram var ve zorlayınca hepsini kullanıyor. 8 gb 200mb ile 9 gb arası değişiyor kullanım. Şu an 1910 senesine kadar geldim oyun çökmesin diye market kısmına ve bina inşaasına basmadan önce oyunu durduruyorum. Yoksa ram kullanımı 9gb'a uçuyor ve çökme ihtimali oluyor. Dikkatli oynarsam oyunun sonunu görebileceğim gibi gözüküyor.

bu olay ilerleyen güncelemeler ile düzelcek bir durumdur inşallah.. yoksa dlc 'lerle daha da oyun kasar mı ?

ben laptopla oynuyorum cok fazla ram beklememek lazım. şuan keşke çıkar çıkmaz almasaydım modundayım. her zaman paradox oyunlarına tam hakim olarak oynamak istemiştim, bu oyunda Türkçe çıkınca balıklama atladım bu seferde oyundan atıyor...  :roll:
Ara
(29-10-2022, 15:34)MahirPAsa :
(29-10-2022, 13:44)cemal : Oyunun çökmesinin ana nedeni ram kullanımı. Bende 9gb kullanılabilecek ram var ve zorlayınca hepsini kullanıyor. 8 gb 200mb ile 9 gb arası değişiyor kullanım. Şu an 1910 senesine kadar geldim oyun çökmesin diye market kısmına ve bina inşaasına basmadan önce oyunu durduruyorum. Yoksa ram kullanımı 9gb'a uçuyor ve çökme ihtimali oluyor. Dikkatli oynarsam oyunun sonunu görebileceğim gibi gözüküyor.

bu olay ilerleyen güncelemeler ile düzelcek bir durumdur inşallah.. yoksa dlc 'lerle daha da oyun kasar mı ?

ben laptopla oynuyorum cok fazla ram beklememek lazım. şuan keşke çıkar çıkmaz almasaydım modundayım. her zaman paradox oyunlarına tam hakim olarak oynamak istemiştim, bu oyunda Türkçe çıkınca balıklama atladım bu seferde oyundan atıyor...  :roll:

Memory leak sıkıntısı diyorlar güncelleme ile düzeltirler dedi bana bir arkadaş
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(29-10-2022, 17:24)cemal :
(29-10-2022, 15:34)MahirPAsa :

Memory leak sıkıntısı diyorlar güncelleme ile düzeltirler dedi bana bir arkadaş

Bizim gibi bu sorunu yaşayan arkadaşlar grafik ayarlarını "düşük" olarak ayarlayıp oynamayı denesinler belki faydasını görür. Ben faydasını gördüm Grafik ayarlarını düşürünce şimdiye kadar oyundan atması gerekirken hala atmadı.. Umarım faydası olur sizlerede..  :victory: :sunglasses:
Ara
Millet sağda solda Türkçe çıkmasını övüyor, yok çevirisi çok iyi, yok rahat rahat oynayabiliyoruz falan. Benim gördüğüm kadarıyla dandik olmuş çevirisi. Ek olayını yapamamışlar, çevirisini atladıkları yerler var, kavramsal çevirilerde sıkıntılar var vs. ST çeviri performansının %70'i falandır diye düşünüyorum.
Ara
(29-10-2022, 21:03)elefsar : Millet sağda solda Türkçe çıkmasını övüyor, yok çevirisi çok iyi, yok rahat rahat oynayabiliyoruz falan. Benim gördüğüm kadarıyla dandik olmuş çevirisi. Ek olayını yapamamışlar, çevirisini atladıkları yerler var, kavramsal çevirilerde sıkıntılar var vs. ST çeviri performansının %70'i falandır diye düşünüyorum.
bulmuşta bunuyor olarak yorumladım.Birde öyle bir abartmışsın ki st çevirileride dandik ama bu çeviri dandiğin dandiği gibi olmuş anlamı çıkıyor
Ara
Oyun tarihten alakasız olarak bazen yerli yersiz çöküyor. Çöktüğünde de Belgelerim'de bulunan Victoria 3 klasörü içinde crash log oluşturuyor. 6 adet crash log var şu an benim klasörümde, 80mb olan da var, 1.86gb olan da var. error.log metinlerine baktığımda hep Türkçe metinlerdeki noktalama işaretlerinden ya da metin içindeki kodlardaki hatalardan dolayı çöktüğünü gördüm. İngilizce oynayan arkadaşım oyununun hiç çökmediğini söyledi. Belki bir alakası vardır. Belki ben error.log'ları yanlış anlamışımdır.

Sizde de crash log varsa bakabilirsiniz, boyutları baya yüksek olabiliyor, silmeyi unutmayın. Save dosyaları da çok fazla olduğunda gigabyteları bulabiliyor. Belgelerim>Paradox Interactive>Victoria 3 içerisinde bulabilirsiniz.
76561198034761601.png
Ara
Ben oyunu oynadım. İlk sızdığında da oynamıştım. Oyunun ekonomik sistemi ve politik sistem başlangıç noktası olarak çok iyi üzerine çok şey konulabilir. Ekonomide en büyük eksiklik kapitalistlerin herhangi bir şey inşa etmeye çalışmaması. Size o farklı bir sınıfın ekonomiyi ele alması hissini veremiyor. Oyunun genel sıkıntısı savaş hakkında kesinlikle hala tam olarak nasıl çalıştığını çözemedim. Bir cepheye 500 asker gönderiyorsun 10 vs 10 tümen o savaşı o cephenin kaderini belirliyor çok saçma. Ben eski savaş sistemine ila geri dönelim piyonlarımızı micro managelayalım demiyorum ama savaş sistemi üzerine kurulduğu fikir ile de çok iyi işlenmemiş. Komutanlara ne yapmaları gerektiğini, ne kadar yapmaları gerektiğini, ne zaman yapmaları gerektiğini, elindeki ekipmanı nasıl kullanması gerektiği gibi şeylerin emrini verebilmeliyiz. Sonuç olarak savaş sisteminin mantığı şu biz ekonomi ve politika mekaniklerini bu kaynakları kurup hazır hale getiriyoruz. O zaman nasıl kullanılacakları konusunda söz sahibi olmalıyız. Oyunun olayı da bu zaten.
A man's greatest joy is crushing his enemies
[+] 1 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-10-2022, 09:06)Raider41 : Ben oyunu oynadım. İlk sızdığında da oynamıştım.  Oyunun ekonomik sistemi ve politik sistem başlangıç noktası olarak çok iyi üzerine çok şey konulabilir. Ekonomide en büyük eksiklik kapitalistlerin herhangi bir şey inşa etmeye çalışmaması. Size o farklı bir sınıfın ekonomiyi ele alması hissini veremiyor. Oyunun genel sıkıntısı savaş hakkında kesinlikle hala tam olarak nasıl çalıştığını çözemedim. Bir cepheye 500 asker gönderiyorsun 10 vs 10 tümen o savaşı o cephenin kaderini belirliyor çok saçma. Ben eski savaş sistemine ila geri dönelim piyonlarımızı micro managelayalım demiyorum ama savaş sistemi üzerine kurulduğu fikir ile de çok iyi işlenmemiş. Komutanlara ne yapmaları gerektiğini, ne kadar yapmaları gerektiğini, ne zaman yapmaları gerektiğini, elindeki ekipmanı nasıl kullanması gerektiği gibi şeylerin emrini verebilmeliyiz. Sonuç olarak savaş sisteminin mantığı şu biz ekonomi ve politika mekaniklerini bu kaynakları kurup hazır hale getiriyoruz. O zaman nasıl kullanılacakları konusunda söz sahibi olmalıyız. Oyunun olayı da bu zaten.

Bunun üstüne bir saçmalık daha ekleyeyim, Balkan veya Ana ordunu Mısır cephesine atıyosun, 5 dakika sonra cephe hattında sadece milis kuvvetler kalıyo, ordun durduk yere hiç bir komut almadan tekrar kışlalara dönüyo, tekrar cepheye atana kadar 4-5 gün bekliyorsun.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.