Steam Oyun Fiyat Artışları
0xzScgd.jpeg

Biliyorsunuz ki son günlerde Steam'deki oyunlarda fiyat artışları gündemde. Bir çok oyun Steam önerilerinin üst seviyesine veya kendi belirledikleri doğrudan kura endeksli fiyat çekmeleri yapıyorlar. 

KyqrcHk.png
ETS 2

nB9O7ov.png
Factorio

a2byn3j.png
Frostpunk

Vfukart.png
Cult of Lamb

Ben de hem indirimde olanlardan, hem de normalde çok beğenilen oyunlardan fiyat artışı yaşanmamış ama muhtemel gördüğüm oyunları paylaşacağım. Tamamen kendi görüşüm olduğu nazarıyla bakmanız gerekli, hiç artış da olmayabilir.

Bu noktada listede yer almayıp fiyat artışını muhtemel gördüğünüz oyunları da eklemeyi unutmayın. 

İndirimde olanlar:

Buradaki oyunlar ise şu an indirimde değil, ancak fiyat artışlarını muhtemel görüyorum. Fiyatları itibari ile indirimsiz almak fiyat artışı sonrası indirimli almaktan daha ucuza denk gelebilirler. Şu anki TR fiyatları $1-3 civarında çoğunun zaten. Misal Rimworld $35, €30 ama ₺57 üzerinden satılıyor. Veya V Rising $20, €20 o da ₺32 olarak satışta. Hakeza Songs of Syx $25, €21 ama ₺40'ye satılıyor. Diğer oyunlar da bunlara benzer durumda. 
[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fiyat artışları hiç iyi olmadı elefsar.
Ara
Türk Lirası bu kadar düşüyorken fiyatlar neden sabit kalsın? Bir oyunun Türkiye fiyatının normal fiyatın onda biri ile yirmide biri arasında olması doğru bir şey mi?
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
[+] 3 üye unonimus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fiyat artışını uzun zamandır bekliyordum, şaşırtıcı olmadı. Hatırlıyorum da Steam'e TL ekleneceği dönemde insanlar endişe ediyordu; "kur haftada bir güncellenir, pahalıya oyun alırız" deniyordu ki o dönem dolar 2 lira civarıydı. Steam haftalık kur güncellemesine gitmek yerine 1.5 lira sabit kur belirleyip bu sabit fiyat üzerinden günümüze kadar devam etti... Hâlen de değişen bir şey yok, yapılan değişikler yayımcıların isteği üzerine yapılan değişikler olduğu anlaşılıyor. Özellikle Bethesda oyunlarında yapılan zamlar göze çarpıyor, indirimli hali 35-40 lira olan Fallout 4 80 lirayı görmüş. Sanırım "aldın aldın" furyası oyunlarda da başlayacak.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Project Zomboid alın artık tüm forum alsın oynasın beğenmezse kalsın köşede. Pahalı da değil şuan oyun muhteşem bu yıl içinde npc de bekliyoruz. Hayvan güncellemesi de 1-2 aya gelecek. Erken erişimden çıktığı sene yılın oyunu oyum buraya gidecek.
[+] 1 üye BigUnicorn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güncellemeden sonra bile fiyatlar aslında uygun, hatta yıllar içinde asgari ücretin değişimine göre 2016'yı baz alırsak yeni önerilen kurda 2016 ile hemen hemen aynı seviyedeyiz denilebilir. 20-30₺ artık komik kalıyordu.
Ara
Dead Cells konu ile alakalı açıklamada bulunmuş. Genel olarak diğer ülkelerden bölge değişikli ile Türkiye ve Arjantin üzerinden alım yapıldığından bahsedilmiş. Fiyat politikasındaki iyi niyetli duruşun kötüye kullanıldığı ve bunun da oyun stüdyosuna zarar verdiği belirtilmiş.

https://store.steampowered.com/news/app/...2555863561 :Price change for Argentina & Turkey
Hello,

Due to circumstances that we will explain below, we're being forced to increase our prices in Argentina & Turkey.

We don't make this choice lightly, but unfortunately a significant portion of sales in the last year came from these two countries, without a corresponding increase in players there.

To put this in context, the % of our total sales from a given country will roughly equal the % of our total players from that country. For Argentina & Turkey, their % of total sales is 3-4x the amount of the % of their total players.

By no coincidence, the price of Dead Cells and DLC in these two countries are by far the lowest in dollar/euro terms, so it is extremely likely that people are changing their region to take advantage of a 70-90% reduction in price.

Dead Cells is already not an expensive game at $24.99 and we regularly discount Dead Cells by 40-50%. With people taking advantage of the region pricing on top of this discount, hopefully you can see why this is impacting us so heavily.

We realise that this will seem unfair to legitimate Steam users in Argentina & Turkey, but we are not a big studio and we are losing a very significant amount of revenue while trying to finance future projects and more Dead Cells content, so we are being forced to act.

We hope that explains why we're making this change, we always try to be as open as possible with our community here on Steam and we are always open to feedback.

Thanks,
Matt, EE & MT
[+] 5 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
System Shock şu an ön siparişte 67₺ eğer çıkmayı başarırsa fiyatı en az 2-3 katına çıkar.
Ara
(24-08-2022, 11:58)Bambukavak : System Shock şu an ön siparişte 67₺ eğer çıkmayı başarırsa fiyatı en az 2-3 katına çıkar.

Fiyatı ₺399 oldu.
IbnE9P2.gif
Ara
Ben de almamıştım iyi mi :)
Ara
Steam fiyat artışlarının genel sebebi kur artışının ülkelerde (Rusya-Türkiye-Arjantin) ekonomisini tepe taklak yapması ve bu bölgeden insanların zam korkusu ile deli gibi tüketime geçmesidir. Bugün çevrenizde gördüğünüz indirimsiz oyun satın almayan herkes deli gibi oyunlara ön sipariş veriyor. Bu Türkiye oyun pazarında sistematik %'sel bölgesel oyun satış artışı olarak gözüküyor ve böyle 30 Euro = 50TL gibi saçma(bedava) fiyatlarla çıkan oyunlar artık satışlar çok olduğundan fark edilir oldu ve firma çok adet satmasına rağmen neden hiç para kazanmadığını farkına varınca bu bize zam olarak geri yansıyor. VPN ile diğer ülkelerden oyun alma olayı mümkün olsa bile oldukça zor(yerel banka kartı gerekiyor) ve Türkiye'nin %2,5'luk pazar payı diliminde kayda alınmayacak komik bir sayıdır. Dead Cells geliştiricisinin paylaştığı metinde hiçbir veri olmamakla birlikte tamamen Türkiye ve Arjantin de satış artmasının kendi varsayım olarak değerlendirmesi sonucu verdiği bir karardır.

Önümüzde Zam Yemesi Muhtemel Oyunlar:
1- Disco Elysium
2- Humankind
3- Baldurs Gate 3
4- Two Point Campus
5- Songs of Conquest
6- Gotham Knight
7- Victoria 3
8- Settlers
9- Mount & Blade II: Bannerlord
10- Forza Horizon 5
11- Age of Empires 4
12- Tales of Arise
13- Persona 4 Golden
14- Valkyria 4 Chronicle
15- Gamedec

ve ne yazık ki listede olmayan tüm 30 Euro = 50TL ve 60 Euro = 90TL gibi Steam Yerel Kuru (1,5TL) yüzünden kendi marketing departmanı olmayan yapımcının dikkat etmeden STEAM YEREL FİYAT UYGULAYA basıp çıkardığı tüm oyunlar!
[+] 3 üye Marchisio nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
"Alaloth: Champions of The Four Kingdoms" erken erişimde 36tl.
Fiyatı çok düşük yeni çıkmış bir oyun için. Yükselmesi muhtemel.
[+] 2 üye Bambukavak nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Artık indirim kovalamaktan başka birşey yapamayacağız forumdaşlarım.
Ara
Zaten öyle yapmıyor muyduk? En son ne zaman indirimsiz oyun aldım hatırlamıyorum.
tTRiYax.png
[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-09-2022, 11:16)Bambukavak : "Alaloth: Champions of The Four Kingdoms" erken erişimde 36tl.
Fiyatı çok düşük yeni çıkmış bir oyun için. Yükselmesi muhtemel.

Baktım da pek olmamış bir oyun gibi...
Ara
(04-09-2022, 15:45)reddga : Zaten öyle yapmıyor muyduk? En son ne zaman indirimsiz oyun aldım hatırlamıyorum.
Artık indiriminde indirimini takip edicez.
Ara
Mount & Blade Bannerlord 20.09.2022 itibari ile fiyat artışına gideceğini açıkladı.

https://forum.strategyturk.com/konu-ryo-...#pid273663
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
"Scorn" şu anda ön siparişte ve 146.7₺ fiyatla satılıyor. 21 Ekim'de çıkış yapacak.
Fiyatının yükseleceğini tahmin ediyorum.
Ara
(16-09-2022, 23:32)unonimus : Fiyatı 50 liradan 500 (yazıyla beş yüz) liraya çıktığı için bu saatten sonra nah alırsınız, dolayısıyla multi'sini nah açarım.

Fiyat artışlarının sebebi olarak Türkiye ve Arjantin'den satın alanların artmasını ama buralardan oyuncu sayısının aynı oranda artmamasını göstermişler.
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
Hades %40 indirimle ₺24 ye satılıyor. Bu fiyata bu oyun çerez parası bile değil. Kaçırmayın derim.

https://store.steampowered.com/app/1145360/Hades/
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.