Steam
Elefsar 'ın dediği gibi eğer aynı fiyattan listelenen birden fazla ürün varsa en eski listeleme (en uzun süre beklemiş olan satıcının öğesi) satılıyormuş. Ben daha 2 hafta önce pazara koyduğum için uzun bir süre daha bekleyebilirim gibi.
@PCOyun satın alacağımız kişiyi nasıl seçiyoruz?
Ara
Şimdi kontrol etmedim ama eskiden normal mağazadan eşya alır gibi kartlarda da seçebiliyorduk.
WhaW8Am.gif
Ara
Steam indirim kurallarında birtakım değişiklikler olacak, bunlar 28 Mart 2022'den itibaren yürürlüğe girecek.

https://partner.steamgames.com/doc/marke...le_changes :Çıkışta ürününüzü indirime sokabilirsiniz fakat çıkış indirimi bittikten sonra 28 gün boyunca bir daha indirime sokamazsınız.

Herhangi bir para birimindeki bir fiyat artışından sonra 28 gün boyunca ürününüz için indirim sunamazsınız.

Steam genelinde yapılan dönemsel etkinlikler dışında bir indirim bittikten sonra 28 gün boyunca bir daha ürününüzü indirime sokamazsınız.

Ürününüz çıktıktan sonraki 28 gün boyunca veya çıkış indiriminizin bittiği günden sonraki 28 gün boyunca ya da herhangi bir para biriminde fiyat artışı yaptıktan sonraki 28 gün boyunca ürününüzü dönemsel indirim etkinliklerinde indirime sokamazsınız.

Devam eden bir promosyon esnasında, ya da gelecekte yapılması programlanmış olan bir promosyonda fiyatınızı değiştiremezsiniz.

Ürününüzü %90'dan yüksek veya %10'dan düşük bir indirime sokamazsınız.

Özel indirimler iki haftadan uzun, 1 günden kısa olamaz.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu değişikliklerin hepsi indirimlerin daha sık olması üzerine. Önceden 6 hafta olan tüm süreler 4 hafta ile değiştirilmiş, bunun sonucunda kullanıcı daha sık indirimler ile karşılaşabilecek.
WhaW8Am.gif
Ara
İndirimden indirime oyun/ek içerik satabilen firmaların işine gelir :xd: .
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
https://partner.steamgames.com/doc/marke...le_changes :Ürününüzü %90'dan yüksek veya %10'dan düşük bir indirime sokamazsınız.

Akıllarda tek bir soru var, peki ya %100 indirimler ne olacak?
[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://steamcommunity.com/id/Gokay0035
Ara
Ya hu akşamdan beri indirmeler ilk başta 8-10 mb/s iken, bir anda 0'a düşüyor. Aralıklarla 300-400 kb/s çıkıp çıkıp iniyor. Birden fazla oyunda denedim hep aynı şey. Sebebini veya çözümünü bilen var mıdır?
Ara
İndirme hızı ve diske yazma hızı arasında bir eşitsizlik olabilir. Bende de bazen indirme durup sadece diske yazma yapabiliyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Problem Steam'de değilmiş. SSD'ye de indireyim dedim, sorunsuz indiriyordu. HDD problemli diye düşündüm. Garip bir şekilde laptopta hdd'nin bulunduğu kısım hafif eğri gibi geldi, elimle şöyle bir vurdum, hop hdd komple gitti. Artık pc de görmüyor. Umarım bağlantı ile alakalı bir problemdir...
Yarın açıp kontrol etmeyi planlıyorum. Bu arada HDD'den ses gelmeye devam ediyor.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hesaba banka kartı kaydı yapamıyor muyuz? Sadece kredi kartı mı kabul ediyor?
Ara
Yapılabiliyor, bende şu anda banka kartı kayıtlı.
tTRiYax.png
[+] 1 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Steam'de bütün oyunlara zam gelmeye başlamış.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Steam'de zam gelen oyunları şu adresten takip edebilirsiniz: https://steamdb.info/pricechanges/
Ara
Steam'deki zamlar geliştiricilerden kaynaklanıyor, kendileri zam yapıyorlar. Bazıları fiyatı arttırıyor, bazıları arttırmıyor ya da insaflı arttırıyor.
Steam'den kaynaklanan bir durum olursa(önerilen Dolar-Tl kurunu değiştirmek gibi) bu önce Valve'in oyunlarında(Left 4 Dead, Portal gibi) kendini belli eder.

Bahsetmek istediğim bir başka konu daha var.
Biliyorsunuz Steam'de birden fazla öğe içeren(Bundle, Collection, vs..) paketler var.
Bazı paketler indirimler sırasında belirli ülkeler için (Türkiye ve Arjantin genelde) satıştan kaldırılıyor. İndirim bitince tekrar mağazada yerini alıyor.
Tahminimce çok ucuza geldiği için kaldırılıyor ve muhtemelen Steam'den ziyade geliştirici veya yayıncı tarafından yapılıyor diye düşüyorum çünkü hepsinde olmuyor.

Biraz da resimlerle anlatayım.

amanita_bundle.PNG
Yukarıdaki resim tüm Amanita oyunlarını içeren Amanita bundle 6 aylık fiyat Tl grafiği
Yeşilin 0'a vurduğu kısım paketin mağazada satıştan kaldırıldığı bölüm. Geçtiğimiz yaz indirimlerinde Arjantin ve Türkiye için geçici olarak satıştan kaldırıldı.

Chaosbane.PNG
Yukarıda Warhammer Chaosbane oyunun tüm dlc'lerinin dahil olduğu Slayer Edition paketinin 6 aylık Tl fiyat grafiği var.
Her indirimde düzenli olarak Arjantin ve Türkiye için mağazadan geçici kaldırılıyor.

amn.PNG
Yukarıda tüm Amnesia oyunlarının dahil olduğu Amnesia Re-collection paketinin 6 aylık Tl fiyat grafiği var.
İndirim miktarı %79'un üstüne çıktığında Türkiye ve Arjantin için mağazadan geçici olarak kaldırılıyor.

callofthesea_deluxe.PNG
Yukarıda Call of the Sea oyununun Deluxe Edition paketi var. İçinde oyuna ek olarak soundtrack ve artbook var, basit bir paket.
Grafiğin dibe vuruşundan yine son zamanlardaki indirimlerde Türkiye ve Arjantin için mağazadan geçici olarak kaldırıldığını söyleyeceğimi tahmin etmişsinizdir.

Bunlar istisnai örnekler değil daha çok örnek verebilirim. Bu grafikler Steamdb sitesindeki bir hatadan da kaynaklanmıyor. 
Bu durumların oluştuğu zamanlarda Steam üzerinden bakarak çeşitli oyun paketlerinin belirli ülkelerde satıştan kaldırıldığını bizzat doğruladım.

Hep Arjantin ve Türkiye için dedim ama bazen bir iki farklı ülke de dahil olabiliyor.
Yine de böyle bir durum olduğu zaman Türkiye ve Arjantin banko içerde.

Git gide daha sık karşıma çıkan bir durum. Çok büyütülecek bir şey değil fakat can sıkıcı.

Edit:
Küçük bir örnek daha eklemek istiyorum.
hoi.PNG
Burada tüm dlc'lerin dahil olduğu Hearts of Iron 3 Collection Tl fiyat grafiği var. 5 Ekim 2021'den itibaren Türkiye için (bu sefer geçici değil) mağazadan kaldırılıyor.
Paket muhtemelen Arjantin'de satışa bile koyulmamış.

Bunun gibi bazı oyun paketlerinin(Killing Floor 1 Complete Set, Victoria 2 Complete Edition, vs.) belirli ülkelerde indirim fark etmeksizin mağazadan tamamen kaldırıldığı durumlar da mevcut
[+] 6 üye Bambukavak nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Artık "Kütüphaneye Ekle" butonu sayesinde oyunları indirmeden kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

unknown.png
IbnE9P2.gif
[+] 2 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bunu sevdim.
Ara
(14-08-2022, 11:23)Attila the Hun : Artık "Kütüphaneye Ekle" butonu sayesinde oyunları indirmeden kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

unknown.png

Oyunu Oyna dedikten sonra indirme seçeneğini iptal edince de direkt kütüphaneye ekleniyordu.
[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evet ama özellikle de Total War: Warhammer ve Endless Space 2 gibi bol miktarda ücretsiz içerik içeren oyunlarda her birini teker teker kütüphaneye eklemek kâbus gibiydi. Endless Space 2'de bunun için yarım saate yakın uğraştığımı hatırlıyorum.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vay arkadaş AlbarakaTürk Steam'i banlamış. Kayıt yapamıyorum :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.