Tarih Sohbet
(07-10-2020, 19:29)Attila the Hun : Roma tarihi ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar var mı? (Mary Beard'ın "SPQR Antik Roma Tarihi" kitabı hariç, onu okumuştum.)

Halil Demircioğlunun Türk Tarih Kurumu için yazdığı 2 ciltlik Roma tarihi kitabı var (Cumhuriyet Dönemi)
Stephen Mitchell Geç Roma imparatorluğu tarihi var. O da harika kitaptır (Doğu ve Batıya ayrılmasını anlatıyor)
Robert Graves'in kitapları var. Ben Claudius ve Tanrı Claudius
Bir de ileri seviye istiyorsan Titus Livius var. Ama fiyatı cok pahalı ve bulması cok zor. Bunu pek önermiyorum
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkür ederim. Edward Gibbon'ın "Roma İmparatorluğu'nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi" eserinin çokça övüldüğünü duymuştum. Onun hakkında ne düşünüyorsun?
IbnE9P2.gif
Ara
(07-10-2020, 21:37)Attila the Hun : Teşekkür ederim. Edward Gibbon'ın "Roma İmparatorluğu'nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi" eserinin çokça övüldüğünü duymuştum. Onun hakkında ne düşünüyorsun?

Evet o eser de başyapıttır. Bulması da kolay
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://www.amazon.com/History-Rome-Volu...1849023050

Roma tarihi bugünkü ününü Theodor Mommsen'e borçlu. Nobel ödüllü bu eserin Türkçe çevirisi yok. İngilizce çevirisini okumak istersen beş cildin pdf derlemesini aşağıya bıraktım.

http://www.gutenberg.org/cache/epub/10706/pg10706.html
[+] 1 üye DanteSymphony nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İskitler Türk mü değil mi bileniniz var mı?

Büyük İskender ile ilgili okuduğum bir kitapta Hun kabilelerinin İskitleri bölgeden ittiğini yazmıştı. Bu durumda Hunlar mı Türk oluyor İskitler mi?
Ara
(08-10-2020, 00:55)HulkSpider03 : İskitler Türk mü değil mi bileniniz var mı?

Büyük İskender ile ilgili okuduğum bir kitapta Hun kabilelerinin İskitleri bölgeden ittiğini yazmıştı. Bu durumda Hunlar mı Türk oluyor İskitler mi?

İskitler ata bindikleri için türk olduğu sanılan fakat günlük yaşamları, giyinişleri ve kullandıkları dil itibariyle irani bir kavimdir.
Ara
İlber Ortaylının önerdiği kitap; Adrian Goldsworthy Augustus: Romanın İlk İmparatoru. @Attila the Hun
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
[+] 1 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diu kuşatmasıyla ilgili kaliteli Türkçe kaynak var mı ?
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-10-2020, 09:22)baywatch06 : Diu kuşatmasıyla ilgili kaliteli Türkçe kaynak var mı ?

Ancak academia'da pdf makale/tez vb şeklinde bulabilirsin
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
histomap-big.jpg
[+] 7 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çin'in genel olarak bu kadar güçsüz olması tuhaf geldi. Gerçekten Çin tarih boyunca bu kadar zayıf mıydı?
Ara
Ara
Arkadaşlar Uygurların askeri yapısı hakkında bir sunum hazırlıyorum sü başı uygurlarda da ordunun sevk ve idaresi için kullanılmış mıdır ? Kullanılmadıysa Uygurlarda bunun karşılığı nedir ? 
Ara
(12-04-2021, 23:50)berkayr : Arkadaşlar Uygurların askeri yapısı hakkında bir sunum hazırlıyorum sü başı uygurlarda da ordunun sevk ve idaresi için kullanılmış mıdır ? Kullanılmadıysa Uygurlarda bunun karşılığı nedir ? 

Eski Türklerde Askeri Yapı isimli bu makalede ayrıntılı bilgiler bulabilirsin. Eski Türkler'den kasıt daha çok bozkır hayatı yaşamış İskitler'den Göktürklere kadar olan toplulukları içerir. Ancak sonrasında Anadolu'ya göçen ve yerleşen Türk topluluklarına kadar aynı içeriğin devamını görebiliyoruz. Yani Uygurları da çok rahat bir şekilde Göktürklerin devamı olarak görebiliriz. Yukarıda belirttiğim üzere İskitler Eski Türkler tabirine dahil olsa bile yazılı kaynak bakımından ilk olarak Göktürk ve Uygur dönemi bizim için bir başlangıç kabul edilebilir. Dolayısıyla makalede geçen terimler Uygur döneminde kullanılmıştır demek yanlış olmaz.

Eğer makale sunumun için yeterli olmazsa veya daha fazlasını öğrenmek istersen Türk Askeri Kültürü isimli kitabı tavsiye edebilirim. Kitabın dijital baskısını çeşitli sitelerde bulabilirsin.
Ara
ÇIL DIR DIM ya ÇIL DIR DIM
Yılmaz Öztuna'nın Yavuz Sultan Selim kitabında Brâbre diye bir kabileden söz ediliyordu. Yavuz Nube/Nubya/Nübe'ye göçebe Türkleri iskan etmiş ve onların torunları halen oradaymış. Bunu merak edip daha araştırmak istemiştim. Kaynak da şu: S. Hillelson, Nûbe, İA, 343b
Şimdi ÇILDIRDIĞIM konudan bahsedeyim: Bulamadım şu lanet makaleyi yahut kitabı. Sudan Notes and Records diye bir seri buldum. Seri dediğim de bakın: https://www.jstor.org/journal/sudanotere...d0144da662
Neşirler ta 1910'da başlayıp 1990'lara kadar sürmüş. Zaten Hillelson denen adamın adı bile belli değil. Sigmar Hillelson diye bir isim gördüm ama adam benim aradığım kişi mi belli değil. Herif sanki yer yarıldı da içine girdi. Hiçbir yerde yok. Tek bildiğim 20'lerde, 30'larda çeşitli makaleleri kaynak alınmış. Wikipedia'de kaynakçalarda ismi var her yerde ama adına bir madde yok. Britannica'da kaynak olarak var ama adına bir madde yok. Herif var ama yok. Yok oğlu yok. Öldü gitti herhalde ama 100 sene 2021'de bana gece gece çile çektirdi. Hiçbir yerde yok. Google bile bulamıyor.

Bu mesajı yazarken bir taraftan da araştırmaya devam ettim. Hillelson denen vatandaş sanırım basbayağı Sudanlıymış. Şimdi bana zorla Sudan Arapçasını, ingilizcesini öğrettirmesinler .sssss
Neyse, bahsettiğim Brabre kabilesi hakkında hiçbir bilgisi olan var mı? Meraktan çürüdüm, bittim, tükendim, öldüm be. Medet medet, malumat ya Strategyturk.
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
[+] 2 üye HakaniyeLehçesi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu ayki atlas tarih kaçmaz gibi;

images?q=tbn:ANd9GcTsoU0TXGvYmusxQ1f3hWX...g&usqp=CAU
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara
Bu ayki All About History kesinlikle kaçmaz. Kesinlikle alacağım.

all-about-history_sayi-8_ocak-subat-2022.jpg
all-about-history_sayi-8_ek.png
Ara
IS THE TURK A WHITE MAN?
https://www.nytimes.com/1909/09/30/archi...e-man.html

1909 de Cincinnati mahkemesi "TÜRKLER BEYAZ MI?" diye soru uzerinde calisma yapmis.
[+] 1 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aktüel tarih diye bir dergi çıkmış nasıl bilen varmı?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.