Total War: Warhammer II - Kölecilik Rehberi
#1
Kölecilik Rehberi


Kara Elflere ait özel bir mekanik olan kölecilik, savaşta veya başka yollarla ele geçirdiğiniz kölelerin asayiş cezası pahasına ülke ekonominize sağladığı katkıdır. Kötü yaşam koşulları ve ağır çalışma yüzünden sayıları turdan tura azalan kölelerin sayısını ırk fark etmeksizin savaşlarda esirleri köle yaparak sabit tutabilirsiniz. 

Köleler Nasıl Kazanılır?

Kazandığınız her muharebede eğer düşman esirlerini köleleştirerek veya kazandığınız kuşatma muharebelerinde şehri yağmala ve işgal et ile veya talan et ile de köle kazanabilirsiniz. Onun dışında yabancı topraklara yaptığınız baskınlar da paranın yanında köle kazanmanızı sağlar. 

Aşağıda da köle kazanmak için yapacağınız şeylerin örneklerine bakabilirsiniz.

sl0qo3.jpg
VvWPD0.jpg
Bc9ApH.jpg


Köleler için Karakter ve Teknoloji Bonusları

Khainite Suikastçileri'nin köle gelirlerini 10%'a kadar artıran bonuslarının yanında, Lordların ise köleler ile ilgili açabilecekleri ve yükselte bilecekleri iki farklı bonusları vardır. 

lVgK5T.jpg
Muharebe sonrasında ele geçirdiğiniz müstakbel köleleri arttıran bu bonusun üç seviyesi aynen şöyledir:
1 Seviye - +5% ele geçirilen yaralılar. 
2 Seviye - +12% ele geçirilen yaralılar. 
3 Seviye - +25% ele geçirilen yaralılar. 

QbywxC.jpg
Bu bonus sadece köle konusunda bonus vermese de yerleşimleri yağmalamayı ve talan etmeyi çok daha çekici hale getirdiği kesin. 
Teknolojik bonuslara gelecek olursak, ilk teknolojimiz I. Yükseltmeden önce karşımıza çıkan Sürekli Köle Arzı, köle sayınızı artırmanızı sağlıyor. 

4RknUp.jpg

I. Yükseltme ile II. Yükseltme arasında ise iki teknolojimiz var. 

onNQYo.jpg

9USlNq.jpg

II. ve III Yükseltme arasında herhangi bir köle bonusu olmasa da III. Yükseltmeden sonra son bonusumuz olan Dehşet Dolu Bir Hayat'ı açabilirsiniz. 

6jU2EA.jpg

Köle Binaları

faTBXY.jpg

Binamızın ilk seviyesi Köle Kümesleri, kölelerden elde edilen geliri +10% bonus sağlarken, Eyaletteki her 100 fUfGMN.png köle için +10 gyilXu.png bürüt kazanımı sağlar. Binanın ikinci seviyesi olan Köle Pazarı sadece eyalet merkezlerine inşaat edilebilir ve sağladığı bonuslar; kölelerden elde edilen geliri +25% bonus sağlarken, Eyaletteki her 100 fUfGMN.png köle için +15 gyilXu.png bürüt kazanımı sağlamanın yanı sıra, köle azalımını fUfGMN.png -50% azaltıp, kölelerin neden olduğu asayiş cezasını qVhkve.png -30% azaltır. 

Kölelerin Eyaletlere Dağıtımının Ayarlanması

BGd7Jp.jpg
İmparatorluğunuz için çalışan köleler hakkında detaylı bilgi edinmek için yukarıda kırmızı çemberin içine alınmış Köleler adlı kutucuğa tıklamanız lazım. 

MBwgzI.jpg
Kutucuğa tıkladığınızda böyle bir ekran karşınıza çıkacak. Bu ekranda eyaletlerinizdeki kölelerin kapasitesi, sayısı, yüzde kaçının eyalette olduğu, tur başına ne kadarını kaybettiğiniz, sadece köleler sayesinde elde ettiğiniz geliri ve eyaletteki genel asayiş eksisini görebilirsiniz. Kırmızı kutucukları kullanarak ise kölelerin paylaştırılmasını kontrol edebilirsiniz. Yani diyelim üç eyaletiniz var ve bir savaş yaptınız. Savaşta ele geçirdiğiniz köleler üç eyalete eşit paylaştırılır.Zaten ilk kutucuğumuz da bu anlama geliyor. "Bu eyalet ele geçirilen kölelerden normal payını alır". İkinci seçeneğimiz ise eyaletimizin paydadan üç kat daha fazla almasını sağlıyor. Bu seçenek köle pazarları kurulmuş, asayiş sıkıntısı olamayan eyaletler için kullanılabilir. Son kutucuğumuz ise savaşta ele geçirilen yeni kölelerin eyalete alınmamasını sağlıyor. Bu seçenek ise daha asayiş sıkıntısı çeken veya köle ihtiyacı olan eyaletlerin önüne geçmesini istemediğiniz eyaletler için kullanılabilir. 

nDDhD2.jpg
Köleler ile ilgili kaba taslak bilgileri eyalete tıkladığınız zaman karşınıza çıkan bu yan ekran sayesinde de görebilirsiniz.
[+] 5 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık gayet açıklayıcı ve güzel olmuş.
Ara
Cevapla
#3
Gayet guzel bir rehber olmus, oynadigim ilk ve tek faction olan Dark Elf`ler icin koleler cok onemli. Bu arada Warhammer 2`nin Turkce si iyi gibi. Ayni firma cevirmemis sanki.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.