Vic3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Osmanlı ile Opium üretmek mümkün mü? Mümkünse nasıl?
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(13-11-2022, 15:45)korkusalan : Osmanlı ile Opium üretmek mümkün mü? Mümkünse nasıl?

Hammadde doğrudan toprağa dayalı bir üründür, eğer bir ülkenin herhangi bir bölgesinde x madeni çıkmıyorsa yada o ülkenin ikliminde y bitkisi yetişmiyorsa, ya hammaddeyi ithal edecek yada o hammaddenin çıktığı bölgeleri ele geçirecek, ithalat için ticaret antlaşması gibi yöntemler izlenerek ucuza verimli ithalat yapılabilir, İran ve mısır coğrafyasında afyon plantasyonu kurulacak bolca bölge var ayrıca teknolojisini araştırman gerekebilir birkaç gündür oynamıyorum unuttum.
Ara
(13-11-2022, 15:49)Legnica :
(13-11-2022, 15:45)korkusalan : Osmanlı ile Opium üretmek mümkün mü? Mümkünse nasıl?

Hammadde doğrudan toprağa dayalı bir üründür, eğer bir ülkenin herhangi bir bölgesinde x madeni çıkmıyorsa yada o ülkenin ikliminde y bitkisi yetişmiyorsa, ya hammaddeyi ithal edecek yada o hammaddenin çıktığı bölgeleri ele geçirecek, ithalat için ticaret antlaşması gibi yöntemler izlenerek ucuza verimli ithalat yapılabilir, İran ve mısır coğrafyasında afyon plantasyonu kurulacak bolca bölge var ayrıca teknolojisini araştırman gerekebilir birkaç gündür oynamıyorum unuttum.
Sağ ol...
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Toplumda alt, orta, üst sınıfların yöneldiği mallar ayrı ayrı nelerdir? Bunları ucuzlatırsam hayat standardı artar mı?
Bir de Baden Wüttemberg ve Bavyera'yı nasıl Kuzey Almanya Fed'na bağlarım? Herkes katıldı bunlar hala direniyor, ilişki geliştiriyorum para yardımı yapıyorum olmuyor. Savaş açacam ama -25 veriyor. Nam kötüde diye mi yapıyor bunu?
Ara
(13-11-2022, 21:18)cennaro : Toplumda alt, orta, üst sınıfların yöneldiği mallar ayrı ayrı nelerdir? Bunları ucuzlatırsam hayat standardı artar mı?
Bir de Baden Wüttemberg ve Bavyera'yı nasıl Kuzey Almanya Fed'na bağlarım? Herkes katıldı bunlar hala direniyor, ilişki geliştiriyorum para yardımı yapıyorum olmuyor. Savaş açacam ama -25 veriyor. Nam kötüde diye mi yapıyor bunu?

Olabildiğince her şeyi temel fiyatına yakın tut çünkü hem arz ve talep dengesi oluştu demek oluyor hem de bir şeyin ucuz olması bir sektörün muhtemel kârının da az olduğu demek pahalı olması demekse muhtemelen toplumun geri kalanına zarar vermesi demek. Nüfus ekranında herhangi bir popa tıklayıp harcamalarından neyi ne kadar ve ne şartlarda aldıkları yazıyor.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(13-11-2022, 21:18)cennaro : Toplumda alt, orta, üst sınıfların yöneldiği mallar ayrı ayrı nelerdir? Bunları ucuzlatırsam hayat standardı artar mı?
Onlar güzellikle katılmıyor. Diğer herkes dahil olduysa artık Avusturya'ya savaş açman gerek. Almanya'nın kurulduğu menüde önderlik için bir savaş nedeni var onu kullanarak savaş açmalısın. Yani en azından ben öyle yapmıştım.
[+] 1 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İhracat ve ithalat için gümrük vergileri nasıl olmalı? Resimde görüldüğü gibi benim boya açığım için bir kaç ülkeden boya ithalatı yapıyorum. Gümrük vergilerini İç tedariki koru dediğimde  görselde işaretlediğim gelir kısmı artıyor, ithalata vergi koyduğumda ise azalıyor. Oradaki gelir kime ait? Eğer diğer devletlere aitse İç tedariki koru diyerek karşı tarafı daha fazla mal göndermesi için teşvik etmiş olur muyuz?

q1h44vl.png

5qc6bb1.png
Ara
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Birde serbest ticaret kanununu geçirirsen gümrük vergilerini kaybedersin fakat sana %50 rekabet bonusu verdiği için diğer pazarları özellikle serbest ticaret yasası olmayan pazarları rekabet üstünlüğü ile emcüklersin. Misal sende boya yok karşı pazardan boya alıyorsun karşı taraf sana gğmrük vergisi koysada daha fazla mal alıyorsun yada karşı tarafta kaybettiğini senden almam için hamle yapınca senden çok daha azını çekebiliyor senden.
Ara
(14-11-2022, 18:44)Legnica : insanlar Victoria 3 oynamadan önce temel düzeyde iktisat bilmek zorundalar

İnsanların kahır ekseriyeti temel düzeyde iktisat bilseydi dünyamız:

future.jpg

Kalanını tabiî ki okudum da insan biraz paragraf yapardı :( .
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
(14-11-2022, 18:44)Legnica : Şu net bir şekilde  anlaşıldı ki, insanlar Victoria 3 oynamadan önce temel düzeyde iktisat bilmek zorundalar, bu genel bir cevap olsun birçok oyuncu nerde yeşil ve kırmızı görürse parayı kendisi kazanıyor yada kaybediyor sanıyor eu4 mantığı yani, eu4 deki gibi bina spawnla gelirin artsın gibi bir ekonomi sistemi bu oyunda yok ki zaten o gerçek dışı, bak dostum 0 dan anlatacağım öncelikle ticaret neden yapılır onu kavrayalım farz ediyorum ki senin ülken çok gelişmiş bir textil endüstrisine sahip artık toplumunun temel ihtiyacı olan basit kıyafeti fazlasıyla üretebildiğin için ülkendeki textil sektörünün daha çok para kazanması için basit kıyafet üretimini kısıp yanında lüks kıyafet de üretmek istiyorsun bunu da pembe olan buton ile değiştiriyorsun, ama bir bakmışsın ki senin ülkenin topraklarında lüks kıyafet üretmek için elzem olan boya hammaddesi yok dolaysıyla iç pazarında hammadde açığı oluşacak ve üretim verimliliğin düşecek ve yakın zamanda savaşa girip boya hammaddesi üretebilen toprakları alacak gücün de yok o zaman naparsın boyayı dışardan alırsın buna ithalat denir ve ithalat esnasında gözüken ticaret geliri devlete ait değildir ülkendeki faktörler senin açtığın ithalat yolundan senin iç pazarına gelen hammaddeyi alırlar ve kendileri textil atöylesinde kumaş ile işlerler ve aynı şekilde işledikleri ürünü satar ve gelir elde ederler bu noktaya kadar senin devlet olarak cebine giren üç kuruş para yok zira devletin gelir kaynakları çeşitli vergi kalemleridir örneğin ülkende işletmeler kar elde ediyorlarsa onlardan gelir vergisi alırsın insanlardan kelle vergisi alırsın, vergiden ziyade piyasa emisyonuna göre para pasarsın, bu oyunda gsyihe endekslenmiş bir durum cart curt..., yada ticaretten Gümrük vergisi alırsın şimdi gümrük vergisi parantezine değinelim şimdi başka bir ülkeden senin pazarına mal getirirken yada senin pazarından başka ülke pazarına mal götürürken o malın tedariğinde çalışan insanlar olur ve ticaretlerini verimli yapmak için gerekli vergi politikasını koyman lazım örneğin yerel pazarında bir mal yetersiz olursa o mal için iç tedariki koru vergi politikası uygularsın ihracata gümrük vergisini artırırsın böylece senin pazarından kendi pazarına mal alan devletlerin caymaları için bir yöntem kullanmış olursun o malın tedariğinde çalışanlar zarar ederlerse ticaretin verimliliği düşer sürdürülemez olur  hani o  yeşil gelir kime ait diyorsun ya sana ait değil, aynı şekilde senin pazarında bir mal bollaşırsa fiyatı düşer o malı üretenler masrafları değişmediği ama ürettikleri mal ucuzladığı için zarar etmeye başlayabilirler kısaca oyun baştan aşağı bilanço dengesi üzerine kurulu böyle bir durumda malın yurt içinde  yığılmasını önlemek için o malın ihracatından vergiyi kaldırır ithalatına koyarsın böylece yurt dışı pazarlarında eğer o maldan açık varsa senin pazarından vergisiz malı temin ederler yani senin pazarından daha verimli ithalat yaparlar, peki şimdi aklına şu soru geldi bir malı ithal edip ithalat vergisi koyarsak yada bir malı ihrac edip ihracat vergisi koyarsak devlet daha çok gümrük vergisi kazanmaz mı evet kazanır ama bu durumda o malın ticaretinin verimliliğini öldürmüş olursun( her zaman olmaz bazen 0'a yakın olur hem pazarını dengeler hemde iyi vergi alırsın ama pazarlardaki fiyat değişimine göre bir süre sonra verimsiz olabileceği aşikar) o malın ticaret yollarını açan devletler eğer çok zaruri devlet yada ordu malı değilse eğer alınmadığı takdirde iç piyasadaki fiyatı uçmayacaksa zarar etmeyi göze almazlar, ufak bir özetle eğer bir malda senin pazarın açık veriyorsa o mal için ihracat vergisi koyarsın eğer o mal için fazla veriyorsa ithalat vergisi koyarsın iki durumda da amaç iç pazarının arz talep bilançosunu denge de tutmaktır eğer arz talep bilançosu dengede olursa o malın fiyatı da dengede olur bu durumda o malı üreten fiyat düştü diye zarar etmez yada o malı tüketip daha nihai bir mal yapanlar ara malları için daha yüksek ücret ödeyip zarar etmezler son olarak gümrük vergisi üretim sektörünü baltaylan zarar veren ticaretin verimliğini düşüren merkantalist bir görüştür oysa ki smithe göre ticaret birinin kaybettiği birinin kazandığı 0 toplamlı bir işlem değildir eğer herkes birbirinden eksiğini temin ederse herkes kazanır

ek: şimdi bu bilgiyi görsel üzerinde inceleyelim sen iç pazarındaki boya tedariği sorunu için dış bir pazardan boya ithal ediyorsun, hem ülkeme boya gelsin hemde boya ticaretinden para kazanayım diye aç gözlülük yapıp ithalat vergisi koyuyorsun bu durumda kısa süreliğine iyi bir para kazanacaksın ama o malın ticaret verimliliğini düşürüyorsun bu iç piyasan için uzun vadede olumsuz bir sonuç bu durumda o malın vergi politikasını değiştirip iç tedariği korumak için ihracat vergisi koyuyorsun bölyece hem ithal ettiğin ürünün tedariği verimli oluyor hemde iç pazarından o eksik ürününü çalmaya çalışanların ticaretinin verimliliğini düşürüyorsun burda esas olan gümrükten kazandığın üç kuruş vergi değil ülkendeki sektörlerin arz talep bilançosunu dengede tutmalısın böylece daha istikrarlı bir gelir vergisi elde edersin, ayrıca arz talep bilançosunu dengede tutarsan fiyatlar da dengeli olur böylece ülkendeki insanlar yaşam zorluğu çekmezler ve mutlu olurlar ama dikkat etmen gereken şu bilançoyu sağa kaydırırsan arz fazlasından ötürü iç pazarındaki mal fiyatları aşırı düşeceği için bu sefer malı üretenler zarar eder bu durumda ya o arz fazlasını dış pazara göndermelisin yada ülkende o malı tüketip başka mal yapan sektörler kurmalısın, son olarak gümrük vergisi göz boyayan sahte bir vergi kalemidir çünkü sistem üretim ekonomisine dayalıdır, merkantalist dönenimin ticarete ekonomisine değil
Dostum cevabın için çok teşekkür ederim benim için gayet bilgilendirici oldu. Dediğin gibi ben hep aç gözlü davranıp gümrük vergilerinden gelen geliri önemsiyordum. Arz-talep dengesini gözeterek bu mekaniği kullanmak uzun vadede daha mantıklı olacaktır o zaman.
Ara
Bu konunun kısa sorular ve kısa cevaplar olması gerekiyordu
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başkasının toprağında karargah kurulabiliyor mu yoksa görüntü bug'ı filan mı bu (yıllar geçti hala aynı)?

fa58qkw.jpg
Ara
Yeni guncelleme ne zaman gelir savas mekanikleri ve bircok seyde iyilestirme gelcekti yeni save acicam da onu bekliyim diyorum
Ara
Daha çok beklersiniz efenim, 1.1 yaması yıl sonuna doğru gelecek, savaş ve diplomasi revizyonlarını içermeyecek, bu içerik 1.2 sürümünde gelecek oda yılbaşından sonra ama tam belli değil, oyunun arızalı ve hayati savaş mekaniklerini tez zamanda düzeltmeleri gerekirken müşterilerine karşı hiçbir yüksüntü duymadan bunu bir sonraki güncellemeye ertelediklerini söylediler, oyunu iade etmek için bir talepte bulundum ve nedenlerimi İngilizcem yettikçe sıraladım bakalım hayırlısı.
Ara
Ilgi sayisi nasil artirilir?
Ara
(18-11-2022, 16:12)cennaro : Ilgi sayisi nasil artirilir?
Ülke sıralamasında yükselerek
Ara
İnşaat sektörü binası yapınca, diğer bina inşaatlarını hızlandırma haricinde ne gibi yararları var? İsb vilayet giderlerinde çok yer tutuyor bunu nasıl dengeleyebilirim? İsb bilgi ekranında 10/10 veya 39/40 vs vs yazıyor misal bu ne demek?
Protektora dominyon farkları nedir?
Ara
kötü namı sıfırlamak için bildiğiniz bir mod ya da command var mı ben baktım ama bulamadım
Ara
*İnşaat sektörü kurduğun eyalette inşaat verimini arttırır. Misal başkentinee 15 inşaat binası kurdun bundan sonra oraya inşa edeceğin binaların hepsi %15 daha hızlı inşa edilecek.
*İş hacmi açtığından işsiz insanları ekonomiye kazandırmış olursun.
*Girdi ürünlere talebi arttırdığından o ürünleri üreten yerleri karlı hale getirirsin ama genel olarak girdi ürünlerin parasını sen ödediğinden o ürünleri ucuz tutmak daha mantıklı.
*Hükümet binası masraflarına yapılabilecek çok fazla şey yok. Kullandığı ürünlerin fiyatlarını düşürmen gerekiyor ki sen az ödeyesin. Bunun dışında hükümet maaşlarını düşürebilirsin ama sadece geçici bir çözüm olacaktır.
*Oyunda her devlette 5 base construction point bulunuyor. Her inşaat binası ilk üretim methodu ile 2 puan ekliyor bu puana. Demire geçersen 5 puan ekliyorlar. Çelikte 10 vs. vs. Bu puanlar bina inşa ederken bir binada maksimun 20 puan kullanılabilecek şekilde dağıtılıyor. Artan puan ile sıradaki bina inşaatına başlanıyor.
*Dominyon gelirinin %10'unu verir. Protectora sadece markete dahil oluyor. Ayrıca dominyon annexlenebiliyor.
@cennaro
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.