Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
%75 tr yama
https://turbobit.net/vccb2gx3l7b6.html
Ara
(22-10-2018, 20:59)kurtulus : %75 tr yama
https://turbobit.net/vccb2gx3l7b6.html

Niye bunu burada paylaştınız?

@BigBadWolf @25itroy25

Saolun ama 1.sorumun cevabını vermemişsiniz.Link vermişsiniz lakin ingilizcem yok okuyamıyorum.

Kapitalistlerin fabrika yapması için ülkenin ekonomi politikası ne olması lazım?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
bireye fabrika ac orda usta yetişmesini sağla
Ara
(22-10-2018, 21:05)kurtulus : bireye fabrika ac orda usta yetişmesini sağla

Birine özel fabrika mı açıyım?
Ara
(22-10-2018, 21:03)Filsuk : @BigBadWolf @25itroy25

Saolun ama 1.sorumun cevabını vermemişsiniz.Link vermişsiniz lakin ingilizcem yok okuyamıyorum.

Kapitalistlerin fabrika yapması için ülkenin ekonomi politikası ne olması lazım?

Oturdum üşenmeden çevirdim. Umarım faydası olur. Bazı yerlerde çeviri hatalarım olabilir mazur görün. İyi okumalar iyi oyunlar.
76561198034761601.png
[+] 6 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-10-2018, 13:40)BigBadWolf :

Oturdum üşenmeden çevirdim. Umarım faydası olur. Bazı yerlerde çeviri hatalarım olabilir mazur görün. İyi okumalar iyi oyunlar.
Hocam bunu gidin rehber bölümüne ekleyin,rehber arşivine alsınlar.

Saolun.

Edit:Ben çeviri hatası görmedim.
Ara
(23-10-2018, 20:36)Filsuk :
(23-10-2018, 13:40)BigBadWolf :

Hocam bunu gidin rehber bölümüne ekleyin,rehber arşivine alsınlar.

Saolun.

Edit:Ben çeviri hatası görmedim.

Mantıklı. Müsait olduğum bir zaman biraz daha düzenleyip biraz daha ekleme yaparak rehber bölümünde başlık açabilirim. Umarım işinize yaramıştır. Eksik kısımlar veya Vic2 ile ilgili başka sorularınız olursa bildiğim kadar yanıt vermeye çalışırım. Zamanında baya çok oynadım :D
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunun başında fabrika açmak/açtırmak mantıklı mı?

Devletçilik mi?Liberalizm mi?
Ara
Başta Devletçilik sonradan Liberalizm. Oyunun başında ülkede fabrika olmadığından tek fabrika ile en yüksek oranda kar almayı düşündüğüm için kendim hesaplayıp ona göre fabrika yapıyorum. Ülkenin ekonomisi stabil hale gelip ülke büyüyünce tek tek uğraşamayacağım için kapitalistlere yaptırıyorum.
[+] 1 üye Consul of Time nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-10-2018, 21:19)Consul of Time : Başta Devletçilik sonradan Liberalizm. Oyunun başında ülkede fabrika olmadığından tek fabrika ile en yüksek oranda kar almayı düşündüğüm için kendim hesaplayıp ona göre fabrika yapıyorum. Ülkenin ekonomisi stabil hale gelip ülke büyüyünce tek tek uğraşamayacağım için kapitalistlere yaptırıyorum.

Kaç yılından sonra Liberalizme geçiş yapayım?

Oyunun başında fabrika yapmak hataymış diye duydum?
Ara
(28-10-2018, 20:18)Filsuk : Oyunun başında fabrika açmak/açtırmak mantıklı mı?

Devletçilik mi?Liberalizm mi?

Bu mesele oynadığın ülkeye göre değişiyor.Mesela osmanlıysan ekonomi politika. Devlet kapitalizmi olur.Bunda sen fabrika kurabilirsin ama  kapitalistler ekonomi politikası devlet kapitalizmi olduğu için ülkeden göç ederler. Kapitalistler bazen kötü yerlere fabrika açabiliyor.Ve sana fazladan masraf yapıyor eğer Sanayi sübvansiyonunu açarsan.Rgo haritasında doğru yer doğru fabrika yapabilirsin.İlk önce devletçilik yararına olacaktır 1860 dan sonra Osmanlı için söylüyorum liberalleşme istekleri artacaktır fakat sen Osman ile mümkün olduğunca Devletçilik politikası gitmeye çalış fakat Almanya İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde 1850'den itibaren liberal politikalar gidilebilir
[+] 1 üye Dreyfus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Filsuk kendim belirliyorum. Çok fabrikan olunca tek tek hesapla fln yoruyor. Alıyorum liberalizm hepsi kendiliğinden ekonomi de zaten iyi hiçbir sıkıntı olmuyor. Oyun başı fabrika yapıp yapmamayı bilemeyeceğim. İlk 5-6 yıl yapmıyorum sonra yavaş yavaş başlıyorum yapmaya. Bu benim kendi oynayış şeklim.
[+] 2 üye Consul of Time nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-10-2018, 21:54)Consul of Time : @Filsuk kendim belirliyorum. Çok fabrikan olunca tek tek hesapla fln yoruyor. Alıyorum liberalizm hepsi kendiliğinden ekonomi de zaten iyi hiçbir sıkıntı olmuyor. Oyun başı fabrika yapıp yapmamayı bilemeyeceğim. İlk 5-6 yıl yapmıyorum sonra yavaş yavaş başlıyorum yapmaya. Bu benim kendi oynayış şeklim.

Bende genel olarak öyle yapıyorum :D bi ara sosyalist partiye geçmiştim ama dayanamadım yine liberale attım kendimi xd.
Osmanlıda ittihat ve terraki var direk onu seçiyorum 20 yıla kalmaz sanayide 1. oluyosun :D
[+] 2 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bu oyunda teknoloji satın satma alma vede çalma varmı
Ara
Bu oyunda teknoloji alma-satma-satın alma-çalma yok bildiğim kadarıyla. Teknoloji sistemi EU4 ten vs. biraz farklı inventionlar dolayısıyla.
Ara
Ülkendeki okur yazarlık oranı bu tarz konularda önemli.Mesela ülkende kapitalist istiyorsan halkında %30´un üstünde okuma yazma bilen insanların olması gerekiyor.Daha doğrusu olmazsa -%10 promosyon geliyor.Aynı şekilde yanlış hatırlamıyorsam craftsmenlerinde bir değeri vardı.Yani ülkende belirli bir okuryazarlık oranı olması önemli.Okur yazarlık artınca zaten bilinçte artıcağından, insanlar daha çok liberal veya sosyalist olmaya başlarlar.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
(28-10-2018, 21:54)Consul of Time : @Filsuk kendim belirliyorum. Çok fabrikan olunca tek tek hesapla fln yoruyor. Alıyorum liberalizm hepsi kendiliğinden ekonomi de zaten iyi hiçbir sıkıntı olmuyor. Oyun başı fabrika yapıp yapmamayı bilemeyeceğim. İlk 5-6 yıl yapmıyorum sonra yavaş yavaş başlıyorum yapmaya. Bu benim kendi oynayış şeklim.
(29-10-2018, 01:19)Alduin : Bende genel olarak öyle yapıyorum :D bi ara sosyalist partiye geçmiştim ama dayanamadım yine liberale attım kendimi xd.
Osmanlıda ittihat ve terraki var direk onu seçiyorum 20 yıla kalmaz sanayide 1. oluyosun :D

Bir şey sorabilir miyim?Tam olarak Fabrikanın vericeği geliri nasıl, neye göre hesaplıyorsunuz?
Ara
(09-11-2018, 23:00)Filsuk :
(29-10-2018, 01:19)Alduin : Bende genel olarak öyle yapıyorum :D bi ara sosyalist partiye geçmiştim ama dayanamadım yine liberale attım kendimi xd.

Bir şey sorabilir miyim?Tam olarak Fabrikanın vericeği geliri nasıl, neye göre hesaplıyorsunuz?

Değişkenlikler oluyor, fabrikalarında ustalar, işçiler dolu olursa fabrikaya yeterli miktarda kaynak sağlanırsa o fabrikanın verimi artar, üretim artar ekonomi gelişir.
Mesela silah fabrikası kurdun diyelim, eğer piyade basacağın zaman o silah fabrikasında üretilen silahlar o piyadeler için üretilecek fakat sen eğer Tutucu partilerle gidip hiç fabrika kurmasaydın dışarıdan almak zorunda kalacaktın ve dışa bağımlı bi ülke olacaktın, ekonomin düşecekti.
Şöyle söyleyeyim Victoria 2 demek fabrika demek victoria 2'de fabrika olmazsa zaferde olmaz :) Oyunun temel mekanikleri endüstriye dayalı zaten.

Fabrikadan ne kadar gelir geldiğinide fabrikaları gördüğün sekmeden hemen altında görebilirsin. Zaten farkedersin hemen. Şuan vic2 yüklü değil ondan ss atamıyorum.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İki soru sormak istiyorum. Asker bakım maliyetlerini barış zamanında kısmanın çok ciddi bir zararı olur mu yoksa eu4 oyunundaki gibi savaşa yakın tekrar açarsak hiçbir şey olmamış gibi devam edebilir miyiz? Bir de Sicilya ile oynuyorum, vatikana savaş açtım ve savaşa Fransa da katıldı, yalnız bunlar müttefik falan değildi, sanırım Vatikanı koruma altına almıştı emin değilim, neyse bir on yıl sonra bu kez modenaya savaş açtım ve o savaşa da Avusturya geldi, oyunda bu anlamda nasıl bir mekanik işliyor acaba detaylandırabilir misiniz? 25i geçmemesi gereken kızgınlıktan söz etmiyorum onu kavradım, ama bu süper güç devletlerin savaş açtığımız küçük devletlerin yanında savaşa girmesi canımı sıkıyor. Etkileme mekaniği var sanırım ancak menülerde tam olarak hangi ülke hangi ülkeyi etkiliyor ve olası savaşlarda onun safında savaşa katılır şeklinde görmemin yolu var mı?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
1. sorun için, olmaz sadece askeri fabrikaların ürünleri satacak başka yerler arar. 2. sorun muhtemelen en azından gpnin hedef ülkeyle friendly olmasından ötürü. Tam yerinden emin değilim ama biraz kurcalarsan gplerin belli ülkelerle etkisini gösteren bir tablo var. Muhtemelen diplomasi ekranında falandır.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.