Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Savaş, zamana değil teknolojiye bağlı olarak değişiyor. Savaş sistemini öğrenmek için hile yapmaktansa 100 yıl boyunca oynamanı öneririm. Ayrıca, Ordu Düzeni Rehberi ve Kara Savaşları Rehberi yardımcı olacaktır.
IbnE9P2.gif
Ara
konsoldan event18540 yazarak infamy düşürebilirsin
omnia fui et nihil expedit
Ara
(07-03-2021, 15:12)Attila the Hun : Savaş, zamana değil teknolojiye bağlı olarak değişiyor. Savaş sistemini öğrenmek için hile yapmaktansa 100 yıl boyunca oynamanı öneririm. Ayrıca, Ordu Düzeni Rehberi ve Kara Savaşları Rehberi yardımcı olacaktır.

İyi niyetin için teşekkürler, bir süper güç beni etkisi altına alması ne kadar sürer? Benim yapabileceğim birşey var mı? Kendiliğinden mi gelişiyor yani bu durum?
Ara
Bir süper gücün seni etki altına alması; etkiye alma önceliğinin ne kadar olduğu, başka ülkelerin de aynı anda seni etki altına alıp almadığı ve etki altına almak isteyen ülkenin sana yaptığı yatırım gibi faktörlere göre değişiyor. Sen de süper güç hâline gelmedikten sonra, etki alanı konusunda tamamen süper güçlerin insafındasın.
IbnE9P2.gif
Ara
(07-03-2021, 15:28)Attila the Hun : Bir süper gücün seni etki altına alması; etkiye alma önceliğinin ne kadar olduğu, başka ülkelerin de aynı anda seni etki altına alıp almadığı ve etki altına almak isteyen ülkenin sana yaptığı yatırım gibi faktörlere göre değişiyor. Sen de süper güç hâline gelmedikten sonra, etki alanı konusunda tamamen süper güçlerin insafındasın.
 Türkçe şekilde oynayabileceğim mod var mı?
Ara
Bildiğim kadarıyla Türkçe yaması olan bir mod yok.
IbnE9P2.gif
Ara
Prusya ile oynarken dış yatırım yapmak istedim ve Holstein'a bir fabrika kurdum ama fabrikanın inşası bir türlü başlamadı. Fabrikanın inşasına aralıklarla bakıyordum ve hep 730 günde tamamlanacak gibi bir yazı çıkıyordu. Nerede hata yapmış olabilirim?
Ara
Peki kendi ülkene fabrika kurunca inşa ediliyor mu?
IbnE9P2.gif
Ara
İktidarda olan parti yüzünden fabrikayı ben manuel olarak kuramıyordum ama sürekli yeni projeler geliyordu ve onlara yatırım yapınca da kendi kendilerine kuruluyolardı.
Ara
Yatırım ekranının ekran görüntüsünü atabilirsen sevinirim.
IbnE9P2.gif
Ara
Oyuna tekrardan girdiğimde nasıl oldu bilmiyorum ama fabrikamın inşa edildiğini ve çalışmaya başladığını gördüm. Tabii ikinci fabrikam için aynı şeyi diyemem... Sonuç olarak sorun kendiliğinden çözüldü, yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

u6DU31.jpg
Ara
(22-03-2021, 18:12)Perpetva : Oyuna tekrardan girdiğimde nasıl oldu bilmiyorum ama fabrikamın inşa edildiğini ve çalışmaya başladığını gördüm. Tabii ikinci fabrikam için aynı şeyi diyemem... Sonuç olarak sorun kendiliğinden çözüldü, yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

u6DU31.jpg

Fabrikanın kurulmamasının nedeni çok çok büyük ihtimal makine parçasıdır oyun başında bulmak çok sıkıntıdır diğer ihtimaller ise fabrika kurulumunda gerekli olan maddelerin bir veye birkaçının eksik kalmasıdır.genellikle yapay zekaya fabrika kurmak pek tercih edilmez çünkü senin kurduğun fabrikayı yapay zeka kar etmediğinde otomatik kapatır.yapay zekaya fabrika kuracaksan eğer o etki altına almak istediğin bir ülke olsun böylece etki puanını daha rahat yükseltebilirsin.dış yatırımlar çok göz ardı edilse de hem fabrika yapılana hem de fabrika yapana güzel şeyler sağlar.özellikle ikincil güç olarak uzun süre kalacak oyuncunun olduğu ülkeler güney amerika ülkeleri burda birinci sırayı çeker.son olarak yatırım yapılan ülkeler fabrikaları millileştirirse bu direk savaş sebebidir.çoğu zaman da yatırımı yanan ülkeler bu ülkeye savaş açar.
Ara
Anlıyorum teşekkür ederim. Holstein'da sadece tahıl ve hayvan vardı yani ikinci fabrikamda üreteceğim şey için iki madde eksikti sanırım o yüzden kapandı. Ayrıca hazır aklıma gelmişken bir soru daha sorayım, bir ülkeyi etki altına almayı hızlandırmak için o ülkeye yatırım yapmak dışında yapabileceğim bir şey var mı?
Ara
O ülkeyle ilişkini yükseltebilirsin. %(Görüş / 10) kadar etki bonusu alıyorsun. Bunun maksimumu 200 görüş ile %20 bonus. Ayrıca ülkeyle komşu değilsen, imkânın varsa o ülkeyle komşu olmak için sınırından bir toprak fethet. Komşu ülkeler için %50 bonus alıyorsun. Tabii savaşmaya değip değmeyeceği, etki alanına almak istediğin ülkenin ne kadar önemli olduğuna göre değişir.
IbnE9P2.gif
Ara
Tamamdır teşekkür ederim.
Ara
1. Bazen malların ticaret sekmesindeki fiyatı ile onu üreten fabrikaların sattığı fiyat farklı olabiliyor. Bunun sebebi nedir?
2. Fabrika bütçemi nasıl arttırabilirim? Okuduğum bir rehberde ısrarla sübvansiyonun fabrika bütçesini arttırmadığını söylüyor, o zaman ne işe yarıyor bu sübvansiyonlar?
IbnE9P2.gif
Ara
(22-03-2021, 19:18)Perpetva : Anlıyorum teşekkür ederim. Holstein'da sadece tahıl ve hayvan vardı yani ikinci fabrikamda üreteceğim şey için iki madde eksikti sanırım o yüzden kapandı. Ayrıca hazır aklıma gelmişken bir soru daha sorayım, bir ülkeyi etki altına almayı hızlandırmak için o ülkeye yatırım yapmak dışında yapabileceğim bir şey var mı?

Bir fabrikanın birden fazla kapanma sebebi olabilir.yeterli talep yoktur arz çok yüksektir gibi gibi.fabrika kurarken ham maddeler önemli olsa da bana kalırsa asıl önemli olan bölgenin nüfusudur.örnek veriyotum100.000 kişilik demir kömür olan yere askeri sanayi kurmaktansa 600.000 kişilik tahıllı yere fabrika kurmak daha mantıklıdır fabrikanın ihtiyacı olan ham madde olmasa biel.fabrikalarını sürekli sübvanse etmen lazım ne olursa olsun ha diyorsan ben liberal oynayıp sadece kar eden fabrikalar açık kalsın para basıyım diyorsan bu da başka bir seçenek ama liberal ekonomiyi güçlü bir etki alanında değilsen veya almanya veya ingiltere değilsen idame ettirmek çok zor.(bu ülkenin nüfus yoğunluğu çok yüksek sanayinin bel kemiği olan kömür ve demiri kendine yetirebiliyor yetmezse bile dışarıdan alış yapabiliyor özellikle kömür demir gibi maddeler dünya pazarına zor çıkar çıkarsa da bu 2 ülke havada kapar)belki buraya rusya veya fransada eklenebilir.ilk saydığım 2 ülke sıralamada 1 ve 2 olduğundan ham maddeye erişebiliyor.fabrikaların kapanmasının bir diğer sebebi de ham madde alamayıp üretememen liberal ekonomide zarar eden tüm fabrikalar kapanacağından büyük bir sanayi puanı kaybedersin risklidir ama hpm modunda alman liberalleri gibi bir partin varsa(jingoist full citizenship)oynanabilir.liberal olmadığın tüm durumlarda fabrikaları sübvanse etmek zorundasın.
Ara
(22-03-2021, 23:57)umutovskii :
(22-03-2021, 19:18)Perpetva : Anlıyorum teşekkür ederim. Holstein'da sadece tahıl ve hayvan vardı yani ikinci fabrikamda üreteceğim şey için iki madde eksikti sanırım o yüzden kapandı. Ayrıca hazır aklıma gelmişken bir soru daha sorayım, bir ülkeyi etki altına almayı hızlandırmak için o ülkeye yatırım yapmak dışında yapabileceğim bir şey var mı?

Bir fabrikanın birden fazla kapanma sebebi olabilir.yeterli talep yoktur arz çok yüksektir gibi gibi.fabrika kurarken ham maddeler önemli olsa da bana kalırsa asıl önemli olan bölgenin nüfusudur.örnek veriyotum100.000 kişilik demir kömür olan yere askeri sanayi kurmaktansa 600.000 kişilik tahıllı yere fabrika kurmak daha mantıklıdır fabrikanın ihtiyacı olan ham madde olmasa biel.fabrikalarını sürekli sübvanse etmen lazım ne olursa olsun ha diyorsan ben liberal oynayıp sadece kar eden fabrikalar açık kalsın para basıyım diyorsan bu da başka bir seçenek ama liberal ekonomiyi güçlü bir etki alanında değilsen veya almanya veya ingiltere değilsen idame ettirmek çok zor.(bu ülkenin nüfus yoğunluğu çok yüksek sanayinin bel kemiği olan kömür ve demiri kendine yetirebiliyor yetmezse bile dışarıdan alış yapabiliyor özellikle kömür demir gibi maddeler dünya pazarına zor çıkar çıkarsa da bu 2 ülke havada kapar)belki buraya rusya veya fransada eklenebilir.ilk saydığım 2 ülke sıralamada 1 ve 2 olduğundan ham maddeye erişebiliyor.fabrikaların kapanmasının bir diğer sebebi de ham madde alamayıp üretememen liberal ekonomide zarar eden tüm fabrikalar kapanacağından büyük bir sanayi puanı kaybedersin risklidir ama hpm modunda alman liberalleri gibi bir partin varsa(jingoist full citizenship)oynanabilir.liberal olmadığın tüm durumlarda fabrikaları sübvanse etmek zorundasın.

Bilgi için teşekkür ederim. Maalesef fabrika kurduğum bölgenin nüfusuna bakmamıştım sadece gerekli maddelere bakmıştım. Oyuna yeni başladım, yavaş yavaş öğrenicez.
Ara
(22-03-2021, 21:10)Attila the Hun : 1. Bazen malların ticaret sekmesindeki fiyatı ile onu üreten fabrikaların sattığı fiyat farklı olabiliyor. Bunun sebebi nedir?
2. Fabrika bütçemi nasıl arttırabilirim? Okuduğum bir rehberde ısrarla sübvansiyonun fabrika bütçesini arttırmadığını söylüyor, o zaman ne işe yarıyor bu sübvansiyonlar?
1- Devletin sıralamasına bağlı olarak fiyat farklılığı gösteriyor olabilir, Büyük Britanya olarak bir bakabilirsiniz doğrulamak için. Çok fazla etken olduğu için tahmin etmek zor ama belki birkaç resimle anlaşılabilir.

2- Sübvansiyonlar fabrikaların zararını kapatır, bütçe vermez. Örneğin -70 pound yiyen bir fabrikaya 70 pound bütçe verirsiniz, +50 pound kazanan fabrikaya ise 0.
Ara
2 süper güç devlet arasındaki ittifakı nasıl bozabilirim ya da bozabilir miyim?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.