Yarım kalan Fransa Rehberi
#1
Öncelikle bu oyunu çok önce oynamıştım ama kısa süreli oynadım (yani bitiremedim). Bu yüzden hem eksik bir taktik olacak, hem de yanlış hatırladığım yerler çıkacaktır (bunun için kusura bakmayın).

İlk önce askeri hamleler:Oyuna başlar başlamaz bu doğuda prusya dibinde bi toprak vardı galiba. Onu biriyle takas ettim (para teknoloji toprak ne aldım hiç hatırlamıyorum). Amacım savunmasız ve uzak bir yer istememek idi. Sonrasında tüm birlikleri hemen toparlama yoluna gittim. Pariste ortalama bir general bıraktım, para yettikcede asker üretip bu general emrinde ordu kurdum. Bu ordu olası ingiliz çıkarmasına veya doğudan açılacak bir gediğe müdahale etmek için duracaktıki hep durdu da. İngiliz toprağımı alırsa gidip geri aldım. Doğudan gedik açılırsa gittim gediği kapattım ve o toprağı daima libarete yaptım (arada tampon mantığı). Geri kalan birimleri  napolyon+1 general emrinde kuzey italyaya sürdüm. Tüm italyada egemnliği sağlayıp venedik merkezli bir kukla kurdum, ayrıca o geçit yerini de ona verdim. Saldırı alırsa da diye ufak bir birliği üçüncü generalle beraber venediğe desteğe bıraktım. Sonrasında napolyon ile hızlı bir şekilde gibraltarı fethettim (salak ispanya almamıştı), sonrasında napolyonu ana karaya götürdüm. Bu aşamadan sonra uzuun bir süre askeri fetihlere girişmedim. Sadece ana karayı ve sınırdaki tamponları korumakla yetindim. Eğer rakipler ısrarla saldırırsa hızlıca fetihlere giriştim. Ele geçirdiğim yerleri yapabilirsem libarete yaptım, yapamazsın sınırdaki kukla devletime verdim ve orduyu tekrar merkeze çektim vs. Bu taktik ile düşmanları çok uzun süreler oyaladım.

Ekonomik olarak, oyun başında pek bina kasmadım. Ama elimdeki savaş gemilerini vs hepsini en yakın ve riskli olmayan kaynaklara yollayıp birer birer yerleştirdim, ayrıca limanlardan en ucuz en çabuk çıkan gemilerden üretip yine ticaret noktalarına yolladım. Amacım başka birisi yerleşmeden ele geçirmekti malum. Ticaret noktalarını kapınca ingiltere dibindeki hariç her yeri ticaret limanı yapıp ticaret gemileri basıp bu noktalara yolladım. Savaş gemileri boşa çıktıkça donanmayı tekrar toparlayıp avusturya kıyılarına ve ispanya batı kısmına vs yollayıp güvenlik sağlattırdım. Kaynakları yeterince indiman vs doldurmam uzun sürdü. Bu aşamada olabildiğince paris ve doğudaki şehirde askeri bina, ayrıca teknoloji vs kastım. Birde bu asker toplama hızını arttıran bina var, en üst noktada tüm yerleşimlerde asker toplama hızını arttırıyor hep onu kurup en üst seviyeye çıkarmaya çalıştım (az asker çok ticaret noktası olunca market lazım olmadı). Kendimi hazır hissedince sağlam 5 ordu kurdum. Bir kısmını kuzeyden bir kısmını gibraltardan yollayıp ispanyayı fethetmeye başladım. Yine burda kurulabilen yerlerde kukla devletler kurdum (ki ticaret akışı olsun). Tüm iberyayı fethedince napolyonu fransada bırakıp 4 ordu ile osmanlıya gidip onu da hızlıca fethe başlayıp yıktım. Bir tane orduyu kuzeye rusyaya tampon bıraktım. Diğer 3 orduyu avusturya sınırına yerleştirdim. Bu işlemleri yaparken fransadan yine ordu basmaya devam ediyordum. Amacım sağlı sollu avusturyaya girip onu hızlı şekilde yıkıp sınırlara ordu bırakarak orta avrupayı ve prusyayı çabuk bir şekilde ele geçirmek ve rusya üzerine yürümekti ama oyunum burda yarım kaldı. Eğer yapabilse idim taktiğim bu olacaktı. Sonrasında ise tüm ordularla ingiliz adasına çıkarma yapıp görsel şölen sunacaktım :D 

Sizce eksiklerim hatalarım neler ? Neler tavsiye edersiniz ? 

En kısa sürede tekrar kurup oynamak istiyorum bu arada
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.