Anket Başlığı: Türklerin Araplarla aynı kültür grubuna, Azerilerin ise İranla aynı kültür grubuna alınmasını nasıl karşılıyorsunuz?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
Olumlu

9 18.00%
Olumsuz

41 82.00%
Katılımcı sayısı: 50 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Yeni Kültür Değişiklikleri Hakkındaki Görüşünüz?
Bugünkü geliştirici günlüğüyle birlikte Oğuz grubunun kaldırıldığı gösterildi. Gösterilen haritada Türkler Araplarla aynı kültür grubunda görünürken Azeriler İran kültür grubuna girmiş durumda.

Bu değişiklikleri nasıl karşılıyorsunuz? Bu konuda bulunan anket topluluğun genel düşüncesi hakkında bir fikir verebilir, eğer ankete katılım yüksek olursa Türk oyuncular olarak tepkimizi Strategyturk aracılığıyla iletiriz.

Geliştirici Günlüğü : http://forum.strategyturk.com/konu-eu4-g...siklikleri
Olumsuz düşünüyorum
savaş barıştır özgürlük kölelik cahillik güçtür
[+] 2 üye lion nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence Oğuz kültürü olmalı ve Arap topraklarını elinde tutarken oluşan isyan sorunu Piety bonuslarına tolerance of true faith eklenerek çözülebilir. Piety azken de - alabilirsin bu bonusa, böylece senin kontrolünde olan farklı kültürde ancak müslüman olanlar "Biz Allahsız istemiyoruz başımızda!" diyip, isyana yatkın olabilir.
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şok oldum Oğuz grubunun kaldırıldığını görünce. Türklerle Arapların ne alakası var? Tamam dinden dolayı benzerlikler bulunuyor ama bu benzerlikler çok az.

Koskoca bir milletin bir kısmını İran, bir kısmını da Arap grubuna eklemek çok komik geldi şahsen.
[+] 2 üye pyrhosier nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben hâlen o sistemin komple kaldırılması ve EU II'deki gibi ülkelerin kültürlerinin olması gerektiğini düşünüyorum. Osmanlı Türk, Arap, Rum, Bulgar vs. olur mesela, Akkoyunlular Türk olur sadece; onun gibi.

Ama bu olmaz diyorsanız yeni sistem YZ için daha doğru diye düşünüyorum.
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
[+] 1 üye unonimus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ayıdan post araptan dost olmaz. Bundan sonra oyunu oynamayacağım.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
[+] 2 üye Kurt Knispel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda kültür bölgelerdeki huzursuzluğu, vergi verme isteklerini , orduya katılma isteklerini ve dinleri farklıysa ülkenin dini ne ise onu kabul etme ihtimalini arttırıyor. Bu yönden bakarsak bakarsak Azeriler İranlı kültürler onları yönetirse da huzursuz olurlar, onlardan çok bize vergi vermek isterler, daha çok bizim ordularımıza katılmak isterler ve İranlıların dininden çok bizim kabul ettiğimiz dinleri kabul etmek isterler (aynı şey eğer Azeriler bizi yönettiği takdirde de geçerli). Buna göre bu değişikliği olumsuz değil saçma buluyorum.
Ara
Bu adamlar hala tarihi bilmiyor, araştırmıyorlar.İyice cıvıttılar.Türk ile Arap aynı kültür değil ki.Hele Azerbaycan İran kültür grubu tam şamata.Onun yerine Hümanist idea daki kabul edilen kültür ideasını, Osmanlı'nın çöp ideası olan son donanma ideasının yerine getirseler(ve sıralamasını değiştirseler) sorun çözülürdü.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
[+] 1 üye çiftbaşlıkartal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Blackwhist Son oyununda Osmanlı'nın Exploration aldığını söylüyordu.
G0kMNN.png
Ara
Eu4 bitmiştir benim icin.

Yilardir Osmanliyi zayifti (EU3 ve EU4 baslangic), gocebe ismi "ottomans" olması, su igrenc yesil den baska renk kullanılmaması, 3 kere bolunmus Polonya ya her turlu mekanikleri varken adam gibi bir halife sistemi veya cihat sistemi olmaması, daha oyunda kurt kulturu olmadan Kurdistan kulanilmasi, baska birsey bulamayıp bir sacma mektubu fragman olarak kullanıp ecdada ve Türklere kufur edilmesi.

Sacmalik da bu kadar olur.
[+] 6 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ne yapmak istiyorlarki bunlar azeri kulturunu uc kez degistirdiler ilk once kazanla ayni kulture getirdiler sonra oguz grubuna gecirtdiler şimdide perslerle ayni kulturdeler.Bu neye benziyor biliyormusunuz fin kulturunu rus kultur grubunun icine almak gibi ne de olsa ruslar bir zaman finlere hukm etmis.
[+] 1 üye Kamran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tarihselliğe daha yakın sınırlar çizeceğimizden ötürü bu güncellemeyi olumlu görüyorum.
Ara
Oyunun asıl sıkıntıları bitti bir de kültürü tartışıyoruz he ? Şunları  bir açıklayalım önce

BD159v.jpg

@GaulTurk ve Kolonist Padişah hm ok.

3Y3n12.jpg

zr17gY.jpg

65ELZP.jpg

L1XWpj.jpg
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Turko-Semitic diye saçma sapan bişey uyduracaklarına accepted culture treshold'u %15 'ten %25'e çıkarmaları kafi olurdu.
Ara
Osmanlı buffı aslında galeyana gelmişiniz de 3'te de aynıydı durum, adamların bizi Arap falan zannettiği de yok, Türklerin nereden geldiğinin gayette farkındalar ancak bilerek yapmışlar. Bu yüzden araştırmadan falan yapıyorlar demek komiktir. Ha Osmanlı'nın buna ihtiyacı açıkçası yoktu ve neden yapıldığını bilemiyorum ancak Paradox cahildir demek de abartı.
Ara
Oyunun amacı gerçekçilik, tarihe uygun ilerleme, sınır çizmek değil.
Sinkaf-ül Tertibat
[+] 1 üye Doraemon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hayatımda böyle bir degisikliye kizmamistim haha :D

adamlar benimle dalga bilge geciyor: http://forum.paradoxplaza.com/forum/inde...t-20566953 (saka biliyorum)

(28-01-2016, 19:49)ferevon : Osmanlı buffı aslında galeyana gelmişiniz de 3'te de aynıydı durum, adamların bizi Arap falan zannettiği de yok, Türklerin nereden geldiğinin gayette farkındalar ancak bilerek yapmışlar. Bu yüzden araştırmadan falan yapıyorlar demek komiktir. Ha Osmanlı'nın buna ihtiyacı açıkçası yoktu ve neden yapıldığını bilemiyorum ancak Paradox cahildir demek de abartı.

Artik 7 cesit Arap kulturu var: 
  • Mishriqi Arab (Iraq)
  • Egyptian Arab (Egypt)
  • Syrian Arab (Syria)
  • Omani Arab (Oman)
  • Yemeni Arab (Yemen)
  • Bedouin Arab (Najd)
  • Turkish (Ottomans)
[+] 1 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
  • Turkish Arab nedir ?
Saçmalıktan başka bir şey değil. Adamlar tarihi biliyor . Ama bunu yapmalarının nedenini bilmiyorum .
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
Ara
Türkleri Farslarla aynı kültür grubuna koymak Araplarla aynı kültür grubuna koymaktan daha mantıklı.

PI 1.14 ile oyunu pek bi batırmıştı şimdi sıvamakla meşgul.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
PI'in politikası hiç bir zaman oyunun daha gerçekçi, tarihselliğe daha uygun olması üzerine olmadı. Bu dünde böyle değildi, bugünde böyle değil, yarında böyle olmayacak, daha dün Osmanlı AI'ı Oğuz grubunda olduğu için genişleyemiyor diye PI'e saldırıyordu herkes, bugün PI bu sorunun üstüne gidiyor, bu sorunu Osmanlı'yı Arap kültürüne ekleyerek çözüyor, adamlar oyunun source kodlarını Türkiye'de ki 200-300 EU IV oyuncusu için değiştirmezler.

Bu durumda karar verin, Osmanlı AI'ı tarihselliğe uygun biçimde genişlesin mi istiyorsunuz? Yoksa Osmanlı Oğuz grubunda mı olsun istiyorsunuz? İkisi birden olmaz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.