Dizi: The Witcher (2019)
Henüz bitirmedim ama Foltest bence Triss kadar büyük bir hayal kırıklığıydı. Foltest ve Adda'nın bölümü kitaptaki hissin onda birini veremedi bana. Bunlar haricinde oyuncu seçiminden ve Netflix'in SJW durumundan iyice yakınılmış zaten. Öte yandan canavar animasyonları ve dövüşler iyi olmuş.

İzlemeye devam edelim bakalım zaten çok yüksek bir beklentim yoktu.
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
0z9zbsvfau541.jpg?width=640&crop=smart&a...0c57766c5b
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 4 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
4 bölüm izledim şimdilik. Triss Merigold'u bu şekilde görmeseydim dedirten sahneler dışında olumlu. O sahneleri aklımdan silmek için tekrardan w2 başlayacağım muhtemelen. Ayrıca W1 görevlerinde büyük yer kaplayan Prenses Adda olayının geçmişini görmek baya güzel geldi.
Ara
:S

a1R0XZY_700bwp.webp
[+] 4 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dizinin müzikleri ve atmosferi hoşuma gitse de karakter seçimleri bunları da kötü etkilemiş.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Evet ben de ilk 2 bölümü izleyerek geldim. Öncelikle @altnkurt, hacım senden özür diliyorum, Yennefer'i savunmuştum, o kadar kötü değildir diye, aferdersiniz mal gibi olmuş.
Geraltı beğendim, özellikle sesi tam oturmuş. Atmosfer, müzikler karakterlerin tepkileri vs hoşuma gitti. Ama genel kanı üzerine ben de özellikle kadın karakterleri yetersiz bulmuş bulunuyorum.
[+] 3 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sezon finali dışında tüm bölümleri izledim. Bence bir "dizi" olarak fazlasıyla başarılı olmuş, klasik Netflix "Politik Doğruluk" yerleştirmeleriyle karşılaşmak da mümkün ama bunlar alıştığımız şeyler. Kitaplarını okumadım fakat oyunlar ile bir miktar tecrübem oldu. Bazı oyuncu seçimleri kesinlikle rezalet olmasına rağmen Henry Cavill rolüne tam olarak oturmuş. Yennefer ise oyunculuğu ile kurtarıyor gibi geldi bana. Genel olarak beklentim yüksek. Umarım bize "Game of Thrones" çekmezler.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hayatında hiç oyununu oynamamış ve Kitabına 1 defa dahi bakmamış, oyuna sürekli aşağılamış sevmeyen insanların şimdi ise Witcher hayranı olması çok öfkelendiriyor.

Hani Müslüm Baba' nın filmi yapılmıştı herkes nasıl 1 gecede Müslüm Gürses' in hayranı oluyor.

İkisi de aynı mantığa giriyor İkisini de sevmeyen kesim 1 gecede Hayranları oluyor.
Şiirlerin, bana vurmuş olduğu bir pranga idi sana olan sevdam. ♥
Ara
Ben o bahsettiğin güruh için hiç olumlu düşünmüyorum. Önceden ünlü olmayan bir seri diziyle ünlü olmuş olsaydı onlara hak verirdim. Ama zaten dünya çapında popüler bir seriden bahsediyoruz. Seriyi bugüne kadar kitap olsun oyun olsun hiç deneyimlememiş ve dizi sayesinde bir gecede hayran olan ucuz fanlar her zaman olacaktır.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyler popülizme hoş geldiniz :D

Bu yeni bir şey değil, hep var olmuş bir olay. Geçmişine bakılmaksızın popüler olan şeyler herkesin ilgisini cezbeder. Lakin bu sizin size özel olduğunu düşündüğünüz şeyleri bir gecede başkaları da sevince gıcık oluyorsunuz. Zira insan sevdiğini paylaşmak istemez.
Hayranı olmasanız bile popülizme kurban gittiğini gördüğünüzde ise yapmacık buluyorsunuz. Gayet normal hissiyatlar olmakla beraber çok da takmamanızı tavsiye ederim. Gereksiz stres.

Mevcut zaman diliminde eski Witcher fanları diziyi eleştirebilirken, popülist fan boylar sadece yüceltmekle meşguller. Ancak unutmayın, gündem başka bir diziye kaydığında burada yine sadece biz olacağız.
(Yukarıda bahsettiğim durumu hayatın her evresinde görebilirsiniz. Kaçınılmaz sonucu göz önünde bulundurarak, güçlü kalmanızı sağlayacak bir politika izleyebilirsiniz. Şunu unutmayın, eserler; insanlar özünde asla geçici fanları ve popülist insanları asla sevmezler.)
[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-12-2019, 10:00)altnkurt : Ben o bahsettiğin güruh için hiç olumlu düşünmüyorum. Önceden ünlü olmayan bir seri diziyle ünlü olmuş olsaydı onlara hak verirdim. Ama zaten dünya çapında popüler bir seriden bahsediyoruz. Seriyi bugüne kadar kitap olsun oyun olsun hiç deneyimlememiş ve dizi sayesinde bir gecede hayran olan ucuz fanlar her zaman olacaktır.

Ya öyle de ben o kesimden nefret ediyorum işte bunların her birini tek tek yakalayıp kafalarına sıkacaksın da neyse bozmaya gerek yok.
Şiirlerin, bana vurmuş olduğu bir pranga idi sana olan sevdam. ♥
Ara
Kitaplarını okumadım, oyununu da biliyorum ama oynamadım yılın oyunu olmuştu az çok fikir sahibi olarak dizi için konuşuyorum.

Geralt karakteri tam olmuş daha iyisi aklıma gelmiyor, sesiydi cool duruşuydu falan 10 numara. Yenefer ve Ciri ise bariz sırıtıyor. Politik doğruculuk davasına kurban gidiyor gibi geldi bana bu dizi. Duyduğum kadarıyla zenci karakter yoktu ama Birleşmiş Milletlere çevirmişler diziyi. Yüzüklerin efendisinde zenci yoktu kıyametmi koptu sanki. (Hobbitde ki Göl kasabası çakallığını saymıyorum.) Bazı çıplaklık sahneleriyle yetişkin seyirciye hitap ederken bazı zenci elf yada altın dragon gibi sahnelerle ergen seyirciye hitap ediyormuş gibi geldi yani o sahneler tam doyurucu değildi. Kikimoraya tamamım ama Altın Dragon iyi olmamıştı. Dizinin kafası karışık gibi. Görseller iyi, hikayeyi farklı zaman periyotların da anlatmaları da hoşuma gitti.
q59zb6s.jpg
Ara
Çok ağır spoiler vardır.
Ara
Kitabını okuduktan sonra dizinin 1. Sezonunu izledikten sonra düşüncem
Ara
@Pharmacist

WhaW8Am.gif
Ara
Cast seçimleri dışında diziyi çok beğendim ben.

8/10
Ara
İlk 3 bölümü izledim şimdilik. İlk bölümdeki kılıç dövüşü dışında dizi güzel değil. Neyseki kötü de değil. Öyle dümdüz bi dizi şuanlık. Adında Witcher geçmese muhtemelen bırakabilirdim.

Cast seçimlerini defalarca eleştirdik tekrar uzun uzun girmeyeceğim. Triss'i Melitele'nin rahiplerinden biri olarak izliyorum şahsen. Triss değil o çünkü. Başka herhangi biri.
Yennefer de o kadar işlemden geçtikten sonra anca bu kadar güzelleşebilmiş. Yapacak bişey yok. Malzeme kötü nihayetinde. Evrenin en güzel kadını sözde ama Renfri bile o kadar makyajla onu geçerdi.
Ayrıca Geralt da normalde yüzüne bakılmayacak mutant ve çirkin biri olması gerekirken erkek güzeli maşallah.
Bir de Ciri olması gerektiğinden çok daha büyük duruyor.

Sadece cast seçimleriyle değil bu tercih ve tasarım seçimleriyle de hayalkırıklığına uğradım. Onun dışında senaryo ve diyaloglar güzeldi ki kitaba sadık kalınan yegane yerler de buralar olmuş. Anlatım tarzı da kitaplara hakim olan birisi için sorun teşkil etmiyor. Fakat bu evrene diziden girenlerin kafası baya allak bullak olmuştur muhtemelen. Bir de kitapları okumuş birisi olarak hikayede heyecanlandıracak veya gerilim yaratacak bir kısım olmuyor ne yazık ki. Bildiğimiz bişeyi tekrar izliyoruz. Bu da yine heyecanını kaçırıyor.
Sic Parvis Magna
[+] 8 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
An itibariyle diziyi bitirdim. Anlattığı hikayeler ve anlatım tarzlarıyla çok hoşuma gitti. Karakterleri yansıtması ve oyunculuklar da yeterli seviyedeydi. Geralt ve Ciri'ye de alıştım artık. Fakat Yennefer ve Triss bir türlü oturmuyor. O karakterleri ne kitaptaki karakterlerle ne oyundaki karakterle eşleştiremiyorum. 9/10'luk olabilecek bir dizi iki tane cast seçimi yüzünde 6-7/10'luk bir hale düşmüş. Yennefer'in ben güzelim istediğimi elde ederim tavırları bana geçmedi. Kusura bakmayın yani. Bir evrenin en güzel kadını bu olamaz. Yan karakterler bile daha güzel. O kadar işlemden büyüden geçmiş bir Yennefer'in hakkı bu değildi. Triss'e zaten hala Triss gözüyle bakmıyorum. Oradaki random bi büyücü o benim için. 6.5/10 diyorum o da Witcher'ın hatrına.
Sic Parvis Magna
[+] 4 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hahaha çok iyi ya  :smile:

[+] 6 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dizide Dandelion'un Jaskier olması kısmını anlatayım.
Jaskier özel isim değil aslında. Ozanın kullandığı bir mahlas. Bir çiçek türünün lehçesi. Bu çiçeğin ingilizce karşılığı buttercup. Yani powerpuffgirlsteki buttercup'ın ismi buradan geliyor. İngilizce çeviride ozana bi powerpuffgirls ismi vermemek için yine benzer bir çiçek olan karahindiba yani dandelion denmiş.

Şimdi buradaki sıkıntı şu. Diğer dillere çevrilirken Jaskier olarak bırakılan bu isim ingilizceye dandelion olarak aktarılmış. Türkçeye çevrilirken de dandelion olarak gelmiş tuhaf bi şekilde. Hani madem yerelleştiriyoruz Jaskier'in Türkçesi olan düğünçiçeği diyelim. Yok yerelleştirmiyorsak çoğu ülke gibi biz de Jaskier olarak alalım. Neden dandelion?
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.