Sohbet: Strateji Sohbet
Bu sitenin incelenmesini öneririm.
http://www.puntadelanza.net/Foro/phpBB3/...e2e897c617

Her çeşit oyuncunun bulunduğu fakat hangi oyun olursa olsun kaliteli içerik oluşturur. Buna denk siteler bizde de umarım zamanla oluşur.
Ara
@Barış Siteyi bilmiyorum ne durumda, nasıllar ama- oyunlar ile ilgili, kaliteli içerik üretebilen sitelerin kurulabilmesi için daha düzgün oyun kültürüne sahip bireylerin yetişmesi gerekli.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Evet katılıyorum. Gönderdiğim site linki üzerinden değerlendirildiği vakit JTS&HPS  Normandiya’dan Slitherine, Paradox ve Dominions serisi üzerinden hikayelere kadar strateji oyunculuğu üzerine paylaşımlar mevcuttur.

JTS oyunları strateji oyunculuğunun kalesi kabul edilir, tarihi savaş oyunları oldukları içinde aynı zamanda tarih bölümlerini de beslerler. Fakat aynı zamanda seçkin tam konsantre üye profili gerektirir. Bana göre yerli piyasada daha henüz tam bir hobi üzerinden strateji oyunculuğu üzerine ilgi eksik. Bunun altında hem yaş hem de altyapı problemleri var. İçerik sağlansa bile talep şimdilik düşük düzeyde olacaktır.
Ara
Paradox'un tatili bitti.
DLC'ler yolda.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
EU4 çıkalı tam 3 sene oldu.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Rogue State oynayan var mı? Yeni keşfettim, harika bir oyun.
http://store.steampowered.com/app/396090/

Öyküsü şöyle:
Önceden monarşi ile yönetilen, kurgusal ama tipik bir Orta Doğu ülkesinde askerî ihtilal yapılmış. Devrim komitesi 5 yıllık geçici bir hükûmet kuruyor ve sizi başkan ilan etmiş. Ancak devrimde çok emek vermiş kardeşiniz ise bakan olarak atandığı için ileride size başkaldıracak şekilde içerleniyor. Diğer bakanları da belirledikten sonra oyuna başlıyorsunuz.

Democracy oyununa benzeyen yönleri var. Bir dizi siyasî ilke belirliyorsunuz, vergiler, komşu ülkelerle ticaret vs.
Halkınız ise 4 temel siyasî eğilime sahip: Vatansever, Kapitalist, Dinci ve Liberal. Aldığınız her karar bu kesimlerle olan ilişkilerinizi etkiliyor. Meclisin desteğini de almalısınız. Ayrıca meclise Qarifi denilen etnik bir azınlığa ait temsilciler bulunuyor. İleride bağımsızlık talebinde bulunabiliyorlar ve iç savaş çıkması kaçınılmaz.

Komşu ülkelerden başka Birleşmiş Milletler ve ABD de bulunuyor. İç ve dış politikanızı etkileyecek şekilde sizden çeşitli talepleri oluyor. Kafayı bozup tüm iktisadınızı baltalayacak şekilde kitle imha silahı yapmaya başladığınızda gözlemci gönderiyorlar. İzin vermezseniz ilişkiler iyice bozuluyor.  Dış savaşa da hazırlıklı olmalısınız.

Ordu ise basitçe yapılmış. Temel olarak piyade, tank ve uçak var. Harita üzerinde hareket ettirip saldırı ve savunma konumuna getiriyorsunuz.

Zannedersem bağımsız yapımcılara ait bu oyunda, birçok unsuru dengede tutmaya ve hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
Görsel

Process : Victoria's Secret.exe
HoI kart oyununu geri mi getiriyorlar yoksa :P ?
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
O kart meselesi Stellaris'teki teknoloji sistemi.
Strategyturk'te bölüme sahip strateji oyunlarının Steam'de şuanki oyuncu sayısı

715,954 - Dota 2
40,858 - Civilization V
13,113 - SMITE
11,443 - Total War: WARHAMMER
11,400 - Europa Universalis IV
7,878 - Hearts of Iron IV
7,835 - Total War: ROME II
6,375 - Crusader Kings II
5,827 - Age of Empires II
5,683 - Stellaris
5,367 - Company of Heroes 2
3,987 - XCOM 2
3,768 - Total War: ATTILA
3,648 - Empire: Total War
3,311 - Medieval II: Total War
2,829 - Total War: SHOGUN 2

İlk 100'e giremeyen bölümler
  • Victoria II
  • Napoleon: Total War
  • Civilization : Beyond Earth
  • Age of Empires III
  • Age of Mythology
Entresan.
Ara
Moba oyunlar strateji kategorisine girmemeli bence.Ayrı bir kategoride bulunmalılar
Ara
MOBA (diğer adıyla ARTS : Action Real Time Strategy) stratejinin alt dalıdır. Sadece tarz olarak diğer strateji oyunlarından çok farklı. Türün çıkış noktası StarCraft, Warcraft gibi strateji oyunları zaten.
Şimdi Eu4 deki stratejik zekayla dotadaki bir mi?
Ara
Bir olması gerekmiyor ki. Derinliğe sahip strateji oyunu olarak kendine Europa Universalis IV'ü kabul ediyorsan zaten sıkıntı :D EU4'ten basit strateji oyunları olduğu gibi çok daha komplike strateji oyunları da var.
(10-09-2016, 15:02)zeusclluber : Şimdi Eu4 deki stratejik zekayla dotadaki bir mi?

Bir olmaması ARTS'leri strateji oyunu olmaktan çıkarmıyor ki?

Diner Dash veya Plants vs. Zombies de strateji oyunu mesela.
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
Cossacks 3 ve Oriental Empires Steam'de en çok satan oyunlar listesinde yukarılarda.
Total War oyunlarının Türkçe çevirisini yapan şirketin trollük yaptığını düşünüyorum. Bu derece sistematik 'yanlış' çeviriler mümkün değil. Rome II Imperator Augustus senaryosunda Sardinya eyaletine Sarsinya yazmışlardı. Attila'nın The Last Roman senaryosunda Sardinya'da Sarsinyalılar diye bir ülke var. İnternette bakıyorum Sardinya'ya Sarsinya denmesi gibi bir kullanım yok.

'Tebaa Ün Kazanıyor' gibi yanıltıcı çevirilerden bahsetmiyorum bile. Ayrıca ismi i harfi ile başlayan Iazyges'in tüm dillerdeki karşılığına baktım, her dilde Ya sesiyle başlarken bizde birileri baştaki l harfini L zannetmiş olmalı, çünkü bir tek Türkçe dilinde adamlara Lazigeler deniyor. Bunun da bir çeviri trollüğü olduğunu düşünüyorum.
Trollükten ziyade yetkinsizlik olabilir. Sardinya'yı devamlı olarak Sarsinya yazmak ise edinilmiş yanlış yazım alışkanlığına giriyor.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.