[MP] EU4 - Multiplayer: Mayıs 2019
clowzt.jpg

Ottoman Empire 1611
Ara
Kara Koyunlu'dan isyanla çıkan Horde ülkelerden birine geçme hakkım varsa geçmek isterim.Eğer yoksa Rusya ile devam edebilirim.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
vay ne neler olmuş öyle qara qoyunlu rip yeni oynanabilir devletler görecek miyiz?
Ara
Arkadaşlar Ajuuran oyuncusu olarak multiplayer etkinliğinden çekildiğimi bildirmek isterim. Ama size ülkemin 160 yıllık döneminde ne yaptığımızdan bahsetmek istiyorum. Bölgedeki diğer önemli güçler olan Etiyopya, Kilva ve diğer küçük devletleri tamamen ortadan kaldırdık, Mutapayı da çölün sıcak topraklarından çıkmamasını sağlayarak bölgedeki üstünlüğümüzü herkese gösterdik. 1580 yıllarında beklediğimiz üzere İngilterenin sömürgeleriyle komşu olduk keza 1588de savaş ilanı aldık. Beklemediğimiz hamle osmanlıdan geldi. Biz hem karşılıklı çıkarlardan hem de İslamiyetin koruyucusu olan osmanlı imparatorluğunun bize yardıma gelmesini beklerken henüz İngiltere ile savaşımız bitmemişken bir de osmanlıdan savaş ilanı aldık. Savaş sebebi olarak yemenden ticaret gelirimizi arttırmak amacıyla aldığımız 5 toprak gösterildi. Dünyanın süper gücü olan osmanlının, binlerce development'ı olan osmanlının 5 adet toprak için tek dost sınırı olan güneyi ingilizlere satması bizi hayretler içerisinde bıraktı. Ya bu inanılmaz bir hataydı yada ingilizlerle anlaşması vardı.

Böyle bir coğrafyada, böyle iki ülkenin arasında kalmış bir ülkede oynanacak birşey kalmadığını umarım moderatörlerimiz anlayışla karşılarlar. Herkese keyifli oyunlar diliyor bir dahaki etkinlikte görüşmek üzere hoşçakalın.
Ara
Ajuraan oyuncusunun devletinin ülkesini kötü bir duruma düşürdüysem üzgünüm ancak kesinlikle bu durumda bir suçum olduğunu düşünmüyorum. Ortada yaşanan olaylarda kesinlikle İngilizlerle anlaşma veyahut benzer birşey yoktur. Yaşanan şey tamamen iletişimsizlikten kaynaklı yaşanmıştır. Ajuraan oyuncusuna deneyim olması açısından kendi düşüncelerimi yazmam gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle oyuncu olarak benden koruma bekliyorsanız bunu önceden talep etmeniz gerekmekte. Hiç iletişime geçmemişken savaş sırasında bu talebi sitemkar bir şekilde istemeniz hoş olmadı. Osmanlı olarak cape üzerinde İngilizlerle savaşmak zorunda olmadığım gibi bunun bana belirli faydaları ve zararları olur. Bu sebeple koruma yapacaksam bunun çok öncesinde konuşulması gerekiyordu. Hali hazırda ben bir ada satın almaya kalktığımda reddedilmiştim. Üstüne tek bir mesaj atılmadan perma claim sahibi olduğum ana kültür toprağıma saldırıp ilhak ettin. Ben zaten oyunun başından beri saldırıp seni yemenden çıkartmayı düşünüyordum. İngiliz saldırınca sende sitemkar davranınca bunu derhal uyguladım. Savaş sırasında bile benden yardım isterken bana faydalı olabilecek tekliflerle gelsen durum değişebilirdi. Örnek olarak yemenden çıkacağım + İstediğin adayı satacağım vs vs. Ancak bana gelen herhangi bir mesaj olmadığı gibi genel sohbetten saldırgan mesajlar devam etti. Benim hiçbir oyuncunun oyununa bir garezim yok. Ertesi oyun günü oyuncusu oyuna devam ederse korumayı bile düşünebilirim ama arkadaşlar multiplayer oynuyoruz. Diplomatik bir beklentiniz varsa bunu karşıdaki oyuncuyla iletişime geçerek yapmanız gerekmekte. Bulunduğum konumdan dolayı zaten sürekli bir mesaj akınına uğruyorum. Oyun sırasında yaptığım işlemlerden bunalıp ordu kontrolüne bile üşenmeye başlamıştım.. Yayında ve savaşta görüldüğü üzere kuşatmaları 100k üstü birimlerle yapıyordum mikro işlem bunaltmaya başlamıştı.

Her neyse özet olarak eğer kırıcı birşey yaptıysam oyuncudan özür diliyorum ancak kendi açımdanda durumu buraya yansıtmak istedim. Benimle hiçbir iletişime geçmeden savaş sırasında yardım bekleniyorsa ben ona iyi gözle bakamam. Sonuçta her devlet kendi çıkarına göre oynar.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu multiplayer benim için ne kadar eğlenceli olmuş olsa da elimde olmayan sebeplerden dolayı çekilmek zorundayım. Benim yerime Ashikaga'ya geçebilecek biri bulunur umarım
Ara
1611 Oyuncu Haritası

Oyuncu_Ulkesi_1611.png
Ara
Ingiltere yine tum dunya tapulu mali gibi kaplamis etrafi.
Ara
bu güne mahsus yedek olarak gelebilirim
Ara
Oda kuruldu, şifre st
Ara
İngiltere rezerv
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk/
https://steamcommunity.com/profiles/76561198269038786/

boşta olan ne varsa
Ara
ingiltere,portekiz,hollanda
Ara
1650 Dünya Haritası

eu4_map_ITA_1650_01_02_2.png
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1650 Güç Yüzdesi

Guc_Yuzdesi_1650.png

İttifak Limiti: 23,07
[+] 4 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20190512010212_1.jpg
Ottoman Empire 1650
Ara
1650 Oyuncu Haritası

Oyuncu_Ulkesi_1650.png
Ara
1650 Zafer Yüzdesi

Zafer_Yuzdesi_1650.png
Ara
Bugün etkinliğe bir saat gecikebilirim, bu süre içerisinde korumada olursam sevinirim.
giphy.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.