EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
@4S0S Kaşiflere görev verilen DLC'ye sahipsen Kuzey Atlantik kıyılarını keşfetmen gerekiyor. Değilsen direk toprağı seçerek keşfedebilirsin.

Yani gemi ile keşfedeceksin. Gemiden başında kaşif olan bir ordu indirerek değil.
Sic Parvis Magna
Ara
ingiltere ile ilk mainz savaşından sonra fransayı puya almak kaarlı gibi gözüksede aslında öyle değil gibi özgürlük arzusu yuzde 50 55 arasında olsa bile savaşlara gelmiyor askerlerini hareket ettirmiyor parada vermiyor fransa ıle nasıl bir anlaşma yapmak lazım yararlı olucak şekilde
Ara
(14-01-2018, 14:00)4S0S : ingiltere ile ilk mainz savaşından sonra fransayı puya almak kaarlı gibi gözüksede aslında öyle değil gibi özgürlük arzusu yuzde 50 55 arasında olsa bile savaşlara gelmiyor askerlerini hareket ettirmiyor parada vermiyor fransa ıle nasıl bir anlaşma yapmak lazım yararlı olucak şekilde

Aslında pu'ya almak çok yararlı olacaktır Fransayı fakat özgürlük arzusunu %50'nin altında tutmak gerekiyor öbür türlü ne savaşlara katılım gösterecektir ne de yardım edecektir. Özgürlük arzusu %50'nin altına düşürüldüğünde normal bir vassal gibi tüm savaşlara yardımcı olacaktır özellikle Fransa güçlü bir ülke olduğu için etkisi bayağı büyük olacaktır.
WhaW8Am.gif
Ara
(14-01-2018, 16:13)PCOyun :
(14-01-2018, 14:00)4S0S : ingiltere ile ilk mainz savaşından sonra fransayı puya almak kaarlı gibi gözüksede aslında öyle değil gibi özgürlük arzusu yuzde 50 55 arasında olsa bile savaşlara gelmiyor askerlerini hareket ettirmiyor parada vermiyor fransa ıle nasıl bir anlaşma yapmak lazım yararlı olucak şekilde

Aslında pu'ya almak çok yararlı olacaktır Fransayı fakat özgürlük arzusunu %50'nin altında tutmak gerekiyor öbür türlü ne savaşlara katılım gösterecektir ne de yardım edecektir. Özgürlük arzusu %50'nin altına düşürüldüğünde normal bir vassal gibi tüm savaşlara yardımcı olacaktır özellikle Fransa güçlü bir ülke olduğu için etkisi bayağı büyük olacaktır.
diplomatik itibar ile ilişki 200 leyip birkaç tane bretonya toprağı fethedip versek bide admin puani ile şehirlerini geliştirsek düşer mi acaba çünkü maximum yüzde 55i gördüm oda herşeyi yapmıştım isyanlarını falan bastırdım ama genede katılım alamadım
Ara
Hükümet tiplerinde Osmanlı mı yoksa Memlük sistemi mi daha iyi/avantajlı? Veya bu ikisinden de iyi olan var mı? Hollanda Cumhuriyeti'nin yanı sıra.
Ara
@4S0S Topraklarına dev basarak özgürlük arzusunu düşürebilirsin böylelikle katılım sağlayacaktır. Zamanı gelince de ilhak edebilirsin

@Dionysos Oyundaki potansiyel olarak en güçlü yönetim şekli "Prussian Government" fakat genel açıdan en iyi yönetim şeklini sorarsan şu durumda Memluk yönetim sistemi çok daha iyi gibi ama Osmanlı'da en güçlü olanlardan.
WhaW8Am.gif
Ara
i5 2500k, 8 gb ram ve R9 270x ekran kartı ile oyun aşırı yavaş çalışıyor. Fast Universalis kurmak ve ayarları düşürmek de kar etmiyor. Hızı düşürsem bile fps düşük ve bir süre sonra başım çatlıyor laglı görüntüden. 1700'e geldim resmen acı çekiyorum. Spesifik bir ayarı var mı fpsyi gözle görülür ölçüde arttırmanın? Yakın zamanca cpu upgrade'i de yapamayacağım maalesef. Nasuhdede 5x hızda sabit 60 fps oynuyor ama sistemi güzel tabii. :(
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Son sürümde x ülkesi ile y ülkesi müttefik diyelim. y ülkesi bir başka savaşla meşgul ve savaş yorgunluğu olduğu için x ülkesine açtığımız savaşa gelmiyor. Ancak mevcut savaşı biter bitmez o da geliyor savaşa. Bu durum daha önceki sürümlerde yoktu, ittifaklardan başka türlü nasıl kurtulabilir ki bu durumda ne yapmaya çalışmış bu yapımcılar anlamadım. Bu yüzden kaydım çöp oldu. Gujarat ve Delhi dosttu, Delhi aynı zamanda benimle de dosttu. Bengal Delhiye savaş açtı epey yordu, fırsat bilit Gujarata daldım, Bengal savaşı biter bitmez karşıma geldi Delhi ve hem hatırı sayılı askeri gücüyle beni hırpalayıp vassallarımın kışkırmasına sebep oldu hem de ittifakımız bozuldu. Daha önceki Osmanlı oyunumda da bir iki defa denk geldim bug diye düşündüm ama değil ve ciddi bir şey bana kalırsa.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Sen bengal ile aynı safta savaştığın için o savaş devam ederken seninle karşı karşıya savaşa girememiş. Savaş bittiğinde ise bu mümkün olduğundan girmiş. Böyle durumlarda 25 ws yi hızlı geçmeye çalış. Eğer skor 25 ws den daha kötü durumdaysa dostlar sonradan savaşa katılmıyor.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@altnkurt
Vassallar koloni nasıl atıyor.? biz mi ayarlıyoruz ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(15-01-2018, 12:36)KARTAL : Vassallar koloni nasıl atıyor.? biz mi ayarlıyoruz ?

Vassalların idea seçiminde koloni ideası 0x yani asla almıyor. Kendi idealarında varsa koloni atar yoksa vassal olmadan önce explo veya expa almış olması gerekir. Sonradan bunları almazlar.
Sic Parvis Magna
Ara
p6myDa.jpg
abi bu nedir yaa gözüm kaldı :D
Ara
Evet,peki sorun neydi hocam?
Ara
beyler birleşmeyi başlatırsam nasıl bir süreç oluyor daha önce hiç oynamadım diplomatik puan mı harcıyoruz birleşme sürecinde özgürlük arzusu artıp isyan cıkartıyor mu ve son olarak da agresif genişleme yiyor muyuz sonuçta kocaman topraklar bütün avrupa osmanlı ispanya ortak girerler mi
XPDnNo.jpg
Ara
(15-01-2018, 23:02)4S0S : beyler birleşmeyi başlatırsam nasıl bir süreç oluyor daha önce hiç oynamadım diplomatik puan mı harcıyoruz birleşme sürecinde özgürlük arzusu artıp isyan cıkartıyor mu ve son olarak da  agresif genişleme yiyor muyuz sonuçta kocaman topraklar bütün avrupa osmanlı ispanya ortak girerler mi

Vassal annex gibi çalışıyor. Diplomatik puan harcayıp ülkeyi ilhak ediyorsun. Özgürlük arzusu artıp isyan çıkarmaz ve agresif genişleme yemezsin.
WhaW8Am.gif
Ara
Kişisel birlik için diplomatik puan harcarsın. Ld artmaz, Ae yemezsin. Vassal annexlemek gibi bir şey.
Sic Parvis Magna
Ara
dp gidiyorsa fransa için heralde bi 600 700 ister değil mi?
Ara
İki bine kurtarsa kardır diyebilirim.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-01-2018, 02:05)altnkurt : İki bine kurtarsa kardır diyebilirim.

dev puanı harcasam şehirlerine özgürlük arzusunu kesin düşürebilir miyim %55den aşşa düşüremiyorum bir türlü
Ara
Prestij çakarak veya dev basarak, toprak vererek düşürebilirsin. Ama bunların hepsi geçici şeyler. Diplo annex yapmak çok uzun sürecek ve bunların sürekli tekrar etmen gerekebilir. Senin gücün niye çok az? Normalde güçlü bir Britanya Fransa'yı rahatlıkla pu altında tutabilir. Sen önce bi adayı falan topla. Kolonilerini büyüt, güçlen biraz. LD zamanla düşer.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.