EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Hollanda ile oynuyorum ama koloni yapamıyorum expansion ve explanation idealarını aldım bir yere kolonist yollamaya çalıştığım zaman "Bu vilayet çok uzakta. Rio Grande en yakın merkezimiz olan Amsterdam limanına 527 mesafe uzaktadır. Kolonisel aralığımız 413" yazıyor. Kolonisel aralığı %50 arttıran ideayı da aldım ama fayda etmedi.
Ara
(25-03-2021, 20:31)Kapıkulu : Hollanda ile oynuyorum ama koloni yapamıyorum expansion ve explanation idealarını aldım bir yere kolonist yollamaya çalıştığım zaman "Bu vilayet çok uzakta. Rio Grande en yakın merkezimiz olan Amsterdam limanına 527 mesafe uzaktadır. Kolonisel aralığımız 413" yazıyor. Kolonisel aralığı %50 arttıran ideayı da aldım ama fayda etmedi.

Diplomatik teknolojini geliştir. Bazı seviyelerde koloni menzili önemli ölçüde artırıyor.
Ara
(25-03-2021, 20:31)Kapıkulu : Hollanda ile oynuyorum ama koloni yapamıyorum expansion ve explanation idealarını aldım bir yere kolonist yollamaya çalıştığım zaman "Bu vilayet çok uzakta. Rio Grande en yakın merkezimiz olan Amsterdam limanına 527 mesafe uzaktadır. Kolonisel aralığımız 413" yazıyor. Kolonisel aralığı %50 arttıran ideayı da aldım ama fayda etmedi.

Koloni uzaklığını arttırman gerek bunun için diplomatik danışman alabilirsin aynı zamanda exploration ideasının 2. side yüzde 50 veriyor bunlarla birlikte yüzde 70 oluyor bu sayede menzilini yettirebiliyorsun. hollanda için ilk 2 ideadan bunları rushlamak biraz zor oluyor çünkü koloni menzili sorunu oluşuyor çok agresif olup irlandayı no cb almadığın sürece. O yüzden diplomatik teknolojide ilerlemeye bak zamanla yetecektir. eğer portekiz veya ispanyanın dostları varsa yanında onlara saldırıp kanarya adalarını yada madeirayı almayı deneyebilirsin.
Ara
Eğer hızlıca idealardan %50 menzil arttırmayı alıp 7. Dip teknolojisine ulaşabilirsen ve eğer İspanya ya da Portekiz atlas okyanusu bazı adalara daha koloni atmamış oluyor şansın yaver giderse ancak böle atabilirsin eğer tüm adalar dolmuş veya geri kalmışsan ilk idea farklı bişi alıp koloniciliği biraz daha ileri safhalarda kullanabilirsin. (Şahsen 2.durum gerçekleştiğinde ekonomi ideası gidip biraz tall oynayıp birazda genişlemeci oynayıyorum eğer sadece Hollanda bölgesi ile sınırlı kalırsam ileride ekolonilerin büyüdüğünde baş etmek zor oluyor)
Ara
Eu4 oynarken bilgisayarım dondu ben de reset attım. Belgelerimde son oyunumun saveleri gözükmesine rağmen oyunda gözükmüyor. Ne yapmam gerek ?
Ayrıca show incompatible saved games dediğimde de gözükmüyor.
Ara
Kayıt dosyalarının bozulmuş olma ihtimali var. Yeni bir oyun açıp sonradan bakmayı denediniz mi?
WhaW8Am.gif
Ara
Denedim ama dediğin gibi o oyunumun save dosyaları bozuldu büyük ihtimalle. Redditte benzer bir durum gördüm save dosyasının uzantısını zip yapıp buraya çıkart yapmışlar. Ben de denedim bunu ama dosyayı zip yaptığım zaman arşiv bozuk hatası aldım. Yapcak bir şey yok galiba.
Ara
cloud save varsa bence dert etme
Ara
Great Horde seferimde göçebelikten monarşiye geçtikten sonra Golden Horde kurma seçeneği kayboldu. Göçebeliğe geri dönüş şansım var mı? Varsa nasıl?
Ara
Galiba dönüş yok.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
save geri alman gerekiyor maalesef. @Defterdar haklı horde hariç her türlü yönetime sahip olabilirsisn ama bi kez horde olup kaybedersen dönüşü save geri almak
Ara
(10-04-2021, 21:30)baywatch06 : save geri alman gerekiyor maalesef. @Defterdar haklı horde hariç  her türlü yönetime sahip olabilirsisn ama bi kez horde olup kaybedersen dönüşü save geri almak

Ironman oynadığımın ve Golden Horde için son birkaç toprak kalmış olması gerçeği beni yiyip bitiriyor... Cevaplar için teşekkürler.
Ara
Bunu anlayabilen var mı cidden...

232.jpg?width=1202&height=676

Osmanlı Belgrad için Fransaya savaş açıyor. Belgrad Bohemya toprağı.

233.jpg?width=1202&height=676

Din koruyucusu benim İspanya, yani oradan geldi savaş deseniz hayır.

234.jpg?width=1202&height=676

Bohemya Fransa ile ally ya da Osmanlı ile savaşta deseniz değil. Kaldı ki ally olsa bile Fransa savaşa beni çağıramaz ama değil hatta savaşta bile değil yani.

235.jpg?width=1202&height=676

Osmanlı Belgrad toprağıyla hiçbir alakası olmayan Fransa ile savaşta. Savaşta başka kimse yok. Lütfen beni aydınlatın ya.
Ara
Bohemya PU.
(12-04-2021, 22:02)Duman : Bohemya PU.

değil...
Ara
(12-04-2021, 21:57)argoargoo : Bunu anlayabilen var mı cidden...

Bohemya Fransa ile ally ya da Osmanlı ile savaşta deseniz değil. Kaldı ki ally olsa bile Fransa savaşa beni çağıramaz ama değil hatta savaşta bile değil yani.

Osmanlı Belgrad toprağıyla hiçbir alakası olmayan Fransa ile savaşta. Savaşta başka kimse yok. Lütfen beni aydınlatın ya.
bohemya ya pu sudur ya da fransa hre imparatorudur veya garanti atmıştır başka bir şey gelmiyor aklıma
€20
Ara
(13-04-2021, 21:15)Aiakos :
(12-04-2021, 21:57)argoargoo : Bunu anlayabilen var mı cidden...

bohemya ya pu sudur ya da fransa hre imparatorudur veya garanti atmıştır başka bir şey gelmiyor aklıma

sslerden görüleceği gibi boheme garantisi yok. bohemin pu'su var. kaldı ki bohem pu olsaydı bile overlord fransa savaşa girerken bohemin savaşta olmamasının hiçbir mantığı yok. bohem toprağına açılan savaş için bohemin savaşta olmamasının zaten genel olarak anlamını çözebilmiş değilim.
Ara
d3dgear açıkken eu 4 e giremiyorum
Ara
Selamlar.
Diyelim ki Portekiz ile savaştayım ve Portekiz'in 5 koloni devleti var.
Portekiz'in kendisine ait son toprağı da alıp Portekiz'i dünyadan silersem koloni devletleri ne olur?
Bana mı geçer bağımsız mı olurlar?
Ara
Yanlış hatırlamıyorsam antlaşma sırasında devralabiliyorsun koloniyi.Aksi durumda bağımsız olur
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara

Konuyu Okuyanlar: 29 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.