EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(15-09-2017, 07:57)Aeschyli : Osmanlı İmparatorluğundaysan aslında hiç müttefike ihtiyacın yok. Askeri olarak geri kalmayıp çıktığın seferleri yeterince dikkate alırsan yenemeyeceğin ülke yok. Sanırsam ekonomik olarak zorluk çekiyorsun. Bunun için ilk olarak hindistanı ve zanzibarı fethetmeni öneririm. Sana yeterince ekonomi sağlayacaklardır. Tabi ticaret rehberlerini yalayıp yutman lazım. Emin ol düşündüğünden çok daha fazla etkisi var oyuna.

Aylık altın kârım 145-150 civarı, 6 tüccarla birçok merkezden İstanbul'a altın akışı sağlıyorum, sorunum ekonomik olarak değil de onların ordularıyla başa çıkabilecek miyim onu kestiremiyorum. Geniş toprakları ele geçirmek ki yapay zeka da savunmak yerine arkadan benim topraklarımı ele geçirmeye çalışıyor, kendime güvenemedim diyebilirim. 160 bin piyade 160 bin atlı ve 80 bin topçu birliğim var, bugün toplu olarak saldıracağım.
Dünya yüzünde, Türk'ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
(15-09-2017, 12:00)Batur Alp :
(15-09-2017, 07:57)Aeschyli : Osmanlı İmparatorluğundaysan aslında hiç müttefike ihtiyacın yok. Askeri olarak geri kalmayıp çıktığın seferleri yeterince dikkate alırsan yenemeyeceğin ülke yok. Sanırsam ekonomik olarak zorluk çekiyorsun. Bunun için ilk olarak hindistanı ve zanzibarı fethetmeni öneririm. Sana yeterince ekonomi sağlayacaklardır. Tabi ticaret rehberlerini yalayıp yutman lazım. Emin ol düşündüğünden çok daha fazla etkisi var oyuna.

Aylık altın kârım 145-150 civarı, 6 tüccarla birçok merkezden İstanbul'a altın akışı sağlıyorum, sorunum ekonomik olarak değil de onların ordularıyla başa çıkabilecek miyim onu kestiremiyorum. Geniş toprakları ele geçirmek ki yapay zeka da savunmak yerine arkadan benim topraklarımı ele geçirmeye çalışıyor, kendime güvenemedim diyebilirim. 160 bin piyade 160 bin atlı ve 80 bin topçu birliğim var, bugün toplu olarak saldıracağım.

Sanırım orduların 20 piyade, 20 atlı ve 10 topçu şeklinde. bunu 20 piyade, 8 veya 12 atlı 20 topçu şeklinde yapman daha efektif olur.Hem kuşatmalarda kaleleri daha hızlı düşürebilirsiniz. (Daha bilgili birisi daha güzel açıklama yapar :) )

Savaş rehberine bakmanızda sizin için iyi olur yukarıda ne anlatmak istediğimi daha iyi anlarsınız hocam. https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-savas-rehberi

Arkadan girip kale düşürmedikleri sürece sorun yok, siz hızlıca kalelerini düşürün sonra dönüp kendi bölgelerinizi temizlersiniz.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
(15-09-2017, 22:23)murathan3459 :
(15-09-2017, 12:00)Batur Alp :

Sanırım orduların 20 piyade, 20 atlı ve 10 topçu şeklinde. bunu 20 piyade, 8 veya 12 atlı 20 topçu şeklinde yapman  daha efektif olur.Hem kuşatmalarda kaleleri daha hızlı düşürebilirsiniz. (Daha bilgili birisi daha güzel açıklama yapar :) )

Savaş rehberine bakmanızda sizin için iyi olur yukarıda ne anlatmak istediğimi daha iyi anlarsınız hocam. https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-savas-rehberi

Arkadan girip kale düşürmedikleri sürece sorun yok, siz hızlıca kalelerini düşürün sonra dönüp kendi bölgelerinizi temizlersiniz.

Ordularımı 10 bin piyade - 10 bin atlı - 5 bin topçu olarak 25 binlik kolordular biçiminde kuruyorum. Daha fazla topçu birliği koymak savaşlarda sorun olur diye düşündüğümden bu biçimde kuruyordum, artık ordularımı dediğinizi dikkate alıp ona göre düzenleyeceğim.
Dünya yüzünde, Türk'ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
Çok fazla atlı horde bir devlet almadıkça gereksizdir. Polonya vb. devletlerde bile ordu başına 6 yı geçmeni önermem. Maliyet-Performans karşılamıyor. Ben 14-6-10 veya 14-6-14 kullanırım. Oyun sonuna doğru yeni kurduğum ordudaki piyadelerin hepsi paralı olur.
Ara
(16-09-2017, 05:16)Aeschyli : Çok fazla atlı horde bir devlet almadıkça gereksizdir. Polonya vb. devletlerde bile ordu başına 6 yı geçmeni önermem. Maliyet-Performans karşılamıyor. Ben 14-6-10 veya 14-6-14 kullanırım. Oyun sonuna doğru yeni kurduğum ordudaki piyadelerin hepsi paralı olur.

Anlıyorum, artık buna dikkat edeceğim. Peki neden paralı asker kullanıyorsunuz ? Ben altın harcamamak adına hiç kullanmadım, siz bu kadar yer verdiğinize göre önemli bir şey olsa gerek.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
Ekonomin kaldırıyorsa özellikle piyadeleri paralı asker yapman iyidir. Savaşta en çok piyadeler ölür. Paralı asker olursa piyadeler insan gücünden yemezsin böylece.
[+] 1 üye ragnarl7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir sonraki Osmanlı başlangıcında her ordunda 4 birim bulunduracak şekilde başlayamayı dene. Yorulmadan çok daha uzun süre savaş yapabildiğini fark edeceksin.
@Batur Alp
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-09-2017, 09:45)Batur Alp :
(16-09-2017, 05:16)Aeschyli : Çok fazla atlı horde bir devlet almadıkça gereksizdir. Polonya vb. devletlerde bile ordu başına 6 yı geçmeni önermem. Maliyet-Performans karşılamıyor. Ben 14-6-10 veya 14-6-14 kullanırım. Oyun sonuna doğru yeni kurduğum ordudaki piyadelerin hepsi paralı olur.

Anlıyorum, artık buna dikkat edeceğim. Peki neden paralı asker kullanıyorsunuz ? Ben altın harcamamak adına hiç kullanmadım, siz bu kadar yer verdiğinize göre önemli bir şey olsa gerek.

Savaşlarda ilk başta paralıaskerler savaşıyor olması lazım. O sebeple manpower tasarrufu sağlıyor altın karşılığında.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Peki kolordularımı nasıl oluşturmalıyım ? Paralı askerleri ne zaman kullanmalıyım ? ( Erken-orta-geç oyun bakımından )

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
Oyunda teknoloji seviyesi geliştikçe topçu sayısını piyade sayısına yaklaştırmalısın. Atlı eğer horda değilsen çok kullanıp ceza yeme.Ben en fazla 8 koyarım o da geç dönemde-genelde 4 -. Ekonomin kaldırıyorsa paralı askerleri kullanmak her zaman mantıklı.
[+] 1 üye ragnarl7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-09-2017, 19:01)Batur Alp : Peki kolordularımı nasıl oluşturmalıyım ? Paralı askerleri ne zaman kullanmalıyım ? ( Erken-orta-geç oyun bakımından )

İdealarına bağlı biraz da, eğer mercenary cost/mercenary maintenance gibi bonusları olan idealara sahipsen her zaman yer verebilirsin mercenarylere ordunda.
Belli bir askeri teknolojiye kadar artilleryler (açılmış olsalar da) o kadar güçlü değiller, oyunun sonlarına doğru önemleri gittikçe artıyor.

Benim önerim 32'lik bir birimde 16 piyade, 2 atlı, 14 topçu bulundurmak.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(17-09-2017, 01:34)Duman :
(16-09-2017, 19:01)Batur Alp : Peki kolordularımı nasıl oluşturmalıyım ? Paralı askerleri ne zaman kullanmalıyım ? ( Erken-orta-geç oyun bakımından )

İdealarına bağlı biraz da, eğer mercenary cost/mercenary maintenance gibi bonusları olan idealara sahipsen her zaman yer verebilirsin mercenarylere ordunda.
Belli bir askeri teknolojiye kadar artilleryler (açılmış olsalar da) o kadar güçlü değiller, oyunun sonlarına doğru önemleri gittikçe artıyor.

Benim önerim 32'lik bir birimde 16 piyade, 2 atlı, 14 topçu bulundurmak.

Tamam, yanıtlarınız için teşekkür ediyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
Oyunda, başkenti değiştirmeden ticaret merkezini değiştirmek ne derece mantıklı? Ya da değiştirirken bir yere götürmek mecburi mi? Vijanagar-Bhrat oyunumda Ticaret Merkezini Goa'ya taşıdım sanırım. Şimdi hatırlayamadım ama başkentim hala aynı. Mantıklı bir hareket mi yoksa yanlış bir hareket mi?
Ara
Başkentle Ticaret merkezinin bir alakası yok.
Sic Parvis Magna
Ara
(17-09-2017, 19:40)altnkurt : Başkentle Ticaret merkezinin bir alakası yok.

Peki, ticaret merkezinin local ticaret gücü yüksek bir yerde ya da düşük bir yerde olmasının bir önemi var mı?
Ara
(17-09-2017, 20:27)kostok218 :

Peki, ticaret merkezinin local ticaret gücü yüksek bir yerde ya da düşük bir yerde olmasının bir önemi var mı?

Ticaret merkezinin olmadığı yerden collect trade yaparsan ceza yersin yani ticaret merkezini collect trade yapmak istediğin trade node a taşıman lazım
Ara
(18-09-2017, 12:47)Ulumete :
(17-09-2017, 20:27)kostok218 :

Ticaret merkezinin olmadığı yerden collect trade yaparsan ceza yersin yani ticaret merkezini collect trade yapmak istediğin trade node a taşıman lazım

Onu biliyorum. Şunu diyorum, mesele A ticaret bölgesinde iki farklı şehrim var. B şehrinin local ticaret gücü 3 C şehrinin 20 Bu iki şehirden birini seçmemin bir önemi var mı?
Ara
Durumdan duruma farklılık gösterebilir, hangi ülkesin ona göre anlatayım?
Sic Parvis Magna
Ara
(18-09-2017, 13:15)altnkurt : Durumdan duruma farklılık gösterebilir, hangi ülkesin ona göre anlatayım?

Vijanagar'dan Bharat.
Ara
Önce genel bahsedeyim. Main trade nodende çok az para varsa orda toplaman pek kar ettirmeyecektir. Oradaki ticareti bi sonrakine aktarıp toplaman gerekir.
Fakat burada dikkat etmen gereken unsur main trade nodeni bi sonraki alırsan ve oradaki ticaretin çoğuna hakim değilsen başka ortakçılarda çıkacaktır. Boşuna kendin topladığın paraya milleti ortak edersin.
En basit örnek olarak Osmanlı ile Ragusa'da da toprağın varken hala İstanbul'da topluyor olman. Çünkü Ragusa'da başkaları da ortak olacaktır ticaretine.
Şuan Goa mı main trade node? Indus'a mı almaya çalışıyorsun? SS atarsan daha iyi olabilir, hiç hindistanda oynamadım, sınırlar hakkında yorum yapamıyorum.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 30 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.