Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Harita Oyunu: Avrupa MS 1000
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Oyunun oynanış mekanikleri:

-Her ülke katıldığında 5 bölge ile başlar.
-Her ülkenin oyundaki başlangıç gold miktarı 5000 olacaktır.
-Her ülkenin başlangıçta tur başına 500 gold geliri olacaktır.(Oyunda bölge başına gelir 100 gold olarak  hesaplıyoruz.)
-Yeni bir bölge almanın maliyeti size 1000 gold kadar olacaktır.(Boş topraklar için sahipli topraklarda Savunma bonusu oluyor.)
-Savunan taraf avantajı (Savunan taraf sadece savaş zamanında +1000 gold elde edecektir.)
-Saldırdığınız ülke veya alacağınız toprak ile komşu olmak zorundasınız. (Kara komşusu.)
-Tur başına sadece bir adet toprak alabilirsiniz.
-Kışın alacağınız toprak maliyeti 1500 gold miktarına çıkar ve geliriniz bölge başına 50 gold olarak hesaplanır. Ayrıca bir ülkeye saldırırsanız savaşa -1000 gold cezası ile başlarsınız.
-Her mevsim bir turdur.
-Sezar'ın hakkı Sezar'a (Bir ülke insan oyuncuya kazandığı savaş başına her savaşta geçerli olacak +500 gold bonus kazanacaktır.)
-Vatan sevgisi(Bir ülkenin savunma bonusu ondan aldığınız toprak çoğaldıkça artacaktır. İlk savaş 1000 savunma bonusu eğer ilk savaşı kazanırsanız ve toprak alırsanız. Aynı ülkenin başka bir toprağına saldırırsanız 2000 savunma bonusu ile karşılaşacaksınız. Bu böyle artmaya devam eder. Buradaki amaç yenilen oyuncunun tek savaşta yıkılmaması ve oyunda ayakta kalmasıdır.)
-Savaş zordur(İki ülkenin orduları savaşırsa iki tarafında gold miktarı sıfırlanır bu yüzden savaşlarda gold miktarı sonuna kadar kullanılmalıdır. Bunun nedeni kullanılabilecek çeşitli bug sorunlarıdır.) 

Savaşlar nasıl yapılacak ?

Savaşlar gold miktarı ile yapılacak. Gold miktarı yüksek olan oyuncu savaşı kazanacak. Savaş sonrası iki ülkenin gold miktarı
sıfırlanacak.

Kurallar:

- RP olsa bile ailevi değerlere, etnik ve dini değerlere hakaret edilemez.

-Toprak alınmasa bile almadığını oyuncu o tur belirtmek zorundadır. Eğer 3 tur üst üste belirtmez ise ülkesinde isyan çıkar ve kontrolünü kaybeder. Ayrıca Gold kazanamaz. 

- RP dışında bir oyuncuyu rencide etmek yasaktır.

- Anlaşmalı olarak savaş kaybetmeniz yasaktır.

- Her tur aldığınız toprağın resmini haritadan boyayıp ana konuya atmalısınız ki nereyi aldığınız bilinsin.

- Sonradan katılan oyuncu diğer ülkelere en az on bölge uzaklıkta olmalıdır.
Bir sonra ki turdan mı başlayacağım?
Bu turdan başlayabilirsin.
Şimdi bu tur yenileceğine rağmen bana saldırdığı için Roma, ben hem arkadaş yenildiğinde toprak kazanmadım hem bu tur saldıramıyorum (gelirim olmasına rağmen) hem de başka toprak alamıyorum.

Roma istediği takdirde yenileceğini bile bile bana her tur saldırarak beni hareket edemez hale getirebilir, bu esnada misal veriyorum Britanya her tur benden bir toprak alıp beni Roma'dan daha küçük bir boyuta indirebilir.

Bir ülkenin yenildiğinde toprak kaybetmemesi,
Bir ülkenin intihar saldırısı düzenler biçimde yenileceği bir savaş açarak komşu devletin hazinesini sıfırlayabilmesi

Oyunun şuandaki en büyük 2 açığı. Bu oyundan aldığımız deneyimle bir sonraki harita oyunlarının bu tür açıklar olmadan düzenlenmesini umuyorum.
a2l2Vd.png

Çizgili olan toprağı alıyorum.

Toplam Altın:5000
Gelir:600
Gider:1000
Tur sonu:4600

Hesap doğru mu?
Doğru. İlk seferde doğru yapman beni şaşırttı helal olsun. :D Hala yapamayanlar var.
(18-01-2016, 22:07)Kızılderili : [ -> ]Doğru. İlk seferde doğru yapman beni şaşırttı helal olsun. :D Hala yapamayanlar var.

Harita'yı 50 seferde yapmış biri olaraktan bende kendime şaşırdım :D
(18-01-2016, 22:05)Duman : [ -> ]Şimdi bu tur yenileceğine rağmen bana saldırdığı için Roma, ben hem arkadaş yenildiğinde toprak kazanmadım hem bu tur saldıramıyorum (gelirim olmasına rağmen) hem de başka toprak alamıyorum.

Roma istediği takdirde yenileceğini bile bile bana her tur saldırarak beni hareket edemez hale getirebilir, bu esnada misal veriyorum Britanya her tur benden bir toprak alıp beni Roma'dan daha küçük bir boyuta indirebilir.

Bir ülkenin yenildiğinde toprak kaybetmemesi,
Bir ülkenin intihar saldırısı düzenler biçimde yenileceği bir savaş açarak komşu devletin hazinesini sıfırlayabilmesi

Oyunun şuandaki en büyük 2 açığı. Bu oyundan aldığımız deneyimle bir sonraki harita oyunlarının bu tür açıklar olmadan düzenlenmesini umuyorum.

işte toprak kaybeden devletlerin yapması gereken de buydu ama böyle yapmak yerine bekleyip toprak kaybetmeyi seçtiler birde toprak kaybettikçe bize sardılar :D
yenildiğinde toprak kaybetmek değilde komutan ünü mesela kazanana +500 veriyorsa saldırıpta kaybedenede -250 falan verebilir.
http://i.hizliresim.com/D4YrX6.png
Altın:5000
Gelir:600 (aldığım yerin geliri sayılıyor galiba)
Gider:1000
Tur sonu toplam para:4600
İngiltere'ye 7 bölge uzaklıktasın değiştirmen lazım.
MS 1000 oyunu günümüz haritası ile değil EU4 haritası ile oynansaymış daha mantıklı olurmuş.
hoyda
Ülke İsmi : Prusya Krallığı
Ülke Bayrağı : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...2-1918.svg
Ülkenin Kısa Tarihi : Prusya,Almanlardan oluşan bir devlettir.Yönetim biçimi krallıktır.I. Göktuğ,orda bağımsızlık ilan eder.Ülkenin sadece 1 şehri vardır o da başkenttir.Bunun üzerine I.Göktuğ çevreden 4 tane toprak ele geçirir.Biraz milliyeçi olduklarından Alman olmayan ırklarla anlaşmaları zordur.
Hükümdarın İsmi :I. Göktuğ

http://i.hizliresim.com/vn62Gr.png
peki ülke nerede şimdi ? koymayı unutmuşsun sanırım.
Arkadas az daha 2 sene olacak halen birsey yapamiyoruz, Kizilderili saldirmada biraz para biriksin yaw :D
(19-01-2016, 18:07)Royal Guard : [ -> ]peki ülke nerede şimdi ? koymayı unutmuşsun sanırım.

Koydum unutmuşum :S
hun devletine 8 toprak saydım arada ama hu devleti oyunu bıraktığı için sorun çıkmaz heralde
(19-01-2016, 21:06)Royal Guard : [ -> ]hun devletine 8 toprak saydım arada ama hu devleti oyunu bıraktığı için sorun çıkmaz heralde

Galiba çıkmaz
PP19Eb.png

9 toprak uzaklıkta dumana. :D
Yeni kurulan devletler basarilar ve iyi iliskiler kurmayi dileriz. Girnata devleti bilim, ilim ve ticaret devletidir, baris icinde yasamayi ve diger inanclara saygi icinde yasamayi arzulariz. Baskalari gibi savas, kan icme ve roma taklitciler bir kabile devleti degiliz :D

ikinizede bizde müttefiklik talep ediyoruz tarafınızı seçerken iyi düşünmenizi tavsiye ediyorum ;)
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32