Blog: 11/03/2019 - Forum Günlükleri #13: Microsoft, Blizzard ve Diğer Strateji Forumları
#1

Forum Günlükleri #13: Microsoft, Blizzard ve Diğer Strateji Forumları
Herkese merhabalar, Domitian yönetimsel döneminin sonuna gelinmesiyle birlikte bir yandan geçtiğimiz döneme dair düşüncelerimizi aktarıp bir yandan da önümüzdeki dönemin çalışma alanlarına dair bilgiler vereceğimiz bu forum günlüğü yazısına hoş geldiniz. 3 ay boyunca sürmesi planlanan önümüzdeki dönemin ismi Nerva olacak ve bu dönemde bu sisteme geçişimizden beri ilk defa bir dönem içerisinde tamamen forum bölümlerine odaklanıyor olacağız. İlk olarak önceki dönem geçişi günlüklerinde yaptığımız gibi geride bıraktığımız yönetimsel dönemden bahsedelim.

Domitian Çalışmaları
Domitian dönemi çalışmaları Eylül 2018'de başladı ve odak noktaları olarak Microsoft, Firaxis ve Strategyturk.com'u içeriyordu. Odağın normal bitiş tarihi olan Aralık ayında yazılan forum günlüğünde bu dönemin o zamana kadarki 3 aylık çalışmalarını büyük oranda özetledik, bu süre zarfında dönemin odak noktalarıyla bağlantılı olmayan forumdaki çalışmalarımıza dair bilgiler paylaştık ve Domitian yönetimsel döneminin bitiş tarihinin ertelendiğini duyurduk. Bu odak noktaları bu süre zarfında yönetim olarak çalışmalar yaptığımız yegane unsurları değil, mevcut aktivitelerin ve forumun ihtiyaç duyduğu çeşitli spesifik alanlarda yapılan çalışmaların dışında kalan daha geniş kapsamlı ve zamana yayılan çalışmalarımızı ifade ediyor. Bu kapsamda örneğin Aralık ayında açılan konuda Kuratörlük, Konu Dizileri ve Forum Kulüpleri gibi çalışmalarda bulunduğumuz çeşitli alanlara dair bilgilere ve yıl sonunda düzenlediğimiz Strategyturk Kış Festivaline dair bir ipucu görseline rastlayabilirsiniz.

domitian.png

Domitian çalışmalarında en önemli ilerlemeleri hacim olarak da belki bu zamana kadarki en geniş odak noktamız olan Strategyturk.com odağında gerçekleştirdik. Bu odaktaki çalışmaların birçoğunu daha yakından takip etmek için Aralık 2018'de açılan konuyu da inceleyebilirsiniz ancak bu dönem içerisinde Strategyturk.com'da yapısal çeşitli önemli adımlar attık. İçeriklerimizi o zamana kadar "Strategyturk" isminde tek bir hesap itibariyle yayınlarken, Domitian dönemindeki Strategyturk.com çalışmalarıyla birlikte yazarlık sistemine geçtik. Bu durum forumdaki ekiplerimizde yer alan yönetici arkadaşlarımızın birçoğunun yazar olarak sitede hem forumda kendi ürettikleri haber vb. içerikleri kendilerinin yayınlayabilmesine, hem de Strategyturk.com için özgün içerikler oluşturabilmesime imkan oluşturdu. Bu dönem içerisinde inceleme yazımında büyük ilerlemeler katettik, Standartlarımız sayfasında hem haber yazımında hem de incelemelerde önem verdiğimiz noktaları ve puanlandırma sistemimizi okuyucularımızla paylaştık, Strategyturk Stratejist  bir örnek olmak üzere ileride daha farklı alanlarda veya temalarda olabilecek periyodik yazı dizisi konsepti oluşturduk.

Farklı oyunlar farklı temalara, farklı oyuncu sayılarına ve yapılara sahipler. Strategyturk'te strateji oyunları dünyasını Paradox, Total War, Firaxis, Microsoft, Blizzard ve diğer seriler şeklinde kategorilendirerek olabildiğince geniş, ancak aynı zamanda da tutarlı bir konseptte strateji oyunlarından içerikler üretiyor, strateji oyuncuları için çeşitli alanlar oluşturuyoruz. Ancak tıpkı Stellaris bölümüyle Crusader Kings II bölümü birbirine denk olmadığı gibi, kategori bazında da hem ilgi hem güncel oyun sayısı hem de içerik itibariyle farklar görmek mümkün. Domitian döneminde Firaxis ve Microsoft kategorilerinde yaptığımız çalışmalarda daha önceleri Paradox ve Total War kategorilerinde uyguladığımız yeni sistemleri bu bölümlere yaydık, bu kategorilere Rise of Nations, XCOM: Enemy Unknown yeni ana bölümler kazandırdık.

Yönetimsel dönemlerdeki odak çalışmalarıyla sıradan yönetimsel aktivitelerimiz arasındaki öne çıkan farklardan birisi odak çalışmalarının Strategyturk'un zayıf kaldığı alanları güçlendirme amacının yanı sıra Strategyturk'ün strateji oyuncuları için daha iyi, daha dolu, daha güzel bir platform haline gelmesini sağlayacak çeşitli adımların atılması. Bu adımlar belli yönetimsel aktiviteleri beraberlerinde getiriyorlar ve bu aktiviteler aylık, haftalık veya belki de gündelik olarak zaman harcadığımız unsurlar haline geliyorlar. Örneğin Mayıs 2018'de başlayan Titus yönetimsel döneminde kendimize Total War Forumları, Sosyal Medya ve Youtube şeklinde 3 odak noktası belirlemiştik, bu odak noktasında Twitch ismi dahi geçmemesine rağmen bu çalışmalar dahilinde Strategyturk Twitch kanalını aktif olarak kullanmaya, Strategyturk Forumlarında üyelerin katılımıyla düzenlenen etkinlikleri yayınlamaya başladık ve Strategyturk Gala bir örnek olmak üzere ileride yapılabilecek yayın serilerinin konseptini oluşturduk. Titus yönetimsel dönemi Eylül 2018'de sona erdi, ancak multiplayer etkinlik yayınlarımız Eylül 2018'de sona ermedi, odak çalışmalarıyla o adımı attık ancak o adım yönetimsel aktivite olarak mevcut faaliyetlerimiz arasında yer edinmeye devam ediyor.

Sahip olduğumuz kısıtlı insangücü ve zamanı ele aldığımızda bu durum sınırsız bir biçimde her odakta yeni adımlar atarak o odağın bitişi sonrasında devam edecek yönetimsel aktivitelerimizin sayısını arttıramayacağımız anlamına geliyor. Bu kapsamda önümüzdeki Nerva dönemi başta olmak üzere bir süreliğine bu şekilde yeni adımlar atmaktansa Twitch yayın konseptleri gibi, Youtube gibi, Strategyturk.com özgün yazı dizileri gibi daha önce attığımız adımlarda çalışmalarımızı derinleştirmek ve bu alanları istediğimiz seviyeye taşımak istiyoruz. Bu sebeple önümüzdeki dönem çalışmalarının öncelikli olarak forumun zayıf kaldığı alanlardaki içerik çalışmalarına odaklanacağını söyleyebiliriz. Bu da bizi Nerva dönemine getiriyor.

Nerva Çalışmaları
Nerva 3 odak noktasının da bir forum kategorisi olduğu ilk dönemimiz, ancak Diğer Strateji Forumlarındaki çalışmalar Microsoft ve Blizzard kategorilerinde yapmak istediğimiz çalışmalardan farklı olarak içerik çalışmasından ziyade yapısal bir bölüm tasarım çalışması olarak görülebilir. Geçtiğimiz ay kaleme alınan 12. Forum Günlüğünde de bahsedildiği üzere Diğer Strateji Forumlarında uzun süredir çeşitli değişiklikler yapmaya ihtiyaç duyuyoruz. Diğer Strateji Forumları özünde belirlediğimiz 5 ana oyun kategorisine müdahil olmayan, ancak güncel oyunlara sahip köklü oyun serilerine bölüm sunma amacı taşıyan bir kategori, dolayısıyla bu kategoride ANNO serisi gibi, Age of Wonders serisi gibi, Cossacks serisi gibi bölümler yer alıyor. Bu bölümlerin yanı sıra gerek popülariteleri gerekse bu oyunlardan ürettiğimiz içerikler neticesinde Dota 2 veya Oriental Empires gibi seri bazlı olmayan bölümlerimiz de var, ancak diğer 5 ana oyun kategorimizden farklı olarak bu kategoride oyunların tek kademede temsil edilmesi hem bölüm içi esnekliğimizi kısıtlarken hem de yeni oyunlar için bölüm açmayı daha büyük bir adım haline getiriyor, örneğin Steel Division bölümünü Paradox Forumlarında alt bölümlere sahip bir ana bölüm olarak değil de, Paradox Forum'un bir alt bölümü olarak açabiliyoruz, ancak Diğer Strateji Forumlarında açılan her oyun bölümünün 4 alt bölümü olması gerekiyor.

nerva.png

Diğer Strateji Forumlarındaki çalışmalarda kategoride değişiklikler yaparken kategorinin Oyun Forum ile olan ilişkisine de dikkat etmemiz ve kafa karıştırıcı bir sistem oluşturmamamız gerektiğinin farkındayız. Şu anda forum içerisinde kendisine has bir bölüme sahip olmayan strateji oyunları Oyun Forum dahilindeki Oyun Kütüphanesi bölümünde tıpkı diğer türlerdeki oyunlar gibi ana konuya sahip olabiliyorlar. Sadece forum itibariyle daha çok esneklik sağlayan bir sistem değil, aynı zamanda kolay anlaşılabilir ve mantıklı bir sistem oluşturmamız gerekiyor. Diğer Strateji Forumlarının yanı sıra Nerva döneminde odaklanacağımız 2 kategorimiz Microsoft Forumları ve Blizzard Forumları. Microsoft Forumlarında geçtiğimiz Domitian döneminde de çalışmalar yapsak da, özellikle içerik çalışması itibariyle istediğimiz seviyeye gelebilmiş değiliz. Önümüzdeki 3 ay içerisinde Microsoft ve Blizzard Forumlarında Age of Empires'lar, StarCraft'lar, Warcraft'lar için Strategyturk Forumlarında daha güzel ve daha dolu bölümler ortaya çıkartmak için çaba sarfedeceğiz.

İyi forumlar.

[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.