CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
bloodline elde etmek için ne yapmam gerekir?
Ara
Forge bloodline ambitionu var. 5k üstü prestij ve dük üstü bir ünvana sahip olursan açılıyor. Onunla bloodline alabilirsin. Onun dışında bloodline'ı olan karakterle evlilikler veya nadir görülen bazı eventler de bloodline alabilmeni sağlıyor.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-06-2019, 19:04)altnkurt : Forge bloodline ambitionu var. 5k üstü prestij ve dük üstü bir ünvana sahip olursan açılıyor. Onunla bloodline alabilirsin. Onun dışında bloodline'ı olan karakterle evlilikler veya nadir görülen bazı eventler de bloodline alabilmeni sağlıyor.

o eventleri tetiklemek için yapabileceğim bir şey var mı ?
Ara
Bloodlines'a sahip karakterleri kolay yoldan nasıl bulabilirim? Tek bildiğim bazi tarikatlarda listeden görebiliyorsun ama çok sınırlı oluyor 1 veya 2 tane
Ara
Ledger'dan bulunuyor olması lazım.
Eventlerin dosyalarını hiç kurcalamadım CKII'de. Muhtemelen de yapabileceğin çok birşey yok. Yüksek prestij falan belki. Oyunu akışına bırak ya. Bloodlinelar çok hayati değil.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-06-2019, 20:40)Mabella : Bloodlines'a sahip karakterleri kolay yoldan nasıl bulabilirim? Tek bildiğim bazi tarikatlarda listeden görebiliyorsun ama çok sınırlı oluyor 1 veya 2 tane

Ledger'da Bloodlines sekmesine hangi bloodlinedan kac kisi oldugunu goreceksin. Istediklerinden birinin uzerine tikla.Daha sonra bloodlinenin kurucu uyesi karsina cikacak. Oradan kan damlasi seklinde olan bloodline tusuna tiklarsan bloodline penceresi acilacak. Oradan da Show desecendants tarzi birsey olmasi lazim orayi da tiklayinca yasayan tum uyeleri gosteren pencere acilacak.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://forum.strategyturk.com/konu-seyt...#pid160953 burada da anlatmaya çalışmıştım araştırdım biraz ve buldum gelen görev unholy impregnation mış ben bu görevi nasıl getirebilirim.
t8nubAh.gif
Ara
Paris kralı olarak oynarken piedmont dükünün succesorunu toprak verip vassalım yaptım sonra o adam dük olunca benim verdiği toprak ona ve düklüğüne geçti. Neden böyle oldu?
Ara
Simdi eger unvanlar arasinda derece farki varsa yani dedigin gibi senin count vassalin sonradan varis ile count usttu bir unvan alirsa dukluk krallik gibi bagimsiz olur. Ama eger esit derecede unvana sahip olursa topraklar sana katilir.O vassala count yerine dukluk verseydin topraklar sana gecerdj.
Ara
Sıkıntı ne? Nasıl düzeltebilirim?

unknown.png
Ara
Feudal bir bey oldugun icin eger hristiyansan sadece kaleleri demesne olarak tutabilirsin. Sehirleri ve kiliseleri baska kisilere vermen lazim. Vermezsen negatif bonus yersin.
Ara
En iyi veraset yöntemi nedir?Şuan bir irlanda oyunu açtım ve Tanistry diye bir irlanda kültürüne özel bir veraset sistemi var hangi veraseti seçmem mantıklı olur.Toprak veya herhangi bir ünvan(title) kaybetmek istemiyorum.
Ara
Primogeniture. Her şey olduğu gibi en büyük erkek çocuğa kalır.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Teşekkür ederim bilgilendirme için @Duman.
Ara
Tanistry Primogniture'u döver. Aile içi seçim, büyük ihtimalle istediğin varisi seçtirirsin.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tanistry'de yaşlılara oy verme eğiliminde oluyorlar seçmenler.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir dük olarak şehirlerime city veya castle dikiyorum kazanç saglamak için. Lakin wrong holding type yazdıgı için gelirin tamamını alamıyorum. Nedir bu 700 altınlık bina basarak kazanç saglamanin yolu?
Ara
(12-07-2019, 15:12)Mabella : Bir dük olarak şehirlerime city veya castle dikiyorum kazanç saglamak için. Lakin wrong holding type yazdıgı için gelirin tamamını alamıyorum. Nedir bu 700 altınlık bina basarak kazanç saglamanin yolu?

Feodal ve benzeri bir sistemi benimsediyseniz şehirler için vali görevlendirmeniz gerekir. Böylece 'wrong holding type' uyarısı kaybolacaktır. Şehir, kale ve tapınakların ticaret kabiliyetlerini geliştirmeniz gerekiyor. Doğrudan sahibi olmasanız dahi vassal olarak size bağlı oldukları için gelirleriniz artacaktır.
[+] 2 üye Kierkegaard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Heee işin mantıgı oymuş yani. Ben de hepsini benim demesnem olarak geliştirmem gerektiğini saniyordum. Meğer sadık bir barona devretmek gerekiyormuş
Ara
(12-07-2019, 15:12)Mabella : Bir dük olarak şehirlerime city veya castle dikiyorum kazanç saglamak için. Lakin wrong holding type yazdıgı için gelirin tamamını alamıyorum. Nedir bu 700 altınlık bina basarak kazanç saglamanin yolu?

Ck2'de eger nispeten kucuksen (kont/duk seviyesi) bina basmak secenegini cok onermiyorum. Onun yerine o parayla mercenary kiralar, demesneni buyutur ve kral/imparator seviyesine cikarsin. Ben genellikle krallik seviyesine geldikten sonra daha cok bina yapimina yonenilmesini oneriyorum.

Para icin genel onerim, eger gercekten paraya bogulmak istiyorsan biraz levy seviyenden feragat ederek kendi demenesne topraklarina baskentinde de dahil city insa edersin. Sonra da bunu stewardshipi yuksek seninlen ayni kultur ve dine sahip vassallara dagitirsin. Iliskin kotu olmadigi surece sana saglam vergi vereceklerdir. Yasalarlardan da burgler sinifinda vergileri money lehine maxlarsin. Normalde noble sinifinin levy ye maxlanmasi onerilir ama eger levy seviyesinden feragat edip bunlarida money e maxlarsan gelirin daha da artacaktir.

Kral seviyesinde ise bence en saglami merchant republic olusturmak. Bunu olustururken dikkat etmen gereken nokta kiyi demesnelerinin en az province sahip olanlardan secmen. Mesela Mann adasi harika 1 county 1 duchy topragi, bunun gibi 2-3 county 1 duchy olan topraklardan secebilirsin. Merchant republicler cok saglam sana vergi oderler ayrica olusturacaklari trade postlariyla da diger kiyi demesnelerininde gelirini arttirirlar.

Bunlarin disinda katoliklerde hakli olarak genellikle unutulan bir gelir kalemi daha var. Din adamlarindan gelen vergi. Normalde katoliklerde bunlar hemen hemen her zaman papayi daha cok seveceklerinden sadece papaya vergi verir. Eger anti-pope atarsan, ona vergi vereceklerdir. Anti-pope zaten senin vassalin olacagindan saglam vergi gelir. Eger anti-pope'u sevmezlerse direk sana vergi verirler. Kisacasi win-win her turlu.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.