EU4 - İmparatorluklarınız
1600´den sonrası hala eskisi gibi bence hala wc yapılabilir.Canımı sıkmasa denerdim.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
(21-12-2017, 18:01)menars : 1600´den sonrası hala eskisi gibi bence hala wc yapılabilir.Canımı sıkmasa denerdim.

oyunun eskisiyle yenisi arasında farkı yok zaten . başlangıcda sıkıntı yaşanan bazı ülkeler oluştu. geri atılan. osmanlı da bunlardan biri.
ama genel olayı derecelendireyim o zaman. devletler arası ittifak olayları tüm eski sürümlerde 10 rakımını veriyorum.
şuanki sürümde bu rakam 30 35 40 lara kadar ulaşıyor. savaşmak adam öldürmek olayı değil zaten  war score herşeyi geçiktiriyor ittifaklarla uğraşmaktan
Ara
F5D9D4222196B93B700E891F5D136475B503CB6B

47B7E0EB7ACD6D4374A76A47E3D291C592859198
12926400D901B7C3E82637EF95F56DF7F8DE0221
Ara
C85EA365F78B7CC83CBF0E80A2CFBCD7E772A85F1729AFEA440B99D331B725879477ED48664E1AA7

Kullandığım mod: Basic Mods : Formable Nations.
AHU : Austria-Hungary
TRR: Turkiye
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
mJVyA2.png
Şii Britanya sultanlığım.
qJgkZ3.jpg
80 yılda devri alem için açtım biraz geç bitirdim ama gayet zevkliydi.
Din olarak Şii´lik hükümet olarak feodal teokrasi seçtim, idea olarak colonial range kesinlikle alınması lazım ve advisor olarak da Navigator alınması gerekenlerden.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Bu aslında böyle olmuyacaktı temalı bir oyun oldu. Olay şu Athens'i aldım hani şu Bizans'ın vassalı olan. Amacım bağımsızlık savaşında Bizans'ı haritadan silmek, Achea ve Morea'yı bu savaşta almak,Venedik ve Naxos'un elindeki adaları Osman'nın yardımıyla almak ardındanda Avrupa'daki güçlü devletlerle müttefik olarak Osman'dan 3-4 toprak alıp Avrupa'ya yürüyerek Tuscany'i kurmak istiyordum. Ancak Early Game'de Osman kardeşimiz rakiplerini baya ağır tokatlayınca bağımsızlık savaşında müttefik olduğum bu adamla 200 yıldır müttefiğiz. (Diplomat bırakıp çağırdığı her savaşa gidiyorumki bana dalmasın. Trust 100 Favor 80-90'larda :D) Herif oyundaki açık ara en güçlü devlet ve 1700'lere gireceğiz düşünün yani. Bende mecburen Memlüklere falan girdim bunla beraber ve ortaya böyle saçma bir şey çıktı. :D 

g9Nmm2.png

Buda sapık Osman. :D Yeri geldi anama sövdü yeri geldi claim attı ancak 200 yılı aşkındır müttefiğiz keretayla.

nd6h9N.png
Ara
(03-01-2018, 18:25)_[Emre]_ : Bu aslında böyle olmuyacaktı temalı bir oyun oldu. Olay şu Athens'i aldım hani şu Bizans'ın vassalı olan. Amacım bağımsızlık savaşında Bizans'ı haritadan silmek, Achea ve Morea'yı bu savaşta almak,Venedik ve Naxos'un elindeki adaları Osman'nın yardımıyla almak ardındanda Avrupa'daki güçlü devletlerle müttefik olarak Osman'dan 3-4 toprak alıp Avrupa'ya yürüyerek Tuscany'i kurmak istiyordum. Ancak Early Game'de Osman kardeşimiz rakiplerini baya ağır tokatlayınca bağımsızlık savaşında müttefik olduğum bu adamla 200 yıldır müttefiğiz. (Diplomat bırakıp çağırdığı her savaşa gidiyorumki bana dalmasın. Trust 100 Favor 80-90'larda :D) Herif oyundaki açık ara en güçlü devlet ve 1700'lere gireceğiz düşünün yani. Bende mecburen Memlüklere falan girdim bunla beraber ve ortaya böyle saçma bir şey çıktı. :D 

g9Nmm2.png

Buda sapık Osman. :D Yeri geldi anama sövdü yeri geldi claim attı ancak 200 yılı aşkındır müttefiğiz keretayla.

nd6h9N.png

Aga Osmanın desteğiyle biraz daha genişleseydin keşke. Yani Afrika kıyıları vesaire çok ideal gibi duruyor. Yani EU4 savaştan başka bir şey yapılamayn bir oyun 300 seneye yakın ne yaptın hiç mi sıkılmadın garip yani.
Ara
(03-01-2018, 19:37)MelaRossa : Aga Osmanın desteğiyle biraz daha genişleseydin keşke. Yani Afrika kıyıları vesaire çok ideal gibi duruyor. Yani EU4 savaştan başka bir şey yapılamayn bir oyun 300 seneye yakın ne yaptın hiç mi sıkılmadın garip yani.

Osman sürekli savaşa girdiği için çağırma fırsatım olmuyor. Tunis'in başkentine kadar aldım ancak ilerisine Osman uzaklıktan dolayı gelmiyor artık. Onun dışında Papalık'lada müttefiğim ancak arada deniz olduğu için her zaman getirmiyor orduları. Tunis'in arkasındaki Tlemencen yüzünden dalamıyorum. Tunis'i 1v1'de bile rahat alırım ancak Tlemencen baya güçlü. 50-60K getiriyor bu Tunis'le beraber 80K'ya çıkıyolar. Sıkıntı oluyor. :D Papalık ordularını getirse rahat alırız ama bazen sadece subsides atıp limanları bloke edip afk takılıyor. Riske giremiyorum o yüzden. Aslında Memlüklere doğru biraz daha yanlamayı düşündüm ama Osman Abi anama sövdü. :D Sıkılma işine gelirsek savaşmak bir tarafa ülkenin ekonomisini, teknolojisini geliştirip yükseltmek hoşuma gidiyor. Genellikle güçsüz ülkelerle oynarım.

Birde Bizans için taktiği olan var mı ? Şu sürekli borç alıp gemi basma taktiği dışında. :D
Ara
(03-01-2018, 20:25)_[Emre]_ :
(03-01-2018, 19:37)MelaRossa : Aga Osmanın desteğiyle biraz daha genişleseydin keşke. Yani Afrika kıyıları vesaire çok ideal gibi duruyor. Yani EU4 savaştan başka bir şey yapılamayn bir oyun 300 seneye yakın ne yaptın hiç mi sıkılmadın garip yani.

Osman sürekli savaşa girdiği için çağırma fırsatım olmuyor. Tunis'in başkentine kadar aldım ancak ilerisine Osman uzaklıktan dolayı gelmiyor artık. Onun dışında Papalık'lada müttefiğim ancak arada deniz olduğu için her zaman getirmiyor orduları. Tunis'in arkasındaki Tlemencen yüzünden dalamıyorum. Tunis'i 1v1'de bile rahat alırım ancak Tlemencen baya güçlü. 50-60K getiriyor bu Tunis'le beraber 80K'ya çıkıyolar. Sıkıntı oluyor. :D Papalık ordularını getirse rahat alırız ama bazen sadece subsides atıp limanları bloke edip afk takılıyor. Riske giremiyorum o yüzden. Aslında Memlüklere doğru biraz daha yanlamayı düşündüm ama Osman Abi anama sövdü. :D Sıkılma işine gelirsek savaşmak bir tarafa ülkenin ekonomisini, teknolojisini geliştirip yükseltmek hoşuma gidiyor. Genellikle güçsüz ülkelerle oynarım.

Birde Bizans için taktiği olan var mı ? Şu sürekli borç alıp gemi basma taktiği dışında. :D

Ben de senin gibi pasif oynamaktan hoşlanırım ama işte kolonicilik hariç iç politikada saran bir şey yok. CK2 öyle değil ama...

Oyununu bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim ama daha uygun ve yeni müttefikler her zaman bulunabilir. Atina Katolik bir ülke. Ortalama bir ülkeyle senle aynı dinden güçlü ülkeler eğer ortak rivaller eklediyse kesinlikle olur.

Gemi basmak eski versiyonlarda kaldı eğer iki taraf da sana ait değilse ordular her türlü geçiyor. İşin anahtarı Macaristan ve Polonya. Bunlar Osmanlıyı rival eklediyse senle müttefik olabiliyorlar. Ancak son sürümlerde Bizans Osmanlıyı rakip ekleyemiyor. Dolayısıyla rival bonusu gelmiyor(orada çok garip bir bug var ai ekleyebiliyor ama sen ekleyemiyorsun). Gerçi düzelltiler mi bilmiyorum.

Bir diğer yol Çandar'a claim atıp oradan Kafkaslara doğru genişlemek. Candar artık güçlü müttefikler bulabileceği için zor olabilir ama paralı asker bbasarak yapılabilinir bence.

Theodora'ya no casus belli de dalabilirsin.
Ara
Gemi taktiğini bilmiyorsun sanırım. Venedik'ten geçiş izni alıp Osmanlı'nın askerlerini Venedik adasında sıkıştırmak.
Ara
Korktuğum oldu ve Osmanlı Tunis ile müteffik oldu. Bende artık kaçış yok diyip aldım arkama Hassa ve Avusturya'yı daldım Tunis'e. (Bu arada 200 yıllık müttefiğimin gidipde 2 yıl önce müteffik olduğu Tunis'in tarafını seçmesi. :( 100 Trust 100 favor lan ayı.) Herneyse ben Tunis'i tamamen aldım zaten İspanya'da Tlemencen'e daldığı için fırsat bu fırsattı beraber baya rahat dövdük Tunis'i. Diğer tarafta Osman donanmamı yok etti ve başkentimi aldı. Neyseki Avusturya'dan 1-2 toprak verdik ve çıktı savaştan beyzadem. Sonrada Tunis'i full annex yapıp sildim haritadan. Trust bitince bana dalmaz inşallah Osman. :D

Gemi taktiğine gelince 1.22'deyken Bizans oynuyordum. O zamanlar başka bir şey göremedim Osman'ı yenmek için. Tekrar oynamak lazım.

Ben güçsüz bir ülkeysem ekonomiyi vergi ve production üzerine kurarım. Şehirlerin statlarını arttırıp bina yapma yoluna giriyorum daha garanti oluyor. Trade daha çok oyunun başında güçlü olan ülkelerin işi bence. :D

Bu oyunda ordu profesyonelliğini %100 yaptım ve her savaştan sonra askerlerin düşen profesyonelliğini yeniledim. Özellikle başlarda biraz fazla bekletiyor ama aldığım sonuca değer.

İdea olarak sırasıyla Defansif-Diplomatik-Marıtıme-Innovative-Ofansif ve Quality kastım. Şimdide Ekonomik kasıyorum.
Ara
1JPj9A.png
Victor Hugo
Ara
Aztekle oyunum,dini reformlari 1498 gibi tamamlasak ta uzun sure Avrupalilar gelmedi yaklasik 1560larda reformu tamamlayabildim.Isin guzel yani Batilara yetismek cok uzun sure aldigi icin 1700 leri gecen nadir oyunlarimdan biri oldu,onun disinda Aztekler ulusal idealari ve dinden gelen askeri bonuslari nedeniyle guclu bir ulke.

Yil 1560`i gecti Batililardan eser yok.

D7634611E51FA30A90546D2294F827DAA203E9C3

Medeniyetin Besigi:Aztek

40B9A2B4092CAC7E1B2D93815019A3EAA695B983

B872E4DB2428DB8E54683A7500FAA11F09A19041

5C631C366FF2FD6618C5E36068C0E7922B9471D3
Ara
YgPOPA.jpg

Fransa WC. One Tag One Faith yapınca tekrar atacağım.
[+] 2 üye Heliaca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Helal olsun
Ara
@Heliaca nasıl ilerlediğini, izlediğin adımları kısaca söyleyebilir misin?
Ara
(07-01-2018, 12:43)Dionysos : @Heliaca nasıl ilerlediğini, izlediğin adımları kısaca söyleyebilir misin?

Öncelikle klasik olarak Kastilya ve Aragonu pu alarak başladım. Ondan sonra Kastilya ve Aragona Kuzey Afrikaya claim attırarak Kuzey Afrika'ya girdim. Ancak oyunda çok şanslı olduğumu söylemeliyim. 1510 gibi İngiltere Au'ya pu düştü ve bende rival olduğum için pu savaşına girip İngiltereyi pu aldım. Bu arada Memlüklere girdim. Suriye'yi salıp Osman'ın önünü kestim. Daha sonra Hindistan ve Kuzey Afrika'ya yol çizdim. Abso çağında tabikide Court and Country disasterini çıkartmayı unutmamak gerek. 1670 gibi de Rusya benim hanedanıma geçti ve Rusya'yı da pu aldım. Daha sonrası da %65-70 adm effiency ile sürekli savaşmak. Ekonomi için yapılması gereken en önemli şey ticaret şirketlerine rush atmak.
[+] 2 üye Heliaca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Najd-Jihad
LbPbbG.jpg
Ara
Wc yapıp world discover yapmamak reeee
Sic Parvis Magna
Ara
(07-01-2018, 14:20)altnkurt : Wc yapıp world discover yapmamak reeee

:smile: Onu da yaptım resimi aldıktan sonra
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.