EU4 - İmparatorluklarınız
Aslında taktiğim klasik bir taktik.Osmanlı´nın ordusunu Avrupa´da ya da Anadolu´da kitlemek bunun için ya donanma basıyorum ya da Osmanlı´nın Arnavutluk´a şavaş açmasını bekliyorum.Tabi oyun başı bu lükse pek sahip olmadığımdan.Wallachia ile ittifak olup Aragon ve Macaristan´la ilişki geliştiyorum.Osmanlı bu sırada Candar´a savaş açabiliyor.Eğer açarsa ilişkiyi 100´leyip diplomatic rep. veren bir advisor alıp Macaristan veya Aragon´la kraliyet evliliği yapıyorum.Eğer 2´si birbirini rival atamadıysa ikisine de royal marriage atıp ittifak oluyorum.Eğer Candar´a değil direk Arnavutluk´a savaş açarsa Arnavutluk´a savaş başladıktan birkaç ay sonra müttefiklik atıyorum.Beni savaşına çağırıyor.Biga´yı alıp Anadolu´yu ele geçiyorum(z).İstersen müttefik olmayıp tekte girebilirsin 2 sini de denedim.Tek girmek biraz riskli ama alıcağın toprak sayısı biraz artıyor.Eğer Arnavutluk ile girersen Arnavutluk savaşı bitirmeden barış anlaşması yolla ve corelarını alma, sadece Anadolu´dan topraklarını al.Bu arada istediğin toprakları savaş başlamadan önce belirtmen senin için iyi olur, yoksa o toprakları Arnavutluk,Şovalyeler,Ceneviz ve Venedik alıyor ve sen o toprakları alamayabiliyorsun.
Artı olarak eğer Mora´yı vassalın olarak salarsan Osmanlı ile rival olabiliyorsun.Bunu da deneyebilirsin.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
1JlbzN.jpg
Ara
Eline sağlık. @Blackwhist görse gurur duyardı  Steammocking
Ara
Gothic gelmeyeceğini anlayınca öylesine bir oyun oldu. Rusyayı on yıl başıboş bıraktım önünü alamadım daha sonra, Brandenburgun büyümesi de şanssızlık oldu, kendi ideaları illallah ettiriyor. Genel olarak keyif aldım. Son sürümde para çok değerli bir hale gelmiş eskisi gibi kasamıyorsunuz. 100bin askeri güç bela besleyerek oyun sonunu gördük. Kastilyanın Britanyayı pu alması da tuz biber ekti. Katolik inancın savunucusu olduğu için her savaşa mal bulmuş mağribi gibi atlıyor adamlar yarım milyonun üzerinde askerle. :roll: 

oORWdX.jpg
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ispanya kurulmamış
Ara
20180416035721_1.jpg

20180416035739_1.jpg

Perm ve Almanyadaki mavi renkli devlet vassal. İstediğim tam roma sınırlarıydı ama olmadı. Asker maliyetleri oyunu zorlaştırmış diyebilirim.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
First Toungoo Empire başarımını yapmak için girdiğim oyunda 1468 yılına geldiğimde Tibet bölgesindeki 2 ülke hariç neredeyse tüm kültür bölgemi domine etmiştim.
vjqbZR.jpg
Fakat kültür bölgemin bir kısmı Mingte´idi.Bunun için Tibet´teki toprakları alıp Minge karşı sefer başlattım.
XP50ko.jpg
Amacım Dali´deki kaleyi tutup düşmanı yıpratmaktı.
Fakat beklemediğim bir sonuçla ordum Çin ordusunu bozguna uğrattı.
Edit:Paşa´nın isteğiyle gerçeği açıklıyorum.Pashazade tam o sıra ordularımıza dua etti ordularımız %100 gizli moral kazandı. :wink:
bBWrDY.jpg
Aldığımız ilk zaferle Çin´i yenebilceğimizi düşündük.Bu sebeple Çin ordularına baskınlar yapıp ordusunu yıprattık.
Elimizdeki tablo iç açıcı idi.
dORP3Z.jpg
Başkentimizi yağmalayan barbar Çin ordusuna doğru yola koyulduk ve büyük bir zaferle ayrıldık.
A1pL77.jpg
Shogun Ashikaga bize para yardımında bulundular.
0EQ1nD.jpg
Çin ordusunun son hali
4a5Pr0.jpg
Ordu sayısı 25 binlere kadar düşen Çin ordusu barış yapmak zorunda kaldı.
OoP0A0.jpg
Ve sonuç
z0b35B.jpg
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 4 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Polonya - Prussia - HRE

Timelapse: https://www.youtube.com/watch?v=zRucjXV2KaE
Z90RBA.jpg
[+] 3 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Menars, bizim dualarımızdan bahsetmemişsiniz? Editlerseniz sevinirim yoksa fena olur he :p
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Menars , kimsenin oynamadigi bir bolgede sp oynamissin. Sirf bu bile tebrik edilmeye layik.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-04-2018, 19:52)menars : First Toungoo Empire başarımını yapmak için girdiğim oyunda 1468 yılına geldiğimde Tibet bölgesindeki 2 ülke hariç neredeyse tüm kültür bölgemi domine etmiştim.
vjqbZR.jpg
Fakat kültür bölgemin bir kısmı Mingte´idi.Bunun için Tibet´teki toprakları alıp Minge karşı sefer başlattım.
XP50ko.jpg
Amacım Dali´deki kaleyi tutup düşmanı yıpratmaktı.
Fakat beklemediğim bir sonuçla ordum Çin ordusunu bozguna uğrattı.
Edit:Paşa´nın isteğiyle gerçeği açıklıyorum.Pashazade tam o sıra ordularımıza dua etti ordularımız %100 gizli moral kazandı. :wink:
bBWrDY.jpg
Aldığımız ilk zaferle Çin´i yenebilceğimizi düşündük.Bu sebeple Çin ordularına baskınlar yapıp ordusunu yıprattık.
Elimizdeki tablo iç açıcı idi.
dORP3Z.jpg
Başkentimizi yağmalayan barbar Çin ordusuna doğru yola koyulduk ve büyük bir zaferle ayrıldık.
A1pL77.jpg
Shogun Ashikaga bize para yardımında bulundular.
0EQ1nD.jpg
Çin ordusunun son hali
4a5Pr0.jpg
Ordu sayısı 25 binlere kadar düşen Çin ordusu barış yapmak zorunda kaldı.
OoP0A0.jpg
Ve sonuç
z0b35B.jpg

Vallahi muazzam bir oyun olmuş. Ming'den toprak alabilen bir Asyalı, hem de üçte bir kuvvetle, ilk defa görüyorum. T.ş.ğına kurban be!!!
Ara
Naples ile kastığım İtalya. Aslında daha hızlı davransam roma yı da kurabilirdim. Oynarken keyif aldığım bir oyun oldu, daha bu dereceden sonra osmanlı yı anadolu dan atarım, ispanyadan 3-4 toprak toplarım herhalde. Balkanlardaki mavi devlet silent state, hesse ve gelre vassal. Brandenburg ve rusya müttefikim.

z099Z6.png
[+] 2 üye Consul of Time nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
son 2 expansionu almamıştım oyuna da aylardır girmiyordum. dün birden bire oyunu bayağı özlediğimi fark ettim ve son dlcleri de alıp girdim. madem rule britannia aldık ingiltere ile bi oyun oynayalım dimi? genel olarak beğendim oyunun bu son halini. oyun başlarında fransayı pu'ya almak tereyağından kıl çeker gibiydi. ispanya-aragon-portekiz i çok rahat dövdüm ve avrupayı fazla takmıyorum artık. yeni dünyada benden başka koloni atan ülke yok hala, bu gidişle oyun sonuna kadar tek başıma sindire sindire alacağım tüm amerika'yı. isveç tahtında da bir york var ama bakalım ilerde pu'ya alabilir miyiz acaba.

tabi önerilerinize de açığım avrupa için. sizce nereye yürüsek? hollanda taraflarına mı yoksa italya, genoa taraflarına falan mı?

edit: isveç-avusturya mütto, otto rival
edit2: bi de son olarak sizce fransa'yı ne zaman integrate etmeye başlasam? şu an baya faydalı oluyor bana pu olarak kalması ama bilemiyorum yine de.

8E51BC0C051A740D82129A142541CD8CB299ED00
Ara
Bence ingiliz kanalının kontrölünü tamamen ele geçirmek için hollanda taraflarına yürüyebilirsin. İngiliz kanalı, genoa ve venedik ticaretinde çoğunluğu elde et gibisinden bir başarım vardı deneyebilirsin istersen.
Ara
MİNG 1494

Son 14 yılda sadece Tibet'teki üç devleti fethedebildim maalesef zira isyanlarla uğraştım durdum. Kabul ettiğim kültür benim dinim olan yer bile sırf mandate düşük diye huzursuzluk arttığı için huzursuz. Mandateyi düşüren eventler gelip duruyor. Arka arkaya 3 tane mandate düşüren event geldi bir ara. Şu an 25 mandate'im var. Artmıyor da. Devastationdan gidiyor. Ne devastate oluyor bilmiyorum. Görünürde bir sıkıntı da yok. Yağmalanan şehrim de yok. E ne devastate oluyor kardeşim? Rusya'ya yürümeyi planlıyorum hazır güney topraklarını yitirmişken ama çok adam kaybedeceğimi biliyorum en az 60-70k gider.

Tavsiyeniz nedir Rusya'yı sonraya mı bırakayım ama ya güçlenirse? Gerçi 26 senede Perm sınırına ulaşıp koloni kurdum ama Rusya sonuçta bu.

Amerika'yı ben keşfedeyim koloniclik enstitüsü bende çıksın dedim ama Kamçatka'ya hatta Kurillere bile koloni atmaya menzilim yetmiyor tabii doğal olarak da keşfedemiyorum Amerikayı. 1530lara kadar Avrupa keşfedemezse ben ederim diye düşünüyorum.

Bana vereceğiniz tavsiyelere sonuna kadar açığım. Hedefim Asya Conquest artı Amerika kolonileri artı yeterse Rusya Anadolu falan. 1500 olmadan Uzbek'i yemeyi bu arada biriken 10 puanla da Bengal'e girmeyi planlıyorum Jaunpur'un yardımıyla.Pl9BaQ.jpg

76zP1v.jpg
Ara
Ming ile fetih buyumesi yapmamalisin. .mandateden gidersin
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
1530'a kadar amerika çoktan keşfedilir. Ayrıca jax61'in de dediği gibi yardıra yardıra büyürsen mandate düşer, hem huzursuzluk artar hem de askerlerin çöp adama döner. Tarih ilerleyip Western birimler güçlenince gelen giden follofoş eder. Mandate 0'ken %50 fazla hasar alıyorsun çünkü. Sürekli tampon bölgeler bırakıp tributary yapmalısın. Devastation da muhtemelen fethettiğin şehirlerden geliyor olabilir. Kuşatırken çokca devaste oluyor şehirler. Ayrıca sürekli savaş yapıyorsun sanırım. Ülkende işgal olan yerler de devaste olacaktır. Barışı koruyup prosperity kasmalısın, sınır topraklarını da vassal salıp tributary yaparsan o ekonomiyle seni durdurabilecek pek ülke çıkmaz.
Sic Parvis Magna
Ara
Sağ olun.
Ara
Nacizane Brandenburg<Prusya<Germany

980E1D70E2C784306630E5C729697E984AB4EED9
4F6C7107439E49DEAD7EE4ADFE8967D8D68AF281
42DD38654A6AEC761A138982FCDF3808C9E7BF58
548505F80EDD4F46D9863666000A120862369C95
EFE46714423225EBB570E9E889E2A99A4F210285
[+] 4 üye Magistratus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
BRITISH EMPIRE 1695

[+] 1 üye Carpathia nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.