EU4 - İmparatorluklarınız
@altnkurt

Stratejin neydi ?_
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Avrupalıları Fildişinden öteye geçirmemeye çalıştım. Sadece TC'leri fethederek ilerlediğim için din değiştirme sıkıntım da olmadı. Kıtayı da Siberian Frontiers ile kolonileştirdim.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-09-2018, 16:38)altnkurt : Avrupalıları Fildişinden öteye geçirmemeye çalıştım. Sadece TC'leri fethederek ilerlediğim için din değiştirme sıkıntım da olmadı. Kıtayı da Siberian Frontiers ile kolonileştirdim.

Teşekkürler.
Ara
Forumdaki ilk yorumum olacak, kolonist Portekiz oyunumu paylaşıyorum.

Güney Amerika'da çok güzel yayıldım, Karayipler'e bir kaç bölgeyi Norveç'e kaptırmam dışında tamamen hakimim. Kuzey Amerika'da ise kolonilerim o kadar gelişmiş değil, şehirlerin developmentı ve yerel malları düşük taban değere sahip olduğu için oraya geç açıldım. Onun dışında Mağrip bölgesinde güneyde Mali ve Orta Afrika'da İngiliz-İspanyol-Fransız yerleşimlerine kadar, doğuda Osmanlı'ya ve Kızıldeniz'e kadar yayıldım. Ayrıca Güney Afrika'da da İspanya ile yarı yarıyayız. Avustralya'yı da İspanya ile paylaştık ve onun dışında Asya'da varlığım çok silik. Asya'daki ve Avrupa'daki geliri yüksek ticaret merkezlerine erişemedim ve bunun sonucu fotoğraftaki gibi, yayılım yönünden pasif kaldığımı düşünüyorum. Bir 100 yıl daha olsaydı Aden Körfezi komple elime geçebilirdi, Osmanlı'yı da Basra'ya hatta Anadolu'ya doğru itebilirdim diye düşünüyorum. 

Tavsiyelerinize ve eleştirilerinize açığım, varsa eksiklerim veya daha iyi yapabileceğim şeyler lütfen paylaşın.

DDvmpz.png
[+] 3 üye Anzavur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Değişik bir oyun. Osmanlı'yla savaşmak pek Portekiz'e göre bir şey değil. Nihayetinde Portekiz bi akdeniz devleti bile değil. Oralardan kazanacağın bikaç duka gelir için çok uğraşmış olsan gerek. Fakat gelirin o yıla göre düşük kalmış. İspanya hala yaşadığına göre Genoa'ya yayılmadığını farzediyorum. İskenderiye'den Sevilla'ya bi ticaret akmadığı için ordan pek bir şey kazanamazsın. Mağrib genel olarak yayılmak için ideal bir bölge değil. Hem o devletlerin idealarından dolayı core cost pahalı hem de verimsiz çöller. Hedefin Karayipler ve Fildişi Sahili olmalı. Kuzey amerikanın doğusundaki bölgelerin ticareti de Sevilla'ya akmıyor. Elbette sana faydası olacaktır ama yine çok verimsiz yatırım. Şili kıyısı ve Meksika'da bol miktarda altın madeni var ve ekonomik olarak çok katkı sağlıyorlar. Ayrıca Güney Amerika ticaretinin büyük bir kısmı Karayiplere gider ve oradan dağılır. Orayı elinde tutarak Güney Amerika'daki ticareti kendine çevirebilirsin. Fildişi sahili de Afrika ve Asya ticaretinin, ek olarak Brezilya ve Peru'dan gelen ticaretin Avrupa'ya dağılma noktası. Mümkün olduğunca ilk hedef Fildişi sahili olmalı. Son sürümlerden birinde Ticaret şirketi mekaniği değişmişti. Yeni sürümle daha da geliştirildi. Oyunda para kazanmanın yolu ticaret şirketi topraklarına sahip olmaktan geçiyor. Fildişi-Cape-Zanzibar bölgesini almak bile baya gelir sağlar. Fakat Asyanın asıl zenginlikleri Hindistan, Endonezya ve Çin'dedir. Son sürümde değişen ticaret bölgeleri sayesinde artık Aden körfezine hiç bulaşmadan ticareti çekebiliyorsun. Bu baya broken bişey olmuş. Tavsiyem bi dahaki oyunda İspanya'yı yıkmaya çalışman ve dediğim bölgelere odaklanman. Bunu yaparsan kazanacağın paranın yanında 250 gelir çocuk oyuncağı gibi gelecektir.
Sic Parvis Magna
Ara
@Anzavur tüccarların hepsi collect yapıyor. Çok yanlış. Onların hepsini Sevillaya doğru transfer yaparsan çok daha verimli olur.
Ara
(22-09-2018, 01:48)Aytaç : @Anzavur tüccarların hepsi collect yapıyor. Çok yanlış. Onların hepsini Sevillaya doğru transfer yaparsan çok daha verimli olur.

Hiç farketmedim. Evet baya ilginç bi detay.
Sic Parvis Magna
Ara
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Henüz trade ve military detaylarını öğrenemediğim için savaş esnasında veya trade işine etki eden detaylarda bocalıyorum.

@altnkurt Anlatınca taşlar yerine oturdu, enerjimi baya boşa harcamışım bu oyunda. Kolonist Avrupalı bir devletle Amerika'da yayılırken Afrika'nın kilit yerlerine de el atıyorum bundan sonraki oyunlarda. Hatta sanırım ekonomi tecrübesi edinmek için Kilwa veya Mali(belki Kongo) oyunları baya faydalı olur. Halbuki erken safhalarda Komorlar elime geçmişti, gayet Endonezya'ya yayılabilirmişim. Bir de sanırım saçma bir düşünce fakat Mısır şehirlerindeki yüksek development yüzünden Osmanlı ile baya kapıştım. Commonwealth ile Hungary müttefikim idi, o dengeyle Osmanlı'yı zapt ediyordum. Halbuki İspanya'yla uğraşsam daha faydalı olurmuş, ama onu da gözüm almadı cesaret edemedim.

@Aytaç Tüccarları önce transfere yolluyorum, sonra gelir toplatıyorum. Trade income farkına göre pozisyonuna karar veriyorum. Yani transferle 2 birim gelir artışı oluyorsa toplayınca daha fazla oluyordu, ben de o noktadaki gücüm çok düşük olmadıkça hiç transfer yaptırtmadım. Doğrusu nasıl olmalı? Bir ticaret noktasındaki akışın olduğu yerde ticaret gücüm yoğunsa, o zaman mı transfer etmeliyim ya da hangi durumlarda toplamalıyım?
Ara
@Anzavur Ticaret yollarına dikkat et. Bir şekilde Sevillaya bağlanıyorsa transfer yap. Eğer Sevillaya bağlanmıyorsa collect yap. Örneğin iskenderiyede collect. İvory coastda transfer.
Ara
Ben bunu önermiyorum. Özellikle de yanında Sevilla'nın %50'sini çekebilen bir İspanya varsa. Başka bir yerde collect yaparsan Sevilla'daki collect'e alacağın bir çok bonusu kaybedersin. Bu da oradaki gücünü düşürür ve İspanya'nın Sevilla'yı sömürmesine neden olur.

Transfer yaparsan her transfer ettiğin nod başına Sevilla'da %10 güç elde edersin. Her transferde Steering bonusuyla daha çok para üretirsin. Ha gidip de Asya'yı çekiyoken Fildişini çekemiyosan Asya'dan gelen ticaretin çoğunu da Fildişinde İngiliz-Fransızlara kaptırıyo olabilirsin.

Çok küçük ülkeler dışında ana ticaret nodun dışında collect yapmamak lazım. Her yerden transfer etmelisin. Bu osmanlıda da böyle portekizde de rusyada da. Uzun vadede bu şekilde daha çok kar edersin.

Tüccarları önce transfere sonra collecte deniyom demişsin. Cape'ten transfer edip Fildişinden topluyosan evet daha az para kazandırır. Hepsini Sevilla'dan topladığına emin ol. İskenderiye'den Sevilla'ya bi yol olmadığı için transfer etmen bişey kazandırmaz. Collect yapman ise daha çok zarar ettirir.
Sic Parvis Magna
Ara
King of Jerusalem5yj4Pl.png
[+] 5 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
VDjE8q.jpg
[+] 3 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bunun bi başarımı vardı sanki konfüçyüslükle ilgili
Ara
LA FRANCE 1623

b6P9an.jpg

Aragon vassal.
[+] 2 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Empire of Mann Başarımı
g6Bn0b.jpg
b6WjX0.jpg
[+] 5 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@mertcam

Helal olsun benim en zor gördüğüm başarımlardan birini yapmışsın.
Stratejin neydi anlatabilir misin?
Ara
İyi akşamlar herkese. Öncelikle özür dilerim sayfa sayfa ss atıyorum, spoiler içine gizlemeyi öğrenemedim henüz. Yanlış yaptıklarım üzerine tavsiye almaya çalışıyorum. Yardımcı olur musunuz?
@altnkurt hocam selamlar, geçen seninle konuştuktan sonra -üstüne koloni ve haftanın ülkesi konularını inceledim- Castile oyunu açtım ve dediklerine uymaya çalışarak bir şeyler yaptım. Müsaitsen inceleyip fikir verir misin yine? Teknolojik ve maddi yönden kendi kendine yetecek devlet yapmaya çalıştım kendimce, geniş sınırlar için uğraşmayı gözüm almadı henüz. Ülkenin iki yakasını birleştirmeye çalıştım lakin 2 hatalı savaş sonucu onu da yapamadım. 

monRG8.jpg

pnL2Rr.jpg

g6Bb5O.jpg

Z30nD3.jpg

RDqGBY.jpg

k6l0JJ.jpg

aY6g02.jpg

Y6AVJk.jpg

8zJXQ1.jpg
Ara
Güzel bi oyun olmuş bence. Daha çok genişlemek istiyosan oyunun orta dönemlerinde daha agresif ilerlemeyi deneyebilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
(30-09-2018, 21:41)altnkurt : Güzel bi oyun olmuş bence. Daha çok genişlemek istiyosan oyunun orta dönemlerinde daha agresif ilerlemeyi deneyebilirsin.

Teşekkür ederim.
Ara
TDgHmE.png
Hem yeni gelen mongol empire'yi görmüş olurum hem de great khan basarimini alirim diye actigim save.Agresif oynamadim ama cok zevkli oyundu.Bu arada yeni tree veya idea falan vermiyormus.Sadece banner mekanigi geliyormus onu görmüs oldum
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.