EU4 - İmparatorluklarınız
[img=1148x1080]8zpzRr.jpg[/img]Sömürge İngiltere İmparatorluğu.Zor bir oyun olucağa benziyor. Osmanlı Ve Rusya şimdiden 1k developmenta ulaştılar.Avusturyayla same dynastye sahibim ve france pu'da.
Başlarken Burgundyla müttefik olup Fransa'ya savaş açtım.Eventten önce açtığım içinden 2 savaş sonra anca puya alabilirdim yoksa iyi başlangıçla daha iyisini yapabilirdim.
[+] 1 üye Bot Alperen nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
horde nasıl olunuyor
Ara
B19E300ACF81E497DC283201A4BE80D123C22E08

Altin Ordu ile yaptim. Oldukca zevkliydi. Early si zor olsa da late de yagmadan kaynakli acayip monark puani birikiyor. Altin Ordu`dan Mogol formlayinca baskent Karakurum`a tasindi dolayisiyla trade companyler mefta oldu. Gelir onemli olcude azaldi.  Great Horde earylisi nispeten zor ve zevkli. Ama ekonomik olcuden artik Tribe estatene statelerin yuzde 50 sini vermek zorunda olmayisimizdan ekonomik anlamda buff gelmis diyebiliriz. Cossaks sonrasi Great Khan basarimi kasarken daha fazla zorlamisti.

Oncesi sonrasi karsilastirmali resimlerini koyuyorum. Trade companylerin ne kadar OP olduklarinin kaniti olsun.

a5c8j6.jpg

Bildigin Ipek Yolunu tekrar kurmus durumdayim. Yuzde 100 Merchantalizm var ayrica Trade idea ve policeleride mevcut. Cin`ki trade Beijing e oradan Novgorod`a kadar geliyor. Persia daki ticareti Novgorod`a gecemedigimden oradan da topluyorum guzel kar veriyor.

1zld9xg.jpg

Decisiona tikladiktan hemen sonra

245dkww.jpg
[+] 5 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Trade company olayına bi kısıtlama getirmeleri gerekiyor. Her oyun rushlanan zengin bölgeler olarak görülmekten çıkmalı. Belli şartlara tabi olmalı. Exploration ve/veya expansion ideasını almak kesinlikle şart olmalı bence.
Sic Parvis Magna
Ara
Bence trade company olayından çok production,tax ve trade´e bir rework lazım.Özellikle tax olayı gerçeği hiç yansıtamıyor.Bu yüzden merkezi krallıklar ticari krallıklara göre hep güçsüz kalıyorlar.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bizans İmparatorluğum. Osmanlıyı yenmek çok kolay. Bir türlü moğol imparatorluğu kuramayan ben Bizansı çok kolay şahlandırıyorum. Ama Anadolu'daki isyanları bastırmaktan gına geldi! Humanist idea aldım admin puanı topraklara yetiştiremediğimden fikir açamıyorum.
r1Pk0z.png
[+] 2 üye KorkusuzTürk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İsveç oyunu açtım. Tek başıma bağımsızlık savaşı verdim ama İsveç ordusu çok kaliteli olduğundan wipe ata ata yendim. Hızlı bir başlangıç oldu ve ilginç olan şey ekonominin de taş gibi olması. Norveç, Livonya vassal.

swe1.jpg

swe2.jpg
[+] 2 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Aytaç

Iyi becermissin tebrikler. Isvecle bende cok oynadim ama genel olarak oranin ekonomisi/topraklari kotu. Ancak Novgorod/Baltik/Lubeck hatti kurulursa birseye benziyor.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-10-2018, 01:29)Aytaç : İsveç oyunu açtım. Tek başıma bağımsızlık savaşı verdim ama İsveç ordusu çok kaliteli olduğundan wipe ata ata yendim. Hızlı bir başlangıç oldu ve ilginç olan şey ekonominin de taş gibi olması. Norveç, Livonya vassal.

swe1.jpg

swe2.jpg
5 Kale çok fazla o bölge için bence. En az 3 tanesini yıkmanı tavsiye ederim.
Ara
9AEADF102A4D38FF073F2DD01875419E56FC8132C48E957D6B1FA61EFB9DEE44EEBF6B17257F9A82
[+] 2 üye Barbarossa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Songhai , İsveç, CW ally mı?
Ara
(20-10-2018, 14:40)fff7 : Songhai , İsveç, CW ally mı?

Sadece cw ally.
Ara
son durum
6N304l.jpg
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir Bizans save'i yine çöp oldu... Bohemya çok kaşınıyordu bir dövemedim Fransa'da öyle... Koalisyon attılar yanımda sadece Rusya vardı. Persidir,Fransızıdır,Memlüğüdür,Avusturyası'dır... Hepsi zibilyon tane ordu getirdi...
g67nNO.png
Ara
Niye çöp olsun?Mis gibi save, yıl da daha erken.Ver koalisyona 100 ws savaşma.Sonrasında toplarsın.Benim bu oyundan en çok zevk aldığım kısımlar kaybedilen savaşlar sonrasındaki toparlanma ve kazanılan savaşlar.Direk save silmeyi hoş bulmuyorum.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-10-2018, 17:20)kralılgaz : son durum
6N304l.jpg

nasıl yaptın ılgaz bi taktik ver yahu.. o para ne öyle ..hele manpower ..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(21-10-2018, 20:43)jax61 :
(20-10-2018, 17:20)kralılgaz :
nasıl yaptın ılgaz bi taktik ver yahu.. o para ne öyle ..hele manpower ..
Çok da iyi değil adam hala mali zararda. :smiling:
Ara
@KorkusuzTürk
En sıkıcı kısımları aşıp devleti bu raddeye getirmişsin oyunun en zevkli yerine gelmişsin. 3-5 toprağı bıraksan koalisyon dağılacak zaten bu save bırakılır mı hiç?
Ben Bizansla şu sınırlara gelebilsem 1821 görmeden bırakmam heralde ama her Bizans açışımda gereken müttefikleri sağlayamadığım için ecdad tokadı yiyorum :D
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bizans - Roma 

f9bc096b43.jpeg
[+] 2 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şans eseri Fransa PU ya düştü

pndPvz.png
[+] 1 üye qiyanax1 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.