EU4 - İmparatorluklarınız
Avrupaya genişlemek istiyordum Osmanlı yenilmez durumda teknoloji de sürekli önümde duruyor rusya ile ittifakım ama ikimizin de önünde olduğu için yenemiyoruz Fas-Kastilya üzerinden avrupaya girmek istesem yine giremiyorum fas osmanlı ile ittifak önümü kapatıyor falan timur hariç etrafımdaki tüm devletlerle ittifak osmanlı tek timur tarafından ilerleme şansım var oradan da devam etmek istemedim. Zaten osmanlının ordu sayısı da mütteffikleriyle toplanınca rusya ve benim ordumu geçiyor.

8a9alQ.jpg

ZXAXLZ.jpg
Ara
Klasikleşen Osmanlı Dünya Fethi. Sünni. Dharma dahil hepsi aktif.
16n8vp.jpg

(29-11-2018, 20:24)RawWrath : Avrupaya genişlemek istiyordum Osmanlı yenilmez durumda teknoloji de sürekli önümde duruyor rusya ile ittifakım ama ikimizin de önünde olduğu için yenemiyoruz Fas-Kastilya üzerinden avrupaya girmek istesem yine giremiyorum fas osmanlı ile ittifak önümü kapatıyor falan timur hariç etrafımdaki tüm devletlerle ittifak osmanlı tek timur tarafından ilerleme şansım var oradan da devam etmek istemedim. Zaten osmanlının ordu sayısı da mütteffikleriyle toplanınca rusya ve benim ordumu geçiyor.

8a9alQ.jpg

ZXAXLZ.jpg

Güzel oyun olmuş. Ben olsam fas yalnızca osmanlı ile  ittifak ise osmanlının yalnızca kalelerini alıp beyaz barış yapardım(başkent ve bir kale daha alsan zaten beyaz barışa okey verir)ordan fası komple ilhak edip ispanya ya girerdim.
[+] 4 üye yunafani nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Sezar

Flat Political map diye aratırsan çıkması lazım.

@ingenierocivil

Teşekkürler, 2k monitörden kaynaklanıyor çözünürlük.
Ara
(29-11-2018, 22:06)yunafani : Güzel oyun olmuş. Ben olsam fas yalnızca osmanlı ile  ittifak ise osmanlının yalnızca kalelerini alıp beyaz barış yapardım(başkent ve bir kale daha alsan zaten beyaz barışa okey verir)ordan fası komple ilhak edip ispanya ya girerdim.

İstanbul/Balkan tarafına geçmem imkansız osmanlının 200 gemilik bir donanması var ve geçirmiyorlar anadoludaki tüm toprakları alsam bile beyaz barış yapıp savaştan çıkmıyorlar.
Ara
Allah aşkına nasıl wc yapabiliyorsunuz ya. :sob: 50 saatten fazla zamanım Avusturyaya gitti son bir haftadır kafam kazan oldu. Britanya benim olsa yirmi yılda truce bozup bir şekilde başarımı alırdım belki ama yok abi deli olacam. :unamused:

HvsMb.jpg

Hindistandan toprak alıyorum corelaya corelaya hat çizmişim bir de. Neymiş buraya client state kuramazmışım. Ulan dibinde core toprağım var nasıl kuramıyorum.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avusturya ile hre kurma üzerine oynuyorsan Çine-Hindistana kadar bile vassallarınla birlikte gitmen gerekiyor. Kendine almış olman büyük hata olmuş.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-12-2018, 01:49)Aeschyli : Avusturya ile hre kurma üzerine oynuyorsan Çine-Hindistana kadar bile vassallarınla birlikte gitmen gerekiyor. Kendine almış olman büyük hata olmuş.

Dünya fethi kovalıyorum işte daha önce Avusturyanın ve Hrenin nimetlerinden haberdardım ancak başlangıçta tökezliyordum. Hollandayla gittim bundan önceki kayıtta çine kadar. Ama bir şekilde yetmiyor. Britanyaya sonra döneyim diye asyaya yoğunlaşıyorum Britanya tanrısal güce ulaşıp çıkıyor, asyaya dönerim deyip onlara yoğunlaşıyorum bu sefer Hindistanda bir devlet bölgeyi domine ediyor. İkisinin eş zamanlı götürebilenler de wc yapıyor demek ki. :sob: Malezya bölgesi benim için tam bir cehennem zaten. İrili ufaklı adacıkları görmek bile kaşıntı basmasına sebep oluyor. :scream:   Bu arada geçen gün çıkıştığım için özür dilerim. Gereksiz bir gerginlik oluşturdum boş bulunup.
Ara
(01-12-2018, 02:15)Zebercet :
(01-12-2018, 01:49)Aeschyli : Avusturya ile hre kurma üzerine oynuyorsan Çine-Hindistana kadar bile vassallarınla birlikte gitmen gerekiyor. Kendine almış olman büyük hata olmuş.

Dünya fethi kovalıyorum işte daha önce Avusturyanın ve Hrenin nimetlerinden haberdardım ancak başlangıçta tökezliyordum. Hollandayla gittim bundan önceki kayıtta çine kadar. Ama bir şekilde yetmiyor. Britanyaya sonra döneyim diye asyaya yoğunlaşıyorum Britanya tanrısal güce ulaşıp çıkıyor, asyaya dönerim deyip onlara yoğunlaşıyorum bu sefer Hindistanda bir devlet bölgeyi domine ediyor. İkisinin eş zamanlı götürebilenler de wc yapıyor demek ki. :sob: Malezya bölgesi benim için tam bir cehennem zaten. İrili ufaklı adacıkları görmek bile kaşıntı basmasına sebep oluyor. :scream:   Bu arada geçen gün çıkıştığım için özür dilerim. Gereksiz bir gerginlik oluşturdum boş bulunup.

Amacın avusturya ile dünya fethi mi yoksa normal dünya fethi mi? Normal ise osmanlı ile daha rahat yapabilirsin.
Ara
Aes in demek istediği vassal reformundan sonraki reform bütün üyelerini otomatik inheritliyor.Yani o Çin dolaylarında ve Asya da kendine toprak almak yerine vassallarını oraya uzatman gerekiyordu.Hepsini besledikten sonra ise tek tıkla inherit ediyorsun tabi vassalın Hre üyesi ise.Bunu en rahat şöyle yapabilirsin sanıyorum Anadolu yu aldın diyelim Hre ye ekleyip vassal çıkartabilirsin, o vassalı veya vassalları sonra Mısır ve Masriq e doğru uzatırsın.Gürcistan a kadar Hre içinden vassal çıkarma şansın var bir de son çağda range e bakmadan core lama özelliği var, kendi oyunumda mesele Milan vassalıma Etiyopya kıyısından toprağı veriyordum.Wc yapanlar o şekilde yapıyor işte Hre içi full vassallar bütün toprakları aşağı yukarı onlara yedirerek.Macar, Plc i vs daha önceden de kendine katarsan one tag bile yapabilirsin.Amaç wc ise diplomatik idea yı tavsiye ederim.Hem orada Ming e karşı truce bozmak için işine yarar hem de Macar ı çok şanssız değilsen İmparator değişimlerinde inherit etmeni sağlar.
Ara
Buradan bile wc gidemedim. İsteyene bu kaydı atayım oynasın wc yapabilirim derse. :grinn: Hindistana eklenen 52 şehri bahane ediyorum. Hindistan fethi aşırı uzun sürüyor. Viyajanagar kanser. Ming zaten ölüsü bile iş yapıyor. Mingi Britanyaya yedirdim büyük oranda ama gene yetişmedi. Bu isyanlar da feci sıktı artık 200 yıldır Tunus isyanı çıkıyor Luccanın Tunus topraklarında. 200 yıl olmuş adamlar özünü kaybetmemiş helal. Ha bir de bağlıların orduları çok saçma hareket ediyor. Minge savaş açtım, Afrikadaki üç beş topraklı bir ülke ile ittifaktı her nasılsa, onlar da savaşa girdi. Ben bekliyorum Ming hızlıca işgal edilsin, adamlar bütün orduları - takribi 2 milyon - almış Afrikaya indirmiş. :triumph: Britanya da bütün orduyu Britanya adasında tutuyor. Getir işte Çindeki topraklarına bak hem isyan da çıkıyor zırt pırt.

H6sbj.jpg
Ara
Bu yıla kadar çok mu yavaş genişlemişim?

dvo0vV.jpg
Ara
Biraz yavaş evet ama hızlı genişlersen de bundan 30 yıl sonra kapatıyorsun rakip kalmıyordu.Bu şekilde daha çok zevk alabilirsin, bitirip tecrübe edinirsin hem.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-12-2018, 18:51)Zebercet : Buradan bile wc gidemedim. İsteyene bu kaydı atayım oynasın wc yapabilirim derse. :grinn: Hindistana eklenen 52 şehri bahane ediyorum. Hindistan fethi aşırı uzun sürüyor. Viyajanagar kanser. Ming zaten ölüsü bile iş yapıyor. Mingi Britanyaya yedirdim büyük oranda ama gene yetişmedi. Bu isyanlar da feci sıktı artık 200 yıldır Tunus isyanı çıkıyor Luccanın Tunus topraklarında. 200 yıl olmuş adamlar özünü kaybetmemiş helal. Ha bir de bağlıların orduları çok saçma hareket ediyor. Minge savaş açtım, Afrikadaki üç beş topraklı bir ülke ile ittifaktı her nasılsa, onlar da savaşa girdi. Ben bekliyorum Ming hızlıca işgal edilsin, adamlar bütün orduları - takribi 2 milyon - almış Afrikaya indirmiş. :triumph: Britanya da bütün orduyu Britanya adasında tutuyor. Getir işte Çindeki topraklarına bak hem isyan da çıkıyor zırt pırt.  

H6sbj.jpg
WC yapmak için truce break şart..önce kaleleri hedef alacaksın..sonra 3-5 bilemedin 10 yılda annex.truce beklersen bitmez..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Zebercet bayağı iyi anlamışsın pu olayını tüm dünyayı pu'ya almışsın :)
Ara
Ben Britanya pu savaşı için donanma ideasi tamamladım bekliyordum baktım kendiliğinden düştü. Bilsem kalite falan açardim ya fuzuli oldu.
Ara
Mughals WC
20181204023751_1.jpg

Oyun Sonu Dev

İdea
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-12-2018, 18:51)Zebercet : Buradan bile wc gidemedim. İsteyene bu kaydı atayım oynasın wc yapabilirim derse. :grinn: Hindistana eklenen 52 şehri bahane ediyorum. Hindistan fethi aşırı uzun sürüyor. Viyajanagar kanser. Ming zaten ölüsü bile iş yapıyor. Mingi Britanyaya yedirdim büyük oranda ama gene yetişmedi. Bu isyanlar da feci sıktı artık 200 yıldır Tunus isyanı çıkıyor Luccanın Tunus topraklarında. 200 yıl olmuş adamlar özünü kaybetmemiş helal. Ha bir de bağlıların orduları çok saçma hareket ediyor. Minge savaş açtım, Afrikadaki üç beş topraklı bir ülke ile ittifaktı her nasılsa, onlar da savaşa girdi. Ben bekliyorum Ming hızlıca işgal edilsin, adamlar bütün orduları - takribi 2 milyon - almış Afrikaya indirmiş. :triumph: Britanya da bütün orduyu Britanya adasında tutuyor. Getir işte Çindeki topraklarına bak hem isyan da çıkıyor zırt pırt.  

H6sbj.jpg

benim 1.21 de cradle of civilization dlc hariç full dlc bir aus oyunum vardı 17.yy a kadar avrupa dışına sulanmamıştım ama oyun başı sırpları macarları ve bohemyayı pu ya almıştım 16.yy da ingilizler ve ispanyolları claim thorne ile almıştım. daha sonraları cw kurulunca başlarında habsburg geçirdiğim için sürekli ülkenin kurulur kurulmaz claim throne atıp almıştım. sonraları Hre ı kullanarak client state kurup avrupada onlara asya koridoru açıp toprak vere vere tabi bende aldım toprak aşırı hızlı büyüyorsun 1750de felan bıraktım tabii üşendiğimden japonya ve çin in bir kısmı dışında çoğu yeri almıştım. Wc yapmak bu oyunda doğru stratejiyi izlersen zor değil ama uğraştırıcı buradan da uğraşırsan yapılabilir ama bir yerden sonra bayıyor sırf başarım için ne uğraşacağım diyorsun.
Ara
İspanya İngiltere Fransa Pu son reforma kadar yapıldı ne diyosunuz wc gidermibVl82Y.png
[+] 1 üye asugan18 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Belli olmaz ama zor bence. Daha doğrusu wc her şeye rağmen zor bir başarım oldu hele de son yamalardan sonra. Acayip derecede sabır, irade ve el göz koordinasyonu isteyebiliyor son yıllarda. Savaşı bir yıl kısa bitirmek bile fark edebiliyor.
Ara
wc gider tabii puların libertysini elde tutabilirsen. zira hre dışındaki vassalların libertysi aşırı derecede uçuk oluyor. bu bağlamda dağıttığın toprakları hre içindeki devletlere vermen gerekir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.