EU4 - İmparatorluklarınız
(05-02-2019, 22:44)altnkurt : Doğu Anadolu yerine Eflak, Suriye, Sırbistan, Bosna, Yunanistan alınabilirdi. Avusturya/Macaristan, Kara Koyunlu gibi bi tık güçlü ülkeler için acele etmeye gerek yok. Zayıfları toplayınca onları yenmek kolay oluyor.

Balkanları tamamen hakimiyetime alacaktım ancak yıl daha 1450 ve ben Bizans'la savaştayken Macaristan balkanların yarısından toprak kopardı kalanları da aceleyle ben sahiplendim.
Ara
Küçük bir ticaret cumhuriyeti olarak başlayan Venedik devleti, siyasi birliğini tamamlayarak şanlı İtalya imparatorluğunu kurmayı başardı. 

tn05Ym.jpg

Bu yolda birçok zorluklarla yüzleşen ulusumuz denge politikası ve üstün diplomasi hamleleriyle 1600'ün ikinci yarısında İtalya'yı oluşturmayı başarmıştı.

IalJxy.jpg?v=06201922571603000300

Batıda Fransa ve İspanya gibi büyük güçler; kuzeyde Kutsal Roma İmparatorluğu ve doğuda Osmanlı tehdidine karşı şanlı ulusumuz varlık savaşından bir an bile ödün vermemiştir. Yeri geldi Fransa'ya karşı İngiltere ile omuz omuza savaştık; yeri geldi Osmanlı tehdidine karşı Rus dostlarımıza güvendik fakat asla korkmadık ve yılmadık. Öyle zamanlarımız olmuştu ki Osmanlı, İspanya ve Fransa üçlüsü hep birlikte bize saldırıp vatanımızı bölmeye çalışmışlardı. Taviz vermedik. Güçlü ittifaklar, dünyanın kıskandığı bir casus ağı ve düşmanlarımızın zayıf anlarını kollayarak yüce devletimizin topraklarını genişletme gayretinde bulunduk. İspanya'nın 18.yy'ın ikinci yarısında isyanlarla boğuşması ve zayıflamasında elbette bizim parmağımız vardı. Dört bir yanda casusluk faaliyetlerinde bulunarak yüzbinlerce isyancıya destek verdik; düşmanlarımızda devrimler çıkmasına ön ayak olduk ve bütün bu faaliyetleri büyük bir gizlilik içinde yürüttük. Osmanlı'nın siyasi birliğimizi tamamladıktan sonra bize saldırmaya cesaret edememesi de pek tabi ki yüce devletimizin büyüklüğüne dalalet ediyordu.

Diplomatik hamlelerimiz ve dostlarımız:

wgLm5e.jpg

Gelişmemizde büyük rol oynayan idealarımız:

7zFPlr.jpg

Anahtarlarını yetmiş atlının zor taşıdığı hazinemiz:

gMi9jM.jpg

Eski ticaret devletlerinden kim kaldı?:

MBsoXn.jpg

Şanlı İtalya'mızın kısa bir özeti:

wogqdm.jpg

Dipnot: İkinci Venedik denemem(ilkinde yanlış hamleler sonucu ilk 50 yılda Osmanlı tarafından yutuldum :grinn: ) ve minör bir devletle ilk oynayışım. Elbette çok daha iyi olabilirdi fakat paylaşmak istedim  :smiling:
[+] 8 üye Oskar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Saladin's Legacy. Bordergoresuz yaşayamam.

861398cba888.jpg
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 3 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok bi bordergore yok ya. Çöllerden kurtarıyor galiba.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-02-2019, 15:18)altnkurt : Çok bi bordergore yok ya. Çöllerden kurtarıyor galiba.

Timuru içime aldım işte bir orada var. Sonra da uğraşmadım. Ya Ak koyunlu toprakları lazımmış üç dört tane, kürdistan eyaleti işte, ben bunu bilmediğimden oyun başı ak koyunluyu osmanlının yemesine müsaade ettim. Van ve Muş'u alacağım diye Osmanlı savaşına hazırlık falan derken vakit kaybı oldu yoksa başarım çok daha erken gelirdi. Açılış hamlelerindeki şansa bağlı olarak pek zorlamaz. Oyun boyunca osmanlı dost oluyor çünkü ve bahsettiğim toprakları osmanlı yemeden alırsanız çok rahat yapılıyor.
Ara
Bunla oynamanın rehberi falan var mı
Ara
Ben Osmanla ally olup favor kastıktan sonra memlüğe savaş açıp suriyenin corelarını almıştım. Zaten sonrasında yuvarlanıp gidiyosun.
Ara
Aq qoyunlu World Conquest 
Bize koyun dediler bizde koyduk :/

[+] 14 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu başarını multiplayer etkinliginde de görmek isteriz
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hocam sorun olmazsa save dosyana bakabilir miyim.? @BeRDuSH
Ara
Aq qoyunlu Timeline

https://www.youtube.com/watch?v=a4mWsEFI...e=youtu.be

(not göz kanatabilir)
[+] 2 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tüccar bile kullanmayan, ilk askeri ideasını altıncı sırada seçen koca yürekli berduş.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
maşallah sui-king mübarek rusyayı ve mingi 15 yılda yiyior güzelmiş
[+] 1 üye SU4PRE4M4E nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Doğuya genişlediğim Osmanlı oyunum. Kırım march.

2BRnW1.jpg
[+] 3 üye Oskar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-02-2019, 20:53)GameTroll : Hocam sorun olmazsa save dosyana bakabilir miyim.? @BeRDuSH

http://www.mediafire.com/file/a3eaahv6wy...q.eu4/file
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Moğol İmparatorluğum. Çin gitti gibi birşey. Diğer Devletleride feth etmek istiyorum ama zaten amacıma ulaştım orduları kontrol edemiyorum artık. Ayrıca Moğol İmparatorluğunu kurmak için Büyük Orda çok iyi bir başlangıç 1700'lere kadar sıkılmadan devam ettirdiğim nadir oyunlarımdan biriydi. (İlhanlılar özel bir eventle İran coğrafyasını feth edince march oluyor) İlhanlılar march.
Büyük Orda - Altın Orda - Moğol İmparatorluğu
lqNpab.png
[+] 3 üye KorkusuzTürk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Orda devletlerin allah belasını versin.
Ara
Başta Bohemia PU almaya çalıştım ama Prestij yetmediği için claim throne atamıyordum, ne güzel aus ile rivaldi Bohemya...
Sonradan Aus bana heir attı, Habsburglar başa geçti. İmparatorluğu Hesse'ye kaybetmiş Aus'a daldım tek başıma, zorlu bir savaşın ardından büyük bir Macaristan ve Avusturya PU oldu. Koalisyon falan da yok en temiz, en şanslı oyunlarımdan birini oynuyorum galiba.

poland.jpg
[+] 5 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mükemmel oyun. Habsburg çenesinin de yardımıyla İberya'dan da pu haberleri gelse tadından yenmez.
[+] 1 üye Anzavur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İsviçre oyunumdan ve tecrübelerimden bahsetmek istiyorum. Ülkemin 1821 yılındaki sınırları şu şekildeydi:

soUjBn.jpg

Oyunun başları İsviçre oynamak bence zor çünkü ekonomisi ve ordusu çok kötü. Oyunun ortasına kadar da bu durum pek düzelmiyor fakat sonra işler çığrından çıkıyor. İlk başta kendime Bohemya ve Milan gibi güçlü müttefikler buldum. HRE içinde genişlediğim için Avusturya ile aramız hiç düzelmedi, hep soğukluk oldu aramızda. Oyunun ortasında Milan'ı harcayıp daha güçlü müttefiklere yöneldim. Fransa bu noktada bana çok yardımcı oldu. Oyunun başından sonuna kadar sürekli HRE içinde büyüdüm fakat şöyle can sıkan bir sorun vardı; ae inanılmaz artıyor toprak alınca. 2 toprak alıyorum, Avrupa'nın yarısı koalisyona giriyor. Bu durum neredeyse 1700'lere kadar devam etti ve çok can sıkıcıydı. Absolutizmle beraber sorun olmakta çıktı fakat bu tarihe kadar oyun "bir savaş yap-koalisyonun dağılmasını bekle" şeklinde geçti. Din mevzusu yüzünden Bohemya ile de aramız bozuldu ve ben de Osmanlı'ya yanaştım. Müttefiklerim haricinde de kendime rakip gördüğüm herkesi teker teker indirdim. Oyun sonunda Avrupa'da Osmanlı, Fransa, İspanya ve İngiltere kalmıştı bana rakip olabilecek seviyede olan. Eğer zaman olsaydı İngiltere'yi de çok kolay halledebilirdim ve hatta ihanet edip Fransa'ya da dalabilirdim. Orduya kötü dedim başta fakat bir noktadan sonra gerçekten çılgın atmaya başladı ordu. Bakınız:

WgJv5D.jpg

Bunun haricinde 2 kere din değiştirdim, önce reformed sonra Protestan oldum. Bu da din haritası:

l4yalB.jpg

İdealarım bu şekilde:

z4p15N.jpg

Ekonomi tabi ki bir İngiltere veya İspanya seviyesine gelemiyor fakat kendi kendine çok rahat yetiyor bir noktadan sonra:

D8atsW.jpg

Oyun sonu:

NaIuLn.jpg

Sonuç olarak gayet zevk aldığım ve eğlendiğim bir oyun oldu. HRE'yi de dağıtmış oldum ilk kez, güzel bir tecrübeymiş  :grinn:
[+] 7 üye Oskar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.