EU4 - İmparatorluklarınız
Ming rivalleyince tributaryden attı beni. Hala rivaliz.
Sic Parvis Magna
Ara
Ryuku ile wc atmak istiyorsan sürekli savaşacaksın.Artı olarak Tengri-Manchu kombinasyonu yapıp, syncretic dini Hinduizm yaparsan isyan çıkmaz.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Aynı anda one faith de kastığım için sünniye geçmiştim ama one faith de baya zorlaşmış. Territorylerden -2 yiyince bi türlü çeviremiyosun. 80 ayda çevrilen yerler vardı. Trade company mekaniğiyle çevirmeyi düşündüm çoğu yeri. Onda da başkenti başka kıtaya taşıyamadığım için Asya'daki yerleri elle çevirmem gerekti. Başkent taşırken taşıdığın kıtada %50 development şartı mı vardı ya? İlk defa görüyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
%50 şartı daha önceden de vardı,ayrıca koloniciliği kendinde getirip teknolojide kendini rahatlatabiliyorsun. İlk kralların özellikleri de ülkenin gelişmesini etkiliyor.Para kazanmak için Malaya hattını almak yeterli oluyor.Asker içinse dediğim gibi Mançu bannerları işi kolaylaştırabiliyor. Hindistan´ı almak Ming´i almaktan daha kolay olduğu için Hindistan´ı almak daha karlı oluyor şahsen, kolay gelsin. Son olarak Ryuku wc kolay değil zaten sürekli 2-3 hızda oynayıp oyundaki tüm mekaniklerden yararlanmak gerekiyor.(exploitsiz oynayacaksan)
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Holland-Hollanda Sömürge İmparatorluğum, küçücük bir ülke ile sömürge yapmak inanılmaz. Fransa 1620 gibi PU düştü bu kadar büyük bir fransayı annexlemem 150 yılımı aldı. Diplomaside çok geri kaldım yıl 1780 ama hala emperyalizm cbsi ile savaş açamıyorum. 1.19 milyon tane piyadem var.
fFKmc.png
fFg41.png
fFRhP.png
fFkbe.png
ftbQf.png
ftvDy.png
[+] 2 üye KorkusuzTürk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eu4_474.jpg
Basque In Glory achievementı zevkliydi ama bir o kadarda sinir bozucuydu.Oyun başına şanslı başlamak önemli, özellikle Age Of Absolutsm´i çıkarmamak gerek.Amacım achievement olduğundan Avrupa´da çok büyümedim.Daha çok ticaretimi geliştirdim.
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-03-2019, 21:01)menars : ...

Grafik modunun ismi nedir acaba
Ara
Valrossens Graphical Redux
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu da benim avaria oyunumdaki nacizane imparatorluğum ve onun hikayesi

1444 yılında başladığım oyunda ilk işim Gazikumukh'dan bağımsızlık için ittifak aramak oldu . Büyük Orda devletine yanaşıp  aman abim güzel abim diye diye desteklemelerini sağladım. Bu sırada bizim Gazikumukh gidip Şirvanı annexleyince işler bir anda karıştı. Bundan sonra zayıflayan Gazikumukh'a karşı bağımsızlık savaşımızı başlattım. Büyük orda'nın neredeyse bütün Gazikumukh topraklarında gözü olduğundan dolayı bütün toprakları hızlıca kendime katmam gerekti. Ordu sınırını da aştık haliyle. Harika ekonomimiz sayesinde 30 civarı borç aldım. Büyük ekonomimizin Toplam borcu ise 90 dukattı ?? Alabileceğim borcun miktarı, benim aylık zararımdan azdı.  3'er 3'er her ay başı borç almaya başlayınca ülke iflasın eşiğine geldi. 

Neyse ki bütün Gazikumukh ve işgal ettiği Şirvan topraklarına kendime katarak gücümü toparladım. Ve nedendir bilinmez Osmanlı sürekli aylık yardım yapıyordu ki, bu yaptığı yardım benim gelirimin %80'ini oluşturuyordu. Sonraki iş ise Müttefik aramak oldu. Kara koyunlu ve ittifakı bozan Büyük Orda'nın arasında sıkışıp kalmıştım. Gidip navarra da oynasanız, Japonun daimyosu da olsanız ilk iş Osmanlı'ya bakmak olur müttefiklik için. Ama tabii ki sen kim köpeksin, müttefik değil ancak vassalım olursun diyince mecburen Kırımla Müttefik oldum, ama Kırım da Osmanlı'ya katılmayı seçti. Müttefik ararken Hasankeyf ısrarla beni yanında görmek istiyordu. Selahaddin Eyyübi'nin mirası diye kabul ettim. Fakat o da Osmanlı'nın vassalı olmayı seçti. Bunun üzerine Büyük Orda'yı kestirdim gözüme. Ülkesindeki isyancılar sayesinde alabileceğimi düşünüp Harp ilan ettim. Fakat o da ne. İsyankar da olsak vatan öncedir mottosuyla benim işgal ettiğim yerleri tek tek geri aldılar. Burada da şansımın yardımıyla Moskova Knezliği de Kuzeyden savaşı başlattı. Güç de olsa Büyük Orda devleti Tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Aldığım topraklar Osmanlı'nın ilgisini çekti. 12589 gündür orada olan diplomatıma Müttefikliği kabul ettiğini bildirdi. 

Bundan sonra işim çok daha rahattı. Artık yeryüzünde bir ülke yoktu ki Devlet-i Avar'a savaş ilan etsin. O yüzden Osmanlı'nın açtığı bütün saçma sapan savaşlara en önde bayrak tutarak gittiğim için, Trust 50 yılda 100'e çıktı. Artık 2 Devlet 1 Millet gibiydik. Bundan sonra ise işim yanıma Osmanlı'yı alarak Kara koyunlu ve Timur'un elinde tuttuğu zengin topraklara yürümek oldu. Yıllarca süren savaşların sonunda Basra'nın hakimi de artık bizdik. Gelirim + da olmasına rağmen Büyük dostumuz Osmanlı sonu gelmez gift ve aylık yardımlarıyla ülkeyi küçük bir isviçre yapmıştı. Memlük savaşlarında istemediğim halde 3-5 toprak da bana verip ülkeyi krallık seviyesine ulaştırdı. Bundan sonraki işim ise Timur'u tamamen silerek değerli Pers ticaretini ve verimli toprakları kendime katmak oldu. Nogay ve Oyrat seferlerinden sonra Timur'la büyük savaşı başlattım. Osmanlı'nın yığdığı 200k Asker karşısında pek de şansı yoktu Timur'un. Hem 1402'nin intikamı alınmış, hem de Avar Devleti artık bir süper güç olmuştu. Bundan sonra Basra körfezi civarında tam hakimiyeti kurup ülkenin ekonomisini bir venedik efenim bir ceneviz seviyesine ulaştırdım. Sonrasında ise hedef Batı olmuştu. Kurulan Commonwealth'i tabii ki dostumuz Osmanlı ile 4-5 savaşta bitirme noktasına geldik. Sonrasında ise topladığım güç ile Rusya'ya karşı tek başıma savaşa girip, yüzyıllardır savaşan ordu, tecrübeli Komutanlar ve tavana vuran Ordu geleneği ve Profesyonelliği sayesinde muzaffer olmuştuk. 

Artık Ülkemiz bir İmparatorluk olmuştu. Bundan sonra ise Süper güç Bohemya, Roma'nın varisi Zengin İtalya ve Koloni İmparatoru İspanya ile müttefik olup, Kendimi kaçınılmaz sona hazırlamıştım. Osmanlı'yla Hakim olduğu Macar toprakları için savaş. Ama bütün oyun boyunca yüzyıllardır bize destek veren, 10k'lık ordumu 50k ile destekleyen, ihtiyacım yokken toprakları veren, Düşmanlarımızın üzerine durmaksızın akınlar düzenleyen Devlet-i Aliyye nasıl düşmanım olabilirdi. Müttefiğim olduğu için topraklarında gözüm var diyemedim. Onun yerine alçak bir plan ile diplomatıma Doğuş ve 63 styla'dan esinlenerek hakaret dolu bir kağıt hazırlattım, ve yolladım. Osmanlı Hükümdarı bunun nedenini sorunca Sana böyle bir hainliği nasıl yaparım, eğer öyle olsaydı ittifakı bozar idim dedim, ama dinlemedi. Direk ittifakı bozup Rakip belledi dostunu. Amacıma ulaşmıştım. Dünya Kamuoyunda Ebedi dostuyla ittifakı bozup onu rival ilan eden agresif, sözüne güvenilmez bir Osmanlı olmuştu. Bunun üzerine dostlarımla beraber Devletimizin 1444'ten bu yana olan en büyük savaşını başlattım. Doğudan Avar , Güneyden İspanyol ve Kolonileri, Batıdan Bohemya ve İtalya ordularını muharebeye hazır etmişti. Hepimize ağır kayıp verdirse de, İstanbul işgal edilince 30 yıl süren savaşı kaybettiğini açıkladı. Bundan sonra iyice güçlenen devletimle 2-3 sefer daha düzenleyip başarım için gerekli olan toprakları aldım, fakat saygıdan daha fazla da ilerlemedik. Şimdi ise bütün rivallerine savaş açsam da, güven kaybedilince Güçlü ve yalnız bir imparatorluk olarak topraklarımda hüküm sürdüm. Hainlik ile çıkar ilişkileriyle, dostu sırtından vurmak ile , Savaş ilan edip Capital'de çay içip düşmanın üzerine Dostları salmak ile bir güç olmuştuk ama bunu kimse bilemeyecekti. Tarih sayfaları bizim kazandığımızı, Yüce ordumuzun hünerlerini ve Seferlerini yazacak. Tarihi kazananlar yazar  :smiling:

Biraz acemi olduğumdan gelirlere gözünüz takılmasın   

WqL5B8.png

Muzaffer Komutanlarımız :

GmO8y6.png

İdealar:

26VXJj.png

Gelir gider dengeleri : 

nQ38VV.png
                                                                                                                   76561198251634340.png
[+] 5 üye madly nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-03-2019, 16:57)KorkusuzTürk : Holland-Hollanda Sömürge İmparatorluğum, küçücük bir ülke ile sömürge yapmak inanılmaz. Fransa 1620 gibi PU düştü bu kadar büyük bir fransayı annexlemem 150 yılımı aldı. Diplomaside çok geri kaldım yıl 1780 ama hala emperyalizm cbsi ile savaş açamıyorum. 1.19 milyon tane piyadem var.

bu kadar güzel bir sömürge imparatorluğunun trade gelirini de görmek isterdik.
[+] 1 üye Carpathia nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
unknown.png

Eventle gelen Aragon PU'sundan sonra görevle Portekiz'i PU'ladım ve ardından Fransa Ferrera'ya PU düştü savaşıp aldım onu da. Ardından gelen koalisyon savaşı xd.

unknown.png

Hızlandırılmış HOI4 cephesi gibi oldu. Neysek Marakeş ve Cezayir salıp bıraktı ecdad. Şuan İspanya kurdum ve Fransa'nın üstüne binip kırbaçlıyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eu4_475.jpg
Sun God başarımını almak için açtığım İnka oyunum.
Batılaştıktan sonra altın madenleri ile zaten paraya doyan İnka ile Amerikayı ele geçirmek diğer Amerika devletlerine göre daha zevkli gibime geldi.Uzun zamandır Güney Amerika´da oynamadım.En son Aztekler ile oynadım, onlarda zevkliydi.
200 yıl içinde büyük ihtimal Avrupalı devletler ile savaşıp Amerika´da bütünlüğü sağlayacağım.
Victor Hugo
[+] 2 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Menars En son değişmediyse kolonilere saldırınca Avrupalı devletler savaşa gelmiyodu. Teker teker tokatlayıp alıyodun topraklarını rahatça.
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Koloni devletlerini bırakma nedenim büyümelerini sağlayıp tek seferde yutmak.Avrupa devletleriyle savaşmak istememin sebebi Avrupayı yok etmek ve biraz heyecan.
Victor Hugo
Ara
Arkada Kırım'dan gelirim çalarken, Muzaffer olduğumuz Hindistan'dan nidalar eşliğinde dönerken  bir anda Fransa'nın finosu olduk....

WC hayalimizle çıktığımız yolu görüyorsunuz anlatmaya gerek yok.

0WZ6I.png
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
unknown.png

WC gelicek gibi de Rusya ve Osmanlı beni baya uğraştırdı. Pes etmek bilmiyorlar. Britanya'ya da çıkartma yapabilmek için çok vakit kaybettim. Namussuzlar denizde geçit vermiyor.

unknown.png

Aynı zamanda one faith de denemiştim ama gelmez o. Son patchde vassallar din değiştirmiyor bi türlü. Koca Aztek'i, İnka'yı, Maya'yı kendim çevirince diğer taraflara misyoner yetmedi. Bir de Mekke ve Kudüs'ü daha erken almam lazımmış. Misyoner sıkıntısı çekiyorum.

unknown.png

Fransa PU gelince dağılmış olan HRE üzerine yürüdüm ve geri toparladım. WC gelmezse de burada harcadığım vakitten ötürüdür. Otorite kasmak için adalarda csler saldım falan.

unknown.png

Proclaim Erbkaisertum'u geçirince zaten görevden 50 IA verdi. +%25 IA bonusuyla birlikte beleşe 75 IA oldu. Ben de bastım direkt. HRE'yi vassalladım. Ming'in üstüne bi vassal swarm iyi gider.

Önerebileceğiniz şeyler var mı? Şunu şöyle yapsaydın daha iyi olurdu. Burada gecikmişsin vs tarzı.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bVoXNb.jpg
Ara
Avusturya-Kutsal Roma İmparatorluğum. Oyunda WC amacı gütmedim amacım sadece Kutsal Roma Kurmaktı. Yalnız Kutsal romadaki küçük Alman devletleri iyi ordu getiriyor. Ne kadar toprak alırsanız alın kimse birşey diyemiyor. İspanya ve Rusya az kaldı Başlarına Von Habpsburgslar geçti. Onlarıda PU alacağım. Rusya'nın korkusundan Litvanya bir anda HRE'ye katıldı.
oXMMO7.png
[+] 1 üye KorkusuzTürk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk Litvanya oyunum.

En baştan beri Polonya, Brandenburg ve Avusturya ile müttefiğim.Timur'la sonradan müttefik oldum çünkü uzak savaşlara gelemiyorlardı.

Rusya'yı zayıflatarak görev sayesinde PU aldım.Ama teknolojisi çok geriydi ve Dip-Rep 'im yüksekti.Ne kadar desteklersem destekleyeyim yetişemeyecekti.Yutmasaydım sibiryaya koloni atardı.

Osmanlı'yı zayıflatmak kolay oldu.Avusturya-Polonya-Litvanya üçlüsüne ek olarak Macaristan işini bitirdi.

Danimarka seferlerimin tümünde Brandenburg-Polonya-Avusturya'yı beraber çağırdım.Çok direnemedi.

Ülke ekonomisi başlarda çok kötüydü.40K'dan fazla askeri besleyemiyordum.Rusya'yı yutup Anadolu'ya inince işim çok kolaylaştı.

Hiç 80k'dan fazla asker basmadım.Tüm savaşlarımı müttefiklerim halletti.

20190407004908_1.jpg20190407004917_1.jpg
20190407002127_1.jpg
20190407002118_1.jpg20190407002124_1.jpg20190407002146_1.jpg20190407002151_1.jpg20190407002203_1.jpg20190407002254_1.jpg
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
[+] 3 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@KARTAL
Litvanya'yla CommonWealth kurma hakkında bir başarım var.Onu yapsanız güzel olurdu.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.