EU4 - İmparatorluklarınız
son reformdan önce tüm hre devletçikleri vassalınız oluyor ya kardeşim, onlara ve client state olarak kuracağjız vassallara dünyayı yediriyorsunuz.olay bu. diplomatik yer götürmüyorlar. bol bol vassal edinebiliyorsunuz. sonrasında da son reformu geçrdiğinizde devasa bir holy roman empire.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@jax61 Avusturya ile genelde 2 toprak aldıktan sonra koalisyondan dayak yiyip oyunu kapattığım için HRE ile haşır neşir olamadım oyunda çok :D
Senin oyunu gördükten sonra bende tekrar deneme yapmaya karar verdim.

BvvLdg.jpg

Şansım baya yaver gitti Brandenburg,Bohemya,Palatinate,Saxony ve Cologne ile ilk anda ittifak yaptım.Hepsi elector bunların.
Sonra macaristan a Osmanlının saldırdığını fark ettim ve bende saldırdım.Biraz ilerlediktan sonra koalisyon yememek için savaşı kestim.Birkaç sene sonra Venediğe girdim.Venedikten aldığım topraklarla bazı devletler koalisyona girme hakkı kazandılar ama yanımdaki ülkeler güçlü diye saldıramadılar.Liege HRE liderini Burgonyaya karşı savaşa davet edinde tüm müttefikleri burgonyaya karşı savaşa davet ettim.Hepsi savaşa katıldı.
Sonra fırsatçı Floransa koalisyon savaşı açtı.Bütün dostlar savaşta olduğundan bir tanesi dışında diğerleri yardıma gelmediler.Palatinate bana destek verdi.Arkalarında Polonya varmış şans eseri :D Bu seferde Polonya ile arkayı kurtardım ama kurtarana kadar ülkenin tüm varlıkları tükendi.50k manpower sıfırlandı sürüyle borçlar vs :D 
Bunlardan başka sıkıntı yaşamadan bu yıla geldim.Ülke genişlediği için HRE de daha güçlü konuma geldim tüm ülkeler destekliyor.

ZMM9qa.jpg

Yıllar ilerledikçe Osmanlı taraflarına doğru ilerlemeyi düşünüyorum.
Ara
hre içine ilerlememende fayda var. ikinci olarak din savaşında olası düşmanların osmanlı ve fransa. bunları alt etmen iyi olacaktır. agresiflik en büyük sıkıntıdır. ona dikakt ederek ilerlemek gerek. gelen toprakları hreye ekleme. çünkü din savaşındna sonra dini zorlama için 1 otorite harcaması gerekiyor. bunu hereticler meydana çıkınca otorite kendiliğindne sıfırlayacak. din savaşından sonra hereticleri döndürmek için bir toprak ekleyip 1 otorite kazanacaksın. kabul etmeyene çakacaksın gürzü. free city ler kabul etmeyecektir. gerekirse free city zımbırtısını bitirip döndüreceksin onları da. keşke macara saldırmasaydın. pu cb si geliyordu .
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Din savaşlarında Fransa ve Osmanlı ile savaşmakta problem yokta eğer benim müttefikler (brandenburg ile bohemya) protestanlık tarafına geçerlerse sıkıntı büyük olur.
Avusturya ile bende protestanlığa geçirsem ülkeyi ne kaybederim ?
Ara
Savaş dediğin böyle olmalı  :smiling:

3c99942582134f449c74f177ea0a0a63.png

Sonuç olarak Theodoro öncülüğündeki Müttefik devletler Koalisyon birliklerini yenmeyi başardı. Her iki taraftan 1 Milyonun üzerinde kayıp verildi, bu günü unutmayacağız. Atalarımızın ruhu şad olsun.

[+] 7 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ne kadar sürdü bu savaş ?
Geri Döndüm (Sayılır)
[+] 1 üye GamerGenc nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
3-4 yıl arası.
Ara
Büyük şeyler geliyor... @Blackwhist No spoilerino ma' m8

0A37C965C0CE17A384E27AEA05590FA3CC784327
[+] 5 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
F8894752F9C4239178F3BE2FBD810403B02090E4
Bir Roma da benden gelsin demek isterdim ama açgözlülüğüm yüzünden kuramadan oyun bitti.30-40 yıl önce kurabilirdim, Almanya yı yemiş Fransa görüntüsü elde edeyim en son kurarım diye düşünmüştüm.lol.
67BE05AF8389EBF746FD867852A1061329333E09
Roma olamamış Fransa İmparatorluğu  :(.
236DCB3A15A1536C2730C9C94A41CDFD93ED22D6
'Bu sefer Almanlara diz çöktürdük' demek için almıştım görüntüyü, Roma kuramayınca anlamı kalmadı.Yine de içim de kalmasın atayım.
7F44C9053E0458E84A6E026AF3CE8F587D9B67D0
[+] 5 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biz hala Brandenburgdan Almanya kurmaya çalışalım :(

Ellerine sağlık @iberkay
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
(22-12-2016, 16:10)GamerGenc : Biz hala Brandenburgdan Almanya kurmaya çalışalım :(

Ellerine sağlık @iberkay

Teşekkür ettim hocam.  :smiling:
Ara
Bol AE'li HRE dağıtmacadan sonra amacıma ulaştım, sonuç olarak mutluluğumu sizlerle paylaşmak isterim Steamhappy

adLAM2.png

Ottoya yaptığım son sefer esnasında koalisyon savaş açtı, oyunun sonlarında olduğum için pek umursamadım Steammocking

jX8OBr.png
[+] 9 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Royal Guard

Söylemek için biraz geç ama Avusturya ile oyunun başında Bohemya, Burgundiya ve Macaristana RM atarsan temiz bir union imparatorluğun olabiliyor. Oynaması da zevkli, tavsiye ederim.
Ara
Keşke Macaristan da senin olsaydı be @Blackwhist Steamfacepalm. Ama olsun HRE bizim Steamhappy.
G0kMNN.png
Ara
(22-12-2016, 23:43)bersun : @Royal Guard

Söylemek için biraz geç ama Avusturya ile oyunun başında Bohemya, Burgundiya ve Macaristana RM atarsan temiz bir union imparatorluğun olabiliyor. Oynaması da zevkli, tavsiye ederim.
O save silindi yanlışlıkla :/
Genelde Macaristana RM atarım ama 3-4 oyunda hiç PU düşmediler.Bu sefer RM yaparak değilde elektör ülkelerle aramı sıkı yapıp HRE ye 3-5 toprak katarak imparatorluğu elden kaybetmeyeyim mantığı ile oynamıştım.
Ara
g2W52O.jpg
R1PYV6.jpg
kGWg39.jpg

@Blackwhist biraz çıtayı yükseltmiş Ben ise paslanmışım 
@GaulTurk senin için :)
p8RNv0.png
[+] 7 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
O Yunanistan gerçek mi?
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
1VgkLA.gif

Greece ve Anadolu'daki devlet gözümden kaçmadı. Greece gerçek mi, Anadolu'daki devletin ismi ne?
G0kMNN.png
Ara
[+] 3 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-12-2016, 10:15)GaulTurk : Keşke Macaristan da senin olsaydı be @Blackwhist Steamfacepalm. Ama olsun HRE bizim Steamhappy.

Valla milyonluk ordular ile savaşmaktan sıkıldım Macaristan'ı almayı hiç düşünmedim  Steamfacepalm Çok sağlam blitzkrieg yaptım, bir kere imparator seçtiler sonrası "Dismantle HRE" ve tabii ki 1K AE..  Steammocking

@Fire çıta zaten yüksekti bu gidişle çıta Mars'a ulaşacak  Steammocking
@Aeschyli "otoban" challenge mı ?
[+] 2 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.