EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(13-10-2017, 18:05)Vickz : Osmanlı olarak Rusya'ya karşı ne tür taktikler uygulanır, ne yapmalıyız?

Ledger'dan ne kadar manpower'ı olduğunu kontrol et genelde Rusya başka bi ülkeyle savaş sonrası 0 manpower'a sahip oluyor, onu gördükten sonrası kolay.
Ara
(13-10-2017, 17:59)Josetarr : Şaka maka süper oldu bu granada oyunu

qJBnnZ.png

Bu oyunda herhalde Kastilya 100 yıl savaşlarına girip kaynak eritti? Aksi durumda 3. 4. oyunum önce ya beni yada Aragon'u tokatlıyor. 24k kendisinin 18k da Portekiz'in ordusu var.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
@Kurt Knispel hocam başkenti karşı tarafa taşıdıktan sonra portekizi savaş uzunluğundan çıkartıp sonra granadanın oradaki kaleye oturdum ben kastil gelip saldırıp saldırıp kaybetti en sonunda zafer benim oldu ondan sonrasında ise aragonla birbirlerini yemekten iyice zayıfladılar

Benim oyun böyle oldu en son çıldırma derecesine geldim adamlar güçsüz olduğu halde savaş açıyor biri açınca diğerleri de açıyor hemen kastilya aragon tunus birbirlerini bekliyorlar adeta 

vJ4BmO.png

İsyanlardan falan da manpower kalmadı zaten ama kıyıları alınca ekonomi manyak derecede şahlandı haberin olsun
Ara
kültür dönüşümü niye yapıyorsun. ana kültürün andalusian , imparatorluk olduğunda tüm iber kültürü kabul edilir kültür olacak, diğer yandan ekleyeceğin morocco ve berber kültürü, bunları yapsan isyan görmezsin.kültür dönüşümü çok gereksiz bir masraf.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(14-10-2017, 10:45)jax61 : kültür dönüşümü niye yapıyorsun. ana kültürün andalusian , imparatorluk olduğunda tüm iber kültürü kabul edilir kültür olacak, diğer yandan ekleyeceğin morocco ve berber kültürü, bunları yapsan isyan görmezsin.kültür dönüşümü çok gereksiz bir masraf.

Hocam hak iddiaları silinsin diye yoksa uğraşmam kültürle falan
Ara
1700lere geldim bende Endülüs ile baya da koloni falan yaptım. Yalnız İspanyolları tokatlamak dışında hiç zevkli bir kampanya olmadı. Fransa ve İtalya'da da yayılmaya uğraşıyorum ama pek zevk alamadım. İspanya ile İtalya-Fransa hakimiyeti oynasaydım daha keyifli olurdu belki. Endülüs'ün ideaları hoşuma gitmedi ve ordusu çöp.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
Herhangi bir şekilde oyundaki herhangi bir şehrin terraininin değişmesinin bir yolu var mı ?
Ara
(15-10-2017, 17:08)Kurt Knispel : 1700lere geldim bende Endülüs ile baya da koloni falan yaptım. Yalnız İspanyolları tokatlamak dışında hiç zevkli bir kampanya olmadı. Fransa ve İtalya'da da yayılmaya uğraşıyorum ama pek zevk alamadım. İspanya ile İtalya-Fransa hakimiyeti oynasaydım daha keyifli olurdu belki. Endülüs'ün ideaları hoşuma gitmedi ve ordusu çöp.

En iyisi swedenmiş bende ilk defa oynuyorum baltık ülkelerinden biriyle askeri  ideaları süper hem doğuya hem batıya  hem güneye genişledim
Ara
Kardeş utanmasan kuzeye de genişlerdin herhalde. :smile:
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-10-2017, 04:13)PashaZade : Herhangi bir şekilde oyundaki herhangi bir şehrin terraininin değişmesinin bir yolu var mı ?

Sorduğun eğer atıyorum grassaland olan bir yerin farmland e değişmesi ise öyle bir şey yok diye biliyorum.Hiç o tür bir eventle veya okuduğum yazılarda böyle bir bilgiyle karşılaşmadım olmaması lazım.
Terrain le ilgili şu bonus var yalnız.İlk çağ bonuslarından biri 'Başkentinin arazi türünde +1 saldırı bonusu' sağlıyor.Terrain le ilgili bildiğim tek değişiklik bu.Bu da bölgenin terrain ini doğrudan etkilemiyor orada ki terrain bonusunu arttırıyor çağ için.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-10-2017, 21:11)iberkay :
(16-10-2017, 04:13)PashaZade : Herhangi bir şekilde oyundaki herhangi bir şehrin terraininin değişmesinin bir yolu var mı ?

Sorduğun eğer atıyorum grassaland olan bir yerin farmland e değişmesi ise öyle bir şey yok diye biliyorum.Hiç o tür bir eventle veya okuduğum yazılarda böyle bir bilgiyle karşılaşmadım olmaması lazım.
Terrain le ilgili şu bonus var yalnız.İlk çağ bonuslarından biri 'Başkentinin arazi türünde +1 saldırı bonusu' sağlıyor.Terrain le ilgili bildiğim tek değişiklik bu.Bu da bölgenin terrain ini doğrudan etkilemiyor orada ki terrain bonusunu arttırıyor çağ için.

Evet onu sordum, teşekkürler bayağı merak ediyordum.  :heart:
Ara
(13-10-2017, 18:05)Vickz : Osmanlı olarak Rusya'ya karşı ne tür taktikler uygulanır, ne yapmalıyız?

Erken dönemde direk ona odaklı oynayıp güçsüzleştirmen lazım.

lbEMvl.jpg

Hayvan gibi güçlendikten sonra uğraşmaktan iyidir.  :smiling:
Ara
Haritayı göremedim çünkü kör oldum :)
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyler zorlayıcı bir oyun için hangi devleti önerirsiniz bizans falan deniyorum 1600den sonra bi uyuma çöküyor üstüme
Ara
Hiç oynamadım ama Navarra zor görünüyor. Ama ne oynarsan oyna belli bir tarihten sonra sıkıyor oyun.
[+] 2 üye ragnarl7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avusturya ile HRE kurmayı deneyebilirsin, sürekli değişik şeylerle uğraştığından can sıkıntısı fazla olmuyor. Onun dışında tarih ilerledikçe sıkılma geldiğine ben de katılıyorum.
[+] 1 üye Wilhelm nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-10-2017, 16:47)ragnarl7 : Hiç oynamadım ama Navarra zor görünüyor. Ama ne oynarsan oyna belli bir tarihten sonra sıkıyor oyun.

Deneyeceğim, Teşekkür ederim.

(17-10-2017, 17:27)Wilhelm : Avusturya ile HRE kurmayı deneyebilirsin, sürekli değişik şeylerle uğraştığından can sıkıntısı fazla olmuyor. Onun dışında tarih ilerledikçe sıkılma geldiğine ben de katılıyorum.

Avusturyayı oynadım macar pu eventinde diğer seçeneği seçince alt+f4 attım direk  :smile:

Ya arkadaşlar bir de bir yorumda iki kişinin ya da daha fazla yorumu nasıl cevaplayacağım bilen var mı?
Ara
Custom nation olarak oynanılan ülkeye ait bir başarım var mıydı? Var diye hatırlıyorum fakat emin olamadım.
Ara
Oyun ve DLC'ler indirime girmiş, çoğunlukla göçebe milletler ile oynuyorum DLC önerir misiniz? Birde El Dorado'yu sizce alayım mı, kendi devletimi oluşturmayı gerçekten çok istiyorum paket iyi mi?
Ara
(18-10-2017, 17:00)Vickz : Oyun ve DLC'ler indirime girmiş, çoğunlukla göçebe milletler ile oynuyorum DLC önerir misiniz? Birde El Dorado'yu sizce alayım mı, kendi devletimi oluşturmayı gerçekten çok istiyorum paket iyi mi?

Göçebe seviyorsan The Cossacks paketini almanı öneririm.Tamamen göçebeler üzerine yoğunlaşan bir paket zaten.El Dorado için biraz karışık ama kendi devletini oluşturmak, oynamak güzel oluyor.Daha önemli dlc lerin varsa almanı öneririm.Sahip olduğun dlc leri de yazarsan daha detaylı yardımcı olabiliriz.

(18-10-2017, 13:17)Dionysos : Custom nation olarak oynanılan ülkeye ait bir başarım var mıydı? Var diye hatırlıyorum fakat emin olamadım.

İdeas Guy: 3 development e sahip 800 puanlı custom nationla oyuna başlayın ve aylık gelirinizi 500 e getirin.

From Humble Origins: 50 puanı geçmeyecek şekilde custom nation oluşturun ve 2000 developmente sahip olun.

Rekindling The Flames: 200 puanı geçmeyecek şekilde en fazla 5 toprağa sahip Zerdüşt bir custom nation devleti oluşturun ve 'rekindle royal fires' desicion unu gerçekleştir.

For Odin!: 200 puanı geçmeyecek şekilde en fazla 5 toprağa sahip Norse custom nation oluşturun ve İskandinavya, İngiliz Adalarını core toprağınız haline getirip Norse inancına çevirin.

First Come, First Serve:Güney ya da Kuzey Amerika kıtasında, 200 puanı geçmeyecek şekilde Western teknoloji grubuna dahil bir custom nation oluşturun ve iki kıtayı birleştirin.

Çevirileri biraz gel geçir yaptım ama anlaşılıyordur umarım.Kolay almak için yollara gelirsek İdeas Guy başarımı için Amerika 3 dev lik topraklardan birini seçerek 'siberian frontier' ideasını alırsanız kısa sürede büyüyerek gerçekleştirilebilir.
From Humble Origins içinse 50 puanlık ülkeyi Pers topraklarının içinde kurmak ve kültürünü Pers yapmak ilk aşamada işinizi görebilir.
Rekindling The Flames başarımı içinse yine Pers toprakları içinde Pers kültürlü bir devlet oluşturulabilir.Hatta hızlıca başarım isteniyorsa bu 5 toprak haritada istenenlerin içinden seçilip Timur isyanlarla uğraşırken diğer 2 toprak alınarak erkenden alınabilir bir başarım.
For Odin! başarımı için tercih olarak Amerika'yı seçmek yine mantıklı olacaktır.
First Come, First Serve başarımı içinse kolonilerin oluşmasını bekleyip, kolonilerini yutarak ilerlenirse başarılı olabilirsiniz.Overlord, kolonilerini korumuyor.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.