EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oyunda -hele ki singleplayerda- hiçbir zaman "zamanında" teknoloji geçirmemek gerek, %5 ucuzlama bile kâr. Özellikle multiplayerlarda ne zaman savaş çıkacağına dair belirsizlik varsa bu savaşta dezavantajlı kalmamak adına askeri puanınızı bir kenara koyabilirsiniz, onun dışındaki tüm puanlar development'a gitmeli.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Oyunda ki en avantajlı teknoloji grubu hangisi?
Ara
(29-12-2017, 23:10)Dionysos : Oyunda ki en avantajlı teknoloji grubu hangisi?

Açık ara High American

Infantry_pips.png
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu görseli görmüştüm fakat bu enstitü ve teknoloji olayı ile ilgili en iyisi mi High American? Askeri yönden zayıf mı?
Custom nation kurarken sürekli batılı yaparım, askeri yönden mi güçlüydü neydi yoksa eski sürümde mi kaldı bu muhabbet?
Ara
(29-12-2017, 23:43)Dionysos : Bu görseli görmüştüm fakat bu enstitü ve teknoloji olayı ile ilgili en iyisi mi High American? Askeri yönden zayıf mı?
Custom nation kurarken sürekli batılı yaparım, askeri yönden mi güçlüydü neydi yoksa eski sürümde mi kaldı bu muhabbet?

Conquest of Paradise DLC'si ile birlikte High American tech grubu custom nationlara alınabilir olarak eklendiğinden beri en iyi teknoloji grubudur. Eskiden teknoloji grubuna göre teknoloji ücreti belirlenirken western ile aynı seviyeye sahipti ama buna rağmen askerleri daha iyiydi. Hala askerleri daha iyi ama teknoloji olayı artık enstütülere bağlı. 9. askeri teknolojide büyük bir fark açarak öne geçiyor neredeyse 1 high american ünitesi 2 western ünitesine denk geliyor bu yüzden oyundaki en iyi teknoloji grubu diyebiliriz. Sadece oyunun sonunda yakalıyor western high americanı.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ortaya çıkmamış olan enstitüleri, ülkemde çıkartabilme şansım var mı? Yoksa her enstitünün şu bölgede çıkacak diye bir algoritması mı var? Misal Rönesans'ın Moskova'da çıkma ihtimali var mıdır? Veya İtalya dışında bir bölgede?
Ara
@Dionysos

Bölgelere kısıtlanmış olan tek enstitü Rönesans enstitüsüdür. Geriye kalan tüm enstitüler oyunun gerekli özellikleri sağlayan her bölgesinde çıkabilir.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
"Gerekli özellikler"den kasıt nedir?
Ara
(30-12-2017, 13:21)Dionysos : "Gerekli özellikler"den kasıt nedir?

Mesela örnek verecek olursak "kolonicilik" enstitüsü için eski dünya (Afrika, Avrupa, Asya) daki bir devletin Amerika'dan herhangi bir şehri keşfetmesi yeterlidir bu gereken özelliktir. Başka bir örnek olarak "matbaa" enstitüsü içinse Devletin kuzey veya güney Almanya'da bulunması ya da Protestant olması gerekmektedir.
WhaW8Am.gif
Ara
(29-12-2017, 23:43)Dionysos : Bu görseli görmüştüm fakat bu enstitü ve teknoloji olayı ile ilgili en iyisi mi High American? Askeri yönden zayıf mı?
 High American sadece Custom Nation ile yapılabiliyor yani aslında oyunda yok. Onun dışında bakıcak olursak, tech 5'e kadar african,nomad diyebiliriz, 5ten 19a kadar Anatolian genel anlamda üstün, daha sonra Western öne geçiyor genel olarak. İndian tech 18'de üstün. Ama genel olarak Anatolian earlyde güçlü olduğu için rakiplerini erken dönemde yıkıp geç dönemde zaten herkesi yıkabilecek güce ulaştığı için en avantajlısı denebilir.
Ara
Sunset Invasion varsa CK2'den aktarılan oyunlarda da Amerika'da devasa bir High American Aztek oluyor diye hatırlıyorum.
Bunun dışında fantasy setting açık bırakılırsa RNW ile kurulan dünyalarda da High American imparatorlukların olması mümkün
WhaW8Am.gif
Ara
İyi akşamlar, benim EU4'üm orijinal, lâkin bende sadece "Rights of Man, El Dorado, Common Sense ve Mare Nostrum" var. Oyunumun zevki çıkar mı ayrıca hangi DLC'leri mutlaka almam gerek? Son olarak da Cradle of Civilisation gerekli mi?
İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.
Ara
Dlc sorularında hangi coğrafya da hangi tarz devletlerle oynamayı sevdiğin, istediğin önemli hale geliyor.Dlc ler genellikle belirli coğrafya veya olaylara yönelik çıktığı için.Nerede oynadığını ne tarz oynamak istediğini yazarsan daha iyi yardımcı olabiliriz. @Ahmed-i Sani
Ara
Öncelikle cevabın için sağ ol @iberkay. Ben Müslüman devletleri seviyorum. Şii, Sünni, İbadi fark etmez.
İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.
Ara
Cradle of Civilization senin için uygun bir dlc olabilir.Ortadoğuya yönelik çıkmış bir dlc zaten, Müslümanlığa yöneliyor genel olarak.Ayrıca Müslüman horde lerle oynamak istersen Cossacks ı da alabilirsin.Art of War ı da tavsiye edebilirim, Müslümanlığı direk olarak ilgilendirmese de kalan dlc ler içinde en çok oyununa değer katacak dlc olabilir.Eklentiler kısmından bu dlc lerin ne yenilikler getirdiğine de kendin göz atabilirsin : https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-eklentiler
Ara
Merhaba arkadaşlar ;
Öncelikle forumu yaklaşık 3-4 aydır takip ediyorum. EU4 ün bir çok püf noktasını rehberler sayesinde öğrendim ve uyguluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
bir kaç soruma cevap bulamadım, mutlaka vardır ama araştırmalarımda da göremedim.

1- Oyunum şu an korsan(1,22 Third Rome ve öncesi DLC MOD lar) ,ama orjinal almayı planlıyorum . steam den hangi paketler ile birlikte almam gerekli? ( yukarıda bir çok mesaj ve konu var inanın hiç birisi bana cevap olamadı, nedeni ise ; oyunda her şeyi yapmak istiyorum(savaş , ticaret, kolonicilik,). genelde Avrupa ve ecdad ile oynadım. diğer ülkelerle denemedim ama ilerleyen zamanlarda olabilir.)
2-Ülkemizin kolonilerinden gelen altınların belirli miktarı korsanlar tarafından ele geçiriliyor. hunt pirates ile protect trade arasında ki fark nedir ? korsanlara karşı hangisini yapmam gerekiyor.
3- trade nod lara ticaret paylarını arttırmak için gemi gönderin deniliyor. bu gemiler light ship ler mi ? gemi cinsini belirledikten sonra payı arttırmak için gemi yi nod a mı göndermem gerekiyor yoksa belirli bir görevi var mı ?
Ara
(04-01-2018, 16:22)jarlaxleah : Merhaba arkadaşlar ;
Öncelikle forumu yaklaşık 3-4 aydır takip ediyorum. EU4 ün bir çok püf noktasını rehberler sayesinde öğrendim ve uyguluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
bir kaç soruma cevap bulamadım, mutlaka vardır ama araştırmalarımda da göremedim.

1- Oyunum şu an korsan(1,22 Third Rome ve öncesi DLC MOD lar)  ,ama orjinal almayı planlıyorum . steam den hangi paketler ile birlikte almam gerekli? ( yukarıda bir çok mesaj ve konu var inanın hiç birisi bana cevap olamadı, nedeni ise ; oyunda her şeyi yapmak istiyorum(savaş , ticaret, kolonicilik,). genelde Avrupa ve ecdad ile oynadım. diğer ülkelerle denemedim ama ilerleyen zamanlarda olabilir.)
2-Ülkemizin kolonilerinden gelen altınların belirli miktarı korsanlar tarafından ele geçiriliyor.  hunt pirates ile protect trade arasında ki fark nedir ? korsanlara karşı hangisini yapmam gerekiyor.
3- trade nod lara ticaret paylarını arttırmak için gemi gönderin deniliyor. bu gemiler light ship ler mi ? gemi cinsini belirledikten sonra payı arttırmak için gemi yi nod a mı göndermem gerekiyor yoksa belirli bir görevi var mı ?

Öncelikle ilk sorunu cevaplayayım, orijinal aldıktan sonra oyunu almanı ilk önerdiğim eklentiler Art of War ve Common Sense'dir. Bunların ardından Rights of Man ve kolonicilik istediğine göre El Dorado alabilirsin. Bundan sonra kendi keyfine göre, oynayacağın bölgeye göre eklentiler satın alabilirsin. İkinci soruna gelirsek korsanlara karşı "hunt pirates" seçeneğini kullanman gerek, "protect trade" özelliği senin gemi başına oradaki ticaret gücünü arttırır. Üçüncü sorunun cevabı ise Light Shipler olucak. Belirli görevi önceden bahsettiğimiz "protect trade" özelliği.
WhaW8Am.gif
Ara
1-Common sense en önemlisi. Ötekiler tam hatırlamıyorum.

2-Korsanlara karşı hunt pirates yapmalısın

3- Ticaret puanını light shiplerle protect trade yaparak artırırsın
Sic Parvis Magna
Ara
@PCOyun ve @altnkurt cevaplarınız için teşekkür ederim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.