EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Kuzey italyayı kendine almana gerek yok. Bölgenin HRE ye eklenmiş olması yeterli. HRE ye ekledikten sonra elinden çıkartırsan bu etkiden kurtulmuş olursun.
@Targutay
Ara
Avusturya oynuyorum Burgonyaya İmparatorluk yasaklaması savaş sebebi ile girdim topraklarını bilfiil işgal ettim ve ordusunu yok ettim veraset evrntikin tetiklenmesi için nekadar beklemeyi m
Ara
Bir süre savaş yorgunluğu yemesini bekleyebilirsin ama varisi varsa zor gelir biraz.Bir de aklında bulunsun tam işgal etmeden önce 50 savaş skorunu geçtiğinde işgal etmediğin kalenin bölgesinden toprak iste vermeyeceği için ai stabhit yiyecektir.Bu şekilde -3 e sabitlersen istikrarını gelme şansını arttırabilirsin.Burgonya eventi için en uygun zamanlar varissiz olduğu zamanlar onun üstüne güzelce yorarsan eventi alma ihtimalin yüksek olacaktır.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...et-rehberi

Burgonya eventi ile ilgili detaylı bilgiye bu konu üzerinden ulaşabilirsin. @Targutay
Ara
Bir ülke nasıl pu olmadan inherit olur biri bana bunu açıklasın lütfen?
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
(15-08-2018, 05:50)murathan3459 : Bir ülke nasıl pu olmadan inherit olur biri bana bunu açıklasın lütfen?

Oyunda tarihi olaylar eventler ile yansıtılmıştır, Eğer Burgonya tarihini okursan kralın savaş esnasında ölüp varissiz olması neticesinde(sanırım), hanedanın kraliyet evliliklerine göre devlet toprakları miras kalıyor .
Ara
Buradan olayın tarihsel arkaplanı hakkında bilgi alabilirsiniz:

https://forum.strategyturk.com/konu-onem...#pid109891

@murathan3459 @Targutay
Ara
Burgonya hakkındaki soruma verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim 6 yıllık bir savaş sonrasında inherit oldu şimdi şunu sormak istiyorum , oyun başında Bohemya ile kraliyet evliliği yaparak tahta bir Hausburg geçirebiliyoruz sonrasında Bohemya ya gelen hussiler eventinde yapay zeka hussi liderri olan adamı kral seçmezse Bohemya Avusturya ya Pu olur mu ?
Ara
Macaristan da olan durum gibi bir şey soruyorsan hayır olmuyor.Normal pu şartları gibi olur varissiz ve senin hanedanından ise succession war veya direk pu gelebilir ancak Bohemya bölgesine gelen gelişmeler ve Hussi eventlerinin detaylandırılmasından sonra Hussi lideri seçmediğini hiç görmedim.
Bununla uğraşmak yerine oyun başı sadece evlilik yapıp Habsburg geçtiğinde claim throne ile hızlıca savaşla pu alabilirsin Bohemya yı.Ayrıca Bohemya pu görevin de var oyun başında alamasan bile gerekli şartları sağlarsan yine pu için savaş sebebi alabilirsin.
Ara
Oyunun başında Bohemya kralsız bir biçimde başlıyor. Dolayısıyla yeni Kral onunla evlilik yapan ülkelerin hanedanları arasından seçiliyor. Bohemya'yı başlangıçta pu alma taktiği oldukça yaygın bir taktiktir. İttifak atmadan evlilik atılır ve savaş hazırlıklarına başlanır. Taht için Kral seçildiğinde Habsburg hanesini gördüğün gibi claim throne yaparak savaş açarsan Bohemya'yı PU alabilirsin.
Ara
Oyun başında Bohemya'yı bu şekilde Pu almayı doğru bulmuyorum çünkü bağımlı devlet aldığı toprağı HRE ye eklemiyor ben Müttefiği olup Bohemya'ya Polonya'dan toprak yedirmeyi tercih ediyorum, böylece ekstra imparatorluk otoritesi kazanmış oluyorum ayrıca Avusturya görev ağacında, Bohemya ve Avusturya için "Birliğin Rotasyonu" savaş sebebi veren görevler var.
Ara
Bir ticaret ürününün bonusunu almak için şartlar nedir?
Ara
Bir Videoda Papalık devletinin elektör olduğunu görmüştüm elinde sadece roma Vardı, oyuncu Romayı alıp "rein the İtaly" kararını verdikten sonra Papalık istemeden, vilayete dön seçeneği ile toprakta Core"u olan papalığa geri verdi bu işin sırrı nedir ?
Ara
(20-08-2018, 14:14)mertcam : Bir ticaret ürününün bonusunu almak için şartlar nedir?

Bi ürün hem üretildiği bölgeye belli bonuslar katar hem de dünya üzerindeki ticaretinde %20 pay sahibiysen ülke geneli bonuslar katar.

(21-08-2018, 00:50)Targutay : Bir Videoda Papalık devletinin elektör olduğunu görmüştüm elinde sadece roma Vardı, oyuncu Romayı alıp "rein the İtaly" kararını verdikten sonra Papalık istemeden, vilayete dön seçeneği ile toprakta Core"u olan papalığa geri verdi bu işin sırrı nedir ?

Katolik devletler papalığı işgal ettiğinde kötü etkilere sahip olur. Daha sonra da papa romayı geri ister vermezse daha kötü etkilerle karşılaşılır falan. Oyuncu romayı alıp rein italy decisionunu geçirdikten sonra bu etkilerden zarar görmemek için anında romayı geri vermiştir. Başkenti artık hre'de olan papalık da bi hre üyesi olur. Daha sonra da bi ara boşalan bi elektörlüğü papaya vermiştir.
Sic Parvis Magna
Ara
Ya arkadaşlar aztek ile oyun açıyorum 2 dir kimse yanıma koloni atmıyor. Yıl olmuş 1600 kuzey amerikaya atılmıs karayiplere atılmıs güney amerikaya atılmıs bir tek benim bulundugum ve gordugum alana koloni yok. Sürekli savas açıyorlar fakat claimleri iç kesimler oldugundan toprak almak yerine her daim para ve tazminat istiyorlar.
Bu bugmudur yoksa bir çaresi varmı ? Şehir satmaya kalksan alan yok , savaş sonrası toprak versen alan yok koloniyi de ilginctir hic atan yok.
Ara
(17-08-2018, 19:13)Targutay :
(15-08-2018, 05:50)murathan3459 : Bir ülke nasıl pu olmadan inherit olur biri bana bunu açıklasın lütfen?

Oyunda tarihi olaylar eventler ile yansıtılmıştır, Eğer Burgonya tarihini okursan kralın savaş esnasında ölüp varissiz olması neticesinde(sanırım), hanedanın kraliyet evliliklerine göre devlet toprakları miras kalıyor .

(17-08-2018, 20:15)Voidian : Buradan olayın tarihsel arkaplanı hakkında bilgi alabilirsiniz:

https://forum.strategyturk.com/konu-onem...#pid109891

@murathan3459 @Targutay

Ülkeyi yazmayı unuttum benim hatam. Burgonya'dan bahsetmiyorum, Fransa oynarken birden bire hiç bir event vs. gelmeden Savoy inherit oldu. Birden yok oldu adamlar, bütün toprakları, askerleri, gemileri her şeyi benim oldu.Üstelik savaş falan yoktu sadece evlilik vardı aramızda.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
@murathan3459 bildiğim kadarıyla bir ülke diğer ülkeyi her puya düşürdüğünde(ki buna monarkın ölüp varisinin tahta geçmesi de dahil yani bu da aslında bir pu) az olsada inherit etme şansı vardır. Senin şansına bu durım meydana gelmiş. Bunu etkileyen faktörler de diplomatic reputation ve karşı tarafın toprak sayısı diye hatırlıyorum ayrıca istikrarda etkiliyor olabilir.
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
https://i.hizliresim.com/VDNnjZ.png

Bazen oyun baslangıclarımda oluyor ama neden ?
Ara
Zorluk seviyesini artırmışsın.
Sic Parvis Magna
Ara
Ben forumda yeniyim ama bütün rehber konuları olsun merak ettiğim konular olsun hepsini okuyorum. Oyunu da buradan öğrenmiş ve +500 saat oynamış biri olarak soruyorum. Siz afrikada koloni yaparken daha önceden gidip ordu ile oradaki yerlileri temizliyor musunuz? Aksi halde yerlilerin kültürünü benimsiyor o vilayet bunun bir artısı veya eksisi var mıdır?

Savaş Antlaşması ekranında Transfer Trade Power ve Trade Steering var bunların farkları nelerdir?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.