EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(22-08-2018, 14:11)Th3ÂlpHa : Ben forumda yeniyim ama bütün rehber konuları olsun merak ettiğim konular olsun hepsini okuyorum. Oyunu da buradan öğrenmiş ve +500 saat oynamış biri olarak soruyorum. Siz afrikada koloni yaparken daha önceden gidip ordu ile oradaki yerlileri temizliyor musunuz? Aksi halde yerlilerin kültürünü benimsiyor o vilayet bunun bir artısı veya eksisi var mıdır?

Savaş Antlaşması ekranında Transfer Trade Power ve Trade Steering var bunların farkları nelerdir?

Trade companye verdiğim için kültürüyle hiç uğraşmıyorum.

Transfer trade power o anlaşmayı yaptığın ülkenin bölgedeki ticaret gücünün %40ını(?) sana geçirirken, steering'de direk kendi tüccarlarını, ticareti sana doğru yönlendirmek için yerleştirir.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-08-2018, 14:11)Th3ÂlpHa : Ben forumda yeniyim ama bütün rehber konuları olsun merak ettiğim konular olsun hepsini okuyorum. Oyunu da buradan öğrenmiş ve +500 saat oynamış biri olarak soruyorum. Siz afrikada koloni yaparken daha önceden gidip ordu ile oradaki yerlileri temizliyor musunuz? Aksi halde yerlilerin kültürünü benimsiyor o vilayet bunun bir artısı veya eksisi var mıdır?

Savaş Antlaşması ekranında Transfer Trade Power ve Trade Steering var bunların farkları nelerdir?

Yerli sayısı asimilasyon miktarını doğrudan etkiler. Asimilasyon da kolonileştikten sonra bölgede oluşacak üretimi belirler. Yerlileri temizlemek o bölgeden gelecek ürün miktarını azaltır.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-08-2018, 19:46)glorfindel : @murathan3459 bildiğim kadarıyla bir ülke diğer ülkeyi her puya düşürdüğünde(ki buna monarkın ölüp varisinin tahta geçmesi de dahil yani bu da aslında bir pu) az olsada inherit etme şansı vardır. Senin şansına bu durım meydana gelmiş. Bunu etkileyen faktörler de diplomatic reputation ve karşı tarafın toprak sayısı diye hatırlıyorum ayrıca istikrarda etkiliyor olabilir.

Bunun hakkında bir şey bulamadım ama dediğiniz gibi olabilir. Sağolun hocam.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
(21-08-2018, 19:14)murathan3459 :
(17-08-2018, 19:13)Targutay :
(15-08-2018, 05:50)murathan3459 : Bir ülke nasıl pu olmadan inherit olur biri bana bunu açıklasın lütfen?

Oyunda tarihi olaylar eventler ile yansıtılmıştır, Eğer Burgonya tarihini okursan kralın savaş esnasında ölüp varissiz olması neticesinde(sanırım), hanedanın kraliyet evliliklerine göre devlet toprakları miras kalıyor .

(17-08-2018, 20:15)Voidian : Buradan olayın tarihsel arkaplanı hakkında bilgi alabilirsiniz:

https://forum.strategyturk.com/konu-onem...#pid109891

@murathan3459 @Targutay

Ülkeyi yazmayı unuttum benim hatam. Burgonya'dan bahsetmiyorum, Fransa oynarken birden bire hiç bir event vs. gelmeden Savoy inherit oldu. Birden yok oldu adamlar, bütün toprakları, askerleri, gemileri her şeyi benim oldu.Üstelik savaş falan yoktu sadece evlilik vardı aramızda.

Dİplomatik itibari yüksek büyük devletler savoy gibi küçük devletleri pu almadan direk inherit edebiliyor.
Ara
Her kral öldüğünde personal union olarak bulunan devletlerin belirli bir inherit şansı bulunur. İlk persona union olduğunda yinr kral ölümü olduğundan bu ihtimal yine geçerlidir. Bu inherif şansını diplomasi ekranından o devletin kral sekmesine farenizi getirerek görebilirsiniz.
Ara
Korsanlık yaparken minimum kaç gemi kullanıyorsunuz?

Bir bölgede baskın güç olmak için ne kadar Light Ship kullanıyorsunuz?

Yani kısaca ticaret yaparken gemi kullanımınız nasıl?
Ara
@Th3ÂlpHa Bölgesine göre değişir. Kırım'da az miktar gemiyle baskın güç olabilirken İskenderiye, Ceneviz ve İngiliz Kanalı bölgelerinde çokca gemiye ihtiyaç duyabilirsin. Topladığın noda yakınsa en az %50 civarlarına kadar çıkarmanda fayda var. Topladığın nodda da %80'lere kadar yüklenmeni öneririm. Çok uzak nodlarda fazla gemi kullanmayabilirsin.
Korsanlık da sana akan değil senden ileriye akan nodlarda yapıldığında etkili olan bir yöntem. İspanya ile Sevilla'da ticareti toplarken Karayiplerde korsanlık yaparsan sana akacak ticareti baltalamış olursun. Onun yerine Cenevizde korsanlık yapabilirsin. İngiltere mesela Sevilla'da korsanlık yapabilir.
Sayılara gelince farklı oranlarda dağıt en çok gelir hangisinde oluyorsa o şekilde kullan. Ama nadir durumlar dışında ticareti korumak korsanlıktan genelde daha fazla gelir getiriyor.
Sic Parvis Magna
Ara
(24-08-2018, 14:44)altnkurt : @Th3ÂlpHa Bölgesine göre değişir. Kırım'da az miktar gemiyle baskın güç olabilirken İskenderiye, Ceneviz ve İngiliz Kanalı bölgelerinde çokca gemiye ihtiyaç duyabilirsin. Topladığın noda yakınsa en az %50 civarlarına kadar çıkarmanda fayda var. Topladığın nodda da %80'lere kadar yüklenmeni öneririm. Çok uzak nodlarda fazla gemi kullanmayabilirsin.
Korsanlık da sana akan değil senden ileriye akan nodlarda yapıldığında etkili olan bir yöntem. İspanya ile Sevilla'da ticareti toplarken Karayiplerde korsanlık yaparsan sana akacak ticareti baltalamış olursun. Onun yerine Cenevizde korsanlık yapabilirsin. İngiltere mesela Sevilla'da korsanlık yapabilir.
Sayılara gelince farklı oranlarda dağıt en çok gelir hangisinde oluyorsa o şekilde kullan. Ama nadir durumlar dışında ticareti korumak korsanlıktan genelde daha fazla gelir getiriyor.

Öncelikle yardımınız için teşekkürler. Oyunda ticaret yapmaktan büyük zevk aldığım için 300-400 saatlik İngiltere oyuncusuyum. Forumlar olsun videolar olsun hepsine çok baktım. Yerli yabancı sürekli videolar izliyordum. Sonra bu forumda gezindikçe sorular sorma gereği duydum ki sağ olun sizler de çok yardım ediyorsunuz. Konuya gelecek olursak kullanımlarını kavradım fakat yeterlilik konusunda sıkıntı çekiyorum(Nicelik bakımından). Yani korsanlık yapmaya 5-10 Light Ship göndermem yeterli mi veya genellikle 100-200 light ship basar hepsini eşit sayıda bölerek kontrol ettiğim/etmek istediğim yerlere gönderiyorum. Fakat gereği var mı? 10 nokta kontrol ediyorsam 100÷10= 10 Light Ship eşit olarak her yere gönderirim kimse baskın güç olamasın diye. Yani sizce %90' lık kontrol ettiğim bir yere gemi göndermenin anlamı var mıdır? Hani oyunu oynarken mükemmel ve ayrıntılı derecede ticaret yapmak istiyorum. O yüzden nicelik sıkıntısı yaşıyorum. Ayrıca hindistana çıkmadan aylık ortalama 400-500 dukat gelir elde ediyorum Yüce Britanya İmparatorluğu ile  :joy:
Çıktığımda ise 600-700 bazen geçiyorum bile. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Ara
%90'ını kontrol ettiğin bi yere gemi göndermek pek fayda sağlamaz. Belki İngiliz kanalı gibi bi yerde 500 duka topluyosan %90'ı 95'e çıkarmak isteyebilirsin ama 2 duka fark için %90'dan 95'e çıkartmaya çalışmak pek mantıklı değil.
Her yere eşit dağıtmak da pek mantıklı değil. Kanal için konuşursak Lübeck, Kuzey Denizi, Karayipler, Fildişi, Cheesapake gibi direk kanala akan bölgelerde en az %80 yapmaya çalışabilirsin. Fakat Fildişinden %50 çekiyorken gidip Goa'da Bengal'de gemileri gezdirmek çok verimli olmayacaktır. Hint ticaretinin %100'ünü de çeksen adam fildişini veya aden körfezini kontrol ederek tüm ticaretini çalabilir.
Merchantları da direk sana akan bölgelere harcama. Birden fazla çıkışı olan bölgelerde kullan. Hudson körfezi, Hürmüz, Etiyopya, Samarkand gibi yerler zaten direk ileri akacaktır. Oralarda gücün olması yeterli. Merchantları Karayipler, İskenderiye, Fildişi gibi çok çıkışlı yerlerde kullan.
Sic Parvis Magna
Ara
@Th3ÂlpHa Aslında bir bölgede ticarette baskın güç olmanın bir çok yolu var bölgeye sahip isen ticaret ve üretim binaları o bölgede gemi kullanmadan bile üstün olmanı sağlayabilir. Eğer dünya fethi gibi harita boyama derdin yoksa idealar ile destekli bir ticaret imparatorluğu bile kurabilirsin. Örnek olarak benim Osmanlı Devleti ile Hindistan'a inmeden sadece ticaret üzerine oynadığım oyundaki ticaret gücüm %180 olmuştu. Bu oyunda benimde en sevdiğim şeylerden biri ticaret. AzP79B.jpg
[+] 2 üye GameTroll nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-08-2018, 19:00)GameTroll : @Th3ÂlpHa Aslında bir bölgede ticarette baskın güç olmanın bir çok yolu var bölgeye sahip isen ticaret ve üretim binaları o bölgede gemi kullanmadan bile üstün olmanı sağlayabilir. Eğer dünya fethi gibi harita boyama derdin yoksa idealar ile destekli bir ticaret imparatorluğu bile kurabilirsin. Örnek olarak benim Osmanlı Devleti ile Hindistan'a inmeden sadece ticaret üzerine oynadığım oyundaki ticaret gücüm %180 olmuştu. Bu oyunda benimde en sevdiğim şeylerden biri ticaret. AzP79B.jpg

Orduyla danışman masrafı denk biri. İşte buna gerçek bilim sevgisi derim.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar İran coğrafyasında timur ile mi oynamak daha mantıklı yoksa ajam ile mi?
Hangisi daha iyidir ve avantajları nelerdir?
Ara
Ajam sanki daha iyi gibi. Persia kurmak için gerekli yerlerin çoğuna sahip. Şii+Persia'nın moral gücüyle baya avantaj elde ediyor.
Timur'da sancılı bir başlangıç olsa da kısa zamanda vassallarını annexleyerek bölgeyi domine edebilir ve hindistana yürüyebilir.
Tavsiyem şimdi Ajam-Persia oynayıp Dharma'dan sonra Timur-Mughal denersin. Yeni mekanikleri de görmüş olursun.
Sic Parvis Magna
Ara
Sp için timur her türlü daha iyi, mp için tartışılır ama ben ajam tercih ederim.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Alduin. Timur çok daha güçlü başlar. Şah Ruh ölmeden Acem dalıp kolayca alınabilir. Bu sayede vassalların LD düşer. Eğer bir şekilde vassallar isyan ederse Delhi, Nogay tarzı allylar ile savaş kazanılıp yine LD düşürülebilie. 1454ten sonra vassallar 0 puan harcanarak 1 ay içinde annexlenir. 1460 gibi dev bir İmparatorluk haline gelir devlet. Ardından Hindistana girip Mughal da kurulabilir.

Acem ise daha küçük bir devlet. Fakat Persia kurabilmesi ile farklı bir oynanışa sahip. Persia kurmak için vassalları isyan halinde olan Timur'u 1 savaşta yenmek yeterli olacaktır. Bölge çok daha uzun sürede toplanır fakat zevkli bir oyun sunar ve Persia ideaları da çekici olur.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Aytaç
Anladım hocamda ben biraz zorlanmak ve eğlenceli olsun diye acem ile başladım persiayı kurma yolunda ilerliyorumda timur hiç beklenmedik zamanda savaş ilan etti. Şuan durumu bir şekilde kurtarabilirim 2-3 müttefik almıştım yanıma fakat yine zorlanacağım gibi.
Genel olarak idealar konusunda ve teknoloji konusunda baya sıkıntılı ülkeler doğu ülkeleri.
İdea olarak nasıl idealar seçmeliyim ve teknoloji olayını nasıl kurtarabilirim? yani genel olarak batılı ülkelere göre teknolojide çok geri oluyoruz.
Bu nedenle sizce, karakoyunluyu persiyayı kurmak için gerekli olan bölgeyi alıp bırakmak mı yoksa batıdanda toprak almak mantıklı mı?
Yani batıya açılmalımıyım karakoyunludan gerekli bölgeyi alıp persi kurduktan sonra yoksa direk doğudan hindistan tibet ne varsa ilerleyeyim mi?
Kuzeydeki transoxiana ve nogat gibi devletleri ilerleyen zamanlarda ilhak etmek yerine vassal yapmak mantıklı mı? yoksa genişlemek yararlı mı?

Edit:Timurla olan savaşta durumu kurtarabilirim zannediyordum 30klık ordu toplamış bir de müttefikler parçaladılar içimizden geçtiler saveyi geri alıp tekrar oynayabilirim taktiği olan varsa?
Ara
@Alduin Timur'un vassalları ile ilişki geliştir. Onlar savaşta yardım etmez büyük ihtimal kendi topraklarında otururlar. Biraz da şans işi açıkçası. Şah Ruh inat edip ölmezse vassalları da gelir o zaman işin zor. Ama dediğim gibi vassallarına oyna hatta gerekirse bağımsızlığını destekle kendine allylar bul. Ama en iyi yöntem. Şah Ruh ölene kadar oturup beklemek sonra vassalları Timur'u halleder. Timur vassalları ile uğraşırken sen hem Fars hem Timur'a dalip gerekli yerleri alabilirsin.

Ben de Acem oynarken bir seferinde Timur bana savaş açmıştı. Şah Ruh bir kaç sene ölmeyince ülkem büyük ölçüde işgal yemişti ama savaşı olabildiğince uzattım Şah Ruhun ölümünü bekledim sonra vassalları bırakıp gidince rahatça savaşı geri çevirmiştim.

Ekleme: Karakoyunludan Tebriz'i Alman önemli. Orası ticaret merkezi. Onun dışında diğer devletlere sınır topraklarını alıp başkasının Karakoyunludan toprak almasını engelleyebilirsin.

Doğu'da da vassallar çıkartılıp beslemek mantikli olabilir. Çok coreu olan devletler daha iyi olur. Örneğin Transoxiana civarında Khiva salınabilir
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-08-2018, 23:38)Aytaç : @Alduin Timur'un vassalları ile ilişki geliştir. Onlar savaşta yardım etmez büyük ihtimal kendi topraklarında otururlar. Biraz da şans işi açıkçası. Şah Ruh inat edip ölmezse vassalları da gelir o zaman işin zor. Ama dediğim gibi vassallarına oyna hatta gerekirse bağımsızlığını destekle kendine allylar bul. Ama en iyi yöntem. Şah Ruh ölene kadar oturup beklemek sonra vassalları Timur'u halleder. Timur vassalları ile uğraşırken sen hem Fars hem Timur'a dalip gerekli yerleri alabilirsin.

Ben de Acem oynarken bir seferinde Timur bana savaş açmıştı. Şah Ruh bir kaç sene ölmeyince ülkem büyük ölçüde işgal yemişti ama savaşı olabildiğince uzattım Şah Ruhun ölümünü bekledim sonra vassalları bırakıp gidince rahatça savaşı geri çevirmiştim.

Ekleme: Karakoyunludan Tebriz'i Alman önemli. Orası ticaret merkezi. Onun dışında diğer devletlere sınır topraklarını alıp başkasının Karakoyunludan toprak almasını engelleyebilirsin.

Doğu'da da vassallar çıkartılıp beslemek mantikli olabilir. Çok coreu olan devletler daha iyi olur. Örneğin Transoxiana civarında Khiva salınabilir

İlk baş ölmedi zaten direk bana saldırdı. Şimdi tekrar ajamla baştan oynadım bu sefer şans yüzüme güldü ve Timurun tüm vasalları kendisine savaş ilan etmiş :)
Benim hiç bir şey yapmadığım halde oldu bu bende o sırada mazandıranı ilhak etmiştim şuan casus ağı kurup bir an önce işgal etmeye bakacağım tek başına kaldı zaten.
Yardımcı olduğun için sağol.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yahudilikle ilgili bir başarım var mı
Ara
Mamlükle hangi devleti kuruyum rum mu bizans mı italyamı ypksa mughalimi kuruyum
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.