EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(09-01-2019, 13:48)Strategos : Arkadaşlar Avusturya ve HRE üzerine ilk oyunlarımı atıyorum, birkaç sorum var.

Polonya'dan HRE toprağı olan Neumark'ı aldım fakat toprak bana geldi.Pomerinia prensliğine vermek istiyorum, böyle bir şey mümkün mü?

1.28'de başlangıç için Bohemya ve Macaristan PU taktiğini anlatır mısınız? Evlilik atıp ikisinide ally attım fakat benim hanedan geçtiği bir süreliğine ardından hemen değişti..

1. Şehrin üzerine tıklayınca Return Province yazan bir ikon var ona tıklayarak yapılabiliyor. Ama bunu yapınca Pomerania'ya değil de Polonyaya da gidebilir. İkonun üzerine geldiğinde yazar kime gideceği. 10 prestije mal olur. Ayrıca sell province yöntemiyle de yapabilirsin. Ama bunlar için corelamış olman gerekiyor mu onu bilmiyorum. Şehri iade etmek için en iyi yöntem barış yaparken iade etmektir. Hem agresif genişleme cezası almazsın. Barış ekranında "return cores" sekmesinden iade edilebilir.
2. Bohemya ile sadece evlilik yapacaksın ve senin soyundan birinin tahta geçmesini bekleyeceksin. Tahta Habsburglardan biri geçince claim throne yapıp savaş açarak PU'na alacaksın. Ayrıca oyunun hemen başında rival slotunun birini boş bırakırsan claim throne yaptığında Bohemya'yı rival eklersin. Rival ekledikten az bir süre sonra Bohemya evliliği bozduğu için stability cezası da yememiş olursun. Macaristan ise daha farklı. Macaristanla evlilik yaptığında Habsburg soyundan bir varisi oluyor. O varis 15 yaşına geldiğinde Macaristan'a event geliyor. Event sonucunda ya direk sana PU düşüyor ya da tahta Hunyad geçiyor. Hunyad geçince de sana Restoration of Union savaş sebebi veriyor. Savaş açarak PU yapabilirsin.
[+] 1 üye mmmutlu93 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@süleyman maik dotf ile hre imparatorunun da muttefiklikten farkı olmadığını anlatıyorum ben de. Sen Bohemya'ya saldırdığında Avusturya savaşa çağırılır fakat reddedebilir. Reddettiğinde de -1 diplomatik reputation vs. eksi etkiler alır. Kendi müttefiğinin müttefiğine saldırmak gibi.
Ara
(09-01-2019, 13:19)mmmutlu93 :
(09-01-2019, 12:51)Emekli Tüccar : Timur ile kültürü nogay yapmama rağmen golden horde reformlayamıyorum değiştirildi mi acaba

Yönetim biçiminin Steppe Nomads olması gerekiyor.

onu değiştiremiyoruz galiba değil mi
Ara
(09-01-2019, 14:31)Emekli Tüccar : onu değiştiremiyoruz galiba değil mi

Değiştirilemiyor diye biliyorum.
Ara
1821 e geldim istatistik ekranı geldi devam etme seçeneği falan yok videolarda falan devam etme seçeneği oluyodu neden böyle
Ara
(09-01-2019, 15:22)RawWrath : 1821 e geldim istatistik ekranı geldi devam etme seçeneği falan yok videolarda falan devam etme seçeneği oluyodu neden böyle

Ironman değilse devam edilebiliyor. Ironman ise 1821de bitiyor.
Ara
(09-01-2019, 15:36)mmmutlu93 :
(09-01-2019, 15:22)RawWrath : 1821 e geldim istatistik ekranı geldi devam etme seçeneği falan yok videolarda falan devam etme seçeneği oluyodu neden böyle

Ironman değilse devam edilebiliyor. Ironman ise 1821de bitiyor.

Ironman modda oynuyordum yani devam ettirme şansım yok
Ara
@RawWrath oyunun dosyalarından bitiş tarihini uzatabiliyorduk sanırım. Ironman bozulacak tabi. İstiyorsan bi bakayım.
Sic Parvis Magna
Ara
(09-01-2019, 14:38)mmmutlu93 :
(09-01-2019, 14:31)Emekli Tüccar : onu değiştiremiyoruz galiba değil mi

Değiştirilemiyor diye biliyorum.

horde ile oynadıktan sonra diğer devletler tat vermiyor 50 devin üstünde 40ı geçkin şehirim olmuştu admin idea ile resmen şehir fethetmek en az 60 70 monark puanı getiriyordu
Ara
(09-01-2019, 16:36)altnkurt : @RawWrath oyunun dosyalarından bitiş tarihini uzatabiliyorduk sanırım. Ironman bozulacak tabi. İstiyorsan bi bakayım.

Bozulsun sorun yok yardım edebilir misiniz nasıl oluyorsa
Ara
meraba arkadaşlar ben steamda orjinal eu4 ve tüm dlcler var ben eski bilgisayarımda oynarken oyun tamamen sorunsuz çalışıyodu yeni bilgisayara geçince bi sorun oldu oyun açılıyor ama 1500 yılından sonra ülke seçince oyunum donuyor 5 dakkaya gibi açılıyor ama her seferinde bunu beklemek sıkıcı nasıl bunu düzeltebilirim mod vb. hiçbişey kullanmıyorum
Ara
(09-01-2019, 18:54)RawWrath :
(09-01-2019, 16:36)altnkurt : @RawWrath oyunun dosyalarından bitiş tarihini uzatabiliyorduk sanırım. Ironman bozulacak tabi. İstiyorsan bi bakayım.

...\SteamLibrary\steamapps\common\Europa Universalis IV\common\defines.lua

END_DATE = "1821.1.2" yazan satırı bulup o tarihi istediğin tarihe ayarlamayı dene. Çok da abartma, oyun çökmesin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-01-2019, 19:43)altnkurt :

...\SteamLibrary\steamapps\common\Europa Universalis IV\common\defines.lua

END_DATE = "1821.1.2" yazan satırı bulup o tarihi istediğin tarihe ayarlamayı dene. Çok da abartma, oyun çökmesin.

Teşekkürler
Ara

devam edersin ama hiç yeni teknoloji falan gelmez
Ara
Bazı toprakları savaşı kazansam da “burayı core yapamazsınız” uyarısı aldığım için alamıyorum çözümü nesir ?
Bir de vassal yaptığım ülkeyi annexlersem bu core tapılamayan şehir de geliyor mu ?
Son olarak vassalımın libertysini nasıl azaltırım ? Rehbere baktım develop demişler ama şehrin bana ait olmadığını iddia ediyor oyun developlayamıyorum

EKLEME
Bir de defender of the faith olmamın üzerine gelince yazan şeyler dışında katkısı var mı ? Değer mi
Ara
paran varsa bas gitsin kardeşim benim.
Ara
(10-01-2019, 00:48)Raistlin : Bazı toprakları savaşı kazansam da “burayı core yapamazsınız” uyarısı aldığım için alamıyorum çözümü nesir ?
Bir de vassal yaptığım ülkeyi annexlersem bu core tapılamayan şehir de geliyor mu ?
Son olarak vassalımın libertysini nasıl azaltırım ? Rehbere baktım develop demişler ama şehrin bana ait olmadığını iddia ediyor oyun developlayamıyorum

EKLEME
Bir de defender of the faith olmamın üzerine gelince yazan şeyler dışında katkısı var mı ? Değer mi

Toprak bağlantın yoksa veya toprak colony range'inin dışındaysa core yapamazsın. O bölgede core'u olan biriyle savaştaysan core yapamazsın. Puanın yetmiyosa core yapamazsın. O bölgede misyoner çalıştırıyorsan veya bina yapıyorsan core yapamazsın.

Vassalın developmentini artırmak için dlc gerekiyor olabilir. Emin değilim. LD'sini düşürmek için kendi ordunu güçlü tut, kendi topraklarını artır, vassalına fazla toprak verme vs. Prestij harcayarak da LD düşürebilirsin.

DoTF olduğunda aynı dindeki komşu devletler seni kafirlere karşı olan savunma savaşlarına çağırıyor sanırım. Onun dışında üstüne gelince yazan şeyler var işte.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Koalisyon savaşımızda iki great power olmamızdan ötürü başka bir great power karşı tarafa katılabiliyor mu?

eu4_24.png
Ara
@Strategos intervene atıp karşıya geçebilir her hangi bir GP. Ama çok rastladığım bir durum değil. Hele koalisyon savaşı.
Ara
Millet burayı okudum da
https://forum.strategyturk.com/konu-gunl...un-caglari
1)1530da biter diyor ama ben şuan 1494teyim 120ay içinde age of discovercy bitecek bildirimi geldi
2)pu nasıl yaparım ?
3) keşif çağında bu 7 maddeyi tamamlamaya uğraşmamı tavsiye eder misiniz
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.