EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Coptic kalmayı düşünüyorsan (gerçek Etiyopya Coptic Etiyopyadır) religious idea mantıklı.Fakat erken dönemde ekonomiyi altın madenleri üstünden yönetmen gerekiyor.Bu yüzden enflasyon oldukça önemli.İlk idea olarak economic daha iyi bir tercih olabilir.İkinci olarak askeri bir idea alırsın ya da Hindistan Malezya düşünüyorsan exploration olabilir, 3. sırada religious alırsın.Üçüncü ideaya kadar biraz isyanlar ile uğraşman gerekecek.Kaffa daki altın madenine başkenti taşıyıp rönesansı orada almanı öneririm bu arada.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok fazla isyan var mı?
Tanrının Hediyesi.
Ara
Twitch yayınlarında custom nation olarak multi oynayanların bazıları kadın danışman şansını arttıran özelliği seçiyorlar, bunun ne avantajı var ki?
Ara
Herhangi bir idea grubundan %50'den fazla seçtiğinde ekstra puana mal oluyor. Female Advisor Chance da 0 puana 10 farklı seviyeye sahip. Böylece onun seviyesini artırarak yüzdeyi dengelemiş ve daha fazla askeri idea alabilmiş oluyorlar. Bir nevi exploit.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Etiyopyada ben olsam ilk religious sonra askeri bir idea(def/offansif/quantity olabilir) sonrada ekonomik alirim ben. Isyanlar cok bas agritici oluyor baslangicta. Religous cb si de guzel.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-02-2019, 18:51)Alduin : Şuan etiyopyayla oynuyorum idea seçimini yeni açtım, idealar sizce nasıl olmalı?
ilk hangi ideaı almalıyım?
Ayriyetten isyan sorununa nasıl çözüm bulabilirim? oldukça oyundaki ilerleyişimi yavaşlatıyor. Humanist idea almak istiyorum ama çok erken diye düşünüyorum. İdea seçimim nasıl olmalı?

Religious + Quantity çak bide bu ikisi bitince politiklardan %10 moral alırsın yemede yanında yat üstüne diğer ikiliyi de economic + Quality yap ordanda %5 disiplin alırsın.Böylece hem bölgeleri hemen coptik yaparsın hayvan gibi  man powerın ve ordu limitin olur.Etiyopya bölgesinde 2 tane altın madeni var yerinde olsam onları alıp direk state yapar bütün artan monark puanlarımı oraya harcarım altından köşeyi dönerim enflasyon olacak diye tedirgin olma economic idea seni rahatlatır ve quality ile kaliteli bir ordu ve politikardan gelen beleş %10 moral ve %5disiplin
[+] 1 üye Emekli Tüccar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
biraz hile para hilesi yaparak Livataya dan 3 toprak aldım :D ama şimdi paralar suyunu cekiyor birikmiyor

url=https://hizliresim.com/P12JQQ]P12JQQ.jpg[/url]
Ara
O kadarcık toprakta 21k ordu besleyemezsin. Birazını disbandla.
Sic Parvis Magna
Ara
16 askere düşürdüm birde Ceneviz de casus yoladım orada azak isyancılarına destek verdim isyan cıktı bir kaç yıl sonrada bana geçti

cevap yokmu hühühüh
Ara
@kurtulus böyle hile yapmaya devam edersen büyüyünce @kralılgaz gibi olursun.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(23-02-2019, 21:49)kurtulus : cevap yokmu hühühüh

Hızlı bir şekilde genişleyip zengin topraklar ve ticaret yolları edinmelisin. Orada kaldıkça dev basmak dışında ekonomiyi düzeltmenin bir yolu yok ne yazık ki. Çok kötü bir coğrafya.
Sic Parvis Magna
Ara
(23-02-2019, 23:24)Filsuk : @kurtulus  böyle hile yapmaya  devam edersen büyüyünce @kralılgaz gibi olursun.

@Filsuk Aslında hile yapmamış adam yapmışsa bile sadece manpower yazmış onundışında hilesiz  bir oyun ve  @kurtulus  diğer arkadaşlar  dev konusunda haklı  o coğrafyalar kötü düzelmesinin tek yolu  o coğrafyadaki şehirlerin   tümünün devi  20 olacak her slotu  sonraekonomi düzelir. Dev basarken dikkat et  kültür yada dini değiştirmelerde senin kültürün olsun.
Ara
:sob: Osmanlının vassalı oldum
Ara
(24-02-2019, 14:30)kurtulus : :sob: Osmanlının vassalı oldum

Eventleri okumadan tıklarsan sonun böyle olur kırım a iki defa osmanlının marchı olma eventi geliyor reddedince çok az bir eksisi var müttefiksen birşey olmuyor zaten 2 defa geçince bidaha gelmiyor eventleri oku bidahakine
Ara
Diplomatik idea seçilince aşağıdaki özelliği yapabiliyoruz, peki bu ne işe yarıyor? Barış anlatmasını yaparken daha mı fazla toprak alabiliyoruz?

"Flexible Negotiations"

−20% Province warscore cost
Ara
Aynen, seçtiğin toprakların puan değeri daha düşük oluyor. Böylece daha fazla toprak seçebiliyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
Pagarruyung ile başlarken neler yapmalıyım? Birkaç denemem oldu ve Pasai acımadan erkenden saldırıya geçiyor. Pasaiye karşı birşey yapamıyorum.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Pasai`nin dusmanlarini veya baska bir devlette le olur ally alabilirsin. Giriliyor mu bilmiyorum ama Ming`in tributesine girebilirsin.
Ara
Ayutthaya ittifak kuruyor pagarruyung ile..bir de Ming tribute deneyebilirsin
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sakaiydi sanırım hemen yanındaki devlet onunla ally oldum direk Pasai'ye saldırdı ve bende katıldım. Aradan yıllar geçti Pasai müttefik buldu ve yine anlamsızca saldırdı. Herhangi bir üstünlüğü olmadan. Neden sürekli savaş açar ki?

İlk idea olarak ne önerirsiniz Pagarruyung için ?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.