EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Merhabalar. Ardabil oynamak istiyorum. İran topraklarında en rahat genişlemek için karakoyunlu ile ittifak olmak istiyorum ama iki defa save açtım. ikisinde de karakoyunlu bana karşı otoriter tutum ile bakıyor (Türkçe yama ile oynuyorum kelimenin ingilizce karşılığı ne bilmem). Bu otoriter tutum -1000 etkiliyor. O -1000lik tutumu bir türlü değiştiremiyorum. haliyle ittifak olamıyorum. Nasıl ittifak olurum? Tüm dlcler aktif ama cossack'ı oyunu zorlaştırdığı için aktif etmiyorum. Cossack dlcsi ile save açsam bir şeyler yapılır mı? Malum diplomasiye çok şey ekleyen bir dlc.

Eğer otoriter tutumu kaldırmam imkansız veya çok düşük bir ihtimalse Ardabil ile ilgili diğer önerilere açığım.
Ara
Karakoyunlu seni kaale almıyor ve seni müttefik almaktan ziyade vassal yapmayı hedefliyor demektir. Bunun onune gecebilmen icin biraz toprak alip, büyüyüp guclenmen gerekir.
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
QQ stabil bir devlet değil, daha faydalı ittifaklar bulabilirsin. Net bir ülke tavsiyesi veremiyorum çünkü bölgede savein gidişatına göre(özellikle Timur'un akıbetine göre) çok farklı devletler güçlenebiliyor.
Ara
@1Manascı

100/oyuncu sayısı*3 ile hesaplanıyor.
WhaW8Am.gif
Ara
@PCOyun cahilliğime ver kendimi tam olarak ifade edemedim sanırım, ittifak limiti nasıl hesaplanıyor öğrendim fakat öğrenmek istediğim asıl şey ülkenin güç yüzdesi nasıl hesaplanıyor, mp ile ilgili bir konuda oto hesabı var yazılmış.
Ara
Fransa ile İngilterenin donanmasına nasil üstünlük kurabilirim ?
17 ağır gemi ile saldırdım İngiltere'nin sadece 9 ağır gemisi ve 20 civarı nakliye gemisi vardı ama bana üstünlük kurdu. Generali 2 yıldızdı sadece. 2 katı gemi ile hakkından gelemedim. İşin kötü tarafı az askeri olduğu için çıkarma da yapmıyor bende gidemiyorum -10 savaş skoru ile oyun kitlendi kaldı barışa yanaşmıyor ama bir şey de yapmiyor. Adayı istila edelim diye savaş açtık ama şimdi savaşı dahi bitiremiyorum
Ara
Singleplayer için diyorsan o kadar çok üstünlük kurmana gerek yok 100 yıl savaşlarında İrlandadan toprak al ordularını önceden oraya çıkarıp saldırırsın. Onun dışında İngiltereyi normal olarak deniz savaşında yenmen zor quality idea çıkıp deniz gücünü biraz artıra bilirsin. Deniz de amirallerin etkisi genelde kara komutanlardan daha çok o sebepten iyi bir amiral çıkarmayı deniyebilirsin. Multiplayer oynuyorsan ileri dönemlerde devasa bir filo kurup yenmeyi deniyebilirsin.
"Bir şeyi bilmek önemlidir, bildiğini anlatmak daha da önemlidir, basitleştirerek anlatmak en önemlisidir."
-Paracelsus
Ara
Tek parça değil de bikaç farklı yerden aynı anda çıkartma yaparak rahatlıkla adayı işgal edebilirsin. Biriyle rakip filo savaşırken ötekiler rahatça işini yapacaktır.
Sic Parvis Magna
Ara
İlk defa France oynuyorum Burgundy nin otomatik topraklara katmam için gereken event nasıl geliyor? Evlilik ve ittifak var. Fethetmeden katmanın yolu yok mu?
Ara
Burada detaylı bir rehber bulunuyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhabalar. Ben akkkoyunlu oynuyorum. Rum kuracağım ama ben göçebe olmak istiyorum. Göçebe reformunu geçirmeye çok az kaldı. Ama sorun şu ki Rum olursam göçebeliğim gidecek ottoman govermant reformlarina geçecekmiş. Rum olduktan sonra tekrar göçebe olma şansım var mı?
Ara
Oyunda eskiden olan bir durum hâlâ yoksa konsol kullanmadan öyle bir şansın olmaması lazım.
Ara
(17-08-2020, 17:10)He be : Merhabalar. Ben akkkoyunlu oynuyorum. Rum kuracağım ama ben göçebe olmak istiyorum. Göçebe reformunu geçirmeye çok az kaldı. Ama sorun şu ki Rum olursam göçebeliğim gidecek ottoman govermant reformlarina geçecekmiş.  Rum olduktan sonra tekrar göçebe olma şansım var mı?

Osmanlı yönetim biçimine geçtikten sonra göçebe olamazsın.
WhaW8Am.gif
Ara
Merhaba herkese. Yeni patchten sonra gelen bir sorun yaşıyorum. Portekiz'le oynuyorum ve Kuzey Afrika ülkelerini fethetmek istiyorum ama Memlükler her zaman müslüman ülkelerin yanında savaşıyor. Sebep olarak ise "Memlükler sünni inancının koruyucusudur ve bu savaşta Fas devletini koruyacaktır" yazıyor. Herhangi bir müslüman ülkeye saldırıyorum Memlükler anında 60 bin asker yolluyor. Fas'a saldırdım Memlükler 60 bin adam yolladı Fas İber yarımadasında girdi.
Ara
Bu patchle alakalı bir sorun değil oyunun defender of faith mekaniği bir devlet eğer defender of faith olursa kendi dininden bir devlete yapılacak herhangi bir farklı dinden saldırıya yardıma gelecektir.
"Bir şeyi bilmek önemlidir, bildiğini anlatmak daha da önemlidir, basitleştirerek anlatmak en önemlisidir."
-Paracelsus
[+] 1 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-08-2020, 23:49)Pharmacist : Bu patchle alakalı bir sorun değil oyunun defender of faith mekaniği bir devlet eğer defender of faith olursa kendi dininden bir devlete yapılacak herhangi bir farklı dinden saldırıya yardıma gelecektir.
 Peki bunu nasıl çözebilirim? Bunun çözümü müslüman ülkelere saldırmamak mı?
Ara
Memlukun gelmeyi rededecegi bir durumda saldabilirsin bu sayede defender of faothligini kaybedecektir. Veya sadece girdiğiniz savaşta sizin zaferimiz kabul edilecek şekilde bir barış yapın yine unvanını kayıp edecektir.
[+] 1 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Kapıkulu
Defender of Faith sadece kendi kıtasındaki,kendi dininden olanları ve sınır olduklarını koruyordu.
Mesela Asya'dakileri korumaz Memlük
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar nasıl savaşacağım hakkında bilgilendirir misiniz mesela bugün Fransa ile 60k ordu ile burgundy bin 40 k ordusuna yenildim ben defans yaparken oyun rakibin - yiyebileceğiniz söylüyordu ama ben -2 yedim ++++Ordu moralin 0.5 fazla ve 1 teknoloji üstünüm ama anlamıyorum bir türlü yorymlarınız için şimdiden teşekkür ederim....

Fransa ime bir denemde Burgundy bana ally oluyordu bende oldum royal merriefe falan yaptım şimdi burgonya veraset krizi eventi bana gelebilirmi yani burgundy toprakları bana geçermi geçerse ihtimali (++Birde bunu İspanya ile nasıl yapabilirim)
Ara
@esatdemir
Burgonya ile savaşına kaybetmenin sebebi belki de ordunda az topçu ve fazla süvari olmasıdır? Bize Brugonya ile herhangi bir savaşını,savaşın sonucunu,Burgonya ve senin Askeri özelliklerini (İstatistikler kısmında yazar) ve yılını atarsan sorunu tam manasıyla bulabiliriz bence.

Burgundy veraset sistemi 1.30 sürümüyle değişti. Alttaki linke tıklayarak Türkçe rehbere ulaşabilirsin:
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...hberi-yeni
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara

Konuyu Okuyanlar: 6 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.