EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(31-12-2020, 19:51)PCOyun : O disaster olmadan da 100 limitine ulaşmak mümkün. Kraliyet topraklarını yüksek tutmak yeterli olacaktır, ayrıca estatelere de sadece puan ayrıcalığı verilmesi gerekiyor.

Ben o disaster olmadan 100 limitine ulaşamassın demedim. Monarşiysen kesin ulaşırsın ama 100 limitini aşarsan Estate'lere daha daha fazla ayrıcalık verirsin.

Monark puanı dışında güzel şeyler de var.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(31-12-2020, 19:51)PCOyun : O disaster olmadan da 100 limitine ulaşmak mümkün. Kraliyet topraklarını yüksek tutmak yeterli olacaktır, ayrıca estatelere de sadece puan ayrıcalığı verilmesi gerekiyor.
evet crown land yüzdd 60 üstü olunca bayağı bonus veriyor galiba.
absolutismin tek kusuru tağşiş yapınca düşmesi. onu da artık yapmayacağız demek ki. gelen parayla idare etmeli. teşekkürler.
Ara
Borç çekmekten çekinmeyin. Hatta tüm gelirinizi ekarte etmediği sürece borçlu olmak hiç sıkıntı değil.
WhaW8Am.gif
Ara
Borç çekecekseniz tüccar sınıfından düşük faizle borç alabilirsiniz.
Ara
Az önce türlü deneme yaptım, absolutismin çıktığı gün tavana vurdurmanın tek yolu var; üstte arkadaşın da dediği gibi particularistleri kabul edip sonra otonomi düşürmek. Gerçekten işe yarıyor ama bunu yapmak için de 50 crown lande sahip olmalısınız zira 20 land düşürüyor. Ama tavana da vurduruyor. Ben 42 crown lande sahip olduğum için yapamadım ama 50yi geçer geçmez yapmayı düşünüyorum. Daha önceden böyle olduğunu bilseydim para karşılığı land satmazdım. Neyse, sağlık olsun. Bu da not olarak kalsın.
Ara
Herkese selam
Paralı askerler bizim genel combat abitily ve disiplin puanından faydalanıyor mu?
Yoksa standart 100 disiplin 0 combat mı?
Ara
Faydalanıyor. Ayrıca sadece paralı askerleri etkileyen paralı asker disiplini etkeni de bulunmakta. Bazı paralı asker birliklerinin kendine bonusu da bulunuyor.
WhaW8Am.gif
Ara
fazladan adm puanı kasmak için ne yapabilirm?
yıl 1620 ama ben hala 12. adm techteyim. core basmaktan mecalim kalmadı tech atlamaya. gerçi 5500 devim var ama normal herhalde.
30 devlik yeri 40- 50 admye coreluyoru(otm idea + adm idea + adm effeiciency) , o yüzden çok az harcasam da bölge başna totalde çok tutuyor.
önceden estatelerden 150 puan falan çekebiliyorduk, şimdi böyle bir yol var mı demek istediğim bu.
Ara
Administravite fikir grubunu açarsan hem Core ücretini azaltır hem Adm teknoloji için gerekli olan masrafı azaltır.

Estate'lerde öyle bir ayrıcalık var. Aylık +1 Mana puanı veren.

Bir süre direk genişlemek yerine Vassal feed yap.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vasal feed, absolutism yükseltmek gibi seçeneklerden başka alternatifin yok gibi.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Danışman tutabilirsin. Eskiden +3'den fazla olmuyordu ama artık +5'e kadar danışman tutulabiliyor. Ayrıca hükümdarını/varisini daha iyi bir tanesi için kovmak da bir seçenek. Genel olarak da yaptığın fetihleri vassal feed ile dengeli götürürsen sorun yaşamazsın.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda devletin dinini değiştirmek için sadece isyancılar mı gerekiyor. Devletin neredeyse bütün toprakları shia (başkent dahil) ama devlet sünni. Shia ayaklanması da yok anlamadığım şekilde herkes gayet mutlu sanırım.
Ara
Katoliklikten, Reformasyon mezheplerine geçme ve Hindistan bölgesinde Sihizm'e geçme dışında tüm din değişimleri isyan aracılığıyla oluyor. Dinlere karşı tolerans yüksekse isyan çıkmıyor olabilir. Otonomi düşürerek, misyoner göndererek topraktaki isyan isteği artırılabilir.
WhaW8Am.gif
Ara
(04-01-2021, 13:33)PCOyun : Katoliklikten, Reformasyon mezheplerine geçme ve Hindistan bölgesinde Sihizm'e geçme dışında tüm din değişimleri isyan aracılığıyla oluyor. Dinlere karşı tolerans yüksekse isyan çıkmıyor olabilir. Otonomi düşürerek, misyoner göndererek topraktaki isyan isteği artırılabilir.

İsyancılar çıkmadan daha hazırlanma aşamasında isteklerini kabul edebiliyormuyum.
Ara
Emin değilim. İsyan aracılığı ile din değiştireli bayağı uzun süre oldu fakat denemekten zarar gelmez. İsyancıların panelinde kabul edilmesi durumunda nelerin yaşanacağı yazıyor olması lazım.
WhaW8Am.gif
Ara
(04-01-2021, 13:44)BigUnicorn :
(04-01-2021, 13:33)PCOyun : Katoliklikten, Reformasyon mezheplerine geçme ve Hindistan bölgesinde Sihizm'e geçme dışında tüm din değişimleri isyan aracılığıyla oluyor. Dinlere karşı tolerans yüksekse isyan çıkmıyor olabilir. Otonomi düşürerek, misyoner göndererek topraktaki isyan isteği artırılabilir.

İsyancılar çıkmadan daha hazırlanma aşamasında isteklerini kabul edebiliyormuyum.
Hayır diye hatırlıyorum.Din isyancıları ya teslim olur ya da tüm toprakların dinini değiştirir.Antlaşma başkent ele geçirildiğinde otomatik din değişimiyle ya da isyancıların tamamen yok edilmesiyle olur ki buna antlaşma denir mi bilmem  :wink:
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ya bu hep çektiğim bir dert var; oyunun ilk 100-150 yılından sonra Rival atayamıyorum, çünkü uzaktan yakından bana denk birisi kalmıyor.
BU yüzden de power projection yükseltemiyorum. Belli bir seviyeye kadar düşüp sabiteniyor. Mesela şu an yıllardır 30-31 seviyesinde sabit.
Rival atayamıyorken bunu yükseltmek için neler yapabilrim.
Ara
Çağ görevlerini tamamlayınca ve büyük güç olunca artıyor. Yanlışım yoksa tüm çağ görevlerini tamamlayıp aynı zamanda 1. büyük güç olursan 50 oluyordu.
WhaW8Am.gif
Ara
Oyunda sürekli birileri birilerini PU alıyor falan filan bu PU mekaniği nasıl işliyor ve nasıl yapabilirim.
Ara
Varisi olmayan ve kralı yaşlı olan ülkelere evlilik atıp bekliyoruz en basit haliyle.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.