EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(04-09-2017, 16:12)Coldhands : Normalde başkent Amerika'ya taşınamıyor ama Grönland'ı alıp orayı state yapıp başkenti oraya taşımayı dene.Daha sonra Amerikan topraklarını alırsan belki Birleşik Devletler'i kurabilirsin.

Grönland'ı başkent yaptım fakat Amerika da bir şehri halen başkent yapamıyorum
Ara
Liberty_or_Death.jpg
Ara
(04-09-2017, 16:26)erkehan :
(04-09-2017, 16:12)Coldhands : Normalde başkent Amerika'ya taşınamıyor ama Grönland'ı alıp orayı state yapıp başkenti oraya taşımayı dene.Daha sonra Amerikan topraklarını alırsan belki Birleşik Devletler'i kurabilirsin.

Grönland'ı başkent yaptım fakat Amerika da bir şehri halen başkent yapamıyorum

Başkenti Amerika'ya taşıyamasan bile başkent Grönland'da olduğu için Amerika'da alacağın topraklarda koloni ülkeleri kurulmayabilir.En azından eski versiyonlarda böyleydi.Yani Grönland hem Amerika'da hem Avrupa'da olmuş gibi oluyor.Gerçi Birleşik Devletler formlanabiliyor mu emin değilim.Birleşik Devletler formlanamıyorsa mecburen orayı koloni olarak alıp daha sonra kendi asıl ülkeni bırakıp koloniyi (tabii bağımsızlık verdikten sonra) oynaman gerekebilir.
Ara
Başkenti Amerika'ya taşımak aslında basit bir olay fakat oyundaki "gereksiz karmaşık ve anlatım yönünden zayıf ingilizce" sanki çok bir şey istiyormuş gibi algılanmasına sebebiyet veriyor.

Amerika'ya başkenti taşımak için iki durumu sağlamanız gerekiyor:
  • Başkentinizin etrafında "capital state" harici toprak bulunmamalı.
  • Başkenti taşıyacağınız bölge state olmalı.

Küçük bir ülkeyseniz zaten sorunsuz bir biçimde taşıyabilirsiniz fakat büyük bir ülkeyseniz? Büyük ülkelerde maalesef daha fazla adm puanı harcıyoruz, şöyle ki:
  • Bermuda adası gibi "tek topraklık state" olabilecek herhangi bir adaya başkent taşınır.
  • Ardından Amerika'daki toprağa başkent taşınır.

Böyle yaparak ülkeniz büyükken küçültmek zorunda kalmadan Amerika'ya geçebilirsiniz.
[+] 1 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-09-2017, 20:17)Xepluper : Başkenti Amerika'ya taşımak aslında basit bir olay fakat oyundaki "gereksiz karmaşık ve anlatım yönünden zayıf ingilizce" sanki çok bir şey istiyormuş gibi algılanmasına sebebiyet veriyor.

Amerika'ya başkenti taşımak için iki durumu sağlamanız gerekiyor:
  • Başkentinizin etrafında "capital state" harici toprak bulunmamalı.
  • Başkenti taşıyacağınız bölge state olmalı.

Küçük bir ülkeyseniz zaten sorunsuz bir biçimde taşıyabilirsiniz fakat büyük bir ülkeyseniz? Büyük ülkelerde maalesef daha fazla adm puanı harcıyoruz, şöyle ki:
  • Bermuda adası gibi "tek topraklık state" olabilecek herhangi bir adaya başkent taşınır.
  • Ardından Amerika'daki toprağa başkent taşınır.

Böyle yaparak ülkeniz büyükken küçültmek zorunda kalmadan Amerika'ya geçebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim peki Birleşik Devletleri nasıl kuracağım ?
Ara
İngiltere ile Kuzey Amerika'nın doğu kıyılarını kolonize edip, daha sonra orada kurulacak olan koloni devletine bağımsızlık vererek kurabilirsin. 

Bağımsızlık verirken sol altta "bu ülke ile oyna" tikini işaretlersen, bağımsız olacak ülke ile oynarsın.PDS: Ironman

r2qQ2V.png

Daha sonra da Birleşik Devletleri kurarsın.PDS: Ironman

lWo7WB.png

Execute_decision.png

LnJana.png

Birleşik Devletler ile ilgili bir başarım.PDS: Ironman

Liberty_or_Death.jpg
Özgürlük veya Ölüm 
1776'da Amerika Birleşik Devletleri olarak başlayıp, tüm core topraklarınızı ele geçirin.24px-Core-creation_cost.png
[+] 1 üye Dionysos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cherooke ile 13 koloni topraklarını tamamını ele geçirdim ancak ne 13 koloniyi birleştirme decision'ı ne ABD kurma desicion'ı gelmedi neden olabilir?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Başkentini Amerika dışına taşırsan bölgedeki topraklarında koloni devleti kurulacaktır. USA yalnızca koloni devletleri tarafından formlanabilir.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu şartların sağlanması durumunda kurulabilir.

YN1Bo2.png
Ara
Danışman portreleri hangi dlc ile değişiyor ?
Ara
Content packlarla sanırım
Sic Parvis Magna
Ara
Her dlc kendine has danışman portreleri barındırıyor Cossacks alırsanız göçebe ülkeler için danışman fotoları değişiyor mesela. Content packler sadece birim modellerini değiştiriyor diye biliyorum.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Krallıktan Cumhuriyete nasıl geçeceğiz ?
Ara
20 topraktan daha azına sahipsen tüccar cumhuriyetine geçmene yönelik bir decision var.
Oyunda hangi ülkeyi oynarsam oyniyim manpower çöp oluyor bir savaş kazanıyorum adama karşı toplanıp geri geliyor benim manpower da olmadığı için kaybediyorum paralı asker aldığım zaman da nedense çok zararlı diye hemen yok ediyorum ordu düzenini nasıl yapmam lazım yada paralı askerle bir ordu kurup sürekli saklasam olurmu
Ara
Ekonomin destekliyorsa paralı askerleri devamlı tutarsın.
Onun dışında manpowerın düşük ama zengin bir ülkeysen Hollanda, Portekiz gibi ful paralı asker kullanırsın.
Genel olarak belli bir güce ulaştıktan sonra piyadeleri paralı yaparsın. Çünkü savaşlarda en çok ölen piyade olur ve en ucuzu da onlardır. Quantity ideası da yardımcı olacaktır.

Savaşları da çok asker kaybetmeyecek şekilde yapmalısın. Mümkün olduğunca attritiona dikkat ederek kuşatma yap. Savaşlarda dağlık bölge, nehir geçişi gibi dezavantajlardan mümkün olduğunca kaçın.
Sic Parvis Magna
Ara
Karakoyunlu'dan aldığım topraklardan Persia'yı vassal bıraktım, march yaptım. Bu sırada Timur'da Persia isyanları başlamıştı bile. Bende seviniyordum, vassal büyüyecek kendi kendine diye. Evet ilk başlarda sevindiriciydi daha sonra Persia'yı kuzey kafkaslara kadar genişlettim, güneyde zaten coreları olduğu yerler isyanlarla bağlanmış oldu. Şimdide bana isyan ediyor, özgürlük istiyor. İttifağı yok. Şimdi ben bu adama dalayım mı, serbest mi bırakayım yoksa bağımsızlık savaşı açmasını mı sağlamalıyım? (bağımsızlık savaşı açarsa def edebilirim bu yüzden bu ihtimal daha iyi olur sanki.)
Önerileriniz?

yz864N.png
Ara
(08-09-2017, 11:06)Dionysos :
Karakoyunlu'dan aldığım topraklardan Persia'yı vassal bıraktım, march yaptım. Bu sırada Timur'da Persia isyanları başlamıştı bile. Bende seviniyordum, vassal büyüyecek kendi kendine diye. Evet ilk başlarda sevindiriciydi daha sonra Persia'yı kuzey kafkaslara kadar genişlettim, güneyde zaten coreları olduğu yerler isyanlarla bağlanmış oldu. Şimdide bana isyan ediyor, özgürlük istiyor. İttifağı yok. Şimdi ben bu adama dalayım mı, serbest mi bırakayım yoksa bağımsızlık savaşı açmasını mı sağlamalıyım? (bağımsızlık savaşı açarsa def edebilirim bu yüzden bu ihtimal daha iyi olur sanki.)
Önerileriniz?

yz864N.png

Kastilya ile oynarken Aragon kişisel birlikteliğimdeydi.Özgürlük Arzusu %55-60 civarındaydı.İngiltere ile savaşa girince %78'e çıktı.Ben de ne yapacağım bilmiyorum
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Timura kendin saldırıp pers topraklarını kendin verdirmeliydin, bu şekilde gelen toprak kazanımları özgürlük isteğini aşırı şekilde artırabilir. Perslerde bu sıkça görülen bir sorundur. Durumuna göre prestij çakıp annexlenedebilir, serbest bırakıladabilir. Fakat o şekilde tutmak her zaman problem olacaktır.
Sic Parvis Magna
Ara
Bağımsızlık savaşı açmasını istiyorum çünkü def edebileceğimi düşünüyorum. Ettiğim vakit bu özgürlük arzusu düşüyordu değil mi?
Bağımsızlık savaşını açmasını nasıl sağlayacağım hem o da var? (Bu arada özgürlük arzusunun üstüne geldiğimde %300 küsürlük bir olay var, isyanlarla ve ya eventlerle kazandığı topraklar yüzünden)
Yoksa boşu boşuna mı büyüttüm bu vakte kadar?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 48 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.