Forum Gazetesi #83 [09/09/2019] - Röportaj: reddga

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 83. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
9 EYLÜL, 2019

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Eylül 2019
Ekran Görüntüsü Etkinliğinde katılımcılar görsellerini paylaşmaya başladı.

Satranç Turnuvası: Eylül 2019
Geleneksel Satranç Turnuvasında ilk oyunlar oynanıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Warhammer II - Empire Undivided Yaması
Bu yama oyuna yeni içerik eklemelerinin yanı sıra, denge değişiklikleri ve Eye of the Vortex ile Mortal Empires senaryoları için geliştirmeler barındırıyor.

HoI4 - Direniş ve İtaat
Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta yeni direniş ve itaat mekaniklerine dair bilgiler veriliyor.

EU4 - 1.29 "Manchu" Yaması: Curçenler, Mançular ve Moğollar
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Mançu, Curçen ve Moğollara dair bilgiler veriliyor.

Imperator - Yasa ve Karakter Etkileşim Değişiklikleri
Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta yasa ve karakter etkileşimi değişikliklerine dair bilgi veriliyor.

Hearthstone - Tavern Brawl: League of Explorers: Revived!
Onwards to Uldum Etkinliği kapsamında düzenlenen ilk Tavern Brawl olan League of Explorers: Revived!'da Elise diğer League of Explorers üyelerini bir araya getirmeye çalışıyor.

Imperator - Yasa ve Karakter Etkileşim Değişiklikleri
Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta yasa ve karakter etkileşimi değişikliklerine dair bilgi veriliyor.

Warhammer II - Gotrek ve Felix'e Dair Soru Cevap
Bu yazıda Warhammer II için gelen Gotrek ve Felix eklentisi hakkında bilgi verilirken sıkça sorulan sorular da yanıtlanıyor.

Magic: The Gathering Arena - Betanın Durumu: Ağustos 2019
Magic: The Gathering Arena'da bu Betanın Durumu yazısında Standart'a gelecek yenilikler, yenilenme ödülleri, özel etkinlikler ve Historic ve Brawl formatı ile ilgili yeniliklerden bahsediliyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

İpekyolu: Harita Oyunu
@Duman tarafından başlatılan forum oyunu İpek Yolu üçüncü tura geçmek üzere.

Sioux İçin Dog Soldier Rehberi
@command tarafından hazırlanan rehberde Age of Empire için dog soldier anlatılıyor.

Umudunu Kaybetme (2006)
@SchrödingersCat tarafından açılan film konusunda Umudunu Kaybetme filmi tanıtılıyor.

Birinci Keltiberya Savaşı (MÖ 181) 
@Duman tarafından Savaş Tarihi bölümünde açılan bu konuda Roma'nın Keltiberlerle yaptığı savaş konu alınıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÜYE RÖPORTAJI
@reddga ile röportaj.

Bize bir cümleyle kendini tanıtabilir misin?
@reddga: Merhabalar ben Berkay, 23 yaşında mühendislik okuyan, daha doğrusu okuyamayan ama Age of Empires'da oldukça iyi bir "mühendis" olan biriyim.     

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@reddga: Hayatta yaşadığım en ilginç olaylardan biri bu olsa gerek. Northgard'da multiplayer oynamak için Steam'de oyunun gruplara bakarken Strategyturk'ün grubuna denk geldim ve oradaki forum linkiyle forumu keşfettim. İlginç olmasının en önemli nedeni Northgard fazla oynadığım bir oyun değildi ama onun sayesinde 1.5 yıldır bu topluluktayım.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@reddga: Çeşitlilik. Her türde strateji oyununun burada forumu olması beni çok etkilemişti. Strateji dışı oyunlar için de konulara ve etkinliklere yer verilmesi ayrı bir artı.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@reddga: Çok iyi hatırlamamakla birlikte Empire Earth veya Age of Empires II'den biri olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda Magic: The Gathering Arena'yı, Age of Wonders: Planetfall'ı ve Age of Empires: Definitive Edition'ı oynuyorum. Unutmadan dünkü multiplayer etkinliğine katılarak başladığım Stellaris'i de ekleyeyim.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@reddga: Favorim şuan için Age of Empires II HD, 2 ay sonra Age of Empires II: Definitive Edition ve (umarım) 2 yıl sonra da Age of Empires IV olacak diyebilirim. Sevmediğim oyun olarak Halo Wars 2'yi söyleyebilirim. XBOX Game Pass ile oyunu deneme şansım oldu ve oyunda P2W usulü kart/deste sistemi olduğunu görmemle oyunu silmem bir oldu.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@reddga: Küçüklüğümden beri yüzmeyi seven biriyim. Son zamanlarda başta dalgıçlık olmak üzere su sporlarına merak saldım. Onun dışında düzenli kitap okurum ve dil öğrenme merakım vardır. Sebzeli yemeklerinin çoğunu sevmekle birlikte zeytinyağlı enginarı hiçbir şeye değişmem.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@reddga: Küçükken okuduğum Philip Reeve'nin Yürüyen Kentler kitabı çok uzun zamandır favorimdir. Dünyada yaşanan savaşlar, şehirlerinin birbirini yemesi gibi ilginç bir şekilde işleniyor. Okumak isteyenler devam kitabı olan İhanet Altını'nı da almayı ihmal etmesin. Müzik olarak indie, country ve rnb dinlerim.   

Forumda bir çok haber çevirip paylaşıyorsun, gelecekte benzer veya farklı ne gibi çalışmalar göreceğiz?
@reddga: Son zamanlarda Magic: The Gathering Arena için haber çevirmeye başladım. Kart oyunlarının atası kabul edilen MTG için haberler başta olmak üzere başlangıç rehberleri, oyunun hikayesi ile ilgili konular ve standart kart/deste tanıtımlarını mümkün olduğunca Strategyturk'te yer vermeye çalışacağım. Ayrıca Age of Wonders: Planetfall için de yapmak istediğim birkaç şey var.

Blizzard Forumları ekibinde hayat nasıl? Üyeleri Blizzard Forumları kategorisinde yeni neler bekliyor?
@reddga: Bir yıldan uzun süredir Microsoft ekibindeydim, son Aedile alımlarında Blizzard ekibine geçtim. Daha alışma döneminde olduğum söylenebilir. Microsoft ekibindeyken dahi Hearthstone için haberler paylaşıp genel tarzda konular açıyordum. Şimdi bunlara devam etmekle birlikte aynı MTGA'ya yapacağım gibi başlangıç rehberleri yapmayı istiyorum. Eğer tüm bunlardan vakit bulabilirsem Starcraft 2 için de bir şeyler yapmaya başlamak istiyorum ama bunu zaman gösterecek. Warcraft severler için Warcraft III: Reforged çıktığında oraya da el atacağımı belirteyim.

Aedilelik hakkındaki görüşlerin neler?
@reddga: Hayatta düzenli olmayı çok severim. Bu düzeni sorumlu olduğum forumlarda da uygulamak bana zevk veriyor.

@Justicar: Polonya nasıldı?
@reddga: Polonya ve genel olarak erasmus deneyimim hayatta yaşadığım en iyi şeydi ve muhtemelen en iyisi olarak kalacak. Polonya için söyleyebileceğim 3 şey: Soğuk, kızlar ve votka.

@Duman: Oynadığın en kötü oyun neydi?
@reddga: Farklı farklı yönleri kötü olan birçok kötü oyun oynadım ama hiçbiri Need For Speed: World kadar kötü değildi. Oyunu ilk gördüğümde hayran kalmıştım. MMO bir yarış oyunu o zamana kadar hiç görmemiştim ve hala pek bir örneği olduğunu sanmıyorum. Neden kötü olduğu konusunda çok detaya girmek istemiyorum, hem oynayalı uzun zaman oldu ama şunu söylemek yeterli olacaktır: EA

@Voidian: Age of Empires II: Definitive Edition çıktığı gün pasta kesiyo muyuz?
@reddga: Şampanyamızı patlayor, pastamızı kesiyor ve ardından Strategyturk'te multiplayer etkinliği yapıyoruz.

@Aytaç: Nickin nereden geliyor?
@reddga: Oynadığım en iyi MMO oyunlarından Ragnarok Online'da bir boss'un ismiydi. Asıl ismi "Eddga" idi. Adını direkt kopyalamaktansa ufak bir değişiklik yapayım dedim.

@Snyk: Handsome Jack adam mıdır?
@reddga: Handsome Jack tek başına Borderlands serisini ayakta tutan isimdi. Yakında çıkacak 3. oyunda yayıncı olduğu iddia edilen çakma villian'lardan dolayı kendisini mumla arayacağız.

@Onur34: Krem peynire olan bakışınız?
@reddga: Benim için pazar kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Ama onun dışında fazla yemeyi tercih etmem.

@Probang: Tırtıklı cips mi, ince cips mi?
@reddga: Yanında soğuk bir içecek olduktan sonra her türlüsü.

@altnkurt: Borderlands 3'ten umudun var mı?
@reddga: Oynanış olarak birçok şey vaad ediyor ancak hikaye yönünü ele aldığımızda oyunun yeri çöp kutusunda olacakmış gibi hissettiriyor.

@Leon: Red Alert oynadın mı? Oynadıysan bir anını alabilir miyiz?
@reddga: Beni zayıf noktamdan vurdun Leon, aynı Warcraft III gibi hep oynamak istediğim ama bir türlü tam olarak oynayamadığım oyunlardan biridir. Hatta Warcraft'dan farklı olarak Red Alert'i hiç oynamadım. Çok adı geçtiği için hep oynamak istemişimdir. Strategyturk sayesinde başladığım birçok oyun var, bu listeye Red Alert'i de en kısa zamanda eklemek istiyorum.

@PCOyun: Altn'ı ikna edip generals etkinliği düzenler miyiz?
@reddga: İkna edemesek bile bence düzenleyelim son etkinlik bayağı keyifliydi.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN KULÜBÜ

gQFaPHt.png
STRATEGYTURK DİL KULÜBÜ

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN SÖZÜ

Dil, yapılması için herkesin, bir taş koyduğu şehirdir. - Mustafa Kemal Atatürk

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
163017 (+622)

Konu Sayısı
11860 (+50)

Üye Sayısı
4823 (+18)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
FORUM GAZETESİ #83
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »

[+] 8 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@reddga'ya samimi yalanı için teşekkür ediyorum. Tabii Particle Uplink'ler ile parçalanmaktan hoşlanan bir mazoşist ise orası ayrı.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O oyun öyleydi ama ondan sonra güzel oyunlar oynamıştık. Bir de altn'ın attığı rush ile yenilmektense PU ile 1 milyon parçaya ayrılarak yenilmeyi tercih ederim.
tTRiYax.png
[+] 2 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kimsenin @altnkurt 'a yenilmek isteyeceğini sanmam.
[+] 3 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.