Forum Gazetesi #90 [30/03/2020] - Röportaj: Henri

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 90. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
30 MART, 2020

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
MANŞETLER

Satranç Turnuvası: Mart 2020
Satranç turnuvası Mart ayı etkinliği devam etmekte.

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Mart 2020
Ekran Görüntüsü Etkinliğinde Mart ayı için katılımlarınız bekleniyor.

Forum Günlükleri #17: Kademeli Üyelik ve Lejyoner Sistemi
Bu konuda sizlere Lejyoner sistemindeki gelişmeleri sunmanın yanı sıra, yine bir soruna çözüm olarak ürettiğimiz yeni bir uygulama tanıtılıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

1.4 Yamasındaki Diğer Değişiklikler
Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta oyunda 1.4 yamasıyla yapılan küçük değişiklikler ele alınıyor.

EU4 - Curia Hazinesi ve Yapabilirlikleri
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Curia Hazinesi ve yapabilirlikleri tanıtılıyor.

HoI4 - 1.9.1 Açık Beta Yaması III
Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta 1.9.1 açık beta yamasıyla yapılan yeni değişikliklerden bahsediliyor.

CK3 - Örgütleşmeler ve İç Savaşlar
Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta oyundaki Örgütleşmeler ve İç Savaş mekanikleri tanıtılıyor.

Imperator - 1.4 "Archimedes" Yaması
Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta oyun performansından ve teknik sorunlardan bahsediliyor.

Stellaris - Federations Sonrası
Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta Galaktik Topluluğa dair bilgiler veriliyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

CK2 - Hanedan Oyunu II
@Justicar tarafından açılan CK2 hanedan oyununa katılabilirsiniz.

2020 İlkbahar Terraria Etkinliği
@Ferreke tarafından açılan Terraria etkinliğine katılarak keyifli oyunlar oynayabilirsiniz.

Oyun Dünyasında Bu Hafta #26 [30/03/2020] 
@Henri tarafından hazırlanan Oyun Dünyasında Bu Hafta konusunda oyun dünyasında yaşanan önemli gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Fields of History - Ekonomi ve Ticaret 
@Craetus tarafından açılan konuda Fields of History'de ekonomi ve ticarete dair bilgi veriliyor.

Attila - Multiplayer: Nisan 2020 
@Gurt tarafından tarafından düzenlenen Nisan ayı Attila etkinliği katılımlara açık durumda.

Lakonik İfade 
@Duman tarafından tarafından hazırlanan konuda az ama öz konuşan Spartalılar'dan günümüze gelen Lakonik ifade anlatılıyor.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
ÜYE RÖPORTAJI
@Henri ile röportaj.

Bize bir cümleyle kendini tanıtabilir misin?
@Henri: Adım Serhat. Dil edebiyat okuyup üniversiteden mezun olmak üzere olan, gönüllü olarak çeviriyle uğraşan ve boş zamanlarında canı ne isterse onu yapan biriyim.

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@Henri: Strategyturk'ü başka bir forumda görmüştüm. O sıralar üye olmasam da uzaktan takip ediyordum. Daha sonra bir gün Victoria II etkinliği düzenlendiğini görünce etkinliğe katılabilmek için üye olmuştum ama daha başlamadan etkinlikten ayrılmam gerekmişti.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@Henri: Beni çeken forumun düzeni ve belli usullerinin olması oldu. Burada herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Gerek etkinlikler olsun, gerek rehberler ve çeviriler olsun ortaya güzel bir şeyler çıkarmak, yapılan işin hakkını vermek bence çok önemli. Strategyturk'e arada sırada giren biri olarak bunun bir parçası olabilmek beni foruma bağlamıştı. Bir de foruma gerçek anlamda dahil olduktan sonra, yani sürekli olarak girmeye başladıktan sonra, çok güzel insanlar tanıma şerefine eriştim. Onları da es geçemem.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@Henri: Yüksek olasılıkla Red Alert 2 idi. O zamanlar genellikle kuzenlerim Command & Conquer oyunları oynardı. Ben de onları izler ve fırsat verirlerse az biraz oynardım işte. Güzel günlerdi. Bu aralar pek strateji oynadığım söylenemez. Günlük çevirileri sırasında canım çekerse EU4 ve HOI4 giriyorum ama o kadar yani. Açıkçası Steam'de önüme ne gelirse onu oynuyorum.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@Henri: Favori strateji oyunum Victoria II. Bunun en büyük nedenlerinden biri oyunun en sevdiğim dönem olan Sanayi Devrimi'nde geçmesi ve birçok farklı şey yapabilmemi sağlayan mekaniklere sahip olması. Elbette Paradox'un eski oyunlarından olmasının yani kaliteli bir yapım olmasının da etkisi çok büyük. Sürekli olmasa da her 2 ayda bir en az 1 oyun atarım Victoria'da. Strateji olmayan oyuna gelirsek cevap kesinlikle The Long Dark. Hem hayatta kalma hissiyatı hem de pek çok farklı oynanış seçeneğine sahip olmasıyla (+ iyi yönde güncellemeler almasıyla) kalbimi fetheden oyunlardan biri.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@Henri: Bir aralar kendimce hikayeler yazardım, hala daha hepsi aklımda ama yazıya geçirdiğim halleri muhtemelen günün birince çöpe atıldı. Bir de harita çiziyorum ve bazen de karakalem çizim yapıyorum. Bunlar haricinde dil öğrenmeyi seviyorum, vakit olursa bir şeyler izliyorum. Genellikle içimden ne gelirse onu yapıyorum. En sevdiğim yemek yaprak sarma.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@Henri: Dizi olarak, Western bir yapım olan ve benim de en sevdiğim dizi olan Hell on Wheels'ı önerebilirim. Kitap olarak da James Joyce'un Sanatçı'nın Bir Genç Adam Olarak Portresi'ni önerebilirim. Bu kitapta kendilerine dair bir şeyler bulabileceklerini düşünüyorum. Beni çok etkilemişti.

Forumda bir çok çeviri işlerinde bulunuyorsun, gelecekte benzer veya farklı ne gibi çalışmalar göreceğiz?
@Henri: Gelecek ve çeviri sözcükleri yan yana geldiğinde yüzüm pek gülmüyor açıkçası. Yıllardır çeviri (özellikle de bilgisayar oyunları) sektöründeyim ve neredeyse sadece emek verip hiçbir şey elde etmedim. Şu anda çeviriyle uğraşmamın tek nedeni zevk alıyor olmam. Forumda da bu konuda yapabileceğim en fazla günlük ve video çevirilerine devam etmek, mümkün olursa rehber çevirisi yapmak ve Imperator projesine katkı sağlamak olacak. Belki bir de dil kulübü ile bir şeyler yapılabilir ama bilmiyorum.

Forumdaki Aedilelik hakkındaki görüşlerin neler?
@Henri: Fazla yükümlülüğü olan bir görev olduğunu düşünmüyorum. Görevli arkadaşlar çok da çaba göstermeden sorumluluklarını düzenli olarak yerine getirebiliyor ve müsait olmadıkları zamanda da onun sorumluluğunu yerine getirecek bir başkası bulunabiliyor. Yani ekip içinde güzel bir koordinasyon söz konusu olduğundan işler normal seyrinde ilerliyor bence.

@PCOyun: Paradox videolarını çevirmenin eziyetini on üzerinden puanlar mısın?
@Henri: Eziyet puanım 10 üzerinden 10. Ne bir kalite var ne de adam akıllı içerik var. Sırf videonun süresi 2 dakikayı aşsın da konuşmuş olalım diye son videolardan birinde adam aynı şeyi 3 kez farklı şekilde söylemişti. Paradox çöp yapımlarına insanlar öyle ya da böyle ilgi göstersin diye yırtınıyor. Buna başka diyecek bir şey yok.

@Onur34: Anno'ya geliyor musun?
@Henri: Bu seferkine gerçekten gelemeyeceğim ama sana sözüm olsun Saraybosna'dan döndükten sonra düzenleyeceğin her Anno 1404 etkinliğine katılacağım.

@reddga: Dead by Daylight'ta kendine en yakın bulduğun survivor veya killer kim?
@Henri: Killer olarak Trapper demek doğru olur. Mekaniksel anlamda hoşuma giden tek killer (daha önce hiç oynamadığım ve sahip olmadığım killerlar dahil) kendisi. Kuruyorsun kapanı başlıyorsun gezinmeye, mis gibi hayat vallahi. Survivor olarak belli bir favorim yok, bu yüzden kendini iyileştirebilen Bill diyorum. Onunla daha rahat oynadığımı söyleyebilirim. Giydiği L4D kazağı da ekstra puan sağlıyor elbette.

@PCOyun: Dead by Daylight'ta kendine en uzak bulduğun survivor veya killer kim?
@Henri: Killer olarak şu çığlık atan bir teyze var ya onu hiç sevmiyorum. Çok boş karakter bence. Oynamayı da hiç beceremedim zaten. Karakter olarak da Jake miydi neydi böyle melül melül bakıyor, tam bir umutsuz vaka gibi bir şey. Yok abi ben sevmiyorum fazla çeşitlilik. Bana vereceksin 2 kişi ben sabah akşam onlarla takılırım.

@Ferreke: Nokta sevgin nereden geliyor?
@Henri: Herhalde bir şeyleri doğru yapma isteğimden geliyor. Pek mükemmeliyetçi değilimdir ama hani bir iş yapıyorsam doğru yapayım mantığına sahibim. O yüzden dil bilgisi ve noktalama kurallarına elimden geldiğince uymaya çalışıyorum ama aynı zamanda çok da hata yapıyorum. Açtığım konulara ve iletilere bakarsanız pek çok kez düzenlendiğini görebirsiniz.

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN KULÜBÜ

gQFaPHt.png
STRATEGYTURK DİL KULÜBÜ

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
HAFTANIN SÖZÜ

Dil, vücut dediğimiz geminin dümenidir. - Thomas Fuller

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
179286 (+3555)

Konu Sayısı
13397 (+279)

Üye Sayısı
5576 (+143)

ay%C4%B1ra%C3%A7.png
SON
FORUM GAZETESİ #90
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »

[+] 10 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İki soruma da zaman ayırıp cevap verdiği için Henri'ye ve uğraşıp bu gazeteyi hazırladığı için de Justicar'a teşekkür ederim. Eline sağlık.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.