[MP] CK2 - Multiplayer : Mart 2017
(19-03-2017, 00:44)Duman : Bu arada bende bir önceki hükümdar (AI)'den kalma isyan olduğu için Irak civarı yok gözüküyor, normalde orası ve Gürcistan da benim.
Mevcut vassal limitiyle düzen sağlamak neredeyse imkansız görünüyor, İmparator rankındayım vassal limitim 26. Daha önceki oyunlar 48 vs oluyordu bu limit diye hatırlıyorum.

Yasalarında merkeziyetçilik fazla olabilir.
Ara
Bu arada krallık kuramama bugunu bir şekilde çözebilir miyiz sizce fikri olan var mı? Özellikle Endülüs'ü kuramamak beni korkunç kısıtlıyor vasal limit konusunda.
Ara
NpELag.png

Altmışlı yaşlarında ölen karakterimin 181 yıl ülkeyi yönetmesi. .(
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Merkeziyetçilik fazla değil, decadence oranı fazla ve isyan çıkmıyor. Azalmıyor da. %90'da duruyor.
50 sene sadaka verip oruç tutsam azalmaz çünkü sürekli bir şeyler oluyor sürekli birileri decadent traiti alıyor ve o bir şekilde artıyor.

Ben %100 olduğunda isyan çıkacak sandım, o isyanı bastırınca yanlış hatırlamıyorsam %30'lara kadar geriliyordu, ama çıkmıyor.

@TurkJedi
Ben Arabistanla Nubya'yı oluşturabildim bu arada.
Neredeyse on yılda bir ekran görüntüsü almışım.

[+] 1 üye Wickhart nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben düzenlemiştim fotoları...
Ara
10 senede ne atılım yapmışız be.
Ara
Satanist Hintliler.
Geçen oyunda bir anda veliaht değişimi ile beklemediğim şekilde Walter ile oyuna başladım.Burgundy tahtı için önümde provence dükü ve burgundy kraliçesinin oğulları sorundu.Komşu düklükle savaşıp bir kontluk ele geçirdim.Saraydaki muhabbetlerimin birinde satanistlerle karşılaştım onlara katılıp lucifere kul oldum.Faction kurup isyan etmek üzere olan bir kadını kaçırıp kurban ettim.Gücün elimde olduğu hissettiğimde veliaht prensi kaçırıp yaktım.Dükü de kaçıracakken karakter vefat etti toprağı bol olsun.
Yerine kızım geçti.Düşeş tarafından yönetiliyorduk artık.Fakat kız çocukları oldu.Burgundy kraliçesinin 3 oğlu vardı biri gitti kuzey düklüklerden birinin kızıyla evlendi kayınbabası ölünde karısı düşes oldu oraya.Öteki oğluyla veliaht kızımı martiriasdsa nişanladım zamanı gelince de evlendirdim.Taht bana kalacak derken o dük yine seçimde 1.ci oldu veliaht haline geldi sinirlenmiştim.Etrafa ulaklar saldım gelen haberlere göre elimde provence düklüğüne claimi olan bir kont vardı.Hemen savaş ilan edip düklüğünü elinden aldım.Planlandığı gibi kızım burgundy kraliçesi oldu.Herşey tamtakır giderken.Krallik içerisinden bunamış bir dük kayzere savaş ilan etti zalim diye.French revolt başladı.Baştaki kayzer çok fazla isyan bastırıp kan akıtmıştı dayanamadı heralde bu yaşlı bunak.Sonra avustsadsa krali finrod da savaşa katıldı isyan sürerken kayzer yaşlılıktan öldü sanırsam germania dağıldı francia ve küçük germania kuruldu.Francianın yarısı avusturasia krallığınındı.
Sonra benim krallık bağımsızlık savaşı açtı durduk yere çıldırdım bu napıyor diye.Bu sırada Endülüsten müslümanlar saldırıya geçip güney fransayı işgal ettiler hiçbirşey yapamadım isyandayım diye ordularım katılamadı.Yanımdaki kralda yardım etmedi francia zayıf düştü.
Bende savaşmadım savaş bitsin krali hapse atsınlar kızımla yönetirim kralliği hesapları yapıyordum.İsyan bitti bu seferde burgundy kralligi tasfiye edildi çıldırdım.Sonra müslüman istilacılar tekrar saldırıya geçti fransız kayzeri uzak bir yerde 3-5 bin müslümanla uğraşırken.İstilacıların ana ordusu Parise girip talan etti kiliseleri yakıp rahibelere tecavüz ettiler.Fransayı ele geçirip yarısını kılıç zoruyla islama geçirdiler.
Bende artık ortada bir krallik kalmadığı için isyan ettim.Müslümanlarla savaşırken toplamadığı orduyu bana karşı topladı francia ama yenmeyi başardım savaş devam ediyor.Başkentlerini kuşatıp bağımsızlığımı kazanıcam yakında.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Polonya'da Mazovia duklugune sahip Borkowic hanedanligiyla oyuna basladim. Ilk Borkowic yasliliginda sakin bir yasam gecirdi ve huzur icinde vefat etti.

Ikinci Borkovic ise tam tersi bir hayat yasadi. Kendisine bagli 2 seften birinin kendisine ihanet ettigini ogrendi. Ordularini her ihtimale karsi topladi, fakat savasa gerek kalmadan haini hakettigi yer olan zindanlara attirabildi. Hainin kabilesine el koydu. Daha tahta yeni cikmisken boyle bir hainlik girisimini yasamasi kendisini paranoyaklastirmisti. Ordusunu topladi, diger sefinden kabilesini teslim etmesini istedi. Aldigi yanit savas oldu, ama savasin sonunda kazanan Borkowicler oldu. Kazanan Mazovia oldu, cunku bu savastan sonra Borkowicler tarafindan yonetilen guclu bir Mazovia'nin temelleri atildi. Ama burada duramazdi. Hemen kuzeydeki, kendini yuksek sef zanneden biri tarafindan yonetilen, tek kabilenin yasadigi topraklara gozunu cevirdi. Bu topraklari da Mazovia'ya katti, bununla da kalmadi kabileyi kendi yonetimi altina aldi. Bu savastan sonra beklemeye gecildi, Baskent nehrin karsi, dogu kiyisina tasindi. Bunlarin hepsi kendine Polonya krali diyen dallamadan yonetimi ele gecirmek icin yapilan adimlardi. Bu surecte batida bagimsizligini ilan eden, kendini Bohemia Krali sanan biri de Mazovianin bir beyi haline geltirildi, tekrar Polonyaya baglandi. Savas hazirliklari suruyordu. Dogru yerlere rusvet akitarak Polonya Kralliginda hak iddaa etmisti Borkowicler. O gun gelmisti. Deliyurek Borkowic, tahta gecmek icin meydan okudu Polonya Kralina, tek basina. Ama daha henuz nehir kenarindaki ilk savas surerken, Ikinci Borkowic supheli bir sekilde hayatini kaybetti. Olumunun sebebi gunumuzde bile bilinmemektedir, ama ciddi suikast iddaalari uzerinde durulmaktadir.

Ucuncu Borkowic tahta ciktiginda parcalanmis bir Mazovia gordu. Bu kabul edilemezdi, hemen kuzenine savas acti ve Mazovia'yi tekrar tek bayrak altinda birlestirdi. Guneydeki bagimsizligini ilan eden bir sefi kendine bagladi, kuzeyde litvanyadan ayrilmis iki sefin kabilelerini kilicla aldi. Mazovia'yi hazirlamaya basladi, Borkowic ailesinin Polonya'yi yonetecegi gune...
[+] 2 üye Sylvanas nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-03-2017, 01:49)cemal : İstilacıların ana ordusu Parise girip talan etti kiliseleri yakıp rahibelere tecavüz ettiler.Fransayı ele geçirip yarısını kılıç zoruyla islama geçirdiler.

Hocam ayıp oluyor yalnız İslam hoşgörü ve sevgi dinidir  :heart:
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
vb4qYr.png

Abbasi Halifeliğinin vassalı Mısır ve Pers Sultanı Bavandid hanedanıyla Halifeliğin kılıcı olmaya devam ettik. Habeşistandan kovulmaları sonrası Arabistan yarımadasının güney sahiline kaçan Hristiyan Krallıkları ortadan kaldırdık. Bölgemizde düzeni sağladık. 930 yılından itibaren Bavandid hanedan üye sayısının çok fazla genişlemesi ile bağlantılı olarak bir dekadans problemimiz ortaya çıktı. Sultan 15 tane çocuk yapınca ne yazık ki hepsinin nerede neyle ilgilendiğini takip etmek mümkün olamıyor. Ancak bu decadence problemi vesilesiyle beklediğimiz o isyanla karşılaşamadık ve yüksek decadence önemli bir sorun olarak varlığını koruyor. 

Eski Abbasi Halifesinin kızının oğlu olan Bavandid Sultanı 958 yılında Arabistan İmparatorluğu ve Halifelik ünvanını ele geçirerek Pers İmparatorluğu ve Bavandid Halifeliği dönemini başlattı. İmparatorluktaki el değişimi Bedevi Araplardan Perslere geçmiştir ve bundan sonra Emir ve Satrap atamalarında Pers kanı taşıyanlara öncelik tanınacak, Mısırlı, Levantlı, Bedevi ve daha birçok Arap soyundan gelen büyük hanedanların yerini yavaş yavaş Pers hanedanları alacaktır. Pers İmparatorluğu olarak hem kutsal toprakların koruyucusu olacağız hem de Müslümanların Halifesi olarak Doğu Roma'nın incisi Konstantinopolis'i fethedeceğiz.

Mülk Allah'ındır.
Bavandid Hanesi
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Kuruldu.
Ara
Toplaşalım.
Ara
Bu aksamki gelismeleri de merakla bekliyoruz :)
Ara
Etkinlikteki arkadaşlara iyi oyunlar benim bu oyuna ayıracak vaktim kalmadı.

[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Afedersin de 70 bin askeri Kuzey Afrika gibi bir bölgeden az kayıpla geçirebileceğini düşündüysen o senin hatan, ülkem patates olmuşken saldırıp yenemedin oyunu suçluyorsun.
Ara
Sana isyanın bittiğinde söyle dediğimde Claim Hispania savaş sebebim vardı ve öyle savaş açsam Kuzey Afrika'dan değil, gemilerle gelirdim ama muhtemelen yine buna benzer şeylerle karşılaşabilirdim.

70 bin askeri bir arada taşımadım, 8k 8k ilerlettim 3 toprak ilerlediklerinde tüm 8klar 5k'ya düşmüştü, sana saldırı esnasında aynı bölgeye gelip oradan ilerlemek zorunda kaldılar orada muhtemelen bir 20k daha yokolmuştur ordudan.

Diğer oyuncular bu gibi şeyleri denemiyorsa bu gibi absürtlükler gözlerine çarpmıyor olabilir ama ben 5 toprakta 40 bin askerin havaya uçtuğu oyunu oynamıyorum bu saatten sonra. Olayın da Kuzey Afrika ile alakası yok Hindistan'da da aynı durum var, orada müthiş attritionu farkettiğim için sana saldırdım zaten.
Hindistan'da da olması Kuzey Afrika'yla alakası olmadığını göstermiyor, Hindistan ordular için Afrika'dan daha beter bir bölge sadece. Aynı orduyu İspanya'da yürütsen bunun yarısı kadar attrition yemezsin mesela. Ayrıca neden gemiyle gelmediğini de cidden anlamadım.

Ara
Hindistanın istilası herzaman zor olmuştur oyun mekaniği ile tam gerçeklik sağlanamadığı için böyle bir yol seçmiş olabilirler.

Ayrıca bu ayki mp ye katılmicam bir daha gelecek aya belki
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.