[MP] CK3 - İberya Multiplayer: Ağustos 2022
(12-08-2022, 10:41)majester :
(12-08-2022, 09:23)korkusalan :
(11-08-2022, 22:46)majester : Bu şaka mı? Yoksa harbiden Nors mu alıyorsunuz mpde?
Şaka değil...
Vareg dengesizliği, kabile olması, İberya dışından din ve kültüre sahip olmasını göz ardı mı ediyoruz yani. O halde ben de Fransa'daki kültürle melezleme yapayım.
İberya mp de asatru nors karakter almak bence de konsept dışı gibi ama yine de siz bilirsiniz.
Ara
O karaktere itiraz edebilecek tek oyuncu PCOyun, onun için sıkıntı yoksa problem yok, etkinliğe renk katar. Oyuncunun da hareketlerine ekstra dikkat etmesi gerekir, en ufak bir tartışmada karakterinin Asatru olmasından/dengesizlikten dem vurulacak zira. Dikkatli bir şekilde oynayacaksa ve PCOyun itiraz etmiyorsa problem yok.
(12-08-2022, 10:41)majester :
(12-08-2022, 09:23)korkusalan :
(11-08-2022, 22:46)majester : Bu şaka mı? Yoksa harbiden Nors mu alıyorsunuz mpde?
Şaka değil...
Vareg dengesizliği, kabile olması, İberya dışından din ve kültüre sahip olmasını göz ardı mı ediyoruz yani. O halde ben de Fransa'daki kültürle melezleme yapayım.
Yanii böyle bir şey olabiliyorsa bende seninkiyle melezleyeyim... Bedava teknoloji olsun...
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Bu arada Nors geçmenin ya da Nors ile melez yapmanın serbest olduğunu düşünüyorum bu açıklamadan sonra.
Ara
(12-08-2022, 19:33)majester : Bu arada Nors geçmenin ya da Nors ile melez yapmanın serbest olduğunu düşünüyorum bu açıklamadan sonra.
Kesinlikle
Ara
Kurallar, neyin yasak olduğu sizin anlık çıkarımlarınıza göre belirlenmiyor.

Oda kuruluyor.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
Katılmak için: 4c9e032d-ef2b-4646-a166-3992b07092fc.nakama-0
Leon Kralına uygulanacak tarife:

EOykjSjWoAU25E3.jpg
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
unknown.png

Yıl 920...  Coruna'ya gemiden bir yabancı indi. Elinde bir balta, cebinde bir bıçak, o kadar... Tek başınaydı. koca dünya kulağına yapamazsın diyordu. Ona buradan giremezsin dediler, girdi. Ona burada kalamazsın dediler, kaldı. Ona sen kuzeyden bir fukarasın, sen tek başına bu halinle, bu koca dünyanın tepesine mi çıkacaksın? Yapamazsın dediler, yaptı! Ona yapamazsın diyenlerin sonu ya ölüm ya da teslim olup merhamet dilemek oldu.

unknown.png
t8nubAh.gif
[+] 2 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.png

Emir Gazi Bin Hamid - Gırnata

Bu emirlik ne zorlu bir yükmüş. Gırnata dışında bir yudum su içen koyunun hesabını veriyoruz. Bu seviye çok yaşlandırdı beni çok...
İlk işim Kuzey Doğu'da isyanları ile meşhur emirin topraklarını almak oldu, nihayetinde yeni bir emirlik kurunca da sultanımız şeyh olan @korkusalan ı benim himayeme verdi. 

Gırnata başta olmak üzere hem iktisadi hem askeri bina ve gelişimleri yürüttüm. 25 senede 6 hanım değiştirdim. Topraklarımızı iki katına çıkardım. 
Kuzeyimizdeki Barselona Emiri @majester hakkımda öğrenmiş olduğu bir iftirayı halka yaydı, neymiş zinacıymışım. Kızın rızası vardı bi kere, ayrıca düğün arefesindeydik, dedikodudan 1 gün sonra da evlendik. Ama bu tavrı içime oturdu, karakterim gereği kin duydum.
Tabi zinacı olduğum yayılınca da tüm meşru hanımlarımla ilişkim bozuldu. Beni yalnız bıraktılar. Çok strese girince de çareyi otta buldum. Kafası mevcut dertlerimden uzaklaşmamı sağladı. 

Biraz kinci, biraz gaddar bir tipleme olmaya başladım. Sürekli yaptıklarımı eleştiren varisimi bir gün dayanamayıp hapse attım. Üzerine sinirlenip işkence ettim, zindana sürdüm. Çok zaman geçmeden öldü. İşin kötü tarafı bunları yaparken ve dahi sonrasında hiç pişmanlık duymadım. Üzerine ilginç bir tatmin duygusu bile oldu.

Çok geçmeden beni sinirlendiren diğer oğluma da benzer bir şey yapmaya kalkıştım. Tabi kendi görüp geçirdiği ve akıllı olduğu için ben yakalatamadan kaçtı. Önce Kastilya'ya sonra da Bağdat'a. Ölünce gelip tüm topraklarıma konacak, beni en çok da bu üzüyor. 
Bu olaydan sonra akıllanmış olacağım ki diğer çocuklarıma dokunmadım. 

Ama bu kaçırma, hapse atma ve işkence yapma arzumu bastıramıyordum. Önce mahallede takılan bir kadına işkence yaptım, kesmedi tabi. Sonrasında eski bir hesabı kapatma ihtiyacı içerisine girdim ve @majester in karısını kaçırdım. İşkence yapıp zindana sürdükten 3-4 gün sonra fidye ile serbest bıraktım.

Daha sonra da @okocpinar ın karısını kaçırdım, ona da işkence yaptım, ama henüz zindana atmadım, kocasının da haberi yok sanırım. Öğrenince fidye ile gönderebilirim.

Arada @Pharmacist ile çıkan bir isyanı bastırdık, Kuzey'de Kastilya Krallığı (@Sxario) iki kere iç savaş yaşadı, ikincisinde ülkesi bölündü. Çok geçmeden toparladı tabi. 

Aslında çok sakin bir kişiliğim vardı, ama İberia entrikaları beni bu hale getirdi. Sonrasında ne olacak merakla bekliyorum... Çok ömrüm de kalmadı zaten...

Güzel Ülkemiz
Crusader_Kings_III_Screenshot_2022.08.12....00.51.png
[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
dukk.PNG
Montclus Hanesi Lideri Ramon Borrel Oğlu Barcelona Dükü Lluis

Kana kan devam eden mücadeleler sırasında Lluis'in babası Ramon barışçıl politikasını devam ettiriyordu. Ramon ömrünün son evrelerindeyken Endülüs Kralı ile görüşmeler yapıyordu. Bu görüşmeler sonucunda 150 dinar karşılığında Valensiya kontluğunu satın almıştı. Büyük bir diplomatik zaferdi.

Ramon'dan sonra yerine oğlu Lluis geçti. Babası gibi bir diktatördü ancak ziyafet şölenleri ve avlarla vasallarının gönlünü alıyordu. Lluis döneminde ülke ekonomik anlamda level atlamıştı. 

Lluis ziyafetten ziyafete gittiği lüks bir hayattayken içinde bulunduğu Kastilya Krallığı iç savaşlar ile uğraşmaya başladı. Lluis hemen ordusunu topladı, ülke hazinesindeki parayla hatrı sayılır bir miktarla paralı askerler aldı ve kralına 300 dinar yardım göndererek ona olan bağlılığını kanıtlamıştı. İsyan durdurulmuştu ve krallığın batısının kaderi değişmişti, Lluis sayesinde. Bu isyandan sonra kralın kızını oğluna alan Lluis kralın yanında olduğunu belli etmişti. 

Geçen yıllar içerisinde yüksek bir askeri güce ulaşan Lluis Sarakustah Düklüğüne saldırılar düzenleyerek ülke sınırlarını genişletti hatta bu sırada kültürel çalışmalara imza attı. Lükse onca para harcanmasına, ziyafetlerin durmamasına hatta ciddi askeri seferlere çıkılmasına rağmen Lluis'in hazinesi dolmuş, ekonomik hiçbir sıkıntı çekmemişti. Öyle ki savaşlar sırasında bile ziyafet verdiği rivayet edilir. 

Kültürel Çalışmalar
culture.PNG

ulke.PNG

Ülke Hazinesi

hazine.PNG
SON
[+] 1 üye majester nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biz bu isyankar vasallara karşı sadece gerekeni yapmaya çalıştık..

Screenshot_2.jpg
[+] 3 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sadece st türkçe yamayı açıyorduk girerken değil mi?
Ara
(13-08-2022, 15:26)korkusalan : Sadece st türkçe yamayı açıyorduk girerken değil mi?
Evet, Steam'deki olacak ama.
Ara
(13-08-2022, 15:49)majester :
(13-08-2022, 15:26)korkusalan : Sadece st türkçe yamayı açıyorduk girerken değil mi?
Evet, Steam'deki olacak ama.
Steamdan aboneyim zaten... Ama checkscum konuda belirtilenden farklı?
Ara
Akşam işim çıktığından dolayı gelemeyeceğim. Gırnataya yedek olmak isteyen varsa geçebilir bugünlük.
Ara
994f olması lazım.
Ara
(13-08-2022, 17:20)Voidian : 994f olması lazım.
Aynıymış
Ara
unknown.png
t8nubAh.gif
[+] 1 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.