[MP] EU4 - Alternatif Multiplayer: Mart 2020
(19-03-2020, 00:44)alageyikr4 : fat sana ben sormadımmı bir kural ihlali varmı diye sen sadece oyuncular icin geçerli bu kural demedinmi
Burda Bunu Açıklarmısın
sordum ve giden oyuncular ve gelmeyen oyuncularla o güç yüzdesini aşmamış oluyodum ki war contribution olarak sen gittikten sonra da %70 samsthke %27 memlük %3 persiaydı
Ara
(19-03-2020, 00:43)fat : beyler great horde yazdı da ben ne ihlali yapmışım öğrenebilir miyim

Bu Durumu ben sana sormadımmı kural ihlali varmı diye sordugumda sen yok demedinmi  bunu acıklarmısın fat
2ci olarak Savasıyor dendi kural ihlali dendi savasıp WP Atacaktık Samtske İle
Ara
(19-03-2020, 00:46)fat :
(19-03-2020, 00:44)alageyikr4 : fat sana ben sormadımmı bir kural ihlali varmı diye sen sadece oyuncular icin geçerli bu kural demedinmi
Burda Bunu Açıklarmısın
sordum ve giden oyuncular ve gelmeyen oyuncularla o güç yüzdesini aşmamış oluyodum ki war contribution olarak sen gittikten sonra da %70 samsthke %27 memlük %3 persiaydı
ki bunlara rağmen bana soracak olursan senin ayrı bi savaş açıp %100 warscore kazanacak olman osmanlıdan toplamda %300lük bi barış anlaşması yapılacak olması çok daha etik dışı
[+] 1 üye fat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
burası karışacak vaziyet alın :D
oyun sonu burayı takip etmek daha keyifli çekirdek, kuruyemiş bir de çay :)
[+] 8 üye mezamorta nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu arada Hormuz bölünmesiyle ilgili pek bir şey göremedim orda benim yani Ajam'ın Yas ülkesiyle arasındaki truce muallakta kalmış Yas Timur ile müttefikmiş o truce o yüzden oyun esnasında farketmemişim.
Ara
hürmüze 4 lü ally bloku olusturalım dedigimde memlukle işim yok demişti :d ne adamlar yav.
Ara
Evet Kural İhlali Konusunda Konusacaktık Ama Kimse Cevap Vermiyor
Ara
(19-03-2020, 03:07)alemdarpasa : hürmüze  4 lü ally bloku olusturalım dedigimde memlukle işim yok demişti :d ne adamlar yav.

4'lü blok? Bana sadece seninle ittifak olalım dedin o da Memlük kapına dayandığında idi. Oyun başlamadan önce de beni tehdit etmiştin, savaşa ben gelmedim de 3 ülke Memlük'e karşı mı savaştın? Diğer allyların neredeydi de Memlükle bire bir kapışmak zorunda kaldın :dxd

(19-03-2020, 01:33)Ainulindalë : Bu arada Hormuz bölünmesiyle ilgili pek bir şey göremedim orda benim yani Ajam'ın Yas ülkesiyle arasındaki truce muallakta kalmış Yas Timur ile müttefikmiş o truce o yüzden oyun esnasında farketmemişim.

Ajam bana savaş açmadan önce Timur ile savaşıp Persia kurmuştu, Timur Yas ile ally idi bu yüzden arasına truce girdi. Ben Yas'ı annexlememiştim tek topraklı bir şekilde duruyordu orada. Ajam benden sadece Fars topraklarını aldı. Memlük barış atarken Yas'ın bende claimi olan toprağını geri verdi.
[+] 1 üye sayru nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oyuna girer girmez hurmuze mesaj attım titifak olalım tunusa mesaj attım mesafe uzak dedi ethıohaya en son sordum oda 6 5 5 kralla tech geri kaldı ve savasdan çıktı. 4 umuz 1 olmalıydık en basda ama sen coloni aticam dedin memlukle işim yok dedin.
Ara
@alageyikr4 
Memlük oyuncusu;
  • Hürmüz oyuncusunun topraklarını bölecek şekilde anlaşma atmak.
  • Güç yüzdesini aşacak şekilde ittifak yaparak savaşa katılmak.
  • Devam eden bir oyunu savaşına ittifak kurularak katılmak olmak üzere 3 ihlal gerçekleştirdi. 
Tüm bu ihlaller sonucunda savaşmaması söylenmesine rağmen halen ordularıyla savaşmayı sürdürmesi sonucunda benim hosta bildirmem üzerine oyun sırasında atılmıştır. Yanlışlıkla kurallar ihlal edilebilir, dikkat edilemeyebilir ancak ısrarla yöneticiyi görmezden gelmeye devam etmeniz çok daha ciddi bir ihlaldir.

@fat
Samtskhe oyuncusu;
  • Güç yüzdesini aşacak şekilde ittifak kurmak.
  • Savaşa sonradan müttefiklik kurularak oyuncu dahil etmek üzere 2 ihlal gerçekleştirdi. 
@Cannabis
  • Aynı savaşta yer almadıkları halde Aragon oyuncusuna gift yollamaktan dolayı 1 ihlal gerçekleştirdi.
Memlük oyuncusu ve Samtskhe oyuncuları yaptıkları ihlaller sonucunda etkinlikten çıkartıldılar.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-03-2020, 12:42)alageyikr4 : Evet Kural İhlali Konusunda Konusacaktık Ama Kimse Cevap Vermiyor

Konusucak ne varki üst üste  koydun ihlalleri savasmaya  devamda etmişssin osmanla geri çekicektin askeri  o yüzden kicklemiş seni.
Ara
(19-03-2020, 16:28)Aeschyli : @alageyikr4 
Memlük oyuncusu;
  • Hürmüz oyuncusunun topraklarını bölecek şekilde anlaşma atmak.
  • Güç yüzdesini aşacak şekilde ittifak yaparak savaşa katılmak.
  • Devam eden bir oyunu savaşına ittifak kurularak katılmak olmak üzere 3 ihlal gerçekleştirdi. 
Tüm bu ihlaller sonucunda savaşmaması söylenmesine rağmen halen ordularıyla savaşmayı sürdürmesi sonucunda benim hosta bildirmem üzerine oyun sırasında atılmıştır. Yanlışlıkla kurallar ihlal edilebilir, dikkat edilemeyebilir ancak ısrarla yöneticiyi görmezden gelmeye devam etmeniz çok daha ciddi bir ihlaldir.

@fat
Samtskhe oyuncusu;
  • Güç yüzdesini aşacak şekilde ittifak kurmak.
  • Savaşa sonradan müttefiklik kurularak oyuncu dahil etmek üzere 2 ihlal gerçekleştirdi. 
@Cannabis
  • Aynı savaşta yer almadıkları halde Aragon oyuncusuna gift yollamaktan dolayı 1 ihlal gerçekleştirdi.
Memlük oyuncusu ve Samtskhe oyuncuları yaptıkları ihlaller sonucunda etkinlikten çıkartıldılar.
Karara Saygı Duyuyorum Lakin Son Olarak Kural İhlali Yaptıysak Bunu WHİTE PEACE Atıcaktık 
Kural İHLALİ Olan Bir Ulkeye Dalıp Bundan Faydalanmak GM Yakısıyormu 
Ben Zorunlu olarak Savasa Girdim buna ragmen itifak limitini aşan ben değildim 
satmske ile itifak limtim yeterli idi satmskenin itifak limiti aşmıştı burda sadece satmske cagırdı savasa bende kural ıhlalı oluyor neden  cagırdım dedım oda bana kural ihlali olmadıgını oyuncular icin gecerli oldugun soledi katıldım savasa wp atmak icin savasıyorduk Satmske bu durumu kabul ettigi halde nasıl suclu bulundum neyse genede saygı duyuyorum
Hürmüz olayına gelince o bana 100 lük barıs at kabul edecem dedi ben sadece 80 lik barıs atıp bolmus oldum ama 20 lik daha gonderip alttaki topraklarınıda alabilirdim ummana claim verdirip ama bunu yapmadım diye sucluysam onada diyecek birsey yok amacım sadece core ıade ettırıp vasal alıp yeniden fetih savas sebebi elde etmekti bu yüzden böle bir harekette bulundum
[+] 1 üye alageyikr4 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Aeschyli güç yüzdesi ve harita ne zaman paylaşılacak?
€20
Ara
aynen macar sende whit peace atmalısın bugdan faydalanıyorsun.
Ara
9. Barış antlaşmalarında %100'lük serbest bıraktırmalar yapılamaz, oyuncu ülkeleri bölünemez, işgal edilemeyen toprak alınamaz

Buradaki "oyuncu ülkeleri bölünemez" kuralı biraz sıkıntılı bir kural bence. Anladığım kadarıyla bu kural oyuncu ülkelerin bölünüp, isyan çıkartma gibi yollarla bölünen topraklarını da kaybetmesini engellemek. Bence bu kural transport shipler ile asker taşınabiliyorsa geçersiz olsun. Eğer geçersiz olmazsa örneğin ingiltere gelip kuzey afrikada denize kıyısı olan bütün toprakları aldı diyelim. Biz tunus olarak ingiltereden toprak almak istediğimizde toprak alamayacak mıyız? 

Bunun dışında boğazlardan asker geçirilebilmesine rağmen bu gibi durumlarda boş yere istediğimiz toprakları alamayacak mıyız:
unknown.pngunknown.pngunknown.png
Ara
Aragon knightsa toprak satsın oyun başından itibaren ilişki limitinin 2 üzerinde olsun nation ruining değil. Hungary(GM) milan event chainini abuselasın exploit değil. samsthke %1.6lık güç yüzdesiyle osmanlıya karşı olan savaşını memlük kicklenmeden önce %67 kicklendikten sonra %70 olarak versin WOWOWOW %1.6 GÜÇ YÜZDESİNİN ÖNÜNE GEÇTİ ki bunlar olurken ülkeme saldırabilecek tek playerın Great Horde olması bizim memlükle yaptığımız pazarlık sonucunda memlüğün %48 benim %52 toprak alacak olmam İTTİFAK SINIRINI AŞIYOR PERSİA VAR(ki kendisi memlük savaşa girdikten sonra savaşmamış-ülkesine ai tarafından siege atılmamıştır). Eğer kurallar adaletsiz uygulanacak ve birkaç arkadaşın yetersiz oyunculuğunu kapatmaya yönelik olacaksa bu düzende devam edin. O güç yüzdesi hesaplarında da zaten olan saçmalıkları anlatmayayım lakin 3 subject dokunulmaz danimarkanın %3 küsür olup memlüğün %7.2 olması, oyun başında memlükle 1v1'i rahatlıkla atabilecek Hungarynin %3 küsür olması ne kadar etikse bizim ittifak limitini herhangi bi playerın dezavantajına olmayacak şekilde tek savaşlık %1.6 aşmamız o kadar etik dışı ki eğer memlük benim yanımda savaş ilan etmeyip sayın GM gibi %100 warscore ile toprak almaya oynasa çok daha hoşnutsuz bi harita ortaya çıkacaktı. Karara saygı DUYMUYORUM bütün oyuncuların bu konuda fikir belirtmesini ve yapılanların adaletinin tartışmasının oyunculara bırakılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.
Ara
tsf.png
1470 Oyuncu Haritası

harita.png
1470 Dünya Haritası
Ara
Oyuncular bir başka oyuncuyla savaşta olan yapay zeka ülkeyle sonradan müttefik olamaz, o ülkeden savaş tehdidiyle toprak alamaz.

Bakın sayın yöneticiler şu kuralda memlükle benim yaptığım arasında kocaman bi fark var onu listeden çıkarmak zorundasınız.
Ara
yuzde2.png

İttifak Limiti : 8.57
Ara
Kuralları anlamadan yorumlamayın, arada geçiş varsa zaten bölme sayılmıyor. Atılan ilk 2 resimde geçiş var, 3. resimde (oyunda yaşanan ihlalde) yok. İngiltere kıyı şeridini alsa şeridi ortadan bölemiyorsun evet, ancak aynı şekilde İngiltere seni de Afrika'da ikiye bölemiyor. Şeridin tamamını alamıyorsan bir bütün şekilde toprak alabilirsin, onun dışında her 2 topraktan 1'ini alıp şeridi 5 farklı parçaya bölmek gibi şeyler kuralı çürüten değil destekleyen örnekler.

Memlük meselesinde, bu sadece bu etkinlikte değil tüm kurallarda ve işleyişlerde geçerli bir husustur, anlaşılması önem sarf eder. Bir kuralı ihlal ettikten sonra "yaptım ama bir sor niye yaptım" şeklinde açıklama yapılmaz arkadaşlar, "savaşa girmek zorunda bırakıldım prestij mi kaybetseydim?", "kalem kuşatılıyordu ne yapacaktım oturup bekleyecek miydim?" gibi şeyler sadece üzücü değil aynı zamanda diğer oyuncuların ve etkinlik yöneticilerinin muhakemesine aşağılama niteliğinde argümanlar. En başta da demiştim Memlük verilmedi diye bu kadar yaygara çıkaran birinin etkinliğin sağlığına etki edebilecek ülkelere verilmemesi gerektiğini, Aeschyli şans verelim dedi. Durum maalesef ki ortada.

Samksthe meselesinde ise, kendisinin konudaki aktivitesinin başlangıcından itibaren bizim amaçladığımız saygılı ve eğlence odaklı multiplayer anlayışıyla sorun yaşadığı ortada. Oyun öncesi bilimum exploitlerin yapılabilirliğini sorgulayıp kendince açıklar bulması, bağımsızlık teslim edip başka oyuncuyla anlaşarak onun marchı olmayı bir kazanım olarak nitelendirmesi. Bu gibi argümanlarla karşılaşabildiğimiz için eski multiplayerlara bakarsanız kural maddelerinin yanı sıra kurallarla uygulanması mümkün olmayan etik/yaklaşım ricaları görürsünüz. Geldiğimiz bu noktada o zamanları geride bıraktığımızı, önemli olanın oyunun cılkını çıkartmak veya birilerine bir şeyler ıspatlamak değil, eğlenmek ve güzel vakit geçirmek olduğunun anlaşıldığını düşünüyorduk, arada bu şekilde kişiler çıkabiliyor demek ki.

Burada şunun anlaşılması önem sarf ediyor, ittifak limitini geçen müttefiklik kurmak farklıdır, savaşta başı sıkışınca ittifak limitini geçmek pahasına müttefik alıp, bu müttefiği savaşa çağırıp bu kural ihlalinden somut bir biçimde faydalanmak ve mesele gündeme getirildikten sonra faydalanmaya devam etmek farklıdır. Biz Strategyturk'te en güzel, en kalabalık, en eğlenceli etkinlikleri düzenleme peşindeyiz, bunun için de özellikle eski oyuncular şahittir ki olabildiğince anlayışlı bir şekilde duruma yaklaşmaya özen gösteriyoruz. Ancak bu raddede Memlük ve Samskthe oyuncuları genel olarak yanlış bir yaklaşım ve üslup içerisindeler.

Meselenin güzel vakit geçirmek olduğunu kavradığınız vakit, istediğiniz ülke verilmediğinde yaygara koparıp adaletsizlikler adam kayırmalar gibi tabirler kullanmayı bıraktığınız vakit, bariz kural ihlaliniz sonrası konuda oyuncuları örgütlemek gibi girişimlerin komikliğini farkettiğiniz vakit sizleri de EU4 etkinliklerimizde görmek isteriz.

İyi forumlar.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.