[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Biri olayı geniş bi biçimde açıklarsa sevinirim. Böylelikle multide olmayan kişiler de ne olduğunu anlayabilir.
Ara
aynen ben de oyunun başında düştüm. merak ediyorum anlatırsanız iyi olur
Ara
Bende sonralarda düşsemde olayı kaçırdım sanırım ?
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Karşılıksız mütefiklikler kalkmalı evet kazancı olanlar bir biri ile müttefik olabilir çıkar ilişkisi
Ara
Yarın genel bir rapor yazabilirim bugünlük yazmayı uygun gördüğüm tek bir mesele var, Birvetek (Baltic) multiplayerdan çıkarıldı. Açıkca oyun anlayışı olarak farklılıklar barındırıyor, kendisine göre tüm oyuncular birleşip AI'i yoketmeli, ardından yine oyuncular birleşip birleşememiş olan çevre ülkelere saldırmalı ve oyun kazanılmalı. Biz burada bu hareketlere karşıyız.

Bu anlayışına istinaden Odessa ve Vladimir ile de konuşup onları AI Lattigalia'a saldırmaya kendisinin örgütlediğini de kendisini -savunurken- açıkladı zaten. Tekrardan şunu belirtiyorum ORTAK DÜŞMANI OLANLAR MÜTTEFİK OLAMAZLAR, ORTAK BİR ÜLKE TARAFINDAN TEHDİT EDİLENLER MÜTTEFİK OLABİLİRLER.
Oyunu 22:00-24:00 saatleri arasından 22:00-1:00 arasına çıkarabilir miyiz ? Isteyen yeterli kişi varsa 2 saat çok az bence .
[+] 2 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-08-2015, 00:33)Duman : Yarın genel bir rapor yazabilirim bugünlük yazmayı uygun gördüğüm tek bir mesele var, Birvetek (Baltic) multiplayerdan çıkarıldı. Açıkca oyun anlayışı olarak farklılıklar barındırıyor, kendisine göre tüm oyuncular birleşip AI'i yoketmeli, ardından yine oyuncular birleşip birleşememiş olan çevre ülkelere saldırmalı ve oyun kazanılmalı. Biz burada bu hareketlere karşıyız.

Bu anlayışına istinaden Odessa ve Vladimir ile de konuşup onları AI Lattigalia'a saldırmaya kendisinin örgütlediğini de kendisini -savunurken- açıkladı zaten. Tekrardan şunu belirtiyorum ORTAK DÜŞMANI OLANLAR MÜTTEFİK OLAMAZLAR, ORTAK BİR ÜLKE TARAFINDAN TEHDİT EDİLENLER MÜTTEFİK OLABİLİRLER.

Ozaman yane eğer ortak tehditse ingiliz viking mütefikligi yanlış iskoçyayı beraber fethedildi mütefilerin neye göre düzenlencegi düzenlenmesi lağzım ki zaten baştaki kırım +bizans saldırısı candar a ayrı bir hikaye
Ara
(18-08-2015, 00:51)Redtay : Oyunu 22:00-24:00 saatleri arasından 22:00-1:00 arasına çıkarabilir miyiz ? Isteyen yeterli kişi varsa 2 saat çok az bence .

bencede :8
ama Miltiades e sorun oluyordu sanırım.
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
(18-08-2015, 00:53)Turkhani :
(18-08-2015, 00:33)Duman : Yarın genel bir rapor yazabilirim bugünlük yazmayı uygun gördüğüm tek bir mesele var, Birvetek (Baltic) multiplayerdan çıkarıldı. Açıkca oyun anlayışı olarak farklılıklar barındırıyor, kendisine göre tüm oyuncular birleşip AI'i yoketmeli, ardından yine oyuncular birleşip birleşememiş olan çevre ülkelere saldırmalı ve oyun kazanılmalı. Biz burada bu hareketlere karşıyız.

Ozaman yane eğer ortak tehditse ingiliz viking mütefikligi yanlış iskoçyayı beraber fethedildi mütefilerin neye göre düzenlencegi düzenlenmesi lağzım ki zaten baştaki kırım +bizans saldırısı candar a ayrı bir hikaye

İstersen Carpathia ve Warszawa'nın birlikte girdiği savaşlardan bahsedelim?
Ben kendi adıma yaşadığım olayı açıklayayım. Birincisi ; CM kararlaştırıldığından beri hiç kimse ile bir müttefiklik veya düşmanlık irtibatım olmadı. Özelden veya genelden kimseyi kimseye saldırmaya teşvik etmedim veya bana saldırması üzerine tahrik etmedim. Herkesin yüzü burada aksini iddaa eden varsa gelsin yazsın. İkincisi ; Bizans'tan daha 1444'te " Bak , Kocaeli'ni ve Bolu'yu ver yoksa döverim ha " tarzı mesajlar alınca anladım ki bazı insanların amacı toplanıp oyun oynamak değil başka oyuncuların oyun zevkini katletmek. Daha sonra gelip "bak orada vadedilen topraklar demişsin" felan diye saçmalamasından bahsetmek dahi istemiyorum. Benim hatam "ne istiyorsan yolla" dedikten sonra okumadan barış antlaşmasını kabul etmek oldu. Nitekim asıl sorun burada "Bizans" oyuncusunun saçma sapan davranışlarıdır. Zaten kendisi "tall" gidiyorum diye "20" tane toprak alarak oyun başı beni yok etmeye niyetlenmiş. Burası açıktı ancak anlayamadığım şey nasıl bir egonun böyle bir işe kalkışacağıydı. Dersimi aldım diyebilirim.

Ayrıca dahası İran ve Bizans'ın resmen müttefik gibi hareket etmesi. "Kanka bak ben Jandarids'e giriyorum sende İlhanlılara gir" tarzı bir gizli antlaşmayla aynı anda farklı iki cephede savaş açmaları her şeyi açıklıyordur bence. Aynı "clandan" olduklarını bilsem zaten bölgedeki ilk ülkeyi ben yaratmama rağmen yinede 3 ülkenin arasında durmazdım. Keza forumda kimse "clan tag" taşımadığı içinde haberim olmadı. Ayrıca Duman'ı sayısız kez uyardım "bak Odessa ve Bizans ittifak kurarsa benim burada yaşama şansım yok direk olarak prensipleri hiçe sayıyorlar" şeklinde. Duman bana ikisininde müttefik olmayacağını söylemesine rağmen savaşta her şey ortadaydı. Daha komik olanı ise Doğu'da aynı clan mensubu kişininde savaş açmasıydı. Sonuçta bizde biliyoruz arkadaşlarımızı getirip ülkeler yaratıp birbirimizi koruyup oynamayı. "Multiplayer Prensipleri" bu tarz arkadaş kıyaklarını engellemek için konuldu zaten. Son olarak İlhanlılarla dost olmama atılan bir suçlama vardı. Bunun için tek sebep var , ikimize de ortak tehdit oluşturan Kayseri. Neredeyse benden(14-15k) büyük ordusu olan Kayseri'ye (16-17k) karşı etrafımdaki tek potansiyel dost İlhanlılardı. Ne AI'lar ne de diğer oyuncularla ortak bağım yoktu. Anadolu'daki 2 devlet zaten bana rival atmıştı. Ayrıca ne ben İlhanlıları ne de o beni "şuna buna" saldıralım diye teşvik etmedi. Zaten yaptığımız savaşında defansif olduğu ortada.

Sonuçta prensiplere herhangi bir itaatsizlik yaptığımı düşünmüyorum.
n20GdM.png
Ara
Biraz şiddetli başladık multiplayera zamanla sıkıntıları ortadan kaldıracağız.

Şuanlık sıkıntı teşkil eden hususlar şu şekilde

- Vikings Yorkland müttefikliği (kime karşı?/neden?)
- Konstantinopolis Parthia Odessa işbirliği (yakın bir zamanda bu tarz bir birlikte hareket etme olmadığını gösteremezlerse büyük sıkıntı)
- Doğu Avrupadaki garip müttefiklik (Birvetek'in çıkmasıyla son bulacaktır diye umut ediyorum)
- Carpathia Warszawa karşılıksız yardımlar koruyup kollamalar.
İlk CN multi denemesi ne yazık ki pekte başarılı olmamış gibi gözüküyor :( ve izin verirseniz olaylara tarafsız bakmaya çalışacağım
Bende dahil olmak üzere bir kaç kişiden çok fazla şikayetçi var ve şikayetlerin nedeni genel olarak arkadaşların birbirleriyle  müttefik olması. İlk önce kendimi biraz savunmak istiyorum  =)
Jandaridin oyun öncesi talep ettiği topraklar bir kaç ülkeyi rahatsız etmişti ama ne ilginçtir ki rahatsız olan oyuncuların tagında SGaming var  :I 
Beklenen oldu ve bazı ülkeler Jandaride araya alıp saldırdı. Savaşı açan bizans ve müttefikleri parthia, odessa karşısında sadece Jandarid vardı (nil ile müttefiklerdi sanırım ama nil savaşa gelmedi )
Parthianın niye girdiğini bilmiyorum ama benim amacım Jandarid tehtidini yok etmek değildi sadece caniki almaktı (nehir geçtiği için istedim). Claim yapmaya başlamıştım ama bizans beni claim tamamlanmamışken çağırdı bende büyük bir sorun olacağını düşünmediğim için kabul ettim. Savaş başladığında bizans ordusu jandaridin ordusunu yendi ve bizans jandaride bir barış isteği yolladı (niye bu kadar ağır bir istek yolladığı tartışılır ki bunu geçtim claimsiz çok fazla yer istedi ve caniki bana vermedi  :I ). Burada kurallara uymayarak hem bizans çok fazla yer istediği için hem de jandarid bu teklifi darkrada danışmayıp kabul ettiği için hatalı.
Bilmeyen varsa diye söylüyorum bizans jandaridin tüm kıyı topraklarını aldı.

Bir diğer konuysa 23rd lilerin (şuan 94thler sanırım) birbirleriyle müttefik olması ama ben olayı çok fazla bilmiyorum (iğnenin ucu bana değmediği için olabilir). Ama şunu da belirtmek isterim tolgayla(baltık birliği) müttefik olmamın sebebi ortak bir düşmanımızın olmasıydı ki  SGamingin çoğu üyesi 23rd lilerle kavgalı ama ben bunu oyuna yansıtmanın yanlış olduğunu düşündüm ayrıca mantıksal olarak doğru bir müttefiğe de benziyordu.

Darkradın yorumuna da şöyle karşılık vermek istiyorum: Lattigalia botu vladimiri de odessayı da yenebilecek bir güçtü ve iki tarafı da tehdit ediyordu. Ruthenya ve rus kültürü topraklarda da coreların oluşmasından ötürüde birleşip Lattigaliaya saldırmamız yanlış bir hareket miydi acaba ?

Ayrıca bizans çıktığı için bizans botu ile müttefik olabileceğimi düşündüm zaten teklifi o yolladı.

Bunları yazdıktan sonrada hatalarımı daha iyi anladığımı düşünüyorum ama her konuda da haksız değilim yani  :(

Birazda oyundan SS atayım.

My0v11.jpg

ngRWyM.jpg

mz3kN8.jpg

Ordulara baktığımızda najran parthia op ve ilkhanlı bunların arasında sıkışmış
Darkrad HRE yi ele geçirmiş gibi bir şey sadece bir oy başkasına gidiyor  =)
Sanırım ıngermanlandda ufak bir viking vs vladimir kapışması oldu çünkü ilk viking vassallayacak gibiydi
Ortadoğunun parlayan yıldızı ilkhanlı :S
Kiev zenginlikte Gharb ile kapışıyor gibi gözüküyor (bunun yüzünden teklonojide geri kaldım :S)
Bugünün bitiş tarihi 1457

Ve son olarak multiden atılırsam da bu ilk deneyim fena değildi her ne kadar çoğu kişi bazılarından şikayetçi de olsa     (V)
Ara
Şuanda sadece Birvetek çıkarıldı mpden o da oyunda yaptığı hareketlerden çok üslupla ilgili bir durum (Daha önceki bir multiplayerda da oyunculara küfredip çıkmıştı ama bir hata yapıp MPye aldık kendisini). Eğer yapıcı ve ortak bir noktada buluşmaya yönelik hareket ederse oyuncular benim multiplayerımdan hiçbir oyuncu kolay kolay atılmaz. Analiz için teşekkürler ancak şunu da ifade etmek gerekiyor ki 3 tane aynı klan taga sahip oyuncu bu şekilde belli bir coğrafyayı ortaya alırcasına (Anadolu+Ortadoğu) ülkeler yaratınca sıkıntılı olabiliyor.
Böyle kalabalık bir mp dağılımında bence ülkeleri her kıtaya dağıtmalıydık. sonucuna belli güç seviyesine eriştikten sonra yaşanılacak savaşlarda bu şekilde tartışmaların ve kuralldışı hareketlerin çok olmayacağını düşünmekteyim. zira avrupadan uzak kalma sebeplerimden birisi de buydu. en doğuda kalan adamın büyük bir avantaja girmemesini önlemek adına bir sonraki mpde kişi sayısına göre her kıtaya adam dağıtmamız gerektiğini düşünmekteyim. yine amerika yasak olabilir ama avrupa asya afrika arasında dengeli bir dağılım olmalı,ülkeler başlangıç için birbirleriyle çok yakın ya da komşu olmaktan bir nebze olsun kaçınmalı bence.

aksi taktirde sonucu steafunun ayrılması gibi oluyor.
Ara
Oyuncular gruplara bölüştürülüp bu gruplar belli bir usul ile farklı kıtalara bölüştürülebilir.
Örneğin A grubu B grubu ve C grubu var.

Bu gruplardan oyuncular sırasıyla 1 Avrupa, 1 Asya, 1 Afrika ülkesi olabilirler.
Böylelikle yakın bölgelerde AAA, BBB, CCC oyuncuları olmak yerine her bölgede ABC, ABC, ABC oyuncuları olmasını sağlayabiliriz.

Bunun için gruplar ve alanlar belirlenebilir.
Eğer fikre sıcak bakıyorsa oyuncular bu tarz bir oyun sistemi üzerinde çalışabilirim.
Bütün mesajları okudum ama kimse Darkrad'ın idealarının ss'ini atmamış. Birisi ss atsın şuraya. Oyun başı ilk yapacağınız iş bu olmalıydı halbuki...
AgEJOQ.jpg
Ara
Benim ideaların da çok iş yapacağını sanmıyorum bu oyun kural dışı hareket yapanlarla ve malesef ondan da fazlası kural dışı hareket yapanları şikayet edenlerle ilgilenmekten malesef oyun moyun oynayamadım bugün.
Şuan ki multinin ilerleyişinden şikayetçi olan çok kişi var tekrardan başlasak iyi olabilir. Oyuncuları kıtalara dağıtma fikri güzel olur bence ama sadece kıta değilde anadolu, iskandinavya, iberya gibi bölgelerde belirlenebilir sonuçta kıta da olsa herkesin belli bir bölgede toplanmasını istemeyiz ayrıca oyunun başında ki mücadeleyi de azaltmış oluruz.
Ara
Dağıttığımız zaman tam anlamıyla multinin başlaması 1550-1600'leri bulur veya daha geç bile olabilir. Ki o tarihe kadar bir çok multi zaten başlangıçtaki oyuncu sayısıyla devamlılık gösteremiyor.

Ekleme: Yeniden başlamasını isteyen arkadaşlar var, herkes ülkesini kurmuş yerini belirlemiş baştan başlayacaksak custom oynamayalım o zaman.

Ekleme 2: Bir savaş yenilince çıkan oyuncular olduğunu söylüyorsunuz, 1650'ye kadar bekleyip saldırıldığında çıkan oyuncu bir çuval inciri mahveder, insanın oynayası kalmaz. Multiplayera gönül vermiş arkadaşların direncini kırmaktan başka birşey olmaz.
Ara
Bölgeler geniş olmalı, şu şekilde olabilir

1. Avrupa
2. Ortadoğu
3. Batı Afrika
4. Hindistan
5. Çin & Japonya

Birbiriyle iyi geçinen veya hiç geçinemeyen oyuncular - yani yakın olması sıkıntı yaratabilecek kişiler aynı grupta toplanıp aynı gruptaki 2 kişinin bu bölgelerden birinde ülke seçmesi yasaklanabilir. Böylelikle mp haritanın geneline yayılmış olur.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.