[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2018
(14-09-2018, 02:54)Aytaç : @SpLinter Oyuncunun toprağını ikiye bölüp isyan edip bana katılsın diye bırakmışsın. Ben de talip oldum adaya raid menzilini genişletmek için. Mantıklı bir argümanın olması için o toprak satışının ikimizden birinin çıkarına ters düşmesi durumu gerekli. Fakat yaptığımız hamle ikimizin de çıkarına uygun bir hamleydi. 

Ben hamlenin etik olmaması için hiç bir sebep göremezken "bu bırak etik olmayı, terbiyesizlik" tarzı cümleler kuruldu. Ki Mısır'daki oyuncu da senden çok savundu olayı alakasız bir şekilde. Ne oyunun mekanigine aykırı, ne kurallara aykırı, ne çıkarlarımıza aykırı.  Yani kusura bakma 2 ülke aramızda çıkar anlaşması yaparken senin menfaatlerini düşünemediğimiz için. (!)

oyun kurallarına centilmen rekabet açısından bakıldığın da adil olmayan bir durum var aslında şöyle düşün sen fasta müslüman bir devletsin bende senin bulunduğun bölgede  raid coast yapan bir ülkeyim iberyadaki devletten kanarya adalarını alıp senin batı kıyılarını yağmaladığımı düşün senin yaptığının bundan farkı yok ama empati kurmak işine gelmiyor böyle oynamaktan hoşlanıyormuşsun ne yapalım en azından aramızdaki rekabet uzun olur diyelim iskit ve iran gibi 30 yılda patlamamanızı umuyoruz
Ara
@Alduin seninle ne kişisel problemim olabilir ki? Hatalı ülke kurdun hafif bir Ceza ile geçiştirdim, kural ihlali yaptın gayet usluplu bir açıklama istedim, senşn bana vermiş oldugun cevaplar aynı uslup ta olsa hoş görülebilirdi. Vermiş oldugun tepkiler cevap tarzından dolayı sana tolerans göstermedim.

İskandinavya bölgesine isterse yeni oyuncular kurulabilir, isterlerse mevcut ülkeyi alabilir. @etzel
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu günkü oyunun şahsımdan kaynaklı gereksiz bir tartışma ile hem yayın kalitesi hem de seviyesi düştü. Özelden yazmam gerekirdi. 4sos u tanımıyorum bile 3 gun once menfaatler icabı ittifak kurduk hepiniz gibi. Konuya müdahil olmasının sebebi ticari bir mesele. Siz onu daha iyi bilirsiniz oyunun başından beri rivalsiniz. Bu konu kapansın karar merci karar versin herkes uysun bitti yatın uyuyun. Sisam misam yok. Özür diliyorum tekrar
Ara
Hala etik olmayan bir davranış göremesem de tartışmanın uzamasını istemediğimden kendi adıma tartışmayı bitiriyorum.
Ara
Bu kadar multide bulunmak ve dahil olmak istememe rağmen oynama istekli olmama rağmen acımasızca diskalifiye edildim.
Şimdi açıklamasını yapsam dahi insanın zoruna gidecek şeyler diyorsun. Zoruma gidiyor işte bu multiden diskalifiye edilmek.

İlk multim ve bunun bu olaylara neden olacağını bilmeden yaptığım bir şey için diskalifiye edilmek zoruma gidiyor.

alternatif bir multi olsaydı ona katılırdık

alternatif multide yok ki!
Ara
Roma ve mısır öncelikle sizin de ellerinize sağlık.
Sakız adası için görüşlerinize saygı duymakla birlikte devletimin çıkarına iş yaptığım konusunda hem fikiriz.Bu tartışmayı yaptık uzatmanın da anlamı yok zaten.
Benim 2 nize uyarım var. Tartışmada sakız için benim çok sağlam durumum var.Toprak satmak için genel görüş peşkeştir.Ben bunu yapmadım.
Peki mısırın rodosu sana satması mısırın çıkarına mı bunu 1466 da yapmışsınız.Ben yayında farkettim bunu.
Tartışalım diye demiyorum.Savunma yapılır savunmanın genel oyun içerisinde kabul edilebilir olması gerekir.
Benim ikinizle de hiçbir sorunum olamaz.Oyun da ne kendimi ne karşımdakileri yıpratırım 2 savaşta da sur vermemden anlamışsınızdır.
Ara
Rodos adası rajinden özel izin alınarak 4sos'un crp puanını düşürebilmek adına benim kültürüme baglı bir yer olduğu için sadece rodos ile sınırlı kalmak kaydı ile bana devredildi. O adayı birlikte almıştık hatta ilk ittifakımızdı. Konu mantığı ile aynı bölgedeki muglayı ve antalyayı da hem ticaret bölgem hem de kabul edilecek kültürümden dolayı satın alabilirdim ki 4sos ta buna razıydı fakat buna izin çıkmadı. Yani Rodos olayı 4sos un 30 crp hatası yapması neticesinde ortaya çıkan extreme bir durumdu. Kaldı ki o adayı ben de alabilirdim zaten savaşın içindeydim adayı ben fetettim videosu var. Ikisini birbirine karıştırmayalım sakız adası olayı bambaşka bir şey ilişkilendirilmesi doğru değil. Yine aynı şeyler cevap vermek istemiyorum bitsin lütfen

Not: 4sos akdenizde bu sebeple kukla bir devlet murmak zorunda kaldı

(Anadoludaki Akdeniz bölgesi)

Ayrıca biz 4sos ile muttefiğiz siz ise dış kapının mandalısınız bu da ayrı bir mesele tabi

Milletin ne ittifakları planları var 1 oyuncu veya 1 GP ai kuralına göre herkes bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyor. Bunları okuyan da zanneder ki 4sos ile tek yumurta ikiziyiz ve yan yana iki bilgisayarda oynuyoruz başka da muttefik yok oyunda. Yıllarımı verdim ben bu oyuna 36 yaşındayım belki de en yaşlınız benim aranızda. Sorun güç dengesi anlıyorum ama ben ilk sana ittifak teklifinde bulundum kovdun beni resmen daha sonra memluğe yavşadım korkumdan bunları da yaz insanlara. Öyle havadan toplamadım yani o kadar puanı. Sana saygım var ama tehlikeli bir düşmandın. Sakız adası olayı biraz hayal kırıklığına uğrattı beni.

Son olarak Sakız Rodos veya Oyuncular ile alakalı olmamakla birlikte luften kimse üstüne alınmasın ama eu4 multilerinde yaşadığım pek çok ihanet-müttefik düşmanlarca talan edilme veya içten pazarlıklı entrikaları gerçek hayatta görmemişimdir herhalde. Belki budur bizleri bu oyuna bağlayan :)
[+] 1 üye SpLinter nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyuncu Haritasını bekliyorum :)
Ara
@SpLinter savaş skorunun birden 100 olmasi oyuncunun surrender vermesinden dolayı yani teslim oluyor istediğiniz antlaşmayı kabul etmek içiı. 

sanırım bazı şeylerin üzerinden tekrar geçmem gerekiyor; çünkü aramızda ciddi bir iletişim kopukluğu söz konusu olduğunu görüyorum. 
İskandinavya Baltık ve mısır regionundaki oyuncularla uygunsuzlukların giderilmesi ve sonraki sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili discordda toplantı yaptık.

Alıntı:Rodos adası rajinden özel izin alınarak 4sos'un crp puanını düşürebilmek adına benim kültürüme baglı bir yer olduğu için sadece rodos ile sınırlı kalmak kaydı ile bana devredildi.

burada yanlış bilgi vermeyelim , mısırdaki oyuncu ya return province den toprak bırakacaktı yada ofansif savaşa katılmayacaktı. ofansif savaşa katılmamayı tercih etti. yani province return yapmasını gerektirecek bir durum yoktu.

2. olarak yine Rodos konusunda bana sordu bende kurallarda toprak satısı ile ilgili herhangi bir madde bulunmadığından, istediğine satabilirsin dedim. özel izinden kastınız buysa durum bu şekilde vuku buldu. özel izin denilecek durum yok. 

Akdeniz'de vassal bırakmasını da gerektirecek bi durum yoktu. tamamen oyuncu tasarrufunda. yada benim dediklerimi tam olarak anlayamamasından kaynaklı bir durum olmuş. toprak salmayı vassal salmak sanmak , core salacağı toprağı başkasına satmak gibi hamleler konuşmamızla bağdaştırılamayacak hamleler. çünkü anlaşmamızda sadece 15 yıl ofansif savaş yasağı olması konusunda anlaştık başka bir madde konuşmadık.  ki bu antlaşmayı da deldi. 1 yıl erken savaşa girdi. ben yine orda savaş açılan oyuncunun hoşgörüsü sebebiyle tolere ettim bu durumu. 

3. olarak tekrar ediyorum üzerine basa basa söylemek istiyorum oyun başladıktan sonra oyundan atma gibi bir mekanik yok, oyuncu ihracı gerekirse oyuna rehost atılır , lobideyken banlanarak oyuncunun girmesi yasaklanir. bunun dışında oyundan atma veya ban mekaniği oyunda mevcut değilya da ben henüz bilmiyorum. Bazı trollüğüne yazan arkadaşları dikkate almayın. kendilerine zaten gerekli uyarı yapıldı. Etkinliğe zarar verecek hareketler olarak değerlendirmeye alınacak bundan sonra bu haraketler.

4. olarak sakız ve Rodos adasıyla ilgili kararım su şekilde; takas yapıldığında toprak satısıyla alakalı herhangi bir düzenleyici madde yoktu. bu yüzden topraklar şuanki sahiplerinde kalacak. Bu konuda daha fazla tartışmaya girmek  konuyu iyi bir yere götürmeyecek ve bu tartışmaları burada bitirilmesini rica ediyorum. 

5. olarak oyun içinde bu tür tartışmalara girmek hem sizi yıpratır hem de etkinliğe zarar verir. Bir sorunun, ihlal olduğunu düşündüğünüz durum, yada sormak istediğiniz konu  varsa direk bana mesaj yazin özelden, chat ekranını bazen kaçırabiliyorum ses ve renk gözüme daha cok çarpar ve durumla ilgilenebileyim. , yada etkinlik zamanı ST discorduna gelip durumu sesli kanaldan söyleyebilirsiniz. çözümleri sorunları benimle konuşun oyuncularla tartışmanız sadece ortamı gerer size ve bize bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir.

6. olarak bir kural ekliyorum ve mevcut bir maddeyi düzenliyorum;
  • Toprak satışı kesinlikle yasaklanmıştır. 
  • isyanlar sadece savaş durumunda destek amaçlı bastırılabilir, AI veya oyuncuda olması isyanın bundan sonra fark etmiyor. 
Ara
Muhtemelen düştüm dedim atıldım demedim. Öyle sanmışımdır o an nedenine gelince.... Anlatamıyorum herhalde ya da siz okumuyorsunuz. Ben surrender ne diye sormuyorum. Karşı taraf beklenmedik bir şekilde havlu atınca ve savaş erken bitince anlaşma yapmak için biraz zaman gerekiyor demek istiyorum. Bu konuda oyun hızını yavaşlatma gibi bir şey olur mu ne yapılabilir diye sordum. Belkide bu sebepten düştüm ilintili konular. Adam Antalyadan toprak saldı demedim kontrol etmekte zorluk çektiği için crp puanı ile ilişkili dedim. Bir daha da şu foruma bir şey yazmayacağım dejavü gibi dönüp duruyor konu. Ben ne diyorum ne cevap alıyorum hadi eyvallah

Son savaşta skor %100 olunca birileri ülkeye zarar veriliyor dedi. Forumda da böyle kural var alelacele bir şeyler toplarken düşüverdim falan fişman neyse
Ara
Surrender durumu söz konusu olduğunda antlaşma yapmak için oyun durdurulması istenebilir , özel mesajdan bilgilendirilmem gerekiyor bunun için. ve siz mesaj atmadiniz. herseyi takip edebilmem mümkün değil, yayını izlemiyorum , haritam kısıtlı batıyı göremiyorum. kendi savaşlarım var ve sürekli chat takip edemiyorum. Bu konularda işleri zorlaştırmak yerine yardımcı olmanız gerekmekte. 

ek olarak aynı mevzuların konuşulmasından ben de rahatsızım. mısırdaki oyuncu bana oyundan atıldığını söylediğini söyledi be sen düştükten sonra bunun tartışmasını yaşadık. oyuna girdin ve sen de söyledin. oyun sonunda yine forumda atıldığını ima ettin ve bende yine bu durumun söz konusu olamayacağını anlattım. Bazı şeyleri benim söylediğimden farklı yorumluyorsunuz ve buna göre senaryo yazıp buna göre devam ediyorsunuz. Etkinliğin devamı ve selameti için Konuyu burada kapatıyorum artık önümüze bakalım . Devam eden tartışmalara girmeyeceğim ve tartışmaların devamına müsaade etmeyeceğim,  bilginize..
Ara
Bu kadar tartışma varken konu dışı olucak ama oyuncu haritası ne zaman gelir ?
Ara
1 Ekim 1487 Oyuncu haritası 

d5sptb.jpg

Development İstatistikleri

Oyuncu - Devlet 11.11.1444 22.09.1463 01.10.1487
@Busbesman345 Shirazistan 119 +27 - 146 +55 - 191
@CeH - Neo -Ostrogoths92+40 - 132+4 - 136
@Aytaç - Wally of the Wolves 86 +45 - 131+25 - 156
@TR Ace - Shimazu150+82 - 232+120 - 352
@Z1AN - French Nazionale 120 +38 - 158 -75 - 83
@iberkay - Krakerya99+45 - 144+72 - 216
@kilical12333 - Giresun 91 +161 - 252+14 - 266
@Serdengecti1 - Privit 107+125 - 232+125 - 357
@Aeschyli - Aeschyli Imperium 108 +93 - 201+3 - 204
@Kankaz - Bambuk 102+3 - 105+145 - 250
@Onur34 - Sylvania 67 +60 - 127+38 - 165
@ha2ry55 - Kazzak 100+44 - 144+174 - 318
@Voidian - Oceanus 121 ] +165 - 286+118 - 404
@Alduin - Scandinavian Empire 136+44 - 180 ihraç edildi
@4S0S - Red Deer 145 +112 - 257 +99 - 356
@PsychoTheRapist - Yi 122 +15 - 135 +53 - 186
@ZenderX - Ladoga 86 +58 - 144 +115 - 259
@Yano - Runia Imperii 73 +88 - 161+79 - 240
@altnkurt - Vikings of Madagaskar 111 +27 - 138 0 - 138
@Raijin - Senpou72+83 - 155+124 - 279
@PeaceMK - Last Stand 147 +30 - 177 +88 - 265
@SpLinter - Doğu Roma130+127 - 257+150 - 407
@Merco - Methematica 84 +9 - 93 +110 - 203
@etzel - Asil İskitler 118 -1 - 117 yıkıldı
@Ayro - Great Weeb Monarchy -  63 +7 - 70

[+] 3 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Boş bölgelerin birinden oyuna katılabilme imkanı var mıdır?
Ara
evet katılabilirsin , hangi bölgeyi istiyorsun
Ara
Poitoudan kurtulmamla beraber gelecek oyunun biraz daha iyi ilerleyecegini düşünüyorum benim icin ama Mançurya ya oyuncu gelecek mi? Gelecek olan arkadasla sorun yasamayalim direk.(Koreden karaya inmeye başladım ama )
Ara
o tarafa oyuncu lazim muhtemelen gelecektir. etzel gelirim diyordu ama yine de bi sormak lazim kendisine.
Ara
Sonradan katilan oyuncular ile savas icin bir kural var mi cepten baktimda göremedim.Gelir gelmez ters düşebilir muyuz?
Ara
Mancuryaya göçmek için diplomasimiz sürüyor.Japon mançu dostluğu ile başlayabiliriz @TR Ace
Ara
Her hangi bir savaş kuralı yok. ama oturum başı %10 fazla puan ve devo bonusu alacaklar.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.