[MP] EU4 - Multiplayer: Ağustos 2017
Ben şahsen oyuna herhangi bir sebepten katılamayan oyuncuya koruma verilmesini saçma buluyorum. Her oyun 40 yıl ilerlendiğini varsayarsak 2 oyunda 80 yıl koruma almış oluyor. Bu bakımdan 80 yıl çevresindeki komşu devletleri bir bakıma kilitlemiş oluyor. Ama yinede PU savaşı anormal bir savaş olmuş. Bence din savaşında toprak alınabilirdi ama PU savaşında alınmamalıydı. Hiçbir oyuncu o kadar dezavantaj alacağı bir savaşa katılmazdı ve yukarıda Turkjedi'nin dediği gibi savaş 2-3 yılda kolayca bitirilebilir durumdaydı. Bu konuyu geçersek PU düşen oyuncunun o oyun günü kurtulamazsa oyun dışı kalması kuralıda aşırı saçma bu konununda tartışılması gerek.
Ara
(07-09-2017, 10:22)PashaZade : Öncelikle burada oyun kuralları eksik değildir ve oyun kurallari ciddi manada oyunun oynanabilirligini arttirmistir demekteyim. Herkesin burada soyledigi sey Polonya oyuncusunun ahlaksiz bir tavirla Moskovaya saldirip toprak almasi. E kardesim, sizin planlariniz var ya da bir sonraki oyunun oturumunda Moskovaya savas ilan etmek icin hazirlik yapmissiniz, ki burada kullandigim ulkeler temsilidir, simdi oyuncusu hasta oldugundan ya da daha da buyuk bir sebeple gelmediginden siz o ulkeye savas acmayacakmisiniz? Dogru konusalim simdi bakin discordda hem ozel hem de acik bir sekilde konustugum her yerde Polonyanin toprak almasini sert bir sekilde elestirdim. Ama daha sert bir sekilde baskalarini da elestirdim, elestiririm de. Simdi obur konuya, magdur olan (aslinda herkesten cok kazancli olan) ve sadece onun konustugu konuya. Herkes elestirebilir bunda bir sakinca tabiki yok, herkes kendince bir tarafa yada kisiye kapora kesmek isteyebilir. Ama bunu "damara gore serbet" yontemiyle yapmak yakisiksizdir. Ustune bunu sucsuz bir adama yuklemek etik disidir. Bir de mpnin duzenini bozmak ve oyunu guzel bir sekilde etkileyebilecek olan mekanigi kullanarak yapmak cok vahim bir durumdur, yine etik disidir. Ki burada siz eu4un veraset savasi mekanigini elestirmek yerde sucu garip bir sekilde etik disi bir kumpas hazirlayarak, hem gmyi eliminate etmeye calistiniz hem de polonyaya adalet getirmeye. ( tabii ben burada cogul konusuyorum ama bu cogul bilinmeyen coguldur, sucu olmayan alinmasin ) Evet Polonya, ai Moskova ordularini hakkiyla yendi ve toprak aldi veraset savasinda. Zaten buradaki toprak alimindan hosnut degilseniz bunun ne gmyle ne forumla ne polonyayla ne de fransanin eventle olen heirle alakasi yok. Burada oyunun veraset mekanigine kizacaksiniz. E dogal olarak veraset savasi sonuclarina birsey diyemiyoruz. O zaman ne kaldi, otuz yil savaslari. E burada yenilecegini bile bile savas acan Bohemya bunu soyluyor zaten. Yenilecektik diyor ne farkedecekti. Ki dikkatinizi cekeyim, bunun kisisel birsey olmadigini bohemya oyuncusu jax'i en kadar sevdigimi o da bilir diger birlikte mp yaptigimiz arkadaslar da. Polonya kazanmis oldugu Din savasindan toprak aldi diye nedir bu hal tavir. Vallahi kazandiginda suclu kaybedip Fransaya bagimsizligini verdiginde suclu, tarihsel ve hatta bir cok oyunda ainin yaptigi fransa-ispanya muttefikligi kankagaming oh. 

Edit: bir de sunu soyleyeyim, bu fransaya karsi yapilan olayi bilen ve soylemeyen herkes "oyun etigi" geregince victoria2 mpsi olsaydi ya karalisteye alinirdi ya da oyun icinden ceza verilirdi

Umarim, hersey yoluna girer. Keyifli oyunlar.

ne anlatıyorsun sen paşa ?hikaye mi ?kimse kimseye adalet getirmedi. ben ve benle beraber birkaç kişi ( ki ben oyuna dün duman ın önerisiyle geldim.) ai moskovanın savaşa giriştiğini (osmanlı ve bohemya ordularına güvenerek) , normalde playerin asla bu savaşa girişmeyeceğini, white peace yapılması gerektiğini ısrarla üstüne basa basa söyledik. fakat polonya ne yaptı? ya toprak alamayacak mıyım ? sonra ısrarla fransanın bugün mp bitene kadar savaş açıp özgür kalması gerektiğini üstüne basa basa hatırlattık ama ne oldu? SAAT 23:28 MP BİTİMİNE 32 DAKİKA VAR VE MOSKOVA- POLONYA SAVAŞI HALEN DEVAM EDİYOR. BİZ DE BUNUN ÜZERİNE DEDİK Kİ EYYY OYNAYANLAR. SİZ ARTIK BU İŞİN B...NU ÇIKARDINIZ.

çıkmış bir de bizi mi suçluyorsunuz ? yuh!
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(07-09-2017, 08:58)jax61 : alçak saldırı garip. sadece eğlence ve seni sıkıştırmak için , aslında zaten kazanılacak katolik zaferini gerçekleştirmek için, (zira kimse protestan safına girmedi ne hikmetse) ve senin ne yapacağını görmek için açılmış bir savaş.bu kadar uzun yazmana gerek yok duman. anladık kızdın ama oyunda da yazdığım gibi malesef kurallar kaideler işinize geldiği gibi yontuluyor. gözümüzün önünde ai avusturyayı ve macaristanı çatır çatır kullanana bir commonwealth vardı.ha bu yanlış demiyorum ama oyun ilk kurulduğunda bu yapılanı ben yapsam ilk sen zıplardın duman.mütefik kuralını kaldırdın eyvallah bence de güzel bir girişim ama bizim oyuncu topluluğu için oldukça sakıncalı bir durum şekil 1 a memlük..senin pu ya girmen ile hem senin müttefikliğini kaybettim. üstüne ai moskovayı da kaybettim ve bu saçma olayda hem bohemya hem moskova kaderine terkedilmiş oldu. aman sen niye savaşı açtın. yahu zaten brandenburgu parçalayan au bana girmeyecke mi sandın? daha senin pu ya girmenle peşpeşe claim aldım.ha dediğim gibi savaşı açma amacım tamamen eğlence idi hainlik alçaklık değil. ilberden aldığım2 toprak da polonyanın önünü kesmek için değil statenin devamı ve birisi de claimli idi.polonyanın önünü kesecek olsam yukarıdaki pomeranya sahil topragını alır hem polonyayı keser hem de denize çıkardım..yani dumancım bana oyunda da söylediğinin aynısını sana iade ediyorum. sandığın kadar zeki değilsin.o devletinin polonya tarafından çatır çatır salındığını dünya alem biliyor.

Yuh be arkadaş.

Avusturya aynı şekilde AI Polonya ve Litvanya'yı kullandığında kendisine en çok tepkiyi ben gösterdim. Kendisine sorabilirsin, hatta bir yerden sonra isyan etti "bir savaşa çağırdık topu topu anca lafı edildi" diye. Polonya'nın savaşında Avusturya AI'sının savaşmasına tepki göstermedim çünkü:
1. Polonya oyuncusu Avusturya oyuncusuyla müttefik olmuştu, oyuncusu oyunda yokken Avusturya AI'ı ile anlaşıp ülkeyi suistimal etmek gibi bir durum yok.
2. Tekrarlıyorum, Polonya'nın bugün girdiği 2 savaş da DEFANSİF savaşlardı.

Fransa'nın Polonya tarafından serbest bırakıldığını iddia ediyorsan zaten oyunu takip etmiyorsun demek Jax, ben bağımsızlık savaşı açtım. Yanımda Toskana, Brabant, İspanya vardı. Savaş açmadan önce Polonya'nın 80k askeriyle Moskova'yı işgal etmekte olduğunu biliyordum ve açtığım gibi 120k askeri Polonya'nın Krakow kalesine sürdüm, askerler Avusturya topraklarındayken bağımsızlığımın verildiği antlaşma aldım. Ne yapacağım hayır kardeşim ben seni işgal edeceğim mi diyeceğim Polonya'ya?

Gerçekten utanmanız gereken, büyük bir ayıp ve bunun ardından büyük bir fiyaskoya imza attınız Brandenburg ve Bohemya oyuncuları olarak. Bir oyuncuyu, kuralları istismar ederek, o oyuncunun kendinizce bağımsızlık savaşı açmasını engellemek namına, kazanamayacağınız bir din savaşı başlattınız ve hala başkalarına suçlamalarda bulunabiliyorsunuz çok garip.

Bir oyuncuyu bu şekilde oyun-dışı bırakmaya çalışıp sonra da "sadece eğlence için" demek de iyiymiş.
ne söyleyeyim duman. dur sen haklı çık. ben alçağın biriyim. alçakça haince bir plana giriştim. şerefsizin önde gideniyim. herhalde bunu dememi bekliyorsun. e hadi söyledim rahatla :D

benim söylediğim eşyi de herhalde sen takip etmedin duman. osmanlı tarafından savaş yiyen ama öncesinde macar polonya au tarafından parçalandığı halde ses çıkarılmayan venedik için direk rehost atılıyor evet olması gereken bu atılsın ama oyuncusu olmayan moskovanın 100 ws alacak şekilde işgal edilmesine göz yumuluyor ses çıakrılmıyorsa , üstelik avusturyanın brandenburgu parçaladığı göz önüne alındığında bohemyanın da tehliked eolduğu görülmüyorsa , bana da alçaklık düştü .valalhi bir oyun için bu kadar insanlara giydireceğini bilseydim yapmazdım. kusura bakma duman. haklısın sen.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Jax, Osmanlı Venedik'e saldırdığında chatten sordum Venedik rehost bekliyor mu diye, evet dendiğinde hemen rehosta gittik çünkü ülkesi bir başka oyuncu tarafından saldırı ilanı aldı, yani VENEDİK'E SALDIRILDI.

Moskova örneğinde rehost atma imkanımız yok, çünkü işin içinde bekleyen bir Moskova oyuncumuz yok. Bunun dışında teknik olarak o savaşı Polonya değil, Moskova açmış oluyor, yani MOSKOVA SALDIRDI.

Evet birisi bir sebep belirtmişse ülkesini korumaya alıyoruz oyun hevesi kaçmasın diye insanların.

Ancak bu o ülkenin AI yönetiminde herhangi bir oyuncuya saldırdığında, bu o oyuncunun bu devleti yendikten sonra white peace yapması gerektiği anlamına gelmiyor.

Mesele insanlara giydirmek değil jax, çok samimi söylüyorum sana 3 yılı aşkın süredir EU4 multiplayerı yapıyorum (yapıyoruz) ancak ilk defa "bir başka oyuncu oyun-dışı kalsın diye kazanamayacağı din savaşını başlatıp kendini parçalatan oyuncu" gördüm.
daha öncesinde macar ve au 2 defa ayrı ayrı saldırdı venediğe. o zaman niye rehost atmadın dedim ben de.ikinci söylediğim de moskovanın bu kadar ezilmesine gerek var mıydı dedim .. üçüncü söylediğim avusturya tarafından brandenburg zaten parçalandı.senin puya girmenle topraklarımın yarısına yakını claimlendi. avusturya öncesinde brandenburg topraklarını istedi. yani zaten müttefiksiz kaldığım için polonya savaşı bitimi muhtemelen savaş ilanını zaten alacaktım. osmanlıya müttefiklik attım yerim dolu dedi haklı olarak kabul etmedi.diğer yandan ingiltereye attım .din savaşına gelemem ama olalım dedi.geriye kimler kaldı duman. söyleyeyim holstain , magdeburg vb tek topraklı opmler. zaten parçalanacak bir bohemya ki parçalanmadı bile. skorun % 60 ı religious supremacy e gitti. normal ilamda çok daha fazlası gidecekti.

velhasıl kelam duman daha fazla uzatmak istemiyorum. 2 toprak aldım 2 toprak kaybettim. extradan kayıp silesia. o da tek savaşta geri alınabilir. yani kayıp veya parçalanma da yok.senle uğraşmayı seviyorum.bunu bu kadar uzatıp alçaklık hainlik noktasına getirmen hoş değildi.biz de açıkçası biliyorduk fransanın tutulamayacağını.dünkü olay şunu göstermiş oldu. vassal olan ülkenn o gün sonunda oyun dışı kalması kuralı saçmaymış ve ne yazık ki bu kuralı sen yazdın. böylece bu hatanı da farketmiş oldun. ne güzel işte. bu yönüyle bak olaya :)
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Macar ve AU AI fakat Osmanlı oyuncu
+ o saniyede Venedik oyuncusu rehostun ne zaman olacağını sormuştu ondan önce haber alındı mı bilmiyorum
Ara
Moskova ile olan savaşta Polonya gayet PU'yu alıp savaşı bitirebilirdi. Toprak alması abes kaçmış.
Ara
Oyuncusu bekleyen AI ülke bir başka AI ülkeyle savaşa girdiğinde rehost atma zorunluluğumuz yok. O şekilde sürekli rehost atmamız gerekir.

Bu arada oyuncusu olmayan ve koruma altında olan Moskova'nın açtığı savaşta Moskova ile savaşılmasını, işgal edilmesini, toprak alınmasını etik dışı bulup yaptıkları tüm hareketleri bu "yanlış buldukları" hareketin arkasına sığdıranlar, Fransa PU'dan çıkamasın diye bir başka koruma altındaki devlet olan Avusturya'ya "dümdüz" savaş açarak HRE din savaşını Avusturya oyuncusu yokken yapmakta bir sakınca, etik dışı bir durum görmedi.

wamqiz.png

Bu arada özellikle İran, Bengal ve Macaristan ülkelerine alımımız sürüyor.
Macaristan
Ara
Yarınki oyuna şehir dışında olduğumdan katılamıyorum, isteyen oynayabilir Brabant'ı.
Ara
Gereksiz tartışma içeren mesajlar kaldırılmıştır. Oyunda olan oyunda kalsın arkadaşlar. Koca koca insanlarız. Hakaret düzeyinde laflara gerek yok.
[+] 3 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dogu avrupada oynayanlar buyuk hata yapmis. ben olsam polonyaya fransa pu kaldiktan sonra elektrikler kesildi dedirtirdim boylece polonya kural geregi korumaya alinirdi duman da birakirdi ulkesini. Kim nereden bilecek gercekten gidip gitmedigini adres mi soracaksiniz. Pro player vs rookie player xdxdxdxd
[+] 3 üye Kaiser-i Rum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-09-2017, 12:17)Kaiser-i Rum : Dogu avrupada oynayanlar buyuk hata yapmis. ben olsam polonyaya fransa pu kaldiktan sonra elektrikler kesildi dedirtirdim boylece polonya kural geregi korumaya alinirdi duman da birakirdi ulkesini. Kim nereden bilecek gercekten gidip gitmedigini adres mi soracaksiniz. Pro player vs rookie player xdxdxdxd

Kayser tam senden beklenilecek bir hareket zaten :)
Ara
İran boşsa almak istiyorum.
Ara
1577 - Oyun Öncesi İstatistikleri
  • En Gelişmiş Ülke: 20px-France.png Fransa - @Duman
  • En Geniş Ülke: 20px-Muscovy.png Moskova - @PCOyun
  • En Korunaklı Ülke: 20px-Commonwealth.png Polonya-Litvanya - @Voidian
  • En Büyük Kara Ordusu: 20px-France.png Fransa - @Duman
  • En Büyük Donanma: 20px-Great_Britain.png Büyük Britanya - @iberkay
  • En Yüksek Ticaret Geliri: 20px-Great_Britain.png Büyük Britanya - @iberkay
  • En Yüksek Vergi Geliri: 20px-France.png Fransa - @Duman
  • En Yüksek Gelir: 20px-France.png Fransa - @Duman

Sadece oyuncu ülkeleri esas alındı.
Fransa İspanyol vassalı ile oyunu kazanmış gibi.
Ara
mapduman.jpg
ispanyajust1.jpg

@Duman'ın Fransası ve @Justicar'ın İspanyası
Ara
Sınırlarımız oldukça mütevazi.
Acaba ai ülkeler de dahil edildiğinde Ming'i geçebilen var mı herhangi bir alanda?Ming şu anda California'ya da çıkmış durumda, yakında Meksika'ya da atlar, kafasına göre at koşturuyor.Acaba ne zaman bu devlete nerf vermeyi düşünecekler merak ediyorum doğrusu.
En korunaklı ülke neye göre hesaplanıyor?Kale sayısı mı esas alınıyor
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.