[MP] EU4 - Multiplayer : Eylül 2015
Bence İngilterenin yolladığı 1 düka bu kadar abartılmamalı. Ben zaten önceki yazılarda da yazmıştım Haçlı seferi yapılırsa destek vereceğim diye. Ayrıca oyunda Tam zamanı neden Fransaya saldırmıyor onun yerine destek yolluyor diyenler var. İngiltere devleti o kadar güçlü bir devlet değil. Manpoweri bile 25k'dan yukarı çıkmayan ve 30k asker beslenebilen, ayrıca teknolojisi geri olan bir ülke. İzlanda Seferinde 23k ordum 12k Danimarka ordusunu bile yenemedi.

Diyelim ki savaş açtım, 30k askeri kusatmaya koydum. 30k'lık düşman fransız ordusu gelse ordumu 5-6 saniyede def eder. 

Avusturya oyuncusunun oyundan çıkması oyunun neredeyse kaderini değiştirdi. Açılan savaşlar yuzunden Fransayla 2 kere karşı karşıya geldik. Truce de 1500 yılında bitiyor.
[+] 2 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dur daha onları da yazıcaz hocam :) Osmanlı ile savaştayken zaten seninle ve Avusturya ile de savaşta olduğumuzu söyleyeceğiz. Bir önceki sayfada bir arkadaş atmış gerçi benim diplomasi haritamı sağolsun.
G0kMNN.png
Ara
(12-09-2015, 02:13)Duman : Yıkıldığım için değil oyunu Müslüman v Hristiyan şeklinde oynadığınız ve doğal olarak EUROPA Universalis isimli bu oyunda Müslüman tek güç Osmanlı olduğu için bitiriyorum.

Bizmi dedik abi sana osmanlı al diye ?
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Osmanlı'da bir sorun yok. İlk tercihine Osmanlı yazan da bendim.
G0kMNN.png
Ara
Bu oyunu multi oynamak imkansız gibi bir şey. Herkes yıkmak için girdiği için yıkıldığı zaman hayal kırıklığına uğruyor. Single'da ezmeye hepimiz alıştığımız için sinir yapıyoruz gereksiz yere. Ben bu kadar ciddiye almayalım derken bunu kastediyordum. Bu oyun player vs player olduğu sürece hiç bir şekilde yol alamaz. Ancak belli tarihlerde başlanıp savaşlara taraflar yerleştirilip savaş bittikten sonra multiden çıkılır. Diğer türlü herkes "ben ülkeme o kadar emek verdim" diyor ve yenilmeyi toprak kaybetmeyi kabullenemiyor.
n20GdM.png
Ara
@Duman

Oyuncular 1700'lerde Osmanlı'nın wc değil de "Europe Conquest" ini gördüklerinden olabilir sana karşı birlik olmaları. Kendi kurallarına şu an oyunun açık ara birincisi olmana rağmen uymamışsın.

Oyun Müslüman vs Hristiyan'a döndü diyorsun. Bak sana custom multiplayer'dan bir örnek vermek istiyorum. İmparatorun kuklası Gargia, gücü olmasına rağmen imparatorluğu almaya tenezzül etmeyen İmparator'un ayakçısı Carpatia; ve bu ülkeleri hizada tutan, aslında Carpatia-Gargia saldırsa rahatlıkla yenik düşürülebilecek bir Lotharingia vardı hatırlarsan Orta Avrupa'da.

Ve bu birliğe ciddi anlamda ses çıkarabilecek komşu Vladimir, oyundan çıkan Vikings, anlaşmayla Lotharingia'ya toprak bırakan Visigoths var. Carpathia'yı oynayan arkadaşımız pekala Anadolu'yu Kırım'ı alıyor, HRE topraklarına katıyor ve buna hiçbir devlet kendi gücüyle karşı koyamıyor. Çünkü karşı konulsa art arda reformları sıralayan ve oyun sonuna doğru HRE'ye doğru adım adım giden bir Lotharingia var. Ve kendi açımdan pek de şaşırılmayacak, hala Gargia ve Carpathia'nın gerçekten ne beklediğini anlamadığım bir senaryoyla onlar da kapı önüne koyuluyorlar. Ve Lotharingia'yı oynayan oyuncu; singleplayer oyunu gibi bir haritayla, 1 milyon manpowerla oyunu sonlandırıyor.

Şimdi bu oynadığımız multide bu arkadaşlar Darkrad'ın oynadığı devletlerin oyun birinciliğine oynadığını bildiklerinden ve tecrübe ettiklerinden, ve halihazırda dönemin en güçlü devleti Osmanlı ile oynamaya başlamışken, aynı senaryonun bir daha tekrarlanmamasını istiyorlar. Çünkü multiplayerlarda genellikle olan olay, "Darkrad senaryo yazar, herkes bu senaryonun iyi yerinde olmak için Darkrad'a taviz verir, destek çıkar vbvb" düzeylerinde gidiyor.

Bu sefer beklemediğin bir senaryo, karşılık veremediğin bir olay oluşunca oyunu kurmaktan vazgeçmen çok abes kaçmış açıkçası.
[+] 1 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sorun şu;
  • Kimse kendi kararını vermiyor, herkes en az 1 oyuncunun baskısı ve yönlendirmesiyle hareket ediyor bu da ülkelerin normalde bekleyeceğiniz ulusal çıkarlarına zıt hareket etmesine sebebiyet verebiliyor.
  • Her oyuncu riskli savaşlar yerine garanti savaşları tercih ediyor bu da eğlenceli 1v1 2v2 ler yerine oyuncuların 10v1 5v1 savaşlara yönelmesine sebep oluyor.
Ben İngiltere'nin Fransa'ya verdiği 1 sub a takmadım arkadaşlar, İngiltere gibi bir ülkenin Fransa'ya aylık para yardımı yapıyor olduğu gerçeğine taktım. Böyle iş olmaz çünkü. Siz bu oyun din tabanlı hareket ettiniz Hristiyan v Müslüman oynadınız. Bu oyun böyle oynanmaz, bu tarihte o yaşanan savaşlardan sonra İngiltere'nin Fransa'dan ölümüne nefret etmesi gerekiyor, bir kaşık suda boğmaya çalışması gerekiyor. Ancak bizim İngiltere'miz her şeyi bir kenara koyup mesele Osmanlı olunca sanki dini göreviymiş gibi para yardımı yapıyor Fransa'ya. Daha oyun başı Navarra'ya diplovassal atarak İberya'ya giren Fransa üstüne bir de savaşla Pirenelerin güneyindeki toprakları alıyor ama ben Fransa'ya düşman bir Kastilya değil Fransa ile müttefik bir Kastilya görüyorsam bu oyunda bazı şeyleri sorgulayacağım.

Bu multiplayerda ben Fransa'nın bu düşmancıl ve ne yalan söyleyeyim şu saatten sonra uygun dil pek de umrumda değil "abuk" hareketleri sonrası Avusturya ile basit bir antlaşma yaptım, Doğu Avrupa'ya bulaşırsan ben de Batı Avrupa'ya bulaşır sana karşı Fransa'yı desteklerim dedim. Avusturya burada mantıklı bir hamle yaptı ve kendisini Polonya-Moskova kafadarından soyutladı.

Fransa beni normal şartlarda hiçbir muharebede yenemedi, ordumun bir kısmı Balkanlardayken bile Napoliye yığılmış tüm Fransız ordusunu 2 kere yenilgiye uğratıp Kuzey İtalya'ya çekilmeye zorladım. Savaş Fransa v Osmanlı savaşı olsa mesele Paris'te biterdi. Ancak savaş Fransa Moskova v Osmanlı olduğu için ve ben de kişisel olarak Moskova oyuncusuna daha bir ayar olduğum için Moskova üzerine yürüdüm Pskov'a kadar işgal ettim Moskova'yı savaştan attım. Balkanlara döndüğümde yine yenme şansım vardı ama Wallachia topraklarında bug oldu ve Fransa fırsatı iyi değerlendirdi.

Bu oyunun din ile değil her ülkenin kendi çıkarına yönelik oynanması gerektiğini milletin kavradığını düşünene kadar ciddi multiplayer organizasyonları yapmayacağım.

(12-09-2015, 12:25)Fraude : @Duman

Şimdi bu oynadığımız multide bu arkadaşlar Darkrad'ın oynadığı devletlerin oyun birinciliğine oynadığını bildiklerinden ve tecrübe ettiklerinden, ve halihazırda dönemin en güçlü devleti Osmanlı ile oynamaya başlamışken, aynı senaryonun bir daha tekrarlanmamasını istiyorlar. Çünkü multiplayerlarda genellikle olan olay, "Darkrad senaryo yazar, herkes bu senaryonun iyi yerinde olmak için Darkrad'a taviz verir, destek çıkar vbvb" düzeylerinde gidiyor.

O zaman benim oynamamın anlamı yok eğer her oynadığım ülkede önce bana çullanılacaksa.
Şöyle bir şey var ki Başka Bir Multiplayer'da Osmanlı oynayan insanlara sana yapılan muamele yapılmadı. Onların bir özelliği vardı senin gibi işgalci ve tehditkar oynamıyorlardı. Dediğim gibi Fransa'ya yürümekle tehdit ettin. Beni aldığım topraklardan çıkardın. İtalya'ya çıktın, Avusturyayı kendi safına çektin ve Avusturya'yı hain yaptın, Birde İngiltre'nin durumu var adamda neden yaptığını, onu bunu her şeyi yazdı.

Sonuç olarak bu sana karşı olanların hepsi agresif oynaman ve bunu yaparkende agresif bir müslüman olman (Işid gibi) dolayısıyla oldu. Zamanında bu sana daha sert bir biçimde yapılabilirdi ama yapamadık çünkü Avusturya çoktan tarafını seçmişti.
[+] 1 üye Birvetek nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı oynayan oyuncu Avrupa'yı tehdit edecek korkutacak arkadaş, siz alışmışsınız İngiltere-Fransa'nın kanka olduğu mplere demek ki. Yapacak bir şey yok.
Avrupayı Tehdit edeceksen , Avrupa'la savaşmayı da göze alacaksın .
[+] 2 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Alıntı:
  • Savaşlar net bir sebeple açılır,  savaşı açan kişi savaşı ne için açtığını bilmelidir, düşman teslim olduğunda oturup düşünmemelidir, herhangi bir sebep barındırmayan, tamamen bir ülkeyi dolaylı yoldan parçalama amaçlı savaş ilan edilemez. (örneğin Avusturya'ya gireyim de negatif prestije ulaştırana kadar işgal edeyim PU'ları dağılsın)
Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Polonya'yı onlarca kez Litvanya PU'sunu düşürmekle tehdit etti.

Alıntı:
  • Bir savaşta yenilmek ülkenin yıkıldığı anlamına gelmez, en kötü durumdan dahi oyuncu toparlamaya yönelik hareketlerle çıkmalı - ülkesini ayakta tutmak için çaba sarfetmelidir.
Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. MP'yi sonlandırdı. Bir de isyanlar büyümeden önce tam 3 kez anlaşma sundum.

Alıntı:
  • Hiçbir savaş adil değildir, hiçbir savaş eşit şartlarda yapılmaz. Oyuncular savaş ilanı aldıgında genel chatten durumun adil olmadığını dünyaya haykırmak yerine savaşına bakmalı, yenilginin kaçınılmaz olduğu savaşlarda gerekirse ordusunu dost bir ülkeye kaçırarak teslim olmalıdır.
Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Hayatını kararttığı bir Moskova ile sürekli tehdit ettiği Avrupalı Fransa'dan savaş ilanı alıp yenilince buna komik bir şekilde "HAÇLI" dedi ve MP'yi sonlandırdı.

Alıntı:
  • Bir ülkenin yıkılması dolaylı yoldan başka bir ülkenin güvenliğine tehdit oluşturacaksa bu ülke yıkılma riski taşıyan ülkeyi koruyabilir veya müttefik olabilir.
Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Oyunun dengesini değiştiren ve Osmanlı'nın nerdeyse yarı WC yapabilmesini sağlayacak olan "Moskova'nın düşmesi" ve o Moskova'yı da Fransa'nın korumasını kaldıramadı ve MP'yi sonlandırdı.

Alıntı:
  • Büyük çaplı savaşlarda kazanan müttefiklik yenilen müttefiklikten toplam 100 Warscore değerinde toprak talep edebilir. 
Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Moskova'ya savaşsız 100WS'den fazla anlaşma yaptırdı.

Kod:
*Oyunun GP'lerini belirlemesi için GM ayarlandı.
Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Kastilya GP olmadığı halde bana GP diye yutturuldu, bir de üstüne Fire GM'likten atıldı.

Alıntı:Bu mpde aktif olarak oynayanlar arasında (Fransa, Kastilya, Avusturya, İngiltere, Danimarka, Polonya, Milan) 7 tane katolik devlet var bir tane de kendisini katolik zanneden Moskova var etti 8.
Oyunda 2 tane Sunni devlet var bunlardan biri Osmanlı diğeri Songhai.
Tarih boyunca Osmanlı'nın erken dönemde Avrupa'da Fransa hariç müttefiksiz olduğunu biliyoruz. Müttefik olabileceğin tek ülkeyi tehdit edip ne olmasını bekliyordun? Avusturya Avrupa'yı koruma konusunda zaten saf dışı ve bir de üstelik seninle savaşım sırasında Avusturya, İngiltere, Brandenburg ile de zaten savaştayım :Cry Yani ne bekliyorsun tam olarak anlamıyorum. Herkesi tehdit edip karşına alınca ne bekliyordun?
Alıntı:QlogXy.png

Alıntı:Şimdi böyle bir senaryoda, Europa Universalis 4 denen oyunu siz Crusader Kings 2 gibi oynayıp " hadi beyler haçlı ilan edelim " kafasıyla hareket ederseniz bu mpnin anlamı kalmaz.
Crusade ilan etmek bizzat EUIV'ün içinde var. Bunu bilmemek için 2 günlük oyuncu olmak gerek. Savaş sırasında da Papa'lık benim elimdeydi. Tarihte de defalarca ilan edilmiş. Ama sen hala Moskova+Fransa'ya haçlı ordusu diyorsan bilemiyorum, gülmemek elde değil. Sana haçlı savaşı ilan edilmedi Duman bunu anla. Sana onun %15'lik bir kısmı kendi çıkarları doğrultusunda savaş ilan etti.

Alıntı:Ben Fransa ile savaşıyorum, İngiltere o esnada Fransa'ya aylık para yardımı yapıyor. Kastilya hem müttefiği hem de ara ara gold yardımı yapıyor ve bu Fransa Pireneler'in güneyindeki toprakları - doğal bir şekilde Kastilya'nın hakkı olan toprakları almış bir Fransa ve yine bu Fransa zorla İngiltere'yi anakaradan çıkarttı, normalde düşmancıl ilişkilere sahip bir Fransa.
İngiltere o sırada benimle savaşıyordu :P Ama benim yaklaşık 12-13 tane kalem bulunan ana karama çıktığında tüm ordularını kaybedeceğini biliyordu, çünkü Danimarka savaşında bir kez yaşadı. Aramızdaki savaş bittikten sonra ise savaşın geç döneminde oyunun dengesini belirleyeceği için bana toplam 12 ay anca 1 dukat aylık yardım yapmıştır. Yani ben sana 100 dukat atayım Duman. Kastilya'ya gelirsek, Kastilya'daki arkadaş yeni bir oyuncu. Kendisi Aragon PU'sunu reddetti yanlışıkla. Benim yardımlarım ile de Portekiz'i bitirdi (kendi istedi). Aynı savaşta da benim isteğim ve onun kabulü ile de birkaç Aragon dağ toprağını aldım. Olay bundan ibaret. GP diyip de GP olmayan Kastilya'yı savaştan çıkartıp hala da üstelemek nasıl bir olaydır anlamıyorum. Savaş boyunca da 50 dukat atmıştır. Benim aylık gelirim -32 dukat'a ulaşmıştı bi aralar. 3-5 dukat'tan savaş kaybettiğini söylüyorsun, bu daha da vahim.

(12-09-2015, 02:13)Duman : Yıkıldığım için değil oyunu Müslüman v Hristiyan şeklinde oynadığınız ve doğal olarak EUROPA Universalis isimli bu oyunda Müslüman tek güç Osmanlı olduğu için bitiriyorum.
:Cry  :Cry  zV7B4R.jpg GkO0zb.jpg
Tarihte bunların kat kat fazlası olmuşken Fransa+ölü Moskova VS Osmanlı+Kırım+Suriye+Sırbistan'a HAÇLI savaşları diyorsun. :Cry

Alıntı:Ben İngiltere'nin Fransa'ya verdiği 1 sub a takmadım arkadaşlar, İngiltere gibi bir ülkenin Fransa'ya aylık para yardımı yapıyor olduğu gerçeğine taktım. Böyle iş olmaz çünkü. Siz bu oyun din tabanlı hareket ettiniz Hristiyan v Müslüman oynadınız. Bu oyun böyle oynanmaz, bu tarihte o yaşanan savaşlardan sonra İngiltere'nin Fransa'dan ölümüne nefret etmesi gerekiyor, bir kaşık suda boğmaya çalışması gerekiyor. Ancak bizim İngiltere'miz her şeyi bir kenara koyup mesele Osmanlı olunca sanki dini göreviymiş gibi para yardımı yapıyor Fransa'ya.
Alıntı:İngiltere o sırada benimle savaşıyordu :P Ama benim yaklaşık 13 tane kalem bulunan ana karama çıktığında tüm ordularını kaybedeceğini biliyordu, çünkü Danimarka savaşında bir kez yaşadı.
(12-09-2015, 02:45)La Valette : Bence İngilterenin yolladığı 1 düka bu kadar abartılmamalı. Ben zaten önceki yazılarda da yazmıştım Haçlı seferi yapılırsa destek vereceğim diye. Ayrıca oyunda Tam zamanı neden Fransaya saldırmıyor onun yerine destek yolluyor diyenler var. İngiltere devleti o kadar güçlü bir devlet değil. Manpoweri bile 25k'dan yukarı çıkmayan ve 30k asker beslenebilen, ayrıca teknolojisi geri olan bir ülke. İzlanda Seferinde 23k ordum 12k Danimarka ordusunu bile yenemedi.
Diyelim ki savaş açtım, 30k askeri kusatmaya koydum. 30k'lık düşman fransız ordusu gelse ordumu 5-6 saniyede def eder. 
Avusturya oyuncusunun oyundan çıkması oyunun neredeyse kaderini değiştirdi. Açılan savaşlar yuzunden Fransayla 2 kere karşı karşıya geldik. Truce de 1500 yılında bitiyor.
Duman sen bunları söylüyorsun da biz niye "sana savaş sırasında neden Memlükler saldırmıyor, neden Qara Qoyunlu sana girmiyor, neden İran sana girmiyor?" diyor muyuz? Giremiyor çünkü etrafında oyuncu bırakmamıştın.

Yani sonuç olarak bu savaşın DİN ile hiçbir ilgisi yok, halbuki olabilirdi. Ama yine de hiçbir ilgisi yok. Tamamen çarpıttın olayı.

My3vq9.jpg
Qlo7bg.jpg
XorXOD.jpg
b2dGNj.jpg
d2AGYn.jpg
5k1QWd.jpg
AqdkBq.jpg
G0kMNN.png
[+] 3 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-09-2015, 12:59)Duman : Osmanlı oynayan oyuncu Avrupa'yı tehdit edecek korkutacak arkadaş, siz alışmışsınız İngiltere-Fransa'nın kanka olduğu mplere demek ki. Yapacak bir şey yok.

Bu yazının bana karşı yazıldığını düşünerek yazıyorum:

Fransayla kankilik sözkonusu bile değil. Oyunun başında bedavadan Fransaya toprak verip kanki olmaya çalışmadım. Oyunun başında Fransa oyuncusu bilir, savaşmadan bu iş çözülmez dedim. Daha sonra sadece Gaskone ve Labourd'u vermek zorunda kaldım. Daha sonraları Danimarkaya açtığım İzlanda seferlerinde karşı karşıya geldik, Neredeyse 10 yıl sürdü bu savaş. Daha sonra AI Avusturya'nın açtığı savaşlarda karşı karşıya geldik. 

Oyunda kankilik gibi vb. durum sözkonusu bile değil. Moskovanın yardım isteğini Fransaya gönderdim sadece. 

Bretonya'nın Bölüşümü Sırasında:

d2AG67.png

Bretonyayı Fransaya kaptırmamak için Bretonyaya 2'miz de savaş ilan ettik. Bu Savaşta fransadan tehditler aldım. 

Danimarka Savaşında Fransaya toprak vermeyi kabul etmiyecektim ancak, İzlanda da Paralı Askerlerin kapışması yüzünden çok savaş kaybettik (iklim de etkiliydi) . Bu yüzden fransayı savaştan çıkartmak zorunda kalarak 2 toprağımı kaybettim. 

O Savaşa bakanlar anlayabilir, 26k'lık 2 yıldızlı orduma karşı 35k ile ilerleyen fransız ordusu 5-6 saniyede yenip ordumu calais'e kaçırdı. Oyunda Fransızlarla savaşmak kadar zor birşey yok. Bizim Savaştaki Manpowerimiz 28k iken Fransanın 45k civarında geziyor. 

Ben önceki yazılarda da söyledim,şimdi de söylüyorum. İngilizler olarak Osmanlıyla savaşana full destek sağlıyacağımızı söyledim. Osmanlının kimse güçlenmesini istemiyor. Haklılar da. Bu kadar güçlü duran ve tehditkar Osmanlıyı herkes durdurmak ister. Durdurulmassa Oyunun Londra,Stockholm kapılarında biteceği görülüyor zaten. 

Neyse, Umarım buradan Fransız-İngiltere kankiliği veya Fransa o kadar mahvetmesine rağmen düşmanca davranmayıp para gönderen İngiltere laflarını söylemessiniz.
Ara
Şimdi yoğun ısrar üzerine bu yazılan bullshit'e tek bir mesajla cevap yazacağım ondan sonra histerik yorumlarınıza cevap vermeyeceğim.

Öncelikle bu multiplayerda prensipler aktif değildi, eğer prensipler aktif halde olsaydı bu mp'nin başında Fransa ve Kastilya müttefik olduğunda uyarı alırlardı çünkü ikisine de tehdit oluşturan kendilerinden daha güçlü bir ülke yok. Bunu oyun başında Awake bana sorduğunda "hayır multiplayerın kendine has daha net kuralları var" diye cevaplamıştım oyun içerisinde. 

Şimdi aktif olmayan prensiplerden uymadıklarıma gelelim - onların hepsi kendi prensiplerim olduğu için uymadığımın iddia edilmesi dahi komik ancak sizin bunu anlayacağınızı zannetmiyorum.

"Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Polonya'yı onlarca kez Litvanya PU'sunu düşürmekle tehdit etti."

Ben Polonya'ya girip Litvanya'yı serbest bırakmakla tehdit etmedim, Polonya'nın kırılgan bir ülke olduğundan olası bir Osmanlı-Polonya savaşında Litvanya'nın serbest kalabileceğinden bahsettim. Nasıl mı serbest kalır? Fransa Aragon'u işgal ettiğinde Napoli nasıl serbest kaldıysa o şekilde serbest kalır. Ben forum içerisinde Moskova-Polonya'ya savaş ilan ettiğimde de Polonya'ya bundan bahsettim ve eğer ülkesinin bütünlüğünü tehlike altında görüyorsa erkenden teslim olabilir diyip şartlarımı sundum. Bunlar Moldova ve Kırım topraklarıydı. 

"Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. MP'yi sonlandırdı. Bir de isyanlar büyümeden önce tam 3 kez anlaşma sundum."

Ben 1 muharebe dışında (o da buglu) Fransa'yı tüm 1v1 karşılaşmalarda yendim. Fransa'nın beni yenerek ilerleyebildiği cephe yoktur. Ya benle karşılaşıp yenilmiştir ya da boş toprakları işgal etmiştir. Dolayısıyla benim savaşı kazanma olasılığım halen ciddi bir oranda vardı. Burada isyanlar büyümeden diye palavra atmadan önce benim ülkemdeki isyanları destekleyen başta tabi ki İngiltere'den ve Kastilya'dan aldığı paralarla Fransa cevap verebiliyorsa versin. Önce isyanları destekleyecek sonra isyan çıktı kardeş prensibini çiğnedin. Hadi oradan.

"Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Hayatını kararttığı bir Moskova ile sürekli tehdit ettiği Avrupalı Fransa'dan savaş ilanı alıp yenilince buna komik bir şekilde "HAÇLI" dedi ve MP'yi sonlandırdı."

Ben Fransa-Moskova savaş ilanına değil ondan önce sizin alakasız bir şekilde forum üzerinden de oluşturmaya çalıştığınız koalisyona HAÇLI dedim. Bu zamana kadar Moskova'nın 1 great power kuralından haberi yoktu, dolayısıyla Moskova; Polonya, Fransa, Avusturya, İngiltere ve Danimarka ile ALLY olup bana savaş açmayı planlıyordu. Ben 1 great power kuralı olduğunu söylediğimde ise " biz Polonya, Moskova gireriz batıdan da Fransa Avusturya girer, peki ya İngiltere - Danimarka ikilisi nasıl girecek? bu haçlı kardeş bu normal bir savaş değil ki kurallar esnetilmeli bu durumda " demişti.

Sizin haçlı olarak Osmanlıya uygulamaya çalıştığınız şey oyun içerisinde "Koalisyon" mekaniği ile yansıtılıyor ve ben oyun içerisinde 1 devleti bile koalisyonuma sokacak seviyede agresif bir oyun sergilemedim. Bazı zırlaklar hayallerindeki oyunları oynamadıklarında benim aşırı agresif olduğumu iddia edebilir ancak ben oyunu kuralına göre oynadım. 

"Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Oyunun dengesini değiştiren ve Osmanlı'nın nerdeyse yarı WC yapabilmesini sağlayacak olan "Moskova'nın düşmesi" ve o Moskova'yı da Fransa'nın korumasını kaldıramadı ve MP'yi sonlandırdı"

Ben Fransa-Moskova müttefikliğiyle değil oyun içerisinde net bir şekilde Hristiyan İttifağı olduğu için oyunu bitirdim. Bu şekilde oynayacağınız oyunlar 1500'ü göremez. Bunda da görmedi de. Ben Fransa-Moskova ile savaşırken aynı zamanda Kastilya ve İngiltere bu iki devlete sürekli maddi destek yapıyorsa ben aynı zamanda bu ülkelerle de savaşıyorum demektir. Oyunda tırsak ve beceriksiz bir Kastilya ve ne idüğü belirsiz kendisini Papa zanneden bir İngiltere yerine adam gibi anakaradan çıkmayı reddeden bir İngiltere olsa böyle olmazdı. Merak eden açsın baksın benim İngiltere oynadığım ve Kutsal Roma İmparatoru bitirdiğim oyuna İngiltere Avrupa siyasetinde nasıl aktif bir şekilde oynar. 

Bak bu 1 : http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=46102.0
Bu da 2 : http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=40655.0

"Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Moskova'ya savaşsız 100WS'den fazla anlaşma yaptırdı."

Bu da başka bir yalan, ben Polonya ve Moskova ile aynı savaş içerisinde bulunmadım. Polonya'ya savaş açıp anlaşıp ardından Moskova'ya AYRI savaş açtım. Yalan söyleyerek çamur atabilirsin en fazla attığın çamur iftira atmaya dönüştüğü an bu toplulukta barınamazsın.

"Bizzat kendisi tarafından ÇİĞNENDİ. Kastilya GP olmadığı halde bana GP diye yutturuldu, bir de üstüne Fire GM'likten atıldı."

Ben hiçbir yerde oyunun GPlerini belirlemesi için GM'i ayarlıyorum tarzı bir cümle kurmadım. Benim başından beri söylediğim şuydu " bazı ülkeler oyun içerisinde GP olarak belirleniyor ancak bazı ülkeler asker sayılarını azaltarak oyunu yanıltabilir veya PUları Vassalları dolayısıyla oyun o ülkenin gerçek gücünü analiz edemeyebilir, bu gibi durumlarda GM'in hangi ülkenin GP olduğunu netleştirmesi gerekiyordu ancak Fire oyun içerisindeki GP'leri dahi GP'likten çıkartıp kendi kafasına göre bir GP listesi yaparak oyunun dengesini değiştirdi. GP olan Moskova bir süreliğine oyunun GM'i tarafından GP değil bile ilan edildi.

Bu iddialar dışında bomboş resimler konulmuş cevap vermeye tenezzül bile etmeyeceğim. Bu saatten sonra benim hostluğumda ve yönetimimde şuanki oyuncu kadrosuyla multiplayer organizasyonları yapılmayacak. 

Sabahtan beridir yabancı bir multiplayerdayım adamlar RANDOM oynuyorlar yani lobide denk gelen kişiler oynuyor bu kişiler bile aralarında bu abuk sabuk davranışları sergilemiyorlar. Üstelik bu mplerin kuralı da var, mahalle arkadaşı sınıfında kişiler dışında multiplayer yapmamış bazı oyuncular tüm multiplayer boyunca kuralların saçmalığından vesaireden bahsettiler ama random yani organizasyonun fiilen 0 olduğu bir multiplayerda bile 2 Great Power Alliance kuralı vardı ve her oyuncu ülkesi istisnasız olarak Great Power sayılıyordu.

Bu liste de kenarda kalsın.

Gaulturk
elbruznart
Redtay
Dehshetus
La Valette
Fraude
Birvetek
Cevap vermeme gerek yok ama şunu söyleyeyim ben yalan falan söylemiyorum çünkü ihtiyacım yok, Moskova'ya sunduğun anlaşma açık bir şekilde %100'ü geçiyormuş. Zaten millet hegemonyandan dolayı zar zor oynuyor liste oluşturman bir anlam ifade etmemiş. Beceriksiz ve ne idiğü belirsiz gibi laflarla insanlara hakarette bulunman da yanlış.
G0kMNN.png
Ara
Bak hala bunu iddia edebiliyorsan ya yalancısın ya da ne dediğinden kendi haberin yok.

Benim Moskova'ya sunduğum ilk antlaşma 90 WS idi. O kadar parası olmadığından bahsetti altını yarı yarıya azalttım 70 WS'lik bir antlaşma imzaladık.  

Yok öyle kaçmak gelip benim multiplayerımın konusunda bana saldıracaksan cevap vermeye de hazırlıklı olacaksın. Alıntılayıp büyük harflerle çiğnedi yazdığın tüm maddeleri teker teker çürüttüm şimdi soruyorum özür diliyor musun attığın iftiralar ve söylediğin yalanlar için?
Birvetek gelip yazsın anlaşma şartlarını, çıkarsın ortaya kaç WS ediyor. Tüm Altın Orda toprakları + Astrakhan vassallıktan çıktığını söyledi Birvetek. Üstüne 40 sene Polonya ile ittifaksızlık. Benim anlaşmayı görme mümkünatım zaten yok. Birvetek'e inanarak yazdım onu, bir şey uydurma ihtiyacım yok.

Alıntı:Şimdi yoğun ısrar üzerine bu yazılan bullshit'e tek bir mesajla cevap yazacağım ondan sonra histerik yorumlarınıza cevap vermeyeceğim.

:Cry daha bunu yazıp 5 dk sonra cevap veren sensin. Polonya ve Moskova'yla ayrı ayrı konuşup teklif götürüp hangisi tutarsa psikolojisiyle milleti birbiri ile savaştırmaya çalışan sensin, Avusturya ve Fransa'yı gizliden aynı anda tehdit eden sensin (bana karşı gelirsen Au-Fra desteklerim), yeni bir oyuncu olan Kastilya'ya beceriksiz ve savaşacak gücü olmayan İngiltere'ye ne idiğü belirsiz olan diyen sensin, daha söylemediğimiz çok şey var onları da diğer arkadaşlar saysın. Herkes biliyor duman kimin yalancı olduğunu.

ve o alıntı içindeki cümleyi kurduğun için bir cevap yazmadım. Yoksa orada yazdıklarının hepsinin boş kelimelerden ibaret olduğunu herkes görebiliyor.

Alıntı:Yok öyle kaçmak gelip benim multiplayerımın konusunda bana saldıracaksan cevap vermeye de hazırlıklı olacaksın. Alıntılayıp büyük harflerle çiğnedi yazdığın tüm maddeleri teker teker çürüttüm şimdi soruyorum özür diliyor musun attığın iftiralar ve söylediğin yalanlar için?

Bu yazdıklarını tamamen suçluluk psikolojisine veriyorum. Bir şey çürüttüğün falan da yok. Sadece o prensiplerin bu MP'de geçerli olmadığını bilmiyordum, yoksa onları da yazmaya zaten ihtiyacım yok. Tüm Avrasya'yı tehditlerinle susturmaya çalıştın, hedefinde Unify İslam vardı, hem Steam'den hem de chat'ten seni bitiririm diye tehdit ettiğin birisi çıktı hem Moskova'yı kurtardı hem de seni bitirdi sen de bir çocuk gibi MP'yi bitirdin, olay bundan ibaret. MP'nin devam etmesi için herkesin senin tehditlerine ve eziciliğine ses çıkarmaması gerek değil mi? Eğer bi önceki mesajımda yalan uydurduğumu düşünen arkadaş varsa çıksın söylesin.

Alıntı:Alıntılayıp büyük harflerle çiğnedi yazdığın tüm maddeleri teker teker çürüttüm şimdi soruyorum özür diliyor musun attığın iftiralar ve söylediğin yalanlar için?
Eğer gerçekten bunu yapacağımı düşünüyorsan bu sadece senin bedensel olarak büyüdüğünü gösterir.
G0kMNN.png
Ara
(27-08-2015, 17:43)House : Arkadaşlar bence EU-IV multiplayer oynamaya uygun bir oyun değil. Bir kere CS oynarsın CallOF atarsın ölürsün bekleyeceğin süre birkaç dakika daha sonra istediğin planları tekrar uygulamaya koyar aynı şekilde hiçbir şey değişmemiş olarak kaldığın yerden devam edersin bir kaybetme durumu olmaz bu oyundaki gibi. Ama bu oyun çok uzun sürüyor haliyle kaybeden herkes sinirleniyor. Bence bu oyunda 2 önemli olay var oyun içi ve dışı diplomasi gücünüz. Bu gücü yüksek olan kişiler genelde oyunu kazanırlar, gerisi -oyun bilgisi falan- görece daha az önemli ama oyuna saf gibi gelip öylece bir ülkede takılırsanız kaybedersiniz açık net. Ki oyun ai ile savaş yoket değil tamamen player'ları bitirmek (yıkmak değil tehdit etme ihtimalini min. indirmek) için olan bir oyun. Sonuç olarak.....

EU-IV mp'ye uygun bir oyun değil :P
AgEJOQ.jpg
Ara
Demek ki Bunun sadece bir oyun olduğunu anlayamıyorsun Duman . Üzüldüm gerçekten .
Ara
Oh ne güzel, bugün maç vardı gelemeyeceğim diye üzülüyordum. (Yersen) :p
Ara
Darkrad'a,

Yapılan yanlışın yanlış olduğu kabul edilmelidir. Bu 100 Warscore olayı aslında benim suçum. 100 Warscore ile aldığım toprakların geri allınması+ anlaşmada başka maddelerin de olması bana 100 Warscore geçti o zaman diye düşündürdü. Gaultürk böyle miydi diye sorduğunda oyunda yaptığımız anlaşmayı unuttup, Forumda yaptığımız anlaşmaya göre evet anlaşma böyleydi diye cevap verdim. Sanırsam dalgınlığıma geldi ve oyunda yaptığımız anlaşmayı unuttum.

Bundan dolayı Darkrad'dan özür dilerim Gaultürk'ün bunda bir hatası yok o sadece onayladığım cümleyi yazdı.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.