[MP] EU4 - Multiplayer: Eylül 2018
Polonya_1466.jpg
1466 Map

Ayrıntılı development istatistiğini yarın veya Cuma günü konuya girerim.Başlarda biraz bağlantı yönünden sorun çeksekte ilk güne göre iyi oynadığımızı düşünüyorum.Oyunda oldukça zevkliydi.Yayını izlemek isteyenler bu kanaldan videolara bölünmüş şeklini izleyebilir.Öbür güne videolar atılmış oluyor genelde.
Rp leri bekliyoruz.

Son hatırlatma olarak bu haftalık Heartstone turnuvasının finali sebebiyle Cumartesi gün olan oyunun Cuma yapılacağını tekrar belirteyim.
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Duyduguma gore birileri toksiklikte tarih yazmis. 

Edit:Gm arkadastan ricam resimleri hizliresim yerine baska bir yere atabilirse bende takip edebilirim.Tesekkurler
[+] 3 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kusura bakmayın arkadaşlarda kurallar 50 dev vassal başlayan ülkeyi osmanlı kastilya vs ülkelerle aynı kefeye koyarak tek ally almaya zorluyorsa ben bulabildiğim her ülkeden support isteyip savaşsız bağımsız kalmaya çalışırım. Savaş sonunda ittifak kalamayacağım ve yardımcı olamayacağım hiçbir devlet gelipte benim için savaşmaz. Zaten kurallarda support a ilişkin bir ibare olsa hollanda olmayı kabul etmezdim. Bana karşı support kabul eden ülkelere de zaten hiçbir şekilde zorlama da bulunmadım bizzat kendi tercihleriydi. Bizzat şu kadar support alabilirsin vassal başlamanın şartları şu şekilde tarzında kurallar eklenmiş olsa ona göre bilip ona karşı tercih yapardım. Ayrıca savaşmadan bağımsız kalmam halen 3 toprak 50 dev başladığım gerçeğini değiştirmiyor. Bu yönde bana karşı suçlamaların hepsine ağır bir şekilde karşı çıkacağım.
Ara
Alıntı:6. Oyuncular alakasız ülkelerle oynarken sırf arkadaş oldukları için birbirleriyle müttefik olamaz veya birbirine yardım edemez.

Öncelikle şu kuraldaki alakasız ülkenin yardım etmesini yasaklayan maddeyi fiilen ihlal etmiş bulunuyorsun @Aeschyli.

Sonra diğer meseleye gelelim. 50 dev vassal başladığın için kuralları eğip bükebileceğin gibi yanlış bir hisse kapılmışsın. Genoa gibi senden daha küçük devletler bu kurallara uyarken senin ülkenden şikayetçi olup kendine göre kuralları eğip bükmen gibi bir durum söz konusu olmamalı.

Ayrıca zamanında ben Hamburg ile oynarken küçük ülke olduğum için bu kurallardan çok şikayet etmiştim fakat kuralları sana göre değiştiremeyiz, senin orada hayatta kalıp istediklerini yapman için kuralları sana göre baştan yazmalıyız demiştiniz. Tek toprak ve 30 dev bile olmayan Hamburgu Osmanlı, Kastilya vs ülkelerle aynı kefeye koyarak gp saymış, fazladan ally olmama hatta garantörlük almama dahi izin vermemiştiniz. Şimdi zayıf tarafta olan sen olunca bi anda kurallar esnemeye başladı.

Sanki ilk defa Hollanda oynayan senmişsin gibi supporta ilişkin bir ibare olsa Hollanda olmazdım diyosun. Hollanda gayet de kimseden support almadan rahatça bağımsızlığını kazanabilecek güçte bir ülke. Daha önce de kaç tane mplerde Hollandalar oynandı. Bırak support toplamayı bağımsızlık savaşında enforce bile yediler. Hiçbiri Hollanda'nın küçük olduğu için kuralları eğip bükebileceği gibi bir yanılgıya düşmedi.

Bu hareketi sana yakıştıramadım demiyorum. Genelde yaptığın tip hareketler. Fakat geçip de bunu savunman ve şu cümleyi kullanarak kuralları kafana göre esnetebileceğini söylemen hiç doğru değil.

Alıntı:Kusura bakmayın arkadaşlarda kurallar 50 dev vassal başlayan ülkeyi osmanlı kastilya vs ülkelerle aynı kefeye koyarak tek ally almaya zorluyorsa ben bulabildiğim her ülkeden support isteyip savaşsız bağımsız kalmaya çalışırım.

Seni severim bilirsin. Buradaki amacım bi açığını ortaya çıkarmak veya reklam etmek değil. Yanlış bi şeyi savunduğunu söylemek. Kuralları esnetemezsin. Raijin customda bundan çok daha azı için bir sürü tartışma çıkardı. Bunda olsa keseceği cezayı tahmin bile edemiyorum. Şuan hala bunları söyleyebiliyosan tamamen GM'nin buna göz yummasından dolayı.

Bu da burada dursun. İlgili oyuncu ülkelerin support atmaktaki çıkarını da duymak isterim. Keza bana veya Polonya'ya aynı teklif geldi fakat bir anlam çıkaramadığımız için kabul etmedik. Hanginizin ne çıkarı vardı bu işte?
Screenshot_7.jpg
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@altnkurt
Hollanda olarak sana burgundy + ingiltere ye karşı hangi kombinasyon ile bağımsızlığımı kazanabileceğimi sorabilirmiyim ? Peki savaş sonrası beni ittifaki olarak alamayacak devletlerin bana yardım etmesi için tek sebep verirmisin ? Yani neden kendileri direkt savaş açıp 100 ws yi bizzat alabilecekken hollandaya support atsınlar ? Hollanda için savaşıp ws den fedakarlık ederek dost alamayacagi devlete neden yardım etsin ? Bunları geçtim hamburg gibi kimseye muhtaç başlamayan bir devlet ile oyun başında birilerine muhtaç başlayan hollanda aynı statüde değil. Ben oyuna başlamadan önce de bu yöntemi kullanacağımı söylüyordum zaten kullanmamın yasak olduğu bildirilse baştan hollanda tercih etmezdim.

Ek olarak oyuna vassal olarak başlayan bir devletin bulabileceği her yardımı istemesi absürt bir durum değil. Ben yardımı isterim kabul edilirse edilir edilmezse edilmez. Kurallarda support independence istemekle alakalı bir ibare yok.
Ara
Kurallarda ibare olmaması sonuna kadar suistimali gerektirmiyor.Ben olayın bu boyutlarda olduğunun farkında değildim, bana support atıldı refuseledikten sonra lag problerimleri nedeniyle speedtestle falan uğraşıyordum.Discorddan bir ara denmişti indepence ittifak sayılır mı diye onunla ilgili kural konmadığı söylenmişti fakat Danimarka'nın, Papa'nın, Macar'ın, Portekiz'in meseleye dahil olduğunu farketmemişim.Bu gibi durumlarda @altnkurt discord a bu görseli atmak yerine whisper veya steam den yazarsan inan daha çok yardımcı olabilirsin.Discorddan resim atıp şimdi buraya gelip 'Gm göz yumdu' falan demek olmuyor.Ben de insanım sonuçta discordda yazılanları veya yayında söylenenleri zaten host olduğum takip imkanım yok.Hatta all chatte yazılanları bile kaçırabiliyorum böyle durumlarda özelden yazabilirsin, cevap alamazsan gelip itham edebilirsin.

Atılan kuralla birlikte düşününce Danimarka, Papa, Portekiz ve Macaristanın desteği ihlal durumunda bulunuyor.Bu ülkelerin herhangi bir çıkarı yok.50 dev başlamak veya Burgundy ile İngiltere'nin dost olması bu ülkelerin desteğini haklı konuma sürüklemez.Kaldı ki İngiltere, Burgundy i  Hollanda nın büyümemesi için ve Fransa ya karşı dost olarak kullanabilir, bunun karşılığı olarak bu ittifaklar meşru değil.Önceki mp lerden örnek verilmiş, bende Fransa olduğum mp de Hollanda oyuncusu Burgundy savaşımda kendisini salabileceğimi söylediğinde 'bütün ordusunu yokettim, kendin al' cevabını vermiştim.Tek başına giripte alabilmişti.Bu illa böyle olmalı demiyorum orada Hollanda yı Fransa ve Avusturya destekleyebilir şu açıdan söylüyorum 50 dev olduğum için gerekti kısmına cevap olarak.Kaldı ki yine gördük Fransa ve Hollanda İngiltere, Burgundy ikilisini aynı oyun içinde yendiler.Demek ki bu kadar istek olmadan da kazanılabilirmiş.Haklı olunan bir kısım var ki istediği ülkeler kabul etmeyebilirdi.Papa, Macaristan, Portekiz ve Danimarka da bu konuda uyarı almayı hakediyorlar.Attım kabul edildi kısmı ama yine gönderilmesi için sebep değil.
Onun haricinde yayını şimdi izledim.Başka bir ihlal durumu göremedim.Utrech teki Fransız askerlerinden ve Calais in verilmesinden bahsedilmiş fakat ihlal olarak değerlendirebilecek konular olarak görmüyorum.Ben Fransa olsaydım Utrecht i kuşatmaz veya Calais'i vermezdim ama başkası verebiliyormuş.Vermesi ve kuşatması kendi kararı saygı duyuyorum.Utrecht savaşında Britanny de Fransa'nın karşısında olduğu için Calais mevzusunda ise Hollanda da savaşa aktif katıldığı için ihlal durumu söz konusu değil.

İhlal için yaptırım uygulanabilir fakat zamanında işlem yapılamadığı için garip durumlar ortaya çıkartabilir.Core dönüşü, trucebreak alma vb yaptırımlara hiç girmeye gerek olmadığını düşünüyorum.Telafi edilebilecek zamanda geçtiği için Holland, Papa, Portekiz, Danimarka ve Macaristan oyuncularına uyarı veriyorum.Bundan sonraki başka bir ufak ihlalde diğer oyuncular uyarı ile telafi edebileceği gibi bu oyunculara yaptırım uygulanacaktır.

Aslında bu gibi konulara hiç girmek istemezdim.Yeni başlamış bir mp oyununda ilk iletilerin rp olmayıp bu konuda olması üzücü.Bu tip hareketler sizlerde sinir yüklenmesi, can sıkkınlığı yarattığı gibi en çok bana dokunuyor.Şimdi gece vakti gelip 'gm göz yumuyor' lafıyla birlikte 3 paragraf tartışma okumak en çok beni yoruyor.Olaylara çok müdahil olmak istemiyorum, tartışmanın uzayıp oyuna zarar vermesini de istemiyorum.O yüzden herkesten ricam tartışma metni girmek yerine konunun kapatılıp burada rp yapılması.Buraya bir sonraki iletimi tartışma üzerine değil, dev istatistik tablosu olarak girmek istiyorum.Beni kırmazsanız memnun olurum.
Ara
Yok ben seni itham etmek için söylemedim @iberkay. Senin etkinliğin senin kararın. Bi yaptırım uygulanması gibi bir talebim de yok zaten. Sadece Aes'in yanlış bi şeyi savunduğunu anlatmaya çalışıyorum. Çıkıp da gürcistan beni memlükle macarla aynı kefeye koyamazsınız diyip 2 player ally almaya çalışsa hoş olmaz. Argümanları çok yanlış.
@Aeschyli geçen gün Yafes'in 8 tane research anlaşması atmasını da kurallarda engelleyen bir şey yoktu. Fakat böyle bişey yaptığı için ne kadar tepki aldı. Seninki de çok benzeri bir durum. Kuralda yazmayan her türlü absürtlüğü legal görmemek lazım. Sonuçta o kuralları da biz koyuyoruz. Dikkatimizden kaçmış olabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Açıkcası şimdi okuyup inceleyince geçmiş oyunlardaki kelimeleri okuyunca Altnkurt u bende haklı buldum.
Ara
Sadece toprak sözü verebileceğimiz ülkelerden support alabileceğimiz gibi bir durum mu var ? Bu ülkelerin hepsi bir takım sebeplerle support olayına makul sebepler bulabilirler. Ve bu ülkelerin hiçbiri benim bağımsızlık savaşıma askerle yardım etmezler. Fransa ve Avusturya dahil. Eğer Fransa ve Avusturya'nın da support atmasını meşru görüyorsanız orada da yanlış yapıyorsunuz. Kendisi saldırıp direkt olarak conquest 100 ws toprak almak yerine kimse ws den fedakarlık edip hollanda salmak için uğraşmaz. Uğraşıyorsa ya kerizdir ya da kankamdır.

Sebep istiyorsanız Danimarka ve Portekiz İngiltere'nin müdahalesi ile birlikte legal duruma gelmiştir. İkiside İngiltere adasına çıkabilir ve İngiltere'ye karşı bir düşmanlık besleyebilir durumdalar.
Macaristan içinde olası Burgundy İnherit durumunda Avusturya'nın çok güçlenmesini istememiş olabilir. Papa ile de Kastilya'ya karşı birlikte iş yapabileceğimizi düşünüyorum. Ha bu dönemde Kastilya ile ne alakam olduğu sorulabilir. Evet kanarya adalarını istiyordum colony range için.  Gidip Osmanlı-Rusya'ya destek atmadım. Dolaylı yoldan Avrupa'da benimle işi olabilecek ülkelerin hepsine gönderdim support'u.  Eğer bir ülkenin supportunu desteklemek için o ülke'nin overlord'undan toprak alabilme şartı mı gerekiyor ?

Alıntı:Sanki ilk defa Hollanda oynayan senmişsin gibi supporta ilişkin bir ibare olsa Hollanda olmazdım diyosun. Hollanda gayet de kimseden support almadan rahatça bağımsızlığını kazanabilecek güçte bir ülke. Daha önce de kaç tane mplerde Hollandalar oynandı. Bırak support toplamayı bağımsızlık savaşında enforce bile yediler.  

Duman o savaşta İngiltere'den enforce yedi ve kabul etmek zorunda kaldı. Daha sonra duman İngiltere oyundan ayrılınca anca bağımsızlığını geri kazanabildi. Yani ortada İngiltere+Burgonya'yı yenen bir Hollanda durumu yok.
Ara
DEVLET-İ ALİYYE-İ OSMANİYYE

Malazgirt Meydan savaşından beri husumetimiz bulunan Bizans devletini yeryüzünden sildik. Müjdelenen şehir için yapılan savaşta ordularımız muzaffer olmuştur. İstanbul'un fethinin hemen sonrasında anadolu beyliklerinden olan Dulkadir oğulları, Memlük devletinden savaş ilanı almıştır. Bunun üzerine Dulkadir beyi bizden yardım talep etmiş ve bu talebe icazet ederek ordularımızı kafirlerle iş birliği içinde olan Memlük devletine doğru harekete geçirdik. Fethi sindiremeyen müslüman kardeşimiz dolaylı yoldan intikam almak istemiştir. 

Ordularımız yoldayken Memlük devleti, Dulkadir beyliği yerine doğruca Ankara'ya doğru ilerlemeye başladı. Hızla yetişen ordularımızı görünce Kırşehir'den geriye çekilmeye çalışan Memlük orduları Bozokta yakalandı. Bozok düzlüğünde yaşanan muharebede Memlük yenilgiye uğratıldıktan sonra Halep şehrine doğru ilerlemeye başlanıldı. Halep'inde düşmesinden sonra bir kaç kez daha çatışmalar yaşandıysa da hepsinden muzaffer olarak ayrılarak kahireye yaklaşmaya başladık. Bu sırada kafir Macarlardan da savaş ilanı aldık. Fakat zaten bitmiş olan bir savaşa güvendiğine inandığımız Macar devleti büyük bir gaflet içinde İstanbulu kuşatmaya çalışsa da kuşatma %-71den başlayınca bu amacının yersiz olduğunu anlayıp ordularını ülkesine geri döndürmüştür. Memlük devletiyle imzalanan barış anlaşması sonrasında ordularımızın yönü Macaristan olmuştur. Halihazırda Polonya ile de savaş halinde olan Macar orduları Pest'teki Polonyayla giriştiği muharebeyi kaybederek sınırımızdaki eyaletine çekilmiştir. Bu sırada varan şanlı ordularımız Macarlara son darbeyi vurarak ordularını dağıtmıştır.

Bir kaç fetih hareketinden sonra ordumuzu talim düzenine soktuk. Hain Memlük devletiyle kapanmamış bir hesabımız var. Memlük hücumunu geri püskürttük. Rövanş zamanı geldi ey Memlük sultanı.

HÜCUM SIRASI BİZDEDİR!!

[+] 4 üye CeH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
gur.jpg

თავისუფლება

Gürcistan Krallığı, önümüzü kesmeye çalışan Cenevizli Katolik zındıklara hadlerini bildirmiştir. Hakkımız olan Çerkesya'da önümüze çıkarak sahip oldukları toprakları kaybedip onbinlerce halkının katlolmasına sebep olan bu zındık doçe umarız ki dersini almıştır.

Gürcistan Krallığı
Osmanlı Türkleri ile dostluk kurulmuş ve Gürcistan toprakları tek taht altında birleştirilmiştir. Kendilerini bize rakip gören: Samtshke, Shirvan, Çerkesya, Trebizond devletleri de Cenevizliler gibi acı kaderi tatmıştır.

gur1.jpg

gur3.jpg

gur4.jpg

gur5.jpg

gur6.jpg

gur7.jpg

gur8.jpg
[+] 4 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aytaç sen benim başımın belası mısın her multide seninle dip dibe çıkıp uğraşmak zorunda mıyım ben :D
[+] 2 üye SpLinter nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel bir rp yapmak isterdik ancak hala yenilgimizin yaralarını sarıyoruz.Biraz içimi dökeyim.
Memlukle otto ya karşı savaşmak zor ama savaş ilanı yemek en kötüsü.
Gerçekte olduğu gibi Dulkadirin göz göre göre otto nun vassali olmasına bu kadar kolay izin veremezdim.Tech 4 ottodan önce atladım otto muhtemelen puanı birikmişti ama açmamıştı.5 tech geçemeyeceği için aşağı yukarı eşit olacaktık.1 senedir otto oynamayınca bazı şeyleri kestirmek zor oluyor gerçekten.Bunu otto karşıma 50k çıkarınca anladım.Savaşı kazanırsam toprak alacaktım kaybedersem dulkadir toprak alacaktı ve otto nun vassali olmayacaktı.Otto ally bozup alsa dahi çok büyük Ae yiyecekti bana saldırması yine uzayacaktı.
Ya tamam ya devam savaşı değildi saldırmasam bi 15 yıl sonra otto bana saldıracaktı ve buna göz yumulacakti.Bende kendi göbeğimizi kendimiz keselim dedim.O Dulkadire de bişey demiyorum gitti yine vassal oldu.Memluk 1821 i görecek.

Macar kardeşimin acısı acımdır
[+] 4 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cuma günkü oyuna gelemeyeceğim. Fas'a geçebilecek müsait arkadaş varsa buradan yazıp geçebilir umarım ?
Ara
sonraki haftalar pek boş olamayacağım için mpden çekiliyorum 1 mp(custom) ile devam edeceğim sadece isteyen saldırabilri yada alabilir
Ara
Ben de katilmak istiyorum
Carsamba-cumartesi yaziyor oyun kurallarinda ama bugunde mi var oyun? Benim icin sikinti degil gelirim
Malacca'ya gecmek istiyorum
Ara
Malacca dolu hindistana geçebilirsin.Bahmanis cok op
Ara
@mlhblkc Evet bugün oyun var.Bu haftalık Cumartesi olan oyunu Hearthstone turnuvası finali sebebiyle Cumaya aldık yayınların çakışmaması için.Malacca dolu, Hindistan ın aşağı kısmı ve batı kısmı boş.Önereceğim ülkeler: Bahmanis, Mewar, Kongo, Songhai-Mali, Portekiz, Kilwa.
Ara
Mis gibi portekiz var beyler çökün hemen.
Ara
Eylül 2018 Grand Multiplayer Playlisti

İlk mesaja eklenebilir.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.